FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Do chranicky sa lad nedostane, nema ako, chranicka zacina v technickej a konci pod skridlou. To potom musi mrznut vsetkym, aj tym, kto to ma na streche, pretoze kazdy ma kabel mimo vyhrievany priestor.

Prevrtat strop nie je jednoduche, ak si porusis parozabranu, mas problem (vlhne izolacia). Tu nejde o uklid, ale o vzduchotesnost domu a podobne. Toto sa nerobi len tak, ze kup si 2 metrovy vrtak a nejak trafis do domu. Teda suhlasim, ze ono to ide, ale bud to niekto urobi na hulvata a poskodi nieco, a bude mu niekde zatekat/vlhnut, alebo to urobi poriadne, ale to nebude praca na par hodin, pretoze nejaka lepiaca paska nezaceli poistnu stresnu hydroizolaciu napriklad..

Preto som sa pytal, ci nie je lepsie FV spojit s bleskozvodom, robi sa to aj na plechovej streche, malokto ma oddaleny bleskozvod. neviem ci mam verit teorii PID
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, že provrtat strop není jednoduché. Ale je to naprosto normálně řešitelné. A ne vymýšlet ptákoviny stylu kabely do žlabu/svodu. Anebo ten komín. Všechno jsou to jen výmluvy ...

Ty máš podlepené kontralatě?

Bohatě na to stačí butylkaučuková páska.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od unicast »

Když dáš kabel těch 40 cm od bleskosvodu a dojde k úderu blesku do domu, tak pokud je ten bleskosvod udělaný podle normy a má nízký odpor vůči zemi, k přeskoku s jistotou nedojde. Ale k čemu s jistotou dojde, to je indukční přenos napětí. A tam pak záleží také na tom, jak dlouhý je souběh vedení.

Parozábranu i pojistnou hydroizolaci jsem lepil, na obojí se prodávají příslušné lepící pásky. Nic na tom není, jenom se k tomu u už hotového domu blbě může, ale zezhora po sejmutí části krytiny to řešitelné je. Sice pracné, ale nikoli nemožné.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

unicast píše: pát bře 08, 2024 3:37 pm Když dáš kabel těch 40 cm od bleskosvodu a dojde k úderu blesku do domu, tak pokud je ten bleskosvod udělaný podle normy a má nízký odpor vůči zemi, k přeskoku s jistotou nedojde. Ale k čemu s jistotou dojde, to je indukční přenos napětí. A tam pak záleží také na tom, jak dlouhý je souběh vedení.
DC kabely by sa krizli s bleskozvodom len kolmo na seba a len 1x
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

cipis píše: pát bře 08, 2024 2:32 pm Samozřejmě, že provrtat strop není jednoduché. Ale je to naprosto normálně řešitelné. A ne vymýšlet ptákoviny stylu kabely do žlabu/svodu. Anebo ten komín. Všechno jsou to jen výmluvy ...

Ty máš podlepené kontralatě?

Bohatě na to stačí butylkaučuková páska.

Ano su podlepene..
Si si isty, ze butylkaučuková udrzi na "chlpatej" poistnej folii na veky vekov? :)

Stale u nas prsi, takze nemozem ist na strechu.. Minule co som skusal, nepodarilo sa mi prestrcit 10mm roxor cez 1meter zateplenia, mota sa to an to, atd.. bude to veru peklo toto natiahnut, ale skusim to este raz.. a potom zas... a potom zas... :wall: ze ja som nedal chranicku na FV na strechu...
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od Dagus »

Chce to hladkou kulatinu. Roxor je moc drsnej. Jestli je to vata, tak tím hejbat všema směry, aby sis udělal místo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Nic není na věky věků ...
A dá se tam třeba přilepit "hráz" nebo jak nazvat ten tenký plech, co se dává nad každé střešní okno. Tj. aby to případnou vodu odvedlo bokem.
A když máš podlepené kontralatě, tak to něčím přilepené je, tj. na to chlupaté něco určitě máš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Kontralat je ale nie prilepena, ale skor pritiahnuta drevo o drevo. ta hraz je dobry napad, na to by stacila aj pur pena v mieste "vpichu"
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Psal jsi, že jsou podlepené.
Klasicky je kontra jen přihřebíkovaná, v lepším případě přišroubovaná. Ale nikdo neřeší díru po tom hřebíku/šroubu. A to se vsaď, že to tama teče.
Takže máš prošpikovanou pojistnou izolaci stovkami a stovkami děr.
Já jsem na jedné části, kvůli sklonu, kontralatě podlepoval. Tj. se nemá jak dostat voda po té fólii k díře po šroubu. Předvrtané otvory v kontralati, natažené lepidlo z tuby, do děr také, připlesknout a dotáhnout.

PUR pěna není vodotěsná.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

No kontralatu mam prilepenu+vrut, tak som to myslel, zle som sa vyjadril..
PUR pena existuje aj studnicna..
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Tak úplně stejným lepidlem přilep tu "hraz".
Studniční pěna sice existuje, ale vodotěsná stejně není.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

A ziskam tenost v tomto spoji?

epidlo musi prilnust na 100% na foliu, kedze nesmie medzi tym byt medizerka, inak voda potecie do izolacie..

Alebo pochopil som nieco zle?
Přílohy
tenost.png
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

ja to protahoval pres prekryv folii. kabel aby vzdy ven sel se sklonem dolu a nemohla po nem voda tect zpatky. Kde to neslo udelal jsem diru (kabel se sklonem zase dolu) a kde se mi to nezdalo prelepil samolepici paskou tyvek. Drzi to slusne.

https://www.difuznifolie.cz/236-dupont- ... stvi-25_bm

Dulezity je ten sklo kabel, aby to po nem nestekalo zpatky. Muzes zvenku prilepit dalsi kus folie jako prekryv. Nema sanci tam pak neco tect
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Já jsem myslel přilepit tu hráz, okapničku, nebo jak se to jmenuje, lepidlem nad tu díru.
A přesně, jak píše kolega, vytáhnout to vevnitř mnohem výš a pak dolů, v napojení fólií. To se většinou dělá 20-30 cm překryvem, ale pokud je nízký sklon, tak se také podlepuje. Či už to má na sobě rovnou, samolepící pásy. Já na té části střechy použil ten nejlepší tyvek se samolepící páskou, co se dal sehnat, a stejně to ještě pojistil butyl kaučukovou páskou a stříbrnou páskou od juty.
Tak, jak to máš nakreslené, tak je to špatně, nemůže jít ten kabel vodorovně, musí se sklonem střechy dolů, alespoň půl metra, na takové sloní ucho.

Jinak co máš přesně za typ té pojistné fólie?

Jak máš provedený hřeben? Tam se to buď překrývá, anebo právě přeruší. Tj. přesně ve hřebenu je ve vrcholu mezera, tudíž tu kabeláž můžeš vytáhnout tama, a pak dolů pod latěma.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

napojenie folie mam prilsi nizko, tam to neivem urobit, laty drzia foliu, neviem ju tak "odhrnut" pretoze ma krytie pomerne slusne 15-20cm, preto som prvy pokus vzdal, takto som to mal v plane.
Ale este otazka, v izolacii krovu musi ist kabel v chranicke, alebo moze ist samovolne tak ako je ?
Mam krov "sedlova strecha" cize do "A", sklon 30 stupnov, a folia je myslim ze Bramac, (zelena ze zhora), siroka 2 metre, cize 1 meter od hrebenu smerom dole miimalne, a tam ak by som nieco strkal, tak uz to mam tak 2 metry vodorovne, ale preco nemoze ist kabel vodorovne? Neviem si to predstavit, ako je to myslene..
Zo spodu sa k tomu nedostanem, musim pracovat len na streche, na skridle, neviem sa k tomuto dostat cez cez interier domu...
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Určitě ve chráničce. A když už to budeš dělat, tak to těžce předimenzuj, tu chráničku/chráničky.
A co máš v tom áčku?
Nakresli řez střechy. Není mi jasné to, že se k tomu zespodu nedostaneš - jak tu chráničku pak potáhneš dál?
Snad úkolem je se dostat od křidlic dovnitř, aby mohla pak pokračovat vnitřkem.

Tam máš sádroš? Holt pošli obyvatelstvo baráku na prodloužený víkend někam hodně daleko, a normálně ten sádroš vyřízni, rozřízni parotěsku, vytahej tu hromadu vaty, dostaneš se k pojistné fólii, no a nachystej pořádnou trasu zevnitř ven. Zalep shora i zevnitř pojistnou, utěsni, zaskládej vatou, zalep parotěsku, udělej packy na sádroš, vraz tam to odřízlé, zatmel a přemaluj. A rodinka v neděli večer skoro nic nepozná, krom toho, že budeš sotva plést nohama:D

Ven z té fólie musí jít rovnoběžně s fólii, aby po tom kabelu případně nezatekla voda.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Toto je rez, orientacne.
Nemozem ist interierom. (vela prekazok)
Potrebujem obist bleskozvod, preto takato trasa..
Přílohy
trasa.png
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od cipis »

Ajó, tak to jsme se asi nepochopili hned od začátku ...

A dolů to táhnout nemůžeš? A pak po zemi/skrz přízemí?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od tomer »

Tam je tiez obklad (prizemna kupelna) :(
Inak by to bolo jednoduchsie v tom, ze by som nemusel ist cez izolaciu strechy, ale zas horsie v tom, ze by som musel opravovat strop v kupelni a ten 1 obklad sekat.
Ale aj trasa izolaciou strrechy bude nie lahky pretoze 4x chranicka na 4 kable to je uz velky priemer, toto pretiahnut cez izolaciu, to budem musiet trhat asi jedine rucne.. Pretoze ak by sa mi aj podarilo tu izolaciu prepichnut hladkou zeleznou tycou, tak potom neviem ci sa podari pretiahnut 4 chranicky cca 12mm chranicku mam asi..
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FV a bleskozvod, ako ich zladit.

Příspěvek od glottis »

a vzit to dolu a pak po fasade?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek