Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

Stále řeším jak uchytit panely do plechové vlnité krytin Lindab Topline.
Do 45mm vazníků se prostě netrefím a profi držák https://eshop.stavinvest.cz/satjam-drza ... -ral-7016/ v akci za 307Kč je prostě cenově mimo (potřebuji jich 40)

Ale našel jsem profil pro trapézové plechy: https://synerga-group.cz/cs_CZ/p/Trapez ... -Spoje/211
který by myslím šel použít dobře a vyřešil by i ten vrchní h-profil.
Otázka co na to dilatace? Pokud by to byl jen ten můstek bude dilataci přenášet do panelů, pokud by byl v kuse jako lišta, bude trpět zase ten spoj do plechu.

Je to velká hloupost?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od pibi »

Já použil na plechovou KPTR tašku přímo trapezový profil, 3m kusy, hlavně kvůli manipulaci, protože jsem je montoval sám:
https://www.ehlinik.cz/solar-trapez-sol ... gLPAPD_BwE
Ze spodu profilu, na místo, kde se profil opírá o vlnu jsem nalepil cca 3 cm:
https://www.ehlinik.cz/samolepici-paska ... 00101.html
A přišrouboval přes každou vlnu nerezovými samovrtnými šrouby 6,5x65 do latí.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

Až do latí? Já přemýšlím že bych kotvil jen k plechu. Dokonce uvažuji že bych to nýtoval a každou díru prolepil sikaflexem, na místo EPDM.

40mm lišta v metráži je super, ale nevím jestli to pak nebude moc blízko krytiny kvůli chlazení. Od vlny 40mm mi přijde dost málo. Takto to bude 70 a lišta nebude vadit při proudění směrem nahoru po celé délce.

Druhá věc co mě trápí je rozdílná dilatace. Pokud to bude 10m na délku střechu. Fe roztažnost při deltě 80°C cca 10mm a Al víc než dvojnásobek. Nebude to problém? Nevěřím že by se to utrhlo, ale v tý díře to musí šíleně pracovat.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od wimpi »

Jen do plechu? To se ti z toho vytrhá. Musí to jít vždy do latí!
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od pibi »

S tou dilatací bych to tak hrozně neviděl. Při ohřátí se Ti neroztahuje celá střecha, drží ji krovy a latě. Pro dilataci spíš počítej konkrétní kus hliníku na střeše, u mě 3m. Omega a rám panelů snad také trochu zapracuje.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

wimpi píše:Jen do plechu? To se ti z toho vytrhá. Musí to jít vždy do latí!
Proč? Řešení od Satjam je taky jen do plechu do horní vlny.
Jsou tam 4 šrouby na držák, co každá šestá vlna. Já mohu do každé vlny dát ty vruty dva. Tedy i kdybych to bral na to necelistvé řešení ze 40cm desek tak vlastně každý profil bude mít stejně 4 texy. Tedy spojovacích prvků bude ještě o něco víc.

....a pokud to budu nýtovat, tak to vydrží nesmysl. Jen nevím jaký nýt použít Al+ FeZn? Ty by měli být dohromady v pohodě, ale ocelový nýt použít nesmím, zase jen Al a nebo FeZn... Ale měl by stačit jen ten Al nýt.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od PetrDubi »

Na plechové střechy se používají střechařské vodotěsné pop nýty a dodávají se jako běžné příslušenství ke krytinám u všech prodejců plechových krytin, takže bych si vybral podle výrobce střechy a je to. Běžně bývají tyto nýty Al.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

Takže zatím poslední verze:

buď celoplošně a nebo nařezat tuhle lištu:
https://www.ehlinik.cz/al-profil-solar- ... 00101.html
a nebo tento:
https://synerga-group.cz/cs_CZ/p/Trapez ... -Spoje/211

po částech.

U prvního řešení hraje do karet, že je možné to udělat celoplošně a srovnat lépe nerovnosti a u druhého, že je vyšší a a díky tomu, že by byl po částech to umožnuje imho lepší dilataci.
Tec 40mm mi přijde ukrutně málo. Pokud by byl celoplošně tak o proudění vzduchu pod panely nemůže být řeč.

kotvení přes AL nýty: https://www.dek.cz/produkty/detail/3410 ... 9-5mm-50ks
...možná bude potřebovat delší, nevím jaká je výška toho EPDM...

Každý panel bude na 4 kusech těch desek a krajní bude na pěti. Uprostřed bude držák na víc.

Ještě musím najít jaká je pevnost těch nýtů na střih. Ale 16 panelů bude držet 160 kusů nýtů.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od rva »

Upevnění přes plech je vždy o kompromisu. Záleží na sklonu, délce a i tím, co je pod krytinou. U přístřešku s nízkým sklonem mám FV pole
1. jedno bez otvorů skrz krytinu a konstrukce je uchycena jen na krajích.
2. druhé dvě skrz plechovou profilovou krytinu pomocí kombi šroubů do krokví 45 mm. Tady jsem si nejprve vyznačil kde vedou krokve, vyvrtal nejprve otvor 4 mm, pevným drátem ošahal kde je pod polystyrénem krokev a pak dle toho dovrtal 10 mm vrtákem plech a 8 mm spirálovým vrtákem do dřeva předvrtal otvory pro kombi šroub 230 mm?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

Tak pokud si stanovíme, že stávající krytina je v k-ci pevně přikotvena, tak mě bude zajímat hlavně jestli t drží pevně v tom plechu. Protože to plošné zatížení zvyšuji pouze o samotnou hmotnost prvku. Tedy cca 10kilo na m2. Podfouknutí asi moc nehrozí. Sníh také ne. Bude to začínat cca 40cm od hřebenu.

Já mám pod tím vazníky 45mm šířky. Na to si fakt netroufnu to trefit. Navíc by jim to taky neudělalo dobře. Sklon mám 22°
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od rva »

Aktuání foto s kombišrouby mám na https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 20#p211620
Ale je rozdíl, jestli mám pod krytinou obytnou místnost, nebo přístřešek pro auto.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Uchycení FVE panelů do vlnité plechové krytiny part II

Příspěvek od cuki »

tam je to jasný, tam se dostaneš odspoda navíc tam máš nějakej trámek. Já to mám na RD do podstřeší se sice dostanu, ale ještě je tam pojistná hydroizolace a na krajíc málo prostoru.

Kdybych dělal přístřešek na auto, tak tam ty panely použiju jako krytinu a svislé spoje vezmu deltou po celé délce. Vodorovný spoj může být stáhnut natvrdo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek