Seriové zapojení střídačů

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Mogul »

Ahoj Všem

Mám takovou otázku, na kterou jsem zde na fórech, ani v manuálu ke střídači nenašel odpověď.

Můžou se zapojit střídače do serie? Když ne, tak proč?

Abych upřesnil. Mám tu funkční 24V systém. K tomu už dělám i 48V systém. Je jasné, že lepší je jet na jeden systém a nedělat si vrásky s obouma... ale...

Ale čistě hypoteticky...
Napadlo mě, že stávající systém 24 bych ponechal na slabší fázi s menšíma odběrama a na tuto fázi přifázoval měnič na 48V systém, který by obsluhoval velké odběry (zbylé dvě fáze a prakticky by díky přetokům vypomáhal i se slabou fází z 24V systému).

Jak víme, velké odběry jsou pouze přes den, kdy svítí sluníčko. Takže 24 V systém by na noc bohatě stačil - myšlenka zbytečné energetické náročnosti 48V systému, který by se jednoduše na noc automaticky úplně odpojoval.
Tento 48V systém by byl zapojen standardním způsobem s přisosáváním / s přetoky, protože by to bylo stejnak jedno, pač přetoky by šly do fáze, která je na 24V systému, takže k přetokům by fakticky nedocházelo. neudělalo by to při přetoku jedno velké booom? Systém 48V by byl sladěný přes AC In s 24V systémem, takže by boooom být nemuselo...
Co ale udělá AC Out, když dostane nějaký proud navíc? (z přetoku 48V)

Jak 24V tak i 48V systémy by měli vlastní baterie.

Co si o této fantasmagorii myslíte ? :-D
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od unicast »

1. To nezní jako zapojování do série, ale (pseudo)paralelně
2. Pokud se střídače umějí přifázovat, tak to fungovat bude. Pokud ne, tak to rozhodně nezkoušej.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Soban »

Tak u victronu něco podobného by měl mít andy.... https://www.youtube.com/@OffGridGarageAustralia

Ale s obyčejnými měniči bych to nedělal, prostě nechat je samostatně, na 24V systém nechat třeba osvětlení a podobně a na 48V připojit zásuvky atd.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od cipis »

Podle mne je to zbytecne nechavat. Proste ten 24V system pustit do sveta, co se neda pouzit na 48.
Na 48 V ma vetsi smysl udelat solo osvetleni na primo, bez menicu atd. Proste predelat osvetleni na 48 V, misto ziveni nonstop menice.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Mogul »

Soban píše:Tak u victronu něco podobného by měl mít andy.... https://www.youtube.com/@OffGridGarageAustralia

Ale s obyčejnými měniči bych to nedělal, prostě nechat je samostatně, na 24V systém nechat třeba osvětlení a podobně a na 48V připojit zásuvky atd.....

Víceméně logicky to zní. Nicméně už to obsahuje 2x přifázování k DS a vše s tím spojené. (přepínače, svodiče....)
Tahle varianta mě přišla jako nejméně ekonomicky smysluplná .. (já vím, celý nápad nedává smysl :-) ..)
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Mogul »

cipis píše:Podle mne je to zbytecne nechavat. Proste ten 24V system pustit do sveta, co se neda pouzit na 48.
Na 48 V ma vetsi smysl udelat solo osvetleni na primo, bez menicu atd. Proste predelat osvetleni na 48 V, misto ziveni nonstop menice.
S tím souhlasím. Systém už v nabídce je. Ale dokud ho nikdo nechce, pak vyrábí. Současně s tím zprovozňují i 48V. Napadlo mě to nějak využít a spojit.

Samozřejmě mě napadla mnohem elegantnější varianta, kterou tady provozuje určitě spousta lidí a tou je na stejných baterkách obyč střídač na tmu a při sluníčku měnič s panely. Přepojování automaticky přes přepínač sítí.
Touhle cestou se i nejspíše vydám, až 24V systém půjde do světa.
Ta spotřeba měničů je fakt nepříjemná .... pokud člověk nemá 100 000Wh v bateriích :-)
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Mogul »

unicast píše:1. To nezní jako zapojování do série, ale (pseudo)paralelně
2. Pokud se střídače umějí přifázovat, tak to fungovat bude. Pokud ne, tak to rozhodně nezkoušej.
1) Paralelně by to bylo 2 měniče na jedné fázi (což víceméně s přetoky je..), ale fakticky je to z 24V Out do 48V In. Místo DS je 48V napojen na Out 24V.

2) Oba jsou to hybridní s možností připojení na DS, takže by to mohlo jít.

Otázkou je, co se stane s 24V Out, až do něj picne přetok z 48V In. :roll:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od pibi »

Sériové zapojení 2 střídačů jsem zprovoznil tento týden, zatím to šlape dobře. Při nízké zátěži je v provozu střídač 2, stykače rozpojené. Pokud zátěž na výstupu přesáhne 3 kW po dobu 5s a akumulátor má Soc přes 50%, zapne se střídač 1 a stykač KM2 jej připojí na vstup střídače 2. Přifázovaní trvá cca 30s, proud na vstupu střídače 2 mám omezen na 16A (cca3,5kW), pokud je zátěž větší střídač 2 dopomůže asistencí. Když klesne zátěž pod 1kW na 30 min, tak se střídač 1 a KM2 vypne. Pokud je SoC pod 50%, připojí se na vstup střídače 2 přívod z "centrály" stykačem KM3. KM1 plánuji zapínat v zimě dobíjení akumulátorů. Oba střídače jsou nastaveny jako UPS, střídač 2 má zakázáno nabíjení.
FVE PRIVOD + GENERATOR.png
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od ACDC »

To je furt paralelně
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Mogul »

pibi píše:Sériové zapojení 2 střídačů jsem zprovoznil tento týden, zatím to šlape dobře. .....
Takže to není nereálné. Jen nemáš povoleny přetoky a tím pádem se nebojíš o výstup ze střídače. Ano, i nad tím jsem uvažoval. Bez přetoků zapojit oba.

Taky mám obrázek... jen ne tak hezký :lol:
P_20230820_193656.jpg
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od Soban »

Takhle to může fungovat pouze pokud máš ten 48V systém s měničem co umí přicucávat tj king.

Ovšem když si ten 48v měnič přicucne více jak zvládá ten 24V co nastane? Dojde k přetížení 24V systému a zkolabuje ti to takže budeš řešit ovládání atd....

A to se oplatí.

Prostě jeden systém bude napájet jednu větev druhý druhou a hotovo!
Pokud ten jeden 48V systém zvládne celou zátěž tak ten 24V zrušit!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od pibi »

U Multiplusu jde jednoduše nastavit omezení vstupního proudu, případně přepínání mezi 2 hodnotami. Jde to i plynule, ale to už je trošku náročnější. Jak to má Mogul, netuším.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Seriové zapojení střídačů

Příspěvek od unicast »

Mogul píše:
unicast píše:1. To nezní jako zapojování do série, ale (pseudo)paralelně
1) Paralelně by to bylo 2 měniče na jedné fázi (což víceméně s přetoky je..), ale fakticky je to z 24V Out do 48V In. Místo DS je 48V napojen na Out 24V.

Otázkou je, co se stane s 24V Out, až do něj picne přetok z 48V In. :roll:
Odpovídám proto abychom si vyjasnili terminologii, hádat se o tom rozhodně nechci... :) Nicméně, dvě zařízení, zapojená v sérii, znamenají, že obě tvoří společně alespoň jeden obvod a při tom mají shodnou charakteristiku v tom smyslu, že napětí buď zvyšují nebo snižují. Oběma zařízeními protéká tentýž proud a to stejným směrem.

(+)===[xxx]===[xxx]===(-) <- tohle je sériové zapojení. Dá se na něj aplikovat druhý Kirchhoffův zákon, což u zapojení, které popisuješ, neplatí :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek