Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Měniče Axpert
quadi
Příspěvky: 13
Registrován: pon čer 26, 2023 2:16 pm
Lokalita: Horné Orešany
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7280
Kapacita baterie [kWh]: 15

Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od quadi »

Ahojte, možno sa s tým stretol už aj niekto iný, ale mám občas problém s nabíjaním mojich MAXov. Mám 2 ks paralelne na jednu fázu, to len pre info. Problém nastáva ráno ak sú oba, alebo aspoň jeden z nich v režime "menič" (teda nie standby)
príklad: menič v režime standby (PV orientácia na západ, napr.: 320V 1A, teda 320W) vyrába viac ako menič zapnutý (PV orientácia východ napr: 80V 0,7A, teda 56W).
problém viem vyriešiť tým, že prepnem menič do režimu standby a potom znova zapnem a už ide všetko ako má.
Ale to nie je riešenie, nebudem každy den chodiť zapínať menič a hlavne v období ako dnes zatiahnutá obloha a každy W cenný (myslím že ak je jasná obloha tak som tento problém nezaznamenal, alebo mi to bolo jedno, pretože bolo KW dosť..)
Viete niekto poradiť, máte niekto podobnú skúsenosť, robia to oba dva, možno nejaká aktuálizácia software, možno sa MPPT "nenabudí" správne ak je aj menič zapnutý a je pod mrakom...
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od thomas.007 »

Já měl stejný problém u Max3600 (24V), zapínání a vypínání vypínačem mi nepomohlo, stav furt stejný, standby generoval přes 2kW do baterek, ale po zapnutí jen pár set W (výstup byl natvrdo odpojen, baterie na půl vybitá). Pomohlo mi jen totální odpojení, tedy komplet i s baterkou. Na jak dlouho jsem to odpojil už nevím, ale je potřeba vybít všechny kondenzátory, tak by to chtělo aspoň 10-15 minut, lépe třeba hodinu. Od té doby jsem natočil 1MWh a už se mi to nestalo, takže bych to viděl na nějakou softwarovou chybu (mám origo firmware), protože se to stalo po ránu, kdy panely vykukovaly ze stínu vedlejší budovy.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od Soban »

Prohledej forum, řešilo se to, na některé modely je možno upravit fw na jiné se dělaly různé udělátka co odpojovaly panely atd.....

Jinak samozřejmě to může být ojedinělá chyba v fw pak všechno povypínat, nechat hodinku tak i baterky odpojit a pak zapnout a zkontrolovat nastavení.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
quadi
Příspěvky: 13
Registrován: pon čer 26, 2023 2:16 pm
Lokalita: Horné Orešany
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7280
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od quadi »

Ďakujem za odpovede, vyskúšam to teda odpojiť od zdroja BAT aj PV (sieť nemám). uvidím ako sa to bude správať potom.

Inak k tým udělátkam čo odpojujú panely, to by pomohlo hlavne večer, kedy sa meniče (nabíjačky) správajú tiež dosť divno a kým sa uplne nezastaví nabíjanie a je ešte šero, tak sa dokážu nabíjačky zapnúť a vypnúť aj 10x, to tiež nechápem že tam nedali nejaky delay do SW..

.. veľa slnka :)
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od PetrDubi »

Zkus ty měniče totálně odpojit (5-10 minut by mělo stačit).
Jinak nevím co tam máš za firmware, ale výrobce vydal pro MAXy několik originálních FW, kde řešil nějaké chyby (ty poslední snad i včetně zůstávání na 90V).
Nevím jestli máš měniče připojený do nějakýho nadřazenýho systému, ale plno těchhle problémů dokázali lidé vyřešit tím, že z nadřazeného systému změnili režim měniče (třeba SBU->SUB->SBU nebo prioritu nabíjení a podobně) a změnou režimu se měnič vyresetoval a začal fungovat správně. Pokud to nemáš nějak řešené přes nadřazený systém, tak můžeš zkusit změnit ručně na měniči režim a zase zpátky a pokud to pomůže, tak víš jak by to šlo z nadřazeného systému vyřešit.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
quadi
Příspěvky: 13
Registrován: pon čer 26, 2023 2:16 pm
Lokalita: Horné Orešany
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7280
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od quadi »

nastavenie meničov mám SBU, charging source iba solar charging permitted, nemám žiadne zvláštne krabičky resp. ovládacie jednotky k tomu, iba panely>max>batt>spotreba/dom :)
Meniče mám cca 2 mesiace, kupované niekde v taliansku a neviem koľko ich mali tam na sklade a čo viem vyčítať je Main CPU firmware 00069.05, Sec CPU firmware 00012.21, Wifi firmware verzia 3.4.1.1
možno boli už nejaké aktuálizácie, ale najprv skúsim odpojenie a potom hľadanie nových SW a nahrávanie do MAXov
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od PetrDubi »

Oki.
Co se týká toho režimu nebo třeba charging source, tak jsem nemyslel změnit to natrvalo, ale jenom na jinou hodnotu a zase zpátky, aby se resetoval program v měniči.
Tu změnu lidé dělali třeba přes Solar Assistant nebo Home Assistant, když tam měli připojený měnič a měnič po ránu blbnul (nevím jak to je v SA, ale v HA potom není problém nastavit si automatizaci, kde když je třeba v určitou dobu nějaká hodnota nízká nebo rozdílná než jiná, tak změní nastavení měniče a tím se to odstraní).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
quadi
Příspěvky: 13
Registrován: pon čer 26, 2023 2:16 pm
Lokalita: Horné Orešany
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7280
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Axpert MAX 7200 problém s nabíjaním

Příspěvek od quadi »

rozumiem, skúsim do budúcna ak bude problém pretrvávať využi buď SA alebo HA. Stiahol som si SA, ale remote access mi nejde, mám nejaký problém sa tam zaregistrovať, nevadí vyskúšam keď budem doma sa pripojiť cez funkciu local a pozrieť na možnosti.

dik moc

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek