Sdílení elektřiny se sousedem

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od rva »

Jak vyřešit zákonným způsobem sdílení elektřiny z FV elektrárny se sousedem bez zbytečného papírování?
V létě máme přebytky, které můžeme nabídnout sousedovi a ohřívat mu třeba boiler. Je dovoleno ohřívat bezplatně sousedovi boiler mojí elektřinou z FV?
V zimě máme nedostek elektřiny. Může nám v zimě soused bezplatně dobíjet baterie?
U každého by byl rozvaděč, ve kterém by oba mohli sledovat kolik elektřiny spotřeboval boiler a kolik nabíječka baterií. A třeba by se dohodli, že za 2 kWh z fotovoltaiky poputuje zpět 1 kWh.
Jak vyřešit vodič PE(N)? Stačí mezi sousedy vést:
- jen 3 vodiče (L1, l2, společný PEN)
- 4 vodiče (L1,L2, PEN1, PEN2),
- 4 vodiče (L1, L2, N1, N2) a PE si vyřeší každý u sebe
- nebo 6 vodičů (L1, L2, N1, N2, PE1, PE2,)
a na které straně budou uzeměny/přizeměny?
Schéma předpokládá zapojení přes zásuvku/vidlici, ale samozřejmě by byla vhodnější pevná instalace.
Využitím jinak nevyužitých přebytků kromě jiného zachraňujeme planetu, tak by měl existovat zákonný způsob jak toto realizovat bez síťového dodavatele.
Sdílení elektřiny
Sdílení elektřiny
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Migel
Příspěvky: 942
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od Migel »

Na toto existuje jedina odpoved!..Dobry plot robi dobreho suseda!
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od rva »

Snad abych to přiblížil i ekonomicky. Přišlo mi roční vyúčtování cca 18 000,-Kč za nějakých 2 500 kWh. Pokud bych si toto množství od souseda vzal a na oplátku mu v létě dodal dvojnásobek - tedy 5 000 kWh, tak každý z nás těch 18 000,- Kč ušetří. I když si vezmu, že ty rozvaděče a kabeláž budou znamenat jednorázový nákup za cca 5 000,- Kč, tak to vypadá i ekonomicky zajímavě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Migel
Příspěvky: 942
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od Migel »

Ekonomicky zaujimavy sused bude par krat na zaciatku ked svieti slnko..a potom zacne vadit susedovi alebo nedajboh susede hento alebo tamto a problem je na svete v takom meritku ze ani no...nevypijes si snim zle je!..nespravys hento alebo tamto zle je!.. nedodas mu tolko kolko si povedal ze bude , zle je!..
Povie ti ze uz si nasporil na fve aj on a ze aby si mu snou pomohol ato nieje par minut(hodin) a ty běas cas zas je zle!...
Mozno je to moja skusenost alebo obozretmost ale radsej snikym nic..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od JirkaE »

Migel píše:Ekonomicky zaujimavy sused bude par krat na zaciatku ked svieti slnko..a potom zacne vadit susedovi alebo nedajboh susede hento alebo tamto a problem je na svete v takom meritku ze ani no...nevypijes si snim zle je!..nespravys hento alebo tamto zle je!.. nedodas mu tolko kolko si povedal ze bude , zle je!..
Povie ti ze uz si nasporil na fve aj on a ze aby si mu snou pomohol ato nieje par minut(hodin) a ty běas cas zas je zle!...
Mozno je to moja skusenost alebo obozretmost ale radsej snikym nic..
Ekonomicky zajímavé určitě ano, bohužel mám obdobné zkušenosti s ,,kamarády" a ,,sousedy" jako MIGEL = ,,Kámoši jsme jen do té chvíle, dokud jsou mezi námi maximálně 2 piva... dluh..."

U 10kWh denně po dobu 4 měsíců, pak může být vracení problém, obzlášť když ji dodavatel mezitím zvedne na dvojnásobek.... :eek2:

A z kámoše na život a na smrt se stane někdo, kdo sedí u protější zdi v hospodě a vesnici rozhádá a rozdělí na dva tábory

Soběstačnost a samostatnost ve všech ohledech, mít pokoj od ČEZ i sousedů... :D
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od stano22 »

Nechať si jedno leto ohrievať vodu susedom môže byť fajn.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od Soban »

Nedělal bych to......

Přes plot je brácha od manželky a protože nevyužíval internet naplno tak jsme se připojily k němu zdarma s tím že jsem zařízení dodal.

A nakonec jsme to zrušily, né kvůli bráchovi, ale kvůli jeho manželce která do toho pořád vrtala.

Takže dnes všechno samostatně......

Prostě soused mě někam odveze tak mu hodím prodlužku ať si dobije auto, ale určitě bych nedělal nic napevno s účtováním atd.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od bokser01 »

Tohle bych taky nedělal... je to na dobrotu pro žebrotu... Měl jsem taky souseda vypadal v poho, popíjeli jsme spolu pivko kámošili se, pak jednou potřeboval pujčit pár stovek tak jsem neměl problém a pujčil. Vrátil tak jak slíbil co pak o to ale pak už to bylo každou chvíli znovu jestli tohle tamto. Nemáš cigáro atd... řekl jsem a dost a přestal se s ním bavit. Vrátilo se mi to tak, že roznášel drby všude po okolí a nesmyslný příběhy a pod... Proto jsem zastánce toho, že sousedi mají udržovat vztah takový, že si občas pokecají přes plot, navzájem si povzdechnou jaká je zrovna blbá doba a atd. Ale nedělá dobrotu se nějak moc kamarádit. Alespoň taková je moje zkušenost
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od PavelR »

víte to je tak. To je závist nic jinýho. Dokud se bavíte s lidma obecně že to stojí za hovno jste kámoši.
Zkuste ale říct ... tyjo já se mám úplně do pohody. Do práce chodím rád, páč dělám co mě baví, postavil/opravil jsem barák, koupil nový auto, pořídil monstrózní fve takže za energie neplatím skoro nic a teď letím na kanáry, bo mám hotovo.
A pozorujte reakce ... spousta lidí jsou závistivý plačky co potřebujou utěšovat jak to mají těžký a že nemají a že tamten má hajzl jeden ...

žádný pokoutný šérování elektřiny bych nedělal. Jedině přes distribuci pokud další lex oze projde.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od gupa »

rva píše:Snad abych to přiblížil i ekonomicky.
Asi to chce širší pohled, co znamená o 5MWh méně, na faktuře souseda? (ztráta bonusu a slev) Také opotřebení kondů a tranzistorů u regulátorů a měniče každoročně o 5MWh navíc nejde přehlédnout. Nevím jak bude soused čerpat, když ti jeden měnič chcípne, jak bude mít garantovanoud dodávku, jak veliký by měl mít hlavní jistič, když sám máš nějaký odběrový plán. Jaké spotřebiče budou napojeny sousedem na můj ostrovní měkký zdroj. ...

Celkově v komunitní energetice a v zákoně vidím velký podvod a nové další poplatky k elektřině. Ona samovýroba je docela drahá, vzhledem k životnosti elektronických součástek. Navíc jestli se zopákne něco jako kondenzátorový mor nebo nějaká jiná nekvalita u polovodičů, tak pohádka může o výhodě FVE samokomunitnívýroby rychle zmizet a samotná idea nízké ceny za kWh stane se pastí a konečnou hodně vysokou cenou od vysmátých distributorů nebo dodavatelů el. zařízení a odvodu DPH. Zatím mne to nepopadlo něco nabízet sousedovi, mám ho rozumného, ani by to nechtěl, má svou za své. Nějaké nevyvážené bártry nejsou dobré dobudoucna. Na peníze by se mělo přepočítavat i toto. Chci říci, že na první pohled 1:2 může být hodně výhodný, ale na další dobu výhledově dlouhodobě hodně nevýhodný.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
eman
Příspěvky: 999
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od eman »

Peníze dokážou rozložit celé rodiny, natož vztahy s cizími lidmi.
Komunitní energetika je sen zelených fanatiků a v Čechách nikdy nebude fungovat. Tady chce každý hromadu peněz od distributora za "spotovou cenu". Při sdílení by nedostali spot a navíc by se každý hádal, proč neprodal všechny přebytky. a není z něj milionář. Doporučuji někdy projít FVE skupiny na FB. Tam je ten správný vzorek chamtivého obyvatelstva.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od PavelR »

já naopak sdílení elekřiny přes distribuci považuji za dobrý nápad. Ten kdo chce co nejvíce prodat přeci nebude sdílet to je blbost.
Ale třeba pro obce to může být super. Na kulturák, nebo nad sběrný dvůr si plácnou 50tku bez licence, jeden střídač, jeden rozvaděč, hotovo. A za distribuční poplatek což není zase tak zlý si nakrmí čovku, školu, OU, poštu, doktora a vůbec ... všechno věci co mají spotřebu ve správnou dobu. To je obec násobte v případě měst ...

Já do toho půjdu se ségrou ona 5,74kwp já na jaře cca 30kwp samozřejmě podle finálních podmínek. Oba tepelný čerpadla, takže distribuce aktuálně 00 prd. Ale uvidíme co všecko to změní. Pokud to bude tak jak to vypadá teď, tak jí budu ve vhodnou dobu i zapínat bojler, dle toho kolik tlačím do sítě. Halt 2 kilometry káblu nenatáhnu že.
Pokud to nějak poserou tak na to kašlu a budu dělat dál sezónní akumulaci přes prodej na trhu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od gupa »

PavelR píše:já naopak sdílení elekřiny přes distribuci považuji za dobrý nápad. Ten kdo chce co nejvíce prodat přeci nebude sdílet to je blbost.
Ale třeba pro obce to může být super. Na kulturák, nebo nad sběrný dvůr si plácnou 50tku bez licence, jeden střídač, jeden rozvaděč, hotovo. A za distribuční poplatek což není zase tak zlý si nakrmí čovku, školu, OU, poštu, doktora a vůbec ... všechno věci co mají spotřebu ve správnou dobu. To je obec násobte v případě měst ...
Je to jak se společným hajzlíkem na starým pavlačovým domu někdy v 80tkách. Nebo pronajímat část domu a trpět sdílení soukromí, bezpečnosti atp. obec bude odevzdávat daně od svých obyvatel do Prahy, protože Praha vymýšlí a schvaluje tak, aby zlikvidovaly malé komunity tím, že je 1) registrují podle zákona, 2) řádně zdaní

Je to o snížení komfortu, zavedení žebroty, nastolení chaosu, rozbití fungujících věcí. Je to o předsedovi komunity kterého nemůže dělat každý, o představenstvu které nebude rozhodovat podle jednoho nezůčastněného názoru, je to o problémech navíc, hlavně typu nůž v zádech nebo past na práva jednotlivce. A o novém zboží typu prodej a koupě virtuálních finančních produktů typu akcie, podíly atp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od PavelR »

daně obyvatel do prahy? aha já mylel že daně jdou vždycky nejdřív do prahy. Registrovaný je dneska v podstatě cokoli, zdaněný taktéž.

Jinak tu reakci vlastně vůbec nechápu. Hlavně druhý odstavec. Čtu potřetí a stále nechápu jak souvisí s jednou větší FVE na obci a třech - čtyřech odběrných místech - decentralizace, výroba v místě spotřeby ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od gupa »

Není co chápat, ve skutečném světě bez dotací by obce neměly ani na vodovod, sítě, služby, nic. Proto co vypadá velmi líbivě nakonec spadne do dotační žumpy a zbydou jen náklady pro další náklady.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od PavelR »

náklady pro náklady. Nepíšeš projevy pro politiky? :-D jak říct něco a nic nesdělit. stále to nechápu jak to souvisí. ale když není co chápat, potom je tedy vše v oukeju.

Takže jsem rád za dotace, že máme u nás na obci sítě, šlužby.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od ota »

Sdílení elektřiny se sousedem je samozřejmě bez problému možné a je to legální. říká se tomu "přímé vedení".
Více je popsáno např. zde: https://www.fbadvokati.cz/ke-stazeni/fb ... vedeni.pdf

Je běžné že provozovatel poloostrovní elektrárny natáhne kabel přes plot k sousedovi a přes léto mu ohřívá bojler a v zimě si na to samé vedení připojí nabíječku baterií a bere elektřinu od souseda. Do toho distributorovi nic není kdo a kam natáhne "prodlužku"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od Soban »

Vedení si klidně natáhnu pokud je to na našem pozemku, problém je sousedské vztahy, smlouvy, právníci atd.....

A za to mi to nestojí......

Tady nejde o to že by to nešlo, ale o to že se nakonec budete hádat, závidět atd......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od cipis »

Oto, ale to pdfko popira to, co jsi napsal. Je tam jasne napsane, ze fve bez licence muze jen svou spotrebu, nemuze to nikam dodavat, ani primym vedenim.
Ostatne je to to stejne, jak pred casem nakousl mwt, o prodeji najemnikovi. Vysledkem je potreba licence, muze to byt i bez zivnosti do urcite velikosti.
Takze bud to bude muj bojler u souseda a sousedova nabijecka u me, ale tam hrozi to, co psali kluci vyse, anebo to jet ofiko, ale pres licenci atd. Tak to paradoxne ma lepsi soused, protoze ti muze "neco" pronajmout s podruznym elektromerem, tudiz ti elektrinu neprodava, ty ji jen spotrebovavas na zaklade najemni smlouvy. Nicmene je tu zase to, co zminovali kolegove, bez papiru a oficialit, je to na rozhadani se.
Z celeho toho komunitniho sdileni je pouzitelna akorat ta jedna vec, a totiz mezi sebou samym. Tedy i ty mestske plochy a napajeni budov, kde to nejde, z mist, kde to jde. Anebo barak tady a byt tamhle. Coz je zajimave treba pro me, na barak se mi vleze klidne jeste dalsich 10 kWp, na bytovku, ac s tim technicky a smluvne neni problem(souhlas mam), tak rozumne narvu tak 2 panely, aniz by to bylo degradovane stiny (mrte kominu a kominku, plus budouci stresni okna).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Sdílení elektřiny se sousedem

Příspěvek od Neo »

gupa píše:Není co chápat, ve skutečném světě bez dotací by obce neměly ani na vodovod, sítě, služby, nic. ....
Bez dotací by obce dříve či později na vodovod, kanalizaci a sítě měli. Obec by měla rozhodnout jestli ji potřebují a mají na ni nebo ne. Ne nějakký úředník v Bruselu.
V jedné vesničce kde byla jedna kanalizace do které byla svedena dešťová voda a přepady od septiků.Tato kanalizace byla vyústěna do potůčku který tekl do nějaké větší řeky. V 90letech jsi v tomto potůčku nepotkal žábu ani nic živého. Vše co se napilo zemřelo strašnou smrtí. Před několika lety přišli děti že viděli v potoce raka. Ano, v potoce byl živý rak.
Myslíš že tato vesnička opravdu potřebovala novou kanalizaci za několik desítek MKč?
Myslíš že tato vesnička opravdu potřebovala nový vodovod za několik desítek MKč?
Nehledě na to, že tato obec spadla do plátců DPH a dnes všechny služby jsou o DPH dražší.
Obyvatelé vesnice i raci v potoce jsou spokojeni, mají novou kanalizaci a nový vodovod který nikdo nepotřeboval, ale už nemají na provoz školy, školky a dalších potřebných věcí, protože musí platit provoz čističky, vodárny, dalšího zaměstnance a úroky z úvěru poskytnutého na kanalizacia a vodovod.

Veškeré dotace křivý trh a vytvářejí nesmyslné ceny sboží a služeb.
Možná by jsi se měl zamyslet a uzavřít kruh koloběhu peněz, protože dotace nejsou peníze které stát najde na ulici.

Dotace jsou peníze které jednou zaplatíme my všichni nebo naše děti.

Omlovám se za příspěvek mimo téma.
++

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek