FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

Doufám že u stringu to nikdo nedělá:) cíleně do dělat na střeše cívky :)
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Hm, civka.. u DC je to uplne jedno, alebo sa mylim ?
Civka u AC je problem, kabel sa prehrieva atd, preto napr tie bubnove predlzovacky su obmedzene vykonovo ak nie su rozmotane, ale u DC by toto nemalo platit, alebo sa mylim? ide o nieco ine, nez o toto ?
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Inak ak ma FVE bateriu, je ta bateria ako dalsi mozny "naraznik" ak udrie blesk (priamo alebo nepriamo) ?
Priklad: teraz je tu burka v mojej lokalite, nie je priama, je vzdialena, hromy pocujem, blesky nevidim, lebo čumím do bedne, ale UPS (su tam take dve 6V baterie), ktore pouzivam na stolny PC, aby mi nevypol pracu, ak nahodou vypadne prud od DS, tak pocas burky dva krat klikol, ale prudi de dalej, nebol vypadok, mozno max tak nejaky "mikrosekundovy", to uz neviem, lebo TV, STB, ani hodiny na rure, ani klima ani stroj nepipol, tie pipaju ak sa znovu zapoja do siete, napr po vypadku.. Neviem zistit, co mi hrkotalo v UPS, prvy krat som si myslel, ze to boli moje nohy, ze som sa o nieco obtrel (mam tu bordel), ale druhy krat som mal nohy inde, a urcite som sa nepohol, cize to muselo nieco "zaiskrit" v tom UPS.. Preto pisem tento prispevok, napadlo mi, ci sa taka FVE bateria nechova ako dalsia poistka, ktora sa znici (baterie sa znicia), ale masivne zredukuju, alebo uplne zastavia dalsie nicenie spotrebicov.. ktore su na tej baterii napojene.
Pretoze ak ano, je to zaujimava "ochrana" sama o sebe, sice su baterie drahe, ale zas, ta klima ktora by na nich bola napojena, bude mat podobnu hodnotu (dnes idu od 100eur vyssie s montazou), pripadne PC (a data v nom) a tv, atd, asi chapete, ako to myslim...
Alebo vzdy vsetko zalezi od intenzity uderu blesku? :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od Diablo1st »

Ak ti udrie blesk priamo do panelov, tak neviem či ti niečo pomôže. Pri dobrom bleskozvode a korektnej montáže panelov by toto nemalo nastať.

Pre prípad nepriameho úderu blesku má byť konštrukcia panelov uzemnená a na +a - prepäťovka čo najbližšie na vstupe do domu a ak je menič/mppt ďaleko tak aj pred týmto zariadením.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
pibi
Příspěvky: 706
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Pro ochranu spotřebičů a elektroinstalace slouží přepěťové ochrany, ne akumulátorová baterie.
Na intenzitě úderu blesku samozřejmě záleží, když Ti to tam flákne nějaký opravdu silný, tak nepomůžou ani přepěťovky.
Cívku na FV kabelu vidím jako možný zdroj přepětí i při vzdáleném úderu blesku a zbytečný odpor v cestě proudu.
Při vzdálené bouřce blesk flákne do vn nebo vvn vedení a způsobí krátkodobý výpadek, proto Ti může účinkovat UPS, je to běžný jev. Větší sranda je, když to vyhodí třeba válcovací trať v železárnách.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Hm 'Cívku na FV kabelu vidím jako možný zdroj přepětí i při vzdáleném úderu blesku a zbytečný odpor v cestě proudu."
Cize kable pod FV, myslim teraz prirodzenu dlzku ktoru tam nechal vyrobca, ani to necivkovat? Alebo to je zanedbatelne? Vela montazi som na youtube videl tak, ze ich zakrutili.. mozno 2-3 obluky urobili, priemer obluku asi 20-30cm.. A tieto kable stiahli paskou, alebo tymi drziakmi z nerezu. Mozem poslat linky, ked tak... Ci je to spravne, alebo nespravne takto montovat?
pibi
Příspěvky: 706
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Měl jsem na mysli ten nápad se 7m stočeného kabelu. Nevím, jak dlouhé máš kabely na panelech, na mých, když je natáhnu, tak přesahují úzký okraj asi 20 cm. Když mám hliníkový montážní profil asi 30cm od okraje, tak je po rámu vedu ke spodnímu profilu, použil jsem vždy 2 nerez sponky pro připevnění kabelu k rámu, pak kabel ohnu, připáskuju na montážní profil a konektor je zhruba uprostřed panelu, na nějaké smyčky tam nemám prostor.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

40-45cm presahuje kabel, ak je natiahnuty, ale otazne je, kde bude AL profil, ale 1 smycka mi tam asi vznikne... alebo nejake vlnkovky :)
Sten
Příspěvky: 30
Registrován: ned led 08, 2023 3:43 pm
Lokalita: Mohelnice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6800Wp
Kapacita baterie [kWh]: 25kWh

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od Sten »

Hlavní je aby vedení + a - stringu tvořilo co nejmenší plochu smyčky, tj. vést je pokud možno souběžně. A pokud propoje sousedních panelů mají nadbytek délky , tak to montéři zkroutí a upevní proti pohybu ke konstrukci. Chybou je sériové vedení vodičů z kombiboxu na panel-panel.... panel na horní řadě v úrovni svorkovnice, pak dolů na spodní řadu panel- panel a pak opět do kombiboxu. Vhodnější je zařazení zpětné větve kabelu horní i dolní řady silnějším průřezem.
15xpoly 285Wp východ, 9xpoly 285Wp západ, Epever 10420,84420, měnič 1x noname 6000W, 1x Epever 3000plus, LiFePO4 16x280Ah, 16x230Ah, KG140F+110F postupně zprovozňováno od 5/2023
Sten
Příspěvky: 30
Registrován: ned led 08, 2023 3:43 pm
Lokalita: Mohelnice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6800Wp
Kapacita baterie [kWh]: 25kWh

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od Sten »

Řešením je i váš nákres panelů s přivrácenými svorkovnicemi k sobě. Jojo, kdybych se podíval na předchozí stránky diskuse.
15xpoly 285Wp východ, 9xpoly 285Wp západ, Epever 10420,84420, měnič 1x noname 6000W, 1x Epever 3000plus, LiFePO4 16x280Ah, 16x230Ah, KG140F+110F postupně zprovozňováno od 5/2023
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

halfcut panely maji pak ale vyvody uprostred panelu (polovina delsi strany) a z boku. Nez jsem to doma nedavno zapojoval tak jsem par dni nespal jak se mi o tom zdalo, jak to budu delat. Protoze toho mista tam pak fakt neni moc. Teda pro zapojeni leapfrog
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Prisla jar, tak som vybehol na strechu, ale..
Tak cez strechu tie kable nedostanem, to by som musel rozobrat 1/4 strechy, budem to musiet tahat cez dazdovy zvod.
Ale napadlo mi, ak by som izoloval bleskozvod napr vulkanizacnou izolacnou paskou, nepomohlo by to v tom kritickom bode, kde sa bleskozvod a DC kable stretavaju na blizkost cca 5-10cm? Inde mam "S" vzdialenost pravdepodobne OK. Alebo potom holt spojit FVE s bleskozvodom..
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

tak vulkanizacni paskou urcite ne :) ale asi by se dalo prezit, ze bys onen kus nahradil za hvi kabel
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Hm a nexeistuje nejaka "paska" ktora by urobila rovnaku izolaciu aku ma HVI kabel? :)
Tj - izolačný materiál: PE,
Tym padom by som tam nemusel nic sekat, len "obalit"
Na tych 60cm by som tou paskou ani nemusel setrit, aj ked su/boli by drahsie nez HVI prakticky..
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

to nevim, ten hvi kabel ma snad centimetr izolace :) mozna kuchynske prkenko z HDPE :)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od kodl69 »

I ten HVI kabel má celkem přesně daný specifikace pro použití, tj nejde jenom tak "dát kousek HVI" a navíc nikdo zatím neviděl, jestli to fakt funguje. Spíš je potřeba to řešit komplexně, a neupínat se k nějaké "hadí masti" jako je HVI. Kabely dávat do funkčního svodu dešťovky podle mě není vůbec dobrej nápad, ani se mi nechce vypisovat proč, je toho fakt hodně. Sice neznám přesně situaci, ale dostatečné vzdálenosti s se dá dosáhnout několika naprosto rozdílnými způsoby. Třeba tím, že se zvýší počet svodů, tak se s snižuje, stejně jako se snižuje podél svodu směrem k uzemnění. Další možnost je použít nevodivý okap - plastový, takhle jsem řešil to, že hned vedle okapu mám střešní okno s elektrickým pohonem. A nebo jako nejjdnodušší řešení rozebrat tu polovinu střechy, to je za chvilku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

jak pise kodl, sundat par tasek neni problem. Sam jsem se se svody taky pral a nakonec stacilo rozebrat pruh tasek, natahat tam chranicky a zase zavrit. Bylo to za par hodin. ze strechy pak se dolu trefit mezi haky okapu. Ale to se nam to mudruje, kdyz nevime jak to tam mas :)
tomer
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Ono to nie je par tasek, to je ten problem, tak som sa celu zimu tesil, ze to tak urobim, ale nemozem rozbijat interier, strechu, parotesnu zabranu, strop, a vrtat strop medzi 1np a 2np. Ak by som mal bungalov, je o 10x jednoduchsie (prevrtam sa priamo do technickej), ale mam 2 podlazny dom...

Vo zvode su kable v chranicke, kazdy DC kabel ma vlastnu chranicku... Ja v tom naozaj problem nevidim, zvod mi zamrznut nemoze, taka zima u nas uz nie je, to si ani neviem predstavit.. To by potom nemohol nikto tahat kable ani na fasade, tiez by mohli zmarznut.. Ak by aj hrozilo, ze mi zvod zamrzne, viem tento zvod presmerovat na inu cast strechy a tym padom to uz nebude zvod, ale len "chranicka chranicky", to by sa dalo, ale tym stale neoddialnim bleskozvod.

Neviem ani, ci mi "S" vychadza pri vrchole strechy, viem panel napasovat tak, ze mam 40cm od hromozvodu, mozno staci, mozno nestaci, teoreticky vypocet vs fyzicka realita su dve odlisne veci.. A potom su tu domy s plechovou strechou, neviem preco sa mi zda, ze sa tieto skridle komplikuju tymto sposobom..

Skoda, ze som pocuval niekoho, kto mi poradil, ze FVE je blbost, preto tam nemam chranicku zo strechy do technickej. Este ale porozmyslam, ci by nesli tie kable potiahnut inak.. Pridat dalsi zvod - to by som zas krizil zvod s panelmi, pretoze ta strecha zas tak velka nie je.. aby som vedel dat extra zvod do stredu strechy, ked panel zaberie 2/3 dlzku strechy :) pech..
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Proč bys nemohl provrtat strop? Všechno jde, když se chce. Ale dost lidí bývá posraných z těchto věcí, protože to pak musí někdo zapravit a uklidit.
Tahat kabely "rýnou" považuji za stejnou pitomost, jako protahovat kabely komínem. Ale tak každý svého štěstí strůjcem. Na všechno jsou technologické postupy, takže i do hotového není problém něco dodělat. Jen se musí chtít.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od unicast »

tomer píše: pát bře 08, 2024 10:13 am . Ja v tom naozaj problem nevidim, zvod mi zamrznut nemoze, taka zima u nas uz nie je, to si ani neviem predstavit.. To by potom nemohol nikto tahat kable ani na fasade, tiez by mohli zmarznut.. Ak by aj hrozilo, ze mi zvod zamrzne, viem tento zvod presmerovat na inu cast strechy a tym padom to uz nebude zvod, ale len "chranicka chranicky"
Kabel mrznout/zmrznout/promrznout samozřejmě může, co mu taky jiného zbývá, když je v zimě venku. Ale neměl by zamrznout, tedy skončit uprostřed ledu. Ani té chráničce ten led nebude dělat dobře. To se mu na fasádě jen tak nestane.

Teď říkáš, že to případně můžeš přesměrovat jinudy. Jenže v budoucnu se stane spousta různých věci, které nelze snadno predikovat, zapomeneš, budeš mít tisíc jiných věcí k řešení atd. atd., a na střeše bude časovaná bomba. Lepší je dělat věci promyšleně a pořádně, poněkud předimenzované, je s tím v konečném důsledku méně práce a stojí to v dlouhodobém horiznotu i méně peněz. Totéž platí o té vzdálenosti "S" a všem ostatním.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek