ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

děkeji za pochvalu chlapy, ano baterie stíhá, při normálním odběru ma ní vydržím jet dva dny bez sluníčka, dá se z ní odebrat bez problému cca 25-30kWh, zato jí pak nabít trvá taky dlouho.
Měnič má opravdu stručný manuál a myslim že se v něm nedá nic moc nastavit, má funkci jako klasická UPS, při připojení vstupního napětí nabíjí baterie, toto vubec nepoužívám, ani vstup nemam zapojenej, hledal sem naprosto tupej střídač z velikým výkonem, testoval sem jestli nevypadne při vysokem napětí od baterií a při 63V pořád bez alarmu jel, dal sem to nezkoušel, vypnutí od podpětí má taky ale asi hluboko u 40V, to nevyužívám a řídim odhození zátěže na Čez přes displej na dveřích rozvaděče (dvojté napětové relé).
Teď slíbený popis úpravy střídače, po otevření krytu následovalo ustřihnutí ventilátoru napřímo připojeného na výstup 230V a přemístění ventilátoru ven z bedny jelikož byl prakticky z minimální mezerou namážknut na transformátor a přirozená cirkulace vzduchu byla skoro nulová. Poté jsem laboroval s různými trafy ze snahou dostat se na nižší spotřebu naprázdno, na začátku to byli cca 4A, přišly na řadu tlumivky a systémem pokus-omyl sem nasadil masivní tlumivku a zrazu spadla spotřeba na 1,7A ale při zátěži, což by byl perfektní výsledek ale tlumila až moc a při vyšší zátěži se neprotlačilo napětí na tgrafa, následovalo odmotávání závitů a po pár testech sem odmotal cca 2/3 závitů a je to je stav vyhovující, výsledek je nějakých 1,95A. Trafa (železo) se i tak hřejí naprázdno vlivem asi výřivých proudů (vinutí chladné) tak sem na jejich boky přidělal velké pasivní chladiče (stažené na přebroušené boky přes teplovodivou pastu) ateplota spadla o nějakých 10 stupňů. Následovalo nutné oddálení vrchního krytu měniče přes děrovaný plech a tím zvýšení přirozené cirkulace chladícího vzduchu. Na vinutí sem přimáčkl kontaktní termostaty nastavené na 70 stupňů apomocí pomocného rele na 230V spíná ventilátor chlazení. Blok výkonové elektronik má svůj ventilátor již automaticky interně řízen - vyhovující. Berte tento popis jako amatérský návod na úpravu měniče. Uvnitř byl původně umístěm MPPT solární nabíječ který použiji jinde a i tak musel uvolnit místo tlumivce. Hodně štěstí při úpravách, Pavel
Přílohy
chladiče traf + zvednutí krytu přes děrované plechy
chladiče traf + zvednutí krytu přes děrované plechy
umístění termostatu  + držáky chladičů
umístění termostatu + držáky chladičů
umístění tlumivky
umístění tlumivky
vývojové pracoviště :-))
vývojové pracoviště :-))
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

kybos píše:
pkougl píše:...O regulaci se stará známý TS MPPT60A ke kterému brzo přijde namontovat jednovaječné dvojče, jelikož částečně nestíhá přenést výkon panelů, je z počátku na něj připraveno místo v rozvaděči a zeje prázdnotou.
Nepřekračuje chladič Tristaru zavřený ve skříni teplotní limit (zvlášť když musí ukočírovat takovou smečku panelů)? Já mám o tři panely méně, mám ho pověšený volně na zdi a bez přídavného ventilátoru překračoval chladič 70°C.
Ahoj, již sme to porovnávali v jiném vláknu ale jelikož to mam v garáži tak je tam chladněji a nemá problém se rozumně uchladit, je každou chvíly při slunečnym dni na proudovem omezení a jede kolem 60 stupňů, možná trochu více teť sem laborovat s přídavnym chladičem na něm ale slunečných dní je pomálu na výsledky, přikládám foto pokusu, chladiče přes vazelínu stažené svěrkou. Dle manuálu jede do 80 stupňů bez omezení, jinak teplota přes live-view je o deset stupňů vetší než na porvchu chladiče. Pavel
Přílohy
pokus s přídavnym chladičem na TS
pokus s přídavnym chladičem na TS
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od prochazka85 »

absolutni pecka, supr prace. Strasne se mi libi ta cista prace, zadny plandajici kabely
proste to nema chybu. +1

Nepremyslel jsi o pouziti touchscreen displaye?
neco jako tady http://www.youtube.com/watch?v=2gnSvP6i ... c_cwd9AjmQ

a posledni bod ktery zbyva k uplnemu dotazeni do extaze je zakazkovy soft
s vizualizaci panelu, grafu a baterek atd.

bohuzel to video nahore je starsiho data, kdy jsem jeste nebyl ostrovnik, takze
tam nejsou videt solarni zalezitosti :)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

pkougl píše:
kybos píše:
pkougl píše:...O regulaci se stará známý TS MPPT60A ke kterému brzo přijde namontovat jednovaječné dvojče, jelikož částečně nestíhá přenést výkon panelů, je z počátku na něj připraveno místo v rozvaděči a zeje prázdnotou.
Nepřekračuje chladič Tristaru zavřený ve skříni teplotní limit (zvlášť když musí ukočírovat takovou smečku panelů)? Já mám o tři panely méně, mám ho pověšený volně na zdi a bez přídavného ventilátoru překračoval chladič 70°C.
Ahoj, již sme to porovnávali v jiném vláknu ale jelikož to mam v garáži tak je tam chladněji a nemá problém se rozumně uchladit, je každou chvíly při slunečnym dni na proudovem omezení a jede kolem 60 stupňů, možná trochu více teť sem laborovat s přídavnym chladičem na něm ale slunečných dní je pomálu na výsledky, přikládám foto pokusu, chladiče přes vazelínu stažené svěrkou. Dle manuálu jede do 80 stupňů bez omezení, jinak teplota přes live-view je o deset stupňů vetší než na porvchu chladiče. Pavel
Koukám ten tri stár nebude asi to pravé ořechové,dále jakou máš baterii jaké má značení a z čeho si ji získal???jinak je to po všech stránkách naprosto perfektí práce .
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od Pan Taum »

goodbie píše: Koukám ten tri stár nebude asi to pravé ořechové
No ,když si vezmeš, že výrobce uvede maximální vstup z panelů 3200Wp, umístění na větraném místě, maximální teplotu prostředí 45°C při 100% rel. vlhkosti, maximální bezpečnou teplotu chladiče 80°C.
A ty na něj zavěsíš výkon panelů 5,7kWp, zavřeš ho do rozvaděčové skříně bez větrání, on si vesele pracuje na plný koule a zvládá udržovat teplotu chladiče kolem 60°C, tak si myslím, že takový výrobek není špatný a bylo by od nás nespravedlivé ho pomlouvat....
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

Pan Taum píše:
goodbie píše: Koukám ten tri stár nebude asi to pravé ořechové
No ,když si vezmeš, že výrobce uvede maximální vstup z panelů 3200Wp, umístění na větraném místě, maximální teplotu prostředí 45°C při 100% rel. vlhkosti, maximální bezpečnou teplotu chladiče 80°C.
A ty na něj zavěsíš výkon panelů 5,7kWp, zavřeš ho do rozvaděčové skříně bez větrání, on si vesele pracuje na plný koule a zvládá udržovat teplotu chladiče kolem 60°C, tak si myslím, že takový výrobek není špatný a bylo by od nás nespravedlivé ho pomlouvat....
Máš určitě pravdu,v tom výkonu panelů a regulátorů,já používám jiné regulátory mají také Mppt a také 60A a z panelů v ideálním svitu jde téměř 80A a regulátor ořezává na 60A a vše jede na plno např pět hodin tak regulátor prostě nemá více jak 40 stupňů a v klidu na něm udržím ruku a nemá žádné aktivní chlazení ventilátorem.i měnič z 24v na 230V se s běžícím ventilátoren se ohřeje o málo více jak ten regulátor odhaduji tak max 50 stupňů,a rozhodně nechci pomlouvat jiné zařízení každý výrobek má určitě své pro a proti to je jasné.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

prochazka85 píše:absolutni pecka, supr prace. Strasne se mi libi ta cista prace, zadny plandajici kabely
proste to nema chybu. +1

Nepremyslel jsi o pouziti touchscreen displaye?
neco jako tady http://www.youtube.com/watch?v=2gnSvP6i ... c_cwd9AjmQ

a posledni bod ktery zbyva k uplnemu dotazeni do extaze je zakazkovy soft
s vizualizaci panelu, grafu a baterek atd.

bohuzel to video nahore je starsiho data, kdy jsem jeste nebyl ostrovnik, takze
tam nejsou videt solarni zalezitosti :)
to je tvuj vytvor? to je super hračka? moc hezky, umět programovat tak bych do toho asi šel ale v tomto mam "drobne" mezery :D
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

goodbie píše:
Pan Taum píše:
goodbie píše: Koukám ten tri stár nebude asi to pravé ořechové
No ,když si vezmeš, že výrobce uvede maximální vstup z panelů 3200Wp, umístění na větraném místě, maximální teplotu prostředí 45°C při 100% rel. vlhkosti, maximální bezpečnou teplotu chladiče 80°C.
A ty na něj zavěsíš výkon panelů 5,7kWp, zavřeš ho do rozvaděčové skříně bez větrání, on si vesele pracuje na plný koule a zvládá udržovat teplotu chladiče kolem 60°C, tak si myslím, že takový výrobek není špatný a bylo by od nás nespravedlivé ho pomlouvat....
Máš určitě pravdu,v tom výkonu panelů a regulátorů,já používám jiné regulátory mají také Mppt a také 60A a z panelů v ideálním svitu jde téměř 80A a regulátor ořezává na 60A a vše jede na plno např pět hodin tak regulátor prostě nemá více jak 40 stupňů a v klidu na něm udržím ruku a nemá žádné aktivní chlazení ventilátorem.i měnič z 24v na 230V se s běžícím ventilátoren se ohřeje o málo více jak ten regulátor odhaduji tak max 50 stupňů,a rozhodně nechci pomlouvat jiné zařízení každý výrobek má určitě své pro a proti to je jasné.
Jo moc ho nešetřim, max výkon co ukázal bylo 3,6kW při eqalizaci, jinak má celkem slušné podmínky pro svoji činnos, není to na fotu vidět ale sokl rozvaděče je zezadu otevřený překrytý jen děrovanym plechem a nahoře je je to taky zvýšené z důvodu masivního proudění kominovym efektem, jen zespoda na něj částečne pouští teplo ten měnič ale na tom se taky pracuje, ty chladiče byl pokus o snížení nekritické teploty směrem dolu, až tam vrznu druhy tristat tak to bude uplně v poho.

Godbie, ty tvoje regulatory jsou chlazeny aktivně ventilátory nebo pasivní chladič?

Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od prochazka85 »

pkougl píše: to je tvuj vytvor? to je super hračka? moc hezky, umět programovat tak bych do toho asi šel ale v tomto mam "drobne" mezery :D
jj to sem si delal sam, ale je to 5 let stare video, tedka je to posunute mnohem dal :)
i kdyz ja mam zase drobne mezery v instalaci, takze z ty hardwarove stranky se to ani zdaleka
nepriblizuje tvojemu provedeni.

kdybys mel zajem pomohl bych ti neco zbastlit :)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

Godbie, ty tvoje regulatory jsou chlazeny aktivně ventilátory nebo pasivní chladič?

Pavel[/quote] ne moje regulátory nemají žádné chlazení pouze pasivní chladič
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od vata »

No skvělé, gratuluju. Ten display na rozvaděči je vážně frajeřina, to jste asi první :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od mopadzi »

Tady je vidět jak je krásné když si chlapi hrají....Až poleví mrazy začnu také..pokusím se to alespon napodobit...v garáži je plno....:)
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rob.brno
Příspěvky: 964
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od rob.brno »

pkougl píše:, háky sem dem dělal z nerezové pasoviny 30*5
Taky mám 20ks po 40cm délky stejné nerez pásoviny ze šrotu, ale teda nevím jak to naohýbat, aby byly háky zhruba stejné a lícovala spodní rovina háku s horní. Dá se to ve svěráku? MYslím, že se na to vyprdnu a koupím origo pozink háky za 100kč jeden :-(
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

rob.brno píše:
pkougl píše:, háky sem dem dělal z nerezové pasoviny 30*5
Taky mám 20ks po 40cm délky stejné nerez pásoviny ze šrotu, ale teda nevím jak to naohýbat, aby byly háky zhruba stejné a lícovala spodní rovina háku s horní. Dá se to ve svěráku? MYslím, že se na to vyprdnu a koupím origo pozink háky za 100kč jeden :-(
Jasně dá se to udělat ve svěráku, je dobrý si na to udělat takovou ohýbací páku aby to člověk nemusel ohybat kladivem, to by ses utlouk, páka systém "silnostěný placatý jekl" dlouhý aspoň 50cm z dutinou cca 6mm nasadit na plocháč ve svěráku a pohodlně ohnout, úhel si musíš vyzkoušet, není to pravý úhel ale méně, dávám foto jak sem to zbastlil, některé nosné jekly na střešema od zhora dolů tak mam i svařené háky pro montaáž křižmo z latěmi, člověk si s tim nesmí dělat moc hlavu. Pavel
Přílohy
hák na střeše pro vodorovné nosné jekly
hák na střeše pro vodorovné nosné jekly
háky pro montáž svislých nosných jeklů
háky pro montáž svislých nosných jeklů
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
antea
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 10, 2013 5:09 pm

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od antea »

Tedy smekam, vsechna cest. Poradite, kde se da sehnat 10kVA powerhouse? Chystam se ted na jare na podobny system. Jak se pohybuje cena?
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

antea píše:Tedy smekam, vsechna cest. Poradite, kde se da sehnat 10kVA powerhouse? Chystam se ted na jare na podobny system. Jak se pohybuje cena?
děkuji všem za pochvalu, těší mě že se to líbí, ten měnič sem sehnal u http://e-levne.cz/cs/, je to defakto na objednání, cena cca 33tis bez DPH (bez MPPT integrovaného solárního reglu).
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od mypower.cz »

pkougl píše:
mypower.cz píše:Je to dokonale po vsech strankach ... vzorove provedene... smekam. Nechcete se o aktualni data z mereni podelit a posilat vzorky v pravidelnych intervalech jednoduchym http dotazem tady na mypower? Bylo by zajimave videt online v cinnosti panely na 3 svetove strany.
Díky za poklonu, s tim měřenim by to šlo ale moje slabila jsou různé spešl aplikace, na to sem lama, kdybyste mi s tim pomohli tak neni problém, noťas běží pořád a na netu je taky pořát. Pavel
Mozna by mohla pro tyto ucely poslouzit i ma vcerejsi prace.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od prochazka85 »

a nebo aplikace moje aplikace kdyz mas tristar
popr. bych ti ji mohl prispusobit aby vypadala supr na tom tvym displayi :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od mypower.cz »

prochazka85 píše:a nebo aplikace moje aplikace kdyz mas tristar
popr. bych ti ji mohl prispusobit aby vypadala supr na tom tvym displayi :)
U te aplikace pro vycitani z tristaru by bylo urcite vhodne umoznit nakonfigurovat vice tristaru soucasne. Po SZ bychom se mohli domluvit na zmene komunikacniho protokolu tak aby obsahoval data ze vsech tristaru. Kuprikladu zde bude tech tristaru vice.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

Díky chlapy za natažení pomocné ruky, myslel sem si že si tu včerejší vystavěnou práci si myslel i pro mě jakožto eletrotechnika s "mezerami" :oops: v programovaní admine, děkuji za to, děkuji taky Prochazkovi za nabídnutou pomoc ale momentalně nechci se do těchto aplikací pouštět jelikož v brzké době přidám druhy tristar a dělal bych to znovu a potencialně Vás znova opruzoval dotazy kdž by mi to nechodilo, bude stačit kydž vás potenciálně budu žádat o pomoc jednou rovnou pro dva tristaty. děkuji moch chlapy ;) Pavel, ps. p. Prochazka jak vypada poslední verze vizualizace tve aplikace, vim že to mělo rychlé vylepšování a změny ? že bych to fe finale na tu svou 19" vrznul :D
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek