Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Modbus

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Modbus

Příspěvek od bereda20 »

Ahoj, mám konfiguraci BMV700 + MP2 + 2xSmartSolar + Cerbo GX a řeším, jak zjistit že MP2 je schopný dodávat výkon pro zátěž - z důvodu naváznosti na vytěžování. Používám režim ESS bez přetoků, který řídim domácí automatizaci. Vytěžovač je připojen na ACin straně a přes registr 2700 nastavuji dodávaný výkon pro vytěžovač. Komunikuji s GX přes Modbus TCP a doteď jsem pro to používal registr na adrese 31. Registr však reportuje stav střídače i nabíječky společně. Nedávno se mi stalo, že se baterie vybila a MP2 propojil vstup-výstup. Nebyl však v režimu passthru ale v bulk, ve VRM portále bylo něco jako low SOC #1. Výsledkem však bylo, že veškerá energie do zátěže šla přímo ze sítě. To budu řešit jindy co s tím a zatím to beru jako vlastnost. Nepoužívá někdo z Vás něco podobného a jak potom zjistit, že střídač je schopný odebírat proud z baterie? Žádný jiný registr, který by danou informaci dával jsem nenašel. Mohu vyhodnocovat přímo velikost proudu na DC straně, ale tohle řešení se mi nelíbí.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Mod

Příspěvek od pibi »

Na Cerbu spustit NodeRed a v něm máš přístup ke kdejakému měření v ekosystému Victronu, Soc, proudy, napětí atd? Jsem v tomto úplný začátečník, takže jestli ses ptal na něco jiného, tak se omlouvám.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Mod

Příspěvek od bereda20 »

Možná zajímavá myšlenka, z čeho čerpá NodeRed na Cerbu informace? Dostanu se k více informacím než je na modbusu?
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Mod

Příspěvek od glottis »

Čerpá to buď z mqtt nyní dbus sběrnice. Pokud node red nepotřebuješ stačí spustit mqtt a brát si vše od tud. Podívat se na to můžeš třeba přes mqtt Explorer nyní jak se to jmenuje
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zjištění zda Multiplus dodává energii z baterií přes Mod

Příspěvek od bereda20 »

Snažil jsem se něco o tom MQTT najít, ale dle všeho by měl obsahovat stejná data jako modbus, s tím rozdílem, že Modbus je určen pro komunikaci uvnitř LAN a MQTT je vlastně taková záložní cesta. Pro mě to znamená, že MQTT zavrhuji a potřebuji zjistit stav střídače na modbusu.
Aby jsme se posunuli dále, přiblížím můj projekt. Dostal jsem i SZ, jak to celé mám, odpovím sem, snad to dotyčnému vadit nebude. Mám obyč elektroměr od ČEZ, co sice přetoky měřit umí, ale nic dále s nimi nedělá. Za ním mám na jedné fázi pověšen bojler, pračku, myčku, sporák, vodárnu a MP2. Na výstupu z MP2 je zbytek spotřeby(světla, zásuvky). Důvod proč to tak je, je prostý - všecho je staré vedení v hliníku a tak jak prochází dům rekonstrukcí, tak se postupně tahají nové kabely s přepínačem FVE - ČEZ. Nechci dělat provizorní stav úpravou RZ, ze který se stane trvalý. Z hlavního RZ mám navíc napojenou 3f dílnu, ve které jsou 1f spotřebiče na stejné fázi, které mohu sanovat. Regulace je jednoduchá: MP je přepnut do režimu ESS s externím řízením, na vstupu do objektu je elektroměr ET340 z kterého se čte aktuální spotřeba. V základu běží MP v režimu pouze střídač bez ACin, když spotřeba vzroste nad xWatů přepne se do standarního ESS a regulační smyčka začne upravovat výkon na ACin straně tak, aby se na vstupu do objektu držel "nulový" výkon. Když naopak výkon dodávaný z MP se blíží nule - není žádná spotřeba na ACin straně, ESS se vypíná a běží pouze střídač. Z elektroměru vyčítam i další data, co mi VRM portál nikdy nedá, třeba jako 1/4hodinové maximum, okamžité výkony, proto není připojen přímo k MP. Tím mám celý systém pod kontrolou, mohu do sítě dodávat výkon jak potřebuji(příprava pro komunitní sdílení, jakmile postavím druhou legální FVE) a dle počasí držet kapacitu baterie pro záložní zdroj. Problém je, že se občas MP dostane do zvláštního stavu, který v automatizaci nevidím, prostě se zablokuje odběr z baterií a nevím o registru, který by řekl že něco špatně. Využívam registr 31, ten ale v režimu ESS ukazuje stav nabíječky (Absorp, Bulk, Float) i když se baterie zrovna vybíjí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek