Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Sten
Příspěvky: 30
Registrován: ned led 08, 2023 3:43 pm
Lokalita: Mohelnice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6800Wp
Kapacita baterie [kWh]: 25kWh

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od Sten »

Já si na geodety nemohu stěžovat. Při digitalizaci nám - spolumajitelům přesunuli pozemek na jiné místo se stejnou bonitou, původně s břemenem liniové stavby na pozemek bez břemene, původně bez přístupu z cesty na pozemek s jednoduchým přístupem. A ještě nás spolumajitele rozdělili tak, že máme každý svůj pozemek bez spolupodílnictví. Vše si každý mohl prostudovat na katastru i v reálu a pak podepsat.
15xpoly 285Wp východ, 9xpoly 285Wp západ, Epever 10420,84420, měnič 1x noname 6000W, 1x Epever 3000plus, LiFePO4 16x280Ah, 16x230Ah, KG140F+110F postupně zprovozňováno od 5/2023
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a st

Příspěvek od PetaJoule »

bublich píše: Pardon,myslel jsem ty geokoše,vyjádřil jsem se blbě.Díky,to jsem ještě neviděl.
No já hlavně četl "šrafované" jako "šafránové" :lol:

3D to vypada - viz dole, ale abych neunesl toto vlákno, tak možná dotazy, diskuze v https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=2860
Přílohy
geo+vsak.jpg
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od cipis »

Neaktualizoval jsem ten příběh s venkovním ER ...
No veselohra pokračuje.
Elektrikář č. 4 totiž utrhal plomby. Všechny. I ty, co neměl. Ale nevšiml si toho ani revizák, ani já.
Revizní zprávu jsem řešil celkem v pohodě, revizák dokonce nachystal zprávu i pro tu novou přípojku pro ségru. _Navíc bydlí kousek od tud, takže prej není problém cokoliv, když budu potřebovat.

Někdy pár dní po termínu dojel týpek z egd, plombuje, plombuje, no a vzápětí trhá, co zaplomboval a furt do kola říká, to je průser, to je průser.
Tak napsal nějakou zprávu, co mi přišla mailem, ve které měl být postup, co dělat, když to nedopadlo, jenže v ní nic nebylo, jen, že se práce neprovedla. Týpek říkal, že někdo dojede na ten elektroměr. No měsíc nic, tak jsem volal na egd, co jako se děje či bude dít. Druhý den volal nějaký borec, že dojedou toho a toho dne, a že mě to vlastně nemusí zajímat, že vymění elektroměr a nazdar.
Pak se ozvali znovu z egd, tentokrát s termínem instalace elektroměru pro ségru. To proběhlo teď v pátek, borec si pak všiml, že má ten první elměr utrhané plomby, tak mu říkám, že to ví, a že se to řeší, on na to, že to je průser, že přijede energetická kontrola, tak mu říkám, že někdo už volal, že přijede vyměnit elektroměr.
Den před tou montáží jsem zjistil, že se mi točí hoblovka opačně, což v ten pátek potvrdil i technik, že má špatně sled fází a že to teda otočil na elektroměru, aby to bylo správně. Takže elektrikář číslo čtyři otočil i fáze ...
Tvl., tohle vědět, tak to rozsekám a přepojím sám, krom revizáka za dvojku a rozváděče za lepší cenu by to nestálo nic, krom celodenní práce. A to jsem si ještě musel koupit ten jistič 3x20, takže tu druhou 25 mám na víc.
Takže pokračování 24. v jedenáct ... Naštěstí mám vyfocený elměr pár týdnů zpátky, že plomby má.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od kodl69 »

EON služby elektrikáře v ceně... Hned na začátku jsem psal, kde by vzali elektrikáře. Blba, kterej otrhá plomby z elektroměru najdou snadno. Ještě ti můžou napařit nějakou pokutu za neautorizovaný zásah do fakturačního měřidla, na 10kKč to začíná a někde u 100kKč končí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od cipis »

To si můžou zkusit, mám to vyfocené před zásahem elektrikáře č. 4 ...
A to ještě nevíš, že to navyšují u některých nových tarifů na 5000 Kč :D
Kolega z práce to teď dostal, tak si hned objednal "elektrikáře průzkumníka" - koupil starší barák, kde je prapodivná elektřina. Tak jsem zvědav.

Ano, nikdo to nechce dělat, proto se do reko těch vevnitř pustím sám, viz. moje fve.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od cipis »

Tak už mám elektroměr vyměněný. Přijeli dva týpci ze smluvní organizace, postavili stativ s kamerou na chodník a všechno si natáčeli. Žádné mechanické poškození nenašli, žádné podrápání, rozdělání, nic. Jen ty utržené plomby. Vše ještě fotili a zapisovali.
Jinak ten sled fází je nakonec špatně už z ulice, ne že to přehodil ten kluk. Ten to zapojil dobře, barvu na barvu.
Všechno zaplombované, tak jdu opsat všechny podružné, ať se také dopočítám spotřeby ostatních.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od unicast »

Mě fascinuje, že spousta elektrikářů ten sled fází ani nedokáže prověřit / změřit. Při tom to dokáže i stará Vadaska nebo jsou na to jednoduché měřící přístroje za pakatel.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od Dagus »

No to je problém barev. Kdyby tam byly 3x černý s popiskem L1,L2,L3 tak se to neděje. Takhle si v každém kraji barvy dávají jinak. Změřit sled fází vadaskou by měl ale každý zvládnout. Nic to nemění na tom, že bych chtěl správný sled fází už od ds a ne, že to budu u sebe "narovnávat" a při další opravě ds znovu, když jiný technik si řekne, že takhle barvy nedává.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od cipis »

Technická, to je blbě někde v uličním rozváděči (resp. asi v našem kraji :D ). Takže ikdyž dáš krásně barvu na barvu, tak se ti to točí opačně. A já si říkal, proč mi kámoši vždycky vrací míchačku a točí se opačně. To my to máme na ulici desítky let špatně, ne oni, jak jsem si myslel ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
zuzi
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od zuzi »

A jak je u vás dáváte? Tady na Plzeňsku je zvyk hnědá, černá šedá, ale teď jsem u kámoše o 20 km vedle a na nožovkách mají černá, hnědá, šedá.. :|
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od bokser01 »

U mě na Pardubicku to je, hnědá, černá, šedá
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od mihlit »

To jsem řešil u "superchytré" řídící krabice pro 3f čerpadlo ve studni. Nejen, že jsem koupil čerpadlo asi měsíc před rozhodnutím pořídit FVE a teď je to jeden ze zbytečných 3f spotřebičů... ale když mi stěhovali elektroměr, tak začala nadávat s chybou "změněný sled fází". Tak jsem si říkal, že to byli asi zase nějací odborníci a zkontroloval to. Barvy seděly všude, pak jsem hledal starou vadasku, protože jsem zjistil, že žádný z hi-tech měřáků, co mám doma, tak sled fází nezměří a osciloskop jsem na to tahat nechtěl. Taky v pořádku. Takže ve skutečnosti to při stěhování elektroměru opravili a před tím to bylo blbě. Jenže ta super chytrá řídící krabice je tvrdohlavá jak mezek. Při prvním puštění si zapamatuje fáze a pak při změně nadává. Žádná změna nastavení nejde udělat, ani reset nastavení na to nemá vliv. Takže po několikahodinovém boji jsem to vzdal a přehodil to na stejně špatně, jak bylo před tím, na vstupu krabice, ale ty barvy mě tam dráždí...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od kodl69 »

Ty barvy... tohle začalo před víc než desíti lety v ČEZku, tam nějakej chytrej, co vydával připojovací podmínky, tak opsal bezmyšlenkovitě normu EN 446, kde napsaný zhruba toto: "barvy fázových vodičů jsou černá, hnedá šedá." a v dalším odstavci je "toto není pořadí fází, ale pouze abecední pořadí." ale to už dotyčnej nedočetl nebo nepochopil. Takže potom se nachází místa, kde je vlevo černá a taky místa, kde je správně L1 hnědá, L2 černá L3 šedá. Nečekal jsem, že se tahle blbost potáhne tak dlouho... Další věc je, že starší kabely měly dva černý a jeden hnědej. A pak to někdo zapojil tak, že hnědej dal doprostřed a jako první a třetí černej. A když k tomu někdo zapojil novej kabel, tak dal první černou na černou L1, hnědou na hnědou L2 a šedou jako L3. A už se to veze... Kde je fakt potřeba to řešit, je smyčka venkovních rozvodů, kde jsou kabely spojený na začátku i na konci, tma je fakt potřeba ty fáze dodržet...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od cipis »

Hnědá černá šedá. L1 L2 L3. Akorát L2 a L3 jsou prohozené :D
A ty barvy všude ve všech rozváděčích tady na ulici sedí, takže to mají otočené úplně všude. I v té domovní přípojnici, jak jsou nožovky, jsou ty barvy v tom stejném pořadí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od Diablo1st »

veru s tými barvami je sranda. Ja mám všade L1-čierna, L2-hnedá a L3-šedá, ale mám jeden starý kábel kde je 2x čierna a hnedá, takže tam je to sazka-športka, buď sa trafím, alebo to musím prehodiť :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od Migel »

Holt!ja mam do garaze tri cierne a jeden zltozeleny😅
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od tomas »

U kabelu se dvěma černými se ty dva černé rozeznávají podle toho který je vedle žlutozeleného ;) .
A u některých kabelů jsou jen černé číslované žíly, to je asi nejlepší řešení, tam už není o čem se dohadovat :D
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od unicast »

mihlit píše: úte říj 24, 2023 6:16 pm Tak jsem si říkal, že to byli asi zase nějací odborníci a zkontroloval to. Barvy seděly všude, pak jsem hledal starou vadasku, protože jsem zjistil, že žádný z hi-tech měřáků, co mám doma, tak sled fází nezměří a osciloskop jsem na to tahat nechtěl.
:) Osciloskopem honit fáze, to by byl slušný overkill. Ale tohle taky docela funguje a prověří to spolehlivě všechny tři fáze:

https://vi.aliexpress.com/item/1005005770559250.html

Akorát držet ty tři hroty najednou není nic moc, nicméně dá se.
zuzi
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ach ti odborníci, kvalita odvedené práce řemeslníků a stesky

Příspěvek od zuzi »

Sled fázi se zkouší "vadaskou" a nebo novodobou variantou digitální. To snad umí každý tester, jen si to chce občas přečíst manuál.
https://www.svetsoucastek.cz/zkousecka- ... 8c-p59905/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek