MC4 do instalačních krabic s gelem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od kodl69 »

A jak chceš ochránit závadu na krabici panelu, na krabičce s diodama na panelu. Tohle je pohled jedním směrem. Osobně si nedokážu představit co bych musel udělat, aby se zapálilo něco, co je pod střešní taškou z betonu nebo pálené cihly. Možná kdybych to nějakou dobu žhavil plyn. hořákem s výkonem kolem 3kW. Ale žádnej můj string nemá víc než 1kW, navíc pokud nebude zkrat na výstupu, tak se takovejhle výkon na MC 4 nikdy nemůže uvolnit, a to už je teorie typu "raděj si sednu vedle, co kdyby na mě spadnul lustr". Samozřejmě ti, co mají stringy 5kW na 400V, tak tam se tohle může stát podstatně snadněj.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od dusanmsk »

Zrovna vlacim panely na strechu a cvakam mc4 konektory, a poviem vam, na mna ten konektor neposobi nijak bytelne. Vela ludi tu na fotky roztecenych konektorov pise, ze boli zle nakrimpovane. Neviem. Mam k dispozicii cinske noname mc4 a staubli. Pokusne som si skusil nakrimpovat oboje, kliestami na to urcenymi. Ten drat z toho nejde vytrhnut ani ked chytim trubicku kombinackami na ktorych stojim a trham to silou. Z oboch. Z coho mam ale ja osobne strach su tie trubicky samotne. Tie cinske ked sa do seba zasunu, chce to trochu sily a drzia ako-tak. Staubli je podla mna joke, zasunut to ide lahko, trubickami ide dokonca potocit. Pokial toto ma byt spoj, ktorym 20 rokov ma tiect trvale 12A leto zima dazd, no tak dpc, potes koste. Najradsej by som tie konektory z panelov ustipal a spojil to pruzinovymi vaginami v geli, ale nemam na to odvahu. Tak pouzijem tie co vsetci odporucaju, ale su subjektivne horsie (staubli) - a budem dufat, ze to vydrzi. Ale radost z toho nemam.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2091
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od glottis »

to nemuzes zkouset kdyz to nemas v tom plastu. Mel sis koupit pv-stick od weidmuller :) Uz to maj i v czc a jinde. Nic se necvaka. Jen zasunes a zatahnes.

https://www.czc.cz/solarni-konektor-mc4 ... 00/produkt
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od dusanmsk »

To by vyriesilo moju nedoveru k trubickovemu spoju konkretne ako? :)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2091
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od glottis »

dusanmsk píše: pát zář 22, 2023 4:42 pm To by vyriesilo moju nedoveru k trubickovemu spoju konkretne ako? :)
Mozna jo protoze ten nema jen trubicky co se zasunou do sebe ale ma tam takovy pruzinovy plech okolo aby to pekne sedelo. Jako treba mivaji bananky. Udelal bych ti fotku ... ale nechce se mi :D U vyrobce bys nasel datasheet a urcite nekde i rez.

https://catalog.weidmueller.com/catalog ... 1422030000

A taky jsi psal, ze bys tam dal radsi wago tak tenhle konektor to ma taky v sobe :) A patri mezi ty kvalitni. Radost s tim parcovat.

Ale tech par amper pres tu plochu kdyz ma tect, to je jak nic. Tu pisou 30A a nemcum to verim.
Paulob
Příspěvky: 170
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od Paulob »

Já jsem zrovna před zapojením dalších tří panelů a uvažuju že mc4 úplně vynechám. Rozebíratelnost nepotřebuju, nevidím důvod. A jelikož každý mc4 je další přechod navíc tak bych chtěl dát jen lisovací spojku a smrštivky s lepidlem.
Používáte to někdo takto?
Ucvakl bych i ty originály z panelů, záruku neřeším.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
glottis
Příspěvky: 2091
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od glottis »

ja toho zastance uplne nejsem. Ty kabely nejsou gumove a lepidlo ze smrstovacky mi neprijde, ze to zatesni na dlouhou dobu dostatecne a v mrazu uz bych si tim jisty uz vubec nebyl. V konektorech je naopak tesneni okrouzky a kabel pak stazeny taky gumovym tesnenim. Uprimne neverim, ze to udelas lip. Kdyz by tam sla vlhkost a zaelzla i do te lisovane spojky a pak to tam mrzla talo, nevim co se stane. A to srani s tim na strese :) Na betonove nebo palene strese to pak neni tak hrozne.

Ale tim te nechci odradit.

Co ja naopak povazuju za dulezite jsou prubezne revize. Nemyslim tim ze si pozvu borce co nevyleze na zebrik a rekne jo pekny obry ale treb ato ze kldine ja sam treba jendou za rok na to kouknu termo kamerou, projdu si to, zamerim se na konektory, prohlednu si jak to vypada na pude, jak u baterii a menice.
cipis
Příspěvky: 4398
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od cipis »

Tomu se rika profylaktika ;⁠-⁠)
A jeji soucasti muze byt i ta revize.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od dusanmsk »

Mam dnes za sebou prvy rad (z 3) a nedokazem si predstavit akukolvek reviziu konektorov casom. Su chytene nerez paskami k railom, tak mozno endoskopom z plosiny by som tam nieco uvidel.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
glottis
Příspěvky: 2091
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od glottis »

alespon tou termo kamerou kouknout, jestli se to misto nehreje o neco vic. Jinak ja si treba mezi stringy udelal ulicky, abych tam mohl jit, neco zkontrolvat, opravit, upravit. Kdyz nekdy vidim zaskladane strechy ze u ztam nevyleze nikdo, jen plosinou, rikam si tam bych chtel pak menit panel :)
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MC4 do instalačních krabic s gelem

Příspěvek od dusanmsk »

Mal som na vyber. 21 panelov a ulicka, alebo 30 bez ulicky.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek