FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Ahojte.
Neviem ci je toto vhodne miesto, ale tak, vhodnejsie som fakt na Internete nenasiel :D
Ide o instalaciu 2x7paenelov ~330Wp/kus ~2310Wp/string na sikmu strechu zo skridle.
Zatial "pohoda malina", ale problem je, ze som na toto nebol pripraveny, naletel som hejterom FV "neoplati sa", ale to je jedno, uz ich mam doma :)
Problem je, ze co elektrikar, to ine rady ohladne bleskozvodu. Snazil som sa o nacrt situacie, Skusim opisat aj slovne.
Bleskozvod je standardny, elektrikar vysiel na strechu, natahal 4 zvody, tie spojil v zemi do obluku okolo domu. Dom je tvaru L, obvod (bleskozvodu v zemi) cca 60m, podla toho kto a ako meria.
Bleskozvod ide v chranicke (sedej farby) priamo medzi porobetonovym murivom a priamo v zatepleni z EPS. "aby nebol vidiet". Potom je cca 2cm medzera, a je tam zvod dazdovej vody. A tam planujem natiahnut DC kable, kazdy vo svojej chranicke (ciernej farby vlastnosti FXP), tieto kable by som nasledne tahal pod chodnikom (betonova dlazba), hlbku viem prisposobit, a potom zase prevrtat EPS+murivo a dostat ich do technickej.
Nie je mozne ist priamo zo strechy do technickej.
Niekto radi, "daj zvodic do technickej" a niekto "daj ich pod FV panel"
Dovod instalacie FVE je najskor bojler (logitex) to jeden set, a druhy set na experimenty, resp. mozno napojit 1 miestnost na FVE s bateriou, tam by isiel napr PC alebo TV, alebo iny zrut energie, fyzicky oddelene od DS siete, take male UPC, Neskor to mozno prepojit na cely dom, ale to asi komplikujem temu.
Islo mi povodne o par veci, a to, co nerobit pri instalacii, volba na streche, ako vidite na nacrte, pacia sa mi sumerne veci, symetricke usporiadanie, a preto je tam varianta "A" a varianta "B", paci sa mi to "A" lenze to budem od bleskozvodu na cca 20cm, co je asi malo, takze spojit to a je to OK? Alebo mam ist po variante "B". Jeden z dovodov na variantu "A" okrem "krasy", ktoru aj tak neuvidim, pretoze strecha je vysoka, pozemok je maly, uvidi to jedine sused.. Ten druhy dovod je - v buducnosti ak by ma FV chytila za srdce a chcem na strechu prasknut maximum co unesie, tak by bola skoda dalsich 90cm nevyuzit, to je rozpon krokiev. Ale toto sa da lahko posunut v buducnosti, Ak vobec bude treba, takze ked sa nad tym zamyslam, varianta "A" alebo "B", rad by som niekoho nazor na toto :)
Problem je, ze ten bleskozvod je napojeny na rynu, a v nej chcem tahat DC kable, takze to "S" asi nedodrzim nijak, na tejto streche, kedze nemozem ist "skrz dom dole"

Cize TLDR:
Je lepsie spojit bleskozvod s FV, alebo je bezpecnejsi, no cenovo dostupnejsi iny sposob?
Je mozne tahat kable blizko samotneho bleskozvodu? Alebo vyenit dane miesta styku za HVI ?
Je mozne tahat DC kable sposobom "zo strechy pod zem a z pod zeme hore do domu" ?
Kam idealne umiestnit zvodic 1+2 ?

Ako taku predsatvu mam, ale neviem, ci je to bezpecne, neviem ani, ci ma vyznam poistka, reviznu spravu na elektroinstalaciu aj bleskozvod mam, je 3 roky stara, pan RT premeral, ziadna srpava od stola, nameral 7-8ohm, ale hovoril ze to velmi zalezi od vlhkosti pody. Tych info na webe je velm ivela, casto aj pritchodnych, prosim o trpezlivost so mnou, ak je to vobec mozne :)

Vdaka,
Erik
Přílohy
FVE kam s FVE.png
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Ohledně přepěťové ochrany je tu už několik témat, to jsi nenašel?
Je to už celkem jasně popsané, pokud je svod delší jak 10 m, tak musíš hned u panelů T1 a pak dole T2.
Jinak si prostuduj web salteku, ne že reklama, ale mají to tam krásně vše popsáno.

Jinak osobně považuji vedení kabelů v rýně/okapu/svodu za největší prasárnu. A ještě tak blízko bleskosvodu.
Bych to natáhl extra trubkou, v dostatečné vzdálenosti od bleskosvodu.

A velice bych zvážil vedení vnitřkem, vždycky se to dá nějak udělat, všechno ostatní jsou výmluvy, proč to nejde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Dakujem za postreh.

vnitřkem by znamenalo rozbit kus strechy, stropu a 2 poschodia interieru.
Ak by som mal bugalov, tak je to v pohode, ale mam ŽB strop, podlahove kurenie..

mimo rynu by som to rad tahal, len "problem" je, ze by som musel dat dalsiu fiktivnu rynu niekam.. respektive vymenit rynu za plastovu ? Neviem si predstavit tahat 4 trubky(chranicky) zo strechy 5 metrov dole z estetickeho hladiska.. preto ta volba "do ryny".. ale kedze mam bleskozvod spojeny na rynu, a ryna je plechova, tak sa vzdy stretne DC vedenie s bleskozvodom, kedze rynu mam vsade okolo strechy :/

Takze ak mam kombi T1+T2, tak ich mozem rovno vyhodit? Alebo da sa pouzit dvojita ochrana za sebou, napr T1 pri paneloch a potom T1+T2 v dome? Nebude sa to navzajom "rusit" ?
Přílohy
saltek.png
Naposledy upravil(a) tomer dne pon črc 31, 2023 7:33 am, celkem upraveno 2 x.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Kabely do funkčního svodu určitě ne, buď po zdi lištu (instalační kanál), nebo chráničku, jak píše Cipis. Já to vedl svazkem samostatných tenkých trubek - každý kabel samostatně a ještě na to budu dávat plechový kryt, aby to moc nevypálilo sluníčko. Cca 1,8m nad zemí kombibox s pojistkovými odpojovači a přepěťovou ochranou, další přepěťovka v technické místnosti před MPPT.
PXL_20230630_123122871.jpg
PXL_20230615_084534977.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Preco do zvodu urcite ne? Len kvoli bleskozvodu, alebo aj kvoli vode? Alebo viac dovodov ?


EDIT:

saltek to vysvetluje napriklad tu, dik za tip.
https://www.youtube.com/watch?v=VzCt_YrE1QE

Ale nerozumiem jednej veci, preco sa spaja s 16mm kablom svorkovnice najskor do domu, a az potom to ide z domu von? Nebolo by lepsie tahat 16mm z konstrukcie FV priamo do zeme? TJ preco to ide najskor do podruznej, az potom do hlavnej ekvp. svorkovnice ? Nezavlecie sa takto do domu pravdepodobnejsie, nez v tom druhom pripade ked to netaham "cez" dom ?

Takto to mam v "3D", preto som nevedel tak lahko ist cez strechu priamo do technickej,
Přílohy
kam s FVE 2.png
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Inak to "l" podla vzorca na vypocet "s" mam na samotnom vrchu strechy 5+1+4 to je samotna maximalna vyska strechy, ak idem po bleskozvode od zeme (5m), cez ohyb pri presahu strechy (1m), potom na streche/skridle (4m), a potom do strechu strechy, kam az siaha FV to bude +8metrov, kedze FV ma 7 metrov, resp sirka strechy je 13metrov.. Takze tam sa to asi pocita +6.5m, ale nech je tam rezerva v prospech bezpecnosti.

Panel je 165cm vysoky, cize dokopy 330cm, skridiel tam mam 2 nad FV a 2 pod FV, cize ja by som tam teoreticky nemohol zmestit 2 rady FV panelov, nad sebou, a nevyslo mi to ani do sirky 14m, kedze strecha ma 13m

Ten bleskozvod je znacne obmedzujuci na danej streche :)
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Do svodu bych to nedával kvůli té vodě (ledu v zimě).
Pokud to nebudeš mít spojené s bleskosvodem, tak dej pozor na dostatečnou vzdálenost kabelů od rynny, když to povedeš okolo. Já mám plechovou střechu, tak jsem udělal oddálený hromosvod. Uzemění a pospojování panelů jsem udělal hromosvodovým drátem AlMgSi 8mm přímo do země, s odbočkou do kombiboxu na přepěťovku. Přepěťovky v technické místnosti mám připojeny k ekvipotenciální svorkovnici. Mám to tak proto, že na domě mám 2 kombiboxy na sousedních rozích stavby a třetí je na hospodářské budově.
Pro výpočet S jsem používal program z Kníšky.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Skusim este ten program od Knisky, ale ak by som mal aj LPS IV, cize idealny pripad, a l=17m tak stale to mam 30cm v najhorsom bode, a ryna je problem vzdy no, tam by som musel urobit slusny obluk, alebo oddialit bleskozvod.. Pri LPS I to je dvojnasobok.
Oddialit by som ho mohol na vrchoel strechy, tam by "estetika" nevadila, a blesku je asi jedno, ci je LPS 770cm nad zemou alebo 790cm, tych +-20cm pri +-20km jeho trase uderu je asi zanedbatelne, alebo ani nie? :)

V okoli mam rozne vysoke stavby, ale ziadna nie je vyssia ako >2metre a zaroven blizsie ako <20metrov, to som tu na fore cital tiez, ze blesk si hold udiera aj do udolia a to opakovane a kopec vynecha, takze na to sa nejak spoliehat asi tiez neda.

Najhorsie je ale ten zvysli zvod bleskozvodu, ktory je uz zalepeny v EPS a ukotveny na stenu, pretoze ak by som tam chcel aj nieco menit, uz ho nevysekam bez poskodenia fasady (tak to urobi mozno blesk), on je v chranicke, ale pochybujem ze ho vytiahnem z chranicky. A nechavat ho tam "odseknuty" neviem co urobi s LPS sustavou ako takou... Teoreticky ak by som ho sekol pri ryne, a on by bol stale zvedeny do zeme.. Tato uvaha z dovodu, ze ak by som si chcel "s" posunut kratkym HVI v kritickom mieste, pri cene ccca 20eur/1meter je to este ako tak znesitelne, ale cital som aj, ze ludia namiesto HVI davaju silne kable z "VV odpad"..
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Moj povodny plan bol, ze by som prevrtal EPS zo strechy, a tam nataham kable, tymto by som sa vyhol tej ryne, ale nevyhol by som sa bleskozvodu, kedze FV je na opacnej strane. Skusim nakreslit.

Odradil ma od toho elektrikar, aby som neviedol DC v EPS.

Jeden problem - ako prejst s DC cez stitovy bleskozvod, ale to zas vyriesi kratky HVI, ale "s" mi to celkovo asi nezmeni (2rady FVE je potreba)

Ani toto by nebolo <10m. Spodna rada FV by bola 4m+4m (obe strany sikmej strechy) a +4m kolmo dole + 1m ohyb a mam par cm kablu v dome.
Přílohy
FVE trasa.png
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Dodneška jsem nepochopil, proč zasekávat hromosvod do zdi, zdá se mi mnohem jednodušší použít nerezové pásky a připevnit k okapovému svodu. Ve zdi drát nezkontroluješ, nevyměníš, nahoře musíš zabránit zatékaní vody do zdi a těch okapových svodů je většinou dostatek.
Od panelů dolů po fasádě, kombibox (pravá strana obrázku) a sklepem do technické místnosti to nepůjde?
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

No to som nepochopil ani ja, preco nemam bleskozvod priznany, asi nejaka "moda". Povodne mal byt "skryta" aj ryna, ale to som im vyhovoril, skoda ze som si ten bleskozvod nevsimol .
Ono to neni sklep. DOkreslil som detaily. Moja omluva za malo info, zabudam na to, ze nie kazdy z fora zije a pozera na tuto situaciu hodiny tak ako ja, tak som dal slaby nacrt
Přílohy
FVE trasa 2.png
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

No tak zemí naokolo, jako jsi maloval v prvním příspěvku. Od panelů do kombiboxu "solární" kabely, od kombiboxu do technické místnosti CYKY nebo AYKY, dostatečného průřezu v chráničce, s průřezem počítej i pro další rozšíření, případně přidej 2-3 prázdné chráničky (aspoň 50mm, nebo větší), když už budeš kopat.
Já loni koupil na Bazoši 4Bx10mm, spojil 2+2 žíly, nejdelší trasu mám asi 18m. Zatížení max 44A (4stringy po 11A).
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Na sprave o skuske bleskozvodu mam podla STN EN 62305 1az4
Vsetky 4 zvody 9 Ohm

Neviem ako zistim, ktoru triedu LPS mam :)
Podla tabuliek by to mohlo byt LPS III

Ak zvolim LPSI alebo LPSII program automaticky odporuci az 6 zvodov, ja ich mam 4. pri LPS III odporuci 2 zvody. Ale ak som dobre pocital, mal by som mat "s" medzi 31 az 47cm... v najvyssom "l=16m" bode.
11-17cm je to pri l=6m cize pri stretu s rynou. Musel by som posunut rynu, jemne ju len "vyosit" a dalo by sa toto "s" dodrzat aj na 20cm.

Tak mozno odstrihnem ten jeden zvod, zostane mi ich 3, a dany roh stavby mozem tahat veselo DC kable, nebude tam bleskozvod :D Ale stale tam bude ryna :) Mimochodom ta ryna je len do polovice domu, kedze ona je v tom "L" tvare domu, cize spojena len s jednym zvodom bleskozvodu. Neviem ale, ake ine hodnoty by taketo odpojenie jedneho zo styroch zvodov napachalo.. Takze asi nic :)
Přílohy
FVE LPS.png
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

pibi píše:No tak zemí naokolo, jako jsi maloval v prvním příspěvku. Od panelů do kombiboxu "solární" kabely, od kombiboxu do technické místnosti CYKY nebo AYKY, dostatečného průřezu v chráničce, s průřezem počítej i pro další rozšíření, případně přidej 2-3 prázdné chráničky (aspoň 50mm, nebo větší), když už budeš kopat.
Já loni koupil na Bazoši 4Bx10mm, spojil 2+2 žíly, nejdelší trasu mám asi 18m. Zatížení max 44A (4stringy po 11A).
Cize ten kombibox by v tomto exotickom pripade mal byt idealne co najblizsie k panelom, netahat 30metrov 6mm2 az do technickej? Tieto uz bohuzial mam natahane :( aj na odporucanie predajcu kablov, pech. Viem ich vytiahnut znovu, len som s tym stravil snad 5 hodin, kym som to do tej ryny nacpal.. V tom "L"ku domu je terasa, dostal som kritiku, aby kable/chranicky neboli vidiet, preto ta ryna. Hm.

Pod tou rynou je nejaka okrasna zahrada trvaliek, moze byt kombibox v jej blizkosti? Tj samostatne volne stojaci , nie priamo na fasade? Na nejakej pevnej tyci.. Nieco ako tie Americke postove schranky.

V tomto konkretnom pripade by som mal na 1 string 7x330Wp cisto na logitex bojler tam je max 350V/12A mal by som ~250V a <10A

Ak dobre chapem, tu ide o to, aby som kombibox mal co najblizsie k FV panelom? Pockat, vlastne ja mam ten logitex kombibox, tam ma ist priamo "solar" kabel, a odtial do DC spiraly v bojleru. Takze ten asi nemozem nechat vonku v exterieri (IP45, ale tak asi sa da dat do vodotesnej krabice), lebo on ma vstup DC a vysstup DC a spirala ma vstup DC.

Druhy set panelov zatial nema uplatnenie, lebo ho aktualne mema kam zapojit. Len som ich chcel mat na streche, pre buduce uplatnenie (mozno znovu do bojleru). Ale ak by som to urobil ako pises, tak taky box by som mohol pouzit minimalne pre tie zvodice, alebo tie zvodice musia byt <1m od panelov priamo na skridle?
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

citujem sam seba vlastnu otazku " Ale ak by som to urobil ako pises, tak taky box by som mohol pouzit minimalne pre tie zvodice, alebo tie zvodice musia byt <1m od panelov priamo na skridle?"

na toto si odpoviem uz asi aj sam, Ak to mas ty >1m od panelov, asi to netreba mat <1m od panelov.. Takze uz chapem preco si poradil kombibox tam kam si poradil, aby bol <10m od panelov. :)
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

Neznam detaily, a jestli to je mozne ale kdyz bych vzal jako startovaci bod posledni nakres s technickou ...

z panelu bych v dostatecne vzdalenosti vstoupil pod tasky, jestli to jsou tasky, vatou to protahl na druhou stranu. Abys byl od hromosvodu dost daleko. Na druhe strane z vaty vyjet ven a pod taskamato stahnout dolu a pak po fasade. Kdyz to na fasadu posles mezi haky okapu tak i tam bys mohl byt dost daleko. Nekde na fasade pak udelat kombibox s prvni prepetovkou. Pokud uz mas t1+t2 tak tu. Ale stacit by mela i t2 kdyz mas hromosvod. Druha prepetovka pak uvnitr v technicke. Samozrejme vsechno v chranickach.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od pibi »

Já jsem kombiboxy umístil tak, aby byly pohodlně přístupné ze země při potřebě nouzového vypnutí, jsou částečně kryté střechou, možná na ně ještě udělám plechové krycí stříšky, aby je sluníčko nezahřívalo, teď to je skleník. Pokud bys to chtěl umístit na střechu k panelům. tak bys potřeboval něco odolnějšího, bylo by to blbě přístupné, v zimě pod sněhem.
Pokud máš vysoké požadavky na design, tak Ti neporadím, já měl na mysli hlavně funkci.
Tahat kabely do země, pak do nějakého sloupku s přepěťovkama a zase zpět do země také nebude optimální.
Svod hromosvodu bych určitě nestříhal, čím více, tím lépe.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Takto?
Přílohy
FVE trasa 3.png
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Inak by ma zaujimalo, ak by som urobil dodatocne prepojenie bleskozvodu, asi takto a iba na jednej strane strechy, tam kde panel nebude, tj, zapad, panel je na vychod.
Pomohlo by to bleskozvodu podla rovnice "viac je lepsie" ? :) alebo je to blbost? kedze pocet zvodov na fasade zostane stale rovnaky?
Pripadne - ak by tie zvody mali vacsi priemer. pri rovnakom pocte 4ks.. Teraz tam mam "Al 8mm",
Ale asi tam ide o rovnomerne rozmiestnenie a priemer postacuje, cize o to urobit "mriezku" a nie hruby kabel..
Přílohy
tuning.png
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

glottis, sice by som musel rozobrat kus strechy, ale nemalo by to byt nemozne. Ano je to taska Bramac, pod tym je lata kontralata, pod tym je positna folia, ona ma urcity preklad, cize malo by byt mozne "vsunut" kabel pod ni, bez toho, aby som ju poskodil, ale bude zaujimave trafit sa na druhu stranu strechy aby som trafil toto prekladanie poistnej folie, aby som ju neposkodil. Tahat tento kabel potom pod taskami je mozne, lebo je tam kontralatovy system, takze je tam 4cm priestoru. Narocnejsie to bude potom ist smerom "dole" to uz asi budem musiet prerezat poistnu foliu, ale malo by to byt mozne dodatocne opravit.
Vtip je v tom ze tento trik by mi pomohol skratit trasu, aj ked asi iba toho vrchneho radu FV, ten spodny bude o 150cm nizsie cize o tolko dlhsi kabel, je ale dost mozne, ze sa to nejak "na chlup" zmesti do 10,00metrov, ak by som ten kombibox dal niekam na strop do technickej. Nemusel by byt vonku. Ak je to vobec pozitivum, ze by nebol vonku.
Nie som si totiz isty, za akych okolnosti by ho clovek potreboval, napr poziar? alebo len servis?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek