Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od tomer »

Napr, pise sa, ze obvodovy uzemnovac ma byt MIN 1 meter od stavby, mne to elektrikar zakopal tak 50cm od stavby.. tej betonovej, tam je este nejaky XPS medzi stavbou a FeZn drotom, takze neviem ci toto tiez nezmensi vzdialenost odstavby.. Pripadne, ci sa mysli len akysi vodivi objekt, XPS nemusi byt vodivy..
Dalsia vec je, ze sa krizuje napriklad vodovod (LDPE/HDPE) s bleskozvodom v zemi, a tak isto aj 4x10mm2 samotny privod do domu sa krizuje, ale neviem uz ako blizko.. , ci je to 10, 20, alebo viac centirmetrov..
Alebo napriklad, majstri betonovali stlpiky na altanok a zaliali tento FeZn na useku cca 50cm priamo do betonu.. (nebude korozia?)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od kodl69 »

1m od stavby proto, aby ti bagr nepoškodil nebo nepodkopal základy. Další možnost je základový zemnič, tj FeZn 30x4 přímo do betonu. Doporučovaná a lepší možnost než to co popisuješ. Ale když už to tam není, tak nezbejvá, než kolem dokola. Na slovensku elektrikáři kopou něco v zemi? To dokáže někdo platit elektrikáře na místě, kde stačí PIKR, ČUKR nebo tak někdo, kdo si nechá zaplatit třikrát míň než elektrikář? A skutčně drát 10mm ne pásovina 30x4? jestli se nepletu, tak drát má poloviční plochu na jednotku délky oproti pásovině, tím pádem vyjde horší odpor uzemnění.
K fotce BTS: tady není nic vidět. Skutečně si udělej výšlap na nejbližší kopec se sloupem a pochopíš.
Jo a jak vyřeší tvoji sousedi hromosvod? I u nás je obvyklá praxe že NIJAK. Prostě neřeší. Dokud se něco nestane.
Křížení s potrubím (vodivým, nebo s kabelem): samozřejmě uzemnění umístit do PE trubky (klasika černý PE jako na vodovodní přípojku), 1m od křížení pro zamezení přeskoku, pokud se nedá dodržet vzdálenost. Do betonu správně, ale přechod do betonu a v betonu cca 0.5m s ochranou proti korozi, (ne jenom napatlat trochu gumoasfaltu, ale pořádně, s bandáží) , stejně jako 0.5m do země a 0.5m nad zem. Možná je v normě někde 30cm, honem to nemůžu najít. Obvyklá praxe je ta, že tam není naplácaný nic, takže není potřeba zkoumat centimetry, závada je jasná... Tj opět: co si neuděláš sám, není dobře. A už mě to taky nebaví, být vodař, zedník, sádrokartonář, obkladač, topenář, tesař a já nevím jakáý ještě jsou řemesla potřeba na stavbě. A stát nad blbem a pořád mu říkat jak to má dělat, tak ten blb se ještě urazí a jde to kurvit jinam. tj nic se od komunistů nezměnilo. Možná k horšímu, že blb už ani neví, že je blb.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od cipis »

Jo, to nebaví nikoho. Ale to by pak člověk potřeboval TDI, kterého by navíc ještě vyzbrojil. A měl za zády právníky a dobře udělané smlouvy o dílo, kdy se neplatí, pokud nejsou detailní fotky před zasypáním, zádržné, co se zaplatí až třeba 2/5 let po ukončení stavby atd. Je to děs běs. Jako by to všichni chtěli odrbat, co nejrychleji mít hotovo, a kasírovat. Jenže to je všechno ruku v ruce s tím, že se lidem obecně už nechce dělat rukama, takže řemeslníků je málo a těch dobrých ještě míň, no a neví, kam mají jít dřív dělat, takže když ho vyhodíš, protože něco sere, tak má hned dalších deset kšeftů.
A pak se jak pitomci na stará kolena učíme další a další věci. Také mě to nebaví. U nás doma pro změnu už 8 měsíců řeším výměnu elměr. rozváděče venku na baráku, přes bonus od eonu (každý rok je příspěvek na elektrikáře). No prvně si to přehazovali ti jejich smluvní elektrikáři, pak jsem dva měsíce nemohl já, no a když se to konečně už domluvilo, tak týpek má atb :D Tak aspoň jsem uklidil příslušnou stěnu v průjezdu, kudy půjde kabel z budoucí druhé přípojky k ségře do rozváděče v podkroví :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od tomer »

No mna to bavi, lebo viem, ze to mam dobre, je ale pravda, ze uz staviam 8 rokov, a stale nemam zahradu OK, ani panely na streche, atd.. A pritom staci tak extremne malo, aby to bolo co najviac "dokonale" podla znalosti ktore mame dnes k dispozicii.. Fakt staci malo, to nejde dramaticky do casu.. Uz len zbrus tasek na streche napr..
Takze ano, defacto ma to "nebavi" lebo zabijam s tym cely zivot pomaly..
Ja uz ani betonaz nemozem zverit odbornikom, vid tato fotka..
Beriem auto do servisu, necham im tam 6L oleju, aby mali dost, oni nepocuvai,a naliali tam celych 6L, pricom tam staci dat 5,1l... Podla toho, ako to vypustia.. Tych pribehov je snad nekonecne vela.. Ide kuchar na WC pri Vianocnom stanku, mimochodom Vieden, vrati sa, ruky neumyje, podava ciganske pecienky bagetky tymi rukami.. Ja nevim, asi ja sem divnej :D
Nehovorim, ze neurobim chybu, robim ich, ale opravim ich, lebo nechcem zit s vedoim, ze som to osidil pre 30 minut mojho casu..
A potom ked sa ich pytam, ze kto oseka ten beton "ved to uz urobi omitkar" no jasne, zadarmo, no ne?
Vtip je v tom, ze si to ani stavebny dozor nevsimol :)
Beton ani nevibrovali, je to vlastne len zlepenec.. roxor trcal, krytie nula.. musim sa modlit, aby neprislo zemetrasnie, pretoze strmienka snad 2ks na meter.. a pritom betonaz je o priprave, 90% casu je priprava, liatie a vibrovanie betonu, to je uz len ceresnicka na torte, ale ani nehutnili nevibrovali nic.. a za tuto pracu zapytali toho casu pred 7 rokmi 60 000 CZK (cca 2400eur).. od toho momentu som na stavbu uz nikoho nepustil.. teda este tych strecharov, lebo manzelka ze si strechu nemozem robit sam, no nemozem, ale opravovat potom musim ja.. A takto dokazene to bolo v celom interieri, 3 dni som to brusil, Buhvi co som si napachal ked som ten prach dychal, este som nepoznal kvalitne polomasky toho casu :(
Proste absolutna katastrofa, ale poznam len 1 cloveka, ktory chape o com pisem, myslim v realnom/skutocnom zivote, nikto toto neriesi, ak kritizujem pracu na fotke, pozera sa na mna ako na blbca.. kazdy veri odbornikom.. ten jeden si paradoxne robil celu stavbu sam, aj zaklad aj strechu, aj FVE vsetko, len on ma plechovu strechu :)
Aj samotny projektant zle spocital vysku stavby, ak by niekto dodrzal ten projekt a postavil to tak ako to on nakreslil, mal by som svetlu vysku v dome asi 220cm.. A ani stavebny urad si to nevsimol.. Fakt toto musi byt nejaka extra smola, neverim ze toto riesi kazdy kto chce postavit rodinny dom...
Su ale aj horsie pribehy, zaloha X tisic EUR a robotnik utiekol, atd.. Take som nastastie nemal, no, aspon ze to...
Přílohy
salung beton.jpg
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od PetaJoule »

tomer píše: Proste absolutna katastrofa, ale poznam len 1 cloveka, ktory chape o com pisem, myslim v realnom/skutocnom zivote, nikto toto neriesi, ak kritizujem pracu na fotke, pozera sa na mna ako na blbca.. kazdy veri odbornikom.. ten jeden si paradoxne robil celu stavbu sam, aj zaklad aj strechu, aj FVE vsetko, len on ma plechovu strechu :)
My se známe?

Ano, svět by měl být takový, že by se odborníkům mohlo věřit.
Ne, tzv. odborníkům se nemůže věřit - takový je svět.

Kolik práce já už opravoval po lidech s kulatým razítkem...
A co se stavebního úřadu týká - celkem je tam litují, ale to neznamená, že mě ne*erou.

Je ale nutné si uvědomit, že kvalita či výsledek práce také závisí na kompetenci zákazníka. Bohužel speciálně ve výstavbě jsou tzv. "investoři" TAK nepolíbený, (Jako že úplně, naprosto a totálně vyblemcaný) že architektům, projektantům, úřadům a stavařům prochází ledacos. Protože si zvykli na prakticky neexistující vědomosti stran investorů a jediné co bylo nutné se naučit je umět plavat v konfliktech po stavbě.

Nutno dodat, že se v současnosti přikláním k tomu hledat chybu spíš u těch investorů. Vlastně ani moc neví co chtějí a až něco dostanou, tak to samozřejmě není ono co si imaginárně představovali, ale nekomunikovali. "Do what I mean"
Pak tomu spousta (zcela převážná většina) lidí nevěnuje dost času a pozornosti. Nejsou na stavbě, nejsou k dispozici pro dotazy, když jsou dotazy tak vlastně ani neví.

Sousedi taky staví a mladá sousedka je "na prášky" z té hromady pěti výkresů: 4 pohledy sever, jih, východ, západ + umístění stavby na pozemku. Můj projekt má skoro 400 A3 stránek a znám jej jako své boty.

K projektantům, a stavařům se musí přihlížet jako k malým dětem: když jim smysluplně řeknete co mají dělat a vrazíte jim plán do ruky, tak to udělají. Samozřejmě spratka který vás neposlechne vyhodíte.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od tomer »

Najhorsie je, ze mne sa s nimi ani nechce hadat, pretoze neviem, ci tam mali umysel to odflaknut, alebo naozaj tomu veria ze to robia dobre..
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od cipis »

Je to kombinace, hadas se se sadrokartonarem, ze tu parotesku fakt nemuze provrtat tisicovkou sroubu, ze ten drzak to opravdu parotesne neutesni atd. Az si pak jinde udelas radsi sam.
A ano, zacina to u investora, protoze kdyz uz vi, co chce, tak stejne uz nechce dat desitky tisic za technicky dozor. Protoze tomu prece rozumi a pepa z prace uz stavel.
Parta Romu delala zatepleni patra, prvni skupina se bala na zebriku, nicmene jejich cast perfektne rovna, vcetne okapnicky. Pak se strhla mela s dalsi casti skupiny, malem se tahaly noze, ze jsou pomali a ze bude pak malo penez, tak ti prvni dva radsi zmizeli, no a zbytek zatepleni je jak kdyz chcije.
Rychle rychle, tohle odrbat tohle se prece tak dela, a uz nas cekaji na dalsi stavbe.
Klempire jsem nasel, chtel si psat termin za rok a pul. Tak jsem si to ten pul rok delal sam. Usetril jsem penize a mel to o rok drive :⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od cipis »

Jinak tuto OT debatu presunu vecer pak jinam, at se muzeme v klidu vyplakat. Ono to nekdy pomuze a clovek dostane zase energii. Si udelat dalsi veci sam:⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:Jinak tuto OT debatu presunu vecer pak jinam, at se muzeme v klidu vyplakat. Ono to nekdy pomuze a clovek dostane zase energii. Si udelat dalsi veci sam:⁠-⁠D
Presne mne toto zlepšilo náladu, lebo vidím, že nie som sám, čo chodí za pätami robotníkov a "troška" ich usperňuje :lol:
Mne kopec robia ukrajinci, ktorí sú celkom šikovní, len ich treba usmerňovať, lebo detaily im moc nehovoria. Ale inak som s ich robotou spokojný, len sa na nich bez dozoru nedá spoľahnúť.
A čo sa tých rôznych profesií týka, nemohol som zohnať klampiara kvôli odkvapom, tak som si kúpil potrebné náradie a spravil si odkvap sám (resp. so svokrom :lol: )
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bleskozvod + zvod na FV sustavu.

Příspěvek od glottis »

jedna vec je odsouhlasit plan kteremu nerozumim ale jina vec je pozvat si firmu, rict chci hromosvod. Tam je zadani jasne a neni moc co resit. Abych zjistil, jestli je to ok me stoji radove vic casu nez samotna montaz a nebo navsteva revizaka ael to az po letech, protoze od firmy jsem dostal papir s merenim :). a nakonec po roce v zime zjistim ze mi tece kolem komina, porotze mi proslapnul oplechovani a nerekl mi to. Takto je to vsude
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od cipis »

Tak jsem to přesunul, do soběstačnosti. Páč to vypadá, že se člověk musí asi ve finále naučit všechno :)
Po 3/4 roku dohadování s eonem se snad v pátek uskuteční akce výměna elměrového rozváděče s přípravou na druhý elměr.
Tlf. kontakt v telefonu je "elektrikar c. 4" :D A zase většina věcí nanovo. Když jsem mu řekl, jestli dostanu kopii revizní zprávy, co pošle eonu/egd, tak se na druhé straně telefonu rozhostilo na chvilku ticho :D
Vše mám naivně (a alibisticky) objednáno přes službu eon elektrikář (bonus 3000 plus z loňska druhých 3000, nicméně jen rozváděč stojí přes 12 ...).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od kodl69 »

EON elektrikář: když jsem to prvně viděl, tak jsem přemejšlel, kde vezmou ty elektrikáře. A vyšlo mi z toho, že nemají kde. Ti, co vědí co dělají, mají práci na rok dopředu. A ti, co nemají co dělat jsou tím pádem nějakým způsobem postižení, tj nedokážou si třeba domluvit rozumnej kšeft nebo nic neumí, takže zase nula.
Rozvaděč za víc než 12kKč? první co na mě juklo z netu pro 2x dvousazbu: https://www.elektro-malinsky.cz/Rozvade ... -d4599.htm , vysekání díry kolem původního, nahlášení odplombování někým "kdo má padesátku" a 500Kč za revizi? kvůli tomu platíš Eonu, se kterým není možný se rozumně domluvit skoro nikdy a o ničem?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od PavelR »

tak pokud najdeš někoho kdo rozvaděč za 8,2k zabuduje, zapojí a zreviduje za 3,8k tak možná. Ale třeba já o nikom takovým nevím. :-) a to tam ještě musí být patřičná kabeláž...
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od mihlit »

Díru jsem si vysekal sám, kabel natáhl sám, rozvaděč koupil a zazdil sám... pak to stálo 6.5 s revizí od stolu (revizák tam vůbec nebyl). No ale největší sranda byla v byrokracii. Nechtěl jsem to řešit, tak jsem si dal na nejremeslnici poptávku s tím, aby za mě vyřešili veškeré případné jednání s egd. Vše prý v pohodě, vyřeší. Pak to přijeli zapojit v sobotu, to se na lince dozvěděli, že technici egd, kteří jediní mají právo odplombovat hdsku a elektroměr (obyč elektrikář s padesátkou na to sahat nesmí, mají to na stránkách tučně) o víkendech nepracují. Tak nahlásili na jinou linku nouzová výměna jističe a přestěhovali elektroměr. Když přijel technik egd to po pár dnech zaplombovat, tak vytáhl tablet, tam že elektroměr má být na chodbě, ne na fasádě. Že prý jako jestli si myslím, že je takový debil, že výměna jističe a elektroměr je jinde. On, že měl přijet zaplombovat jistič, ale nic plombovat nebude, že nahlásí chybějící plomby, neoprávněná manipulace s elektroměrem a ať si to se mnou vyřeší oni, jestli mi dají pokutu a kolik. Po chvíli naštěstí vychladl a po další, co jsme to řešili, tak to nakonec vyeditoval v tabletu a zaplomboval.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od PavelR »

Tak to se taky nediv. Co jsi čekal ? Že to bude za 5tikilo? protože přijede jen přehodit elměr? Ale to byli nějací troubové. Na žádnou linku není potřeba volat. EGD má na toto aplikaci, naskenuju číslo elměru, zadám důvod odplombování tomto případě přemístění ER, nebo výměna za nový a do pěti minut mám sms s povolením i o víkendu. Osadím novej ER dle aktuálních připojovacích podmínek, změřím impedanci, napíšu revizi pošlu na EGD a je to.

To že se nesmí sahat do pojistek to je pěknej paradox..... a jak mám jako vyměnit hlavní jistič když to je třeba 6kA? Jet tam zbytečně podruhé a nechat si platit další cesty? čekat až se nějakej červenej panáček uráčí přijet? Ano dělal jsem to i pod napětím nebo jsem měnil celej ER na odbočce z kabelu včetně pojistek, ale to není ten pocit co bych si přál. Předělávali jsme u fotovoltaik desítky ER a nikdy žádnej technik neměl problém s tím že je ER jinej, nebo jinde nebo že očividně někdo předělával přívodní kabel ... i ti technici co dělají UTP pohodoví borci co jen chtějí aby to bylo jak má ale nedělají problémy.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od mihlit »

Já se nedivil ceně, ono když se vezme doprava, tak to něco vyjde. Ale jednak, že vůbec netuší, že o víkendu technik nedorazí, to jedna a druhá věc, revize od stolu, aniž by to revizák viděl.

Jinak jednalo se o přesun elektroměru, tedy včetně zapojení nového vedení od HDS a na stránkách https://www.egd.cz/zadost/zadost-o-odplombovani mají:
Pokud potřebuje elektrikář odpojit nebo připojit hlavní domovní vedení do HDS, musí nám zavolat na linku 800 22 55 77. K provedení této činnosti je oprávněn pouze náš pracovník nebo Smluvní partner.
(tučné zvíraznění tam mají oni)

EDIT: To jsem se taky ptal technika, že přeci odplombuje HDSku, aby si vyšrouboval pojistky a jeho odpověď byla, že buď umí udělat výměnu jističe pod napětím a nebo si musí zavolat technika egd, že to mají na stránkách a číst by snad měl umět.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od cipis »

To je mi jasne, ze se ten rozvadec da sehnat o nejakou tu tisicovku levneji, chtel jsem neco i na pripadnou fotovoltaiku, kdyby s tim chtela delat neco segra (pro ni je to pripadne drihe odberne misto). Prace je dalsich 4-5 tisic. S elektrikarem c. 3 bylo domluveno vsechno, tedy tak, jak ma byt, ze si to necha odplombovat, vymeni, zapoji, necha zrevidovat a vse da zase na eon/egd, aby to zaplombovali. A abych mel zpravu pro segru, az si zazada o pripojku.
Elektrikar c. 3 ale onemocnel (podle hlasu to asi ani nehral), no a prevzal to elektrikar c. 4. A ten vi asi tak 1/3 veci od trojky, tak to bude veselohra. Kdyz mluvil o kusu hlinikoveho kabelu (po te, co s udivem zjistil, ze mame z pripojnicove skrine mozna ayky a ze bude pruzkum bojem) a jakoze havarii kvuli plombam, tak to dostava prichut tragikomedie. A jak jsem psal vyse, tak chvilka ticha po mych slovech o revizi.
No, plombovaci technik si muze rvat, jak chce, objednana byla vymena elektromeroveho rozvadece primo na eonu :⁠-⁠D
Jo, a to jsem vlastne jeste nepsal, ze el.c.4 byl lehce na rozpacich, cim ze bude napajet sbijeci kladivo. Tak jsem ho ujistil, ze 2kW menic bude k dispozici. Akorat uz mu radsi do telefonu nerikal, ze si to prece muze odpojit az to vyseka a vyvrta :⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od cipis »

mihlit: ale to nebylo uplne spravne, vzdyt tam je oni nebo smluvni partner
A vzhledem k tomu, ze je to oficialne objednane u eonu, tak je to jejich interni problem, ze to ve finale udelal nejaky franta od vedle. Ja alibisticky predpokladam, ze je to jejich partner.
No kazdopadne dokud nebudu mit revizni zpravu, tak jim zaplatim jen material.
Mozna bude jeste veselo.
A take treba dostanu hned 4Q :⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od PavelR »

u nás EGD HDSky neplombuje. Nevím toto je pěkně pojebaný jestli se bojí černých odběrů, nevím.

cipis: ano tragikomedii jsem už s ER zažil. Naštěstí jen u obhlídky a realizace se nekonala. On si pan zákazník nechá udělat krásnou fasádu. Pod jedněma fasádním dvířkama stará litinová 'HDS, pod druhýma většíma dvířkama dřevěněj ER. Propojeni 6mm2 bavlněněj hliník. To zjištění že by se to muselo komplet vyměnit. Já toto prostě nikdy nepochopím.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od PavelR »

cipis píše:mihlit: ale to nebylo uplne spravne, vzdyt tam je oni nebo smluvni partner
A vzhledem k tomu, ze je to oficialne objednane u eonu, tak je to jejich interni problem, ze to ve finale udelal nejaky franta od vedle. Ja alibisticky predpokladam, ze je to jejich partner.
No kazdopadne dokud nebudu mit revizni zpravu, tak jim zaplatim jen material.
Mozna bude jeste veselo.
A take treba dostanu hned 4Q :⁠-⁠D
kdyby měli problém s revizí tak jim nabídi že jim ji za 2k+2xcesta udělám. A kdyby tam bylo něco špatně tak negativní revize stojí stejně.
Pokud teda na to mají budget :lol:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek