Axpert MKS III probíjení

Měniče Axpert
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

Ahoj solárníci,

chci se zeptat, zda se někomu stalo s Axpertem / jiným obdobným měničem, že začal probíjet. Konkrétně mě probíjí na kastli (kastle proti zemi napětí klidně i 200V), do rámu panelů, na nulák (AC out) no prostě komplet. Měnič běžel cca 3 měsíce bez problému. Budu reklamovat, spíš mě ale zajímá možná příčina a zda se s tím někdo setkal? A taky je mi teda záhadou, že tohle chování/poruchu střídač nijak neindikuje a vesele by frčel dál, kdyby mi doma nezačly blbnout "jemnější spotřebiče" jako TV a klima a nezačal jsem měřit, tak to odhalim asi až peckou z rámu panelů/uzemnění rámu... Střídač "probíjí" ve všech režimech i při odpojených panelech (odpínačem, zkoušel jsem i v noci), jediný kdy neprobíjí je když jede čistej bypass (simulace vybité/odpojené baterky + odpojený panely + připojená veřejná síť), takže problém nejspíš někde v nabíječce nebo DC/AC měniči.

Zapojení mám řekl bych standardní - panely 4Kwp v serii cca 420-430V DC při plnym osvitu na prázdno, odpínač, trakční baterky 48V 150AH (4x 12V seriově), odpínač, samostatně jištěný AC vstup, samostatně jištěný AC výstup, síť TN-S komplet nová v celým baráku.

Jediný problém co se mi za celé 3 měsíce provozu stal byl error vysokého napětí sběrnice, tuším E08 nebo E09 to je (bylo to po přeháňce a hned rychle slunko, asi jak se ochladily panely, tak to poslalo víc - po restartu vše jelo dál, cca měsíc).

Z monitoringu (Solar Assistant) jsem též žádnou anomálii nevykoukal.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od cipis »

Jak můžeš mít na kastli něco proti zemi? Ty ji snad nemáš uzemněnou???
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

cipis píše:Jak můžeš mít na kastli něco proti zemi? Ty ji snad nemáš uzemněnou???
Ahoj,

možná jsem to špatně napsal, kastle je uzemněná, respektive celkově zapojená dle příručky - napětí měřeno mezi uzemněním kastle a jiným nezávislým uzemněním v rámci testování, kde všude je nějaké unikající napětí. Na samotný kastli se to vzhledem k lakovanému povrchu ani moc měřit nedá, možná někde v místech ukotvení šroubků. Dále jsem napětí naměřil na výstupním nuláku (podobně jako na výstupním zemnícím vodiči) a na obou FVE kabelech (při odpojeném FVE poli - cca 180V proti zemi).

Ty si se s nějakou formou probíjení u tohoto střídače setkal?
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od rva »

Nikdy jsem nekontroloval, protože jsem automaticky předpokládal, že u každého "Axpert" je interně propojeno PE vstupu s PE výstupu a jeho kovovou kastlí. A tedy pokud funguje uzemění, není možné, aby na kastli bylo proti zemi nějaké znatelné napětí.
Sám u těchto "Axpertů" propojuji hned na jejich svorkovnici
1. PE vstup s PE výstupu
2. N vstupu s N výstupu (s PE je to propojeno v hlavním rozvaděči, kde je právě rozdělení PEN na PE+N)
Ušetří to něco mědi a mám zajištěno, že N je N a ne nějaká oproti zemi plovoucí nula.
Měnič - propojení vstupů PE a N s výstupy
Měnič - propojení vstupů PE a N s výstupy
A vstup pro FV panely? No tam může být bez panelů oproti zemi cokoliv. U některých "Axpertů" je možno jeden fous uzemnit, u jiných se to provést nesmí a vedlo by to ke zničení měniče.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od gupa »

Není v tom místě vlevo nahoře nějaká větší cívka? Myslím si že to může dělat špatně sintrované jádro. Jednou jsem kvůli tomu reklamoval MPPT, bylo mi sděleno z Neosolaru, že to není důvod k poruše, ale bez řečí mi vyměnili kus za kus.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od cipis »

Jak může být kastle uzemněná a existovat nezávislé uzemnění? Co to je za blbost?

Právě že setkal, bylo to špatným uzemněním (byť u jiného měniče), což je nejspíš i tvůj případ, protože nemáš uzemněno.

A jestli měříš něco na výstupním nuláku, tak na výstupu nemáš žádné TN-x, ale IT! Ten výstupní "nulák" (není to nulák, ale fázový vodič, na výstupu jsou dva fázové, ne fáze a nulák) musíš také uzemnit, abys vytvořil síť typu TN.

JME píše:
Ahoj,

možná jsem to špatně napsal, kastle je uzemněná, respektive celkově zapojená dle příručky - napětí měřeno mezi uzemněním kastle a jiným nezávislým uzemněním v rámci testování, kde všude je nějaké unikající napětí. Na samotný kastli se to vzhledem k lakovanému povrchu ani moc měřit nedá, možná někde v místech ukotvení šroubků. Dále jsem napětí naměřil na výstupním nuláku (podobně jako na výstupním zemnícím vodiči) a na obou FVE kabelech (při odpojeném FVE poli - cca 180V proti zemi).

Ty si se s nějakou formou probíjení u tohoto střídače setkal?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

cipis píše:Jak může být kastle uzemněná a existovat nezávislé uzemnění? Co to je za blbost?

Právě že setkal, bylo to špatným uzemněním (byť u jiného měniče), což je nejspíš i tvůj případ, protože nemáš uzemněno.

A jestli měříš něco na výstupním nuláku, tak na výstupu nemáš žádné TN-x, ale IT! Ten výstupní "nulák" (není to nulák, ale fázový vodič, na výstupu jsou dva fázové, ne fáze a nulák) musíš také uzemnit, abys vytvořil síť typu TN.

JME píše:
Ahoj,

možná jsem to špatně napsal, kastle je uzemněná, respektive celkově zapojená dle příručky - napětí měřeno mezi uzemněním kastle a jiným nezávislým uzemněním v rámci testování, kde všude je nějaké unikající napětí. Na samotný kastli se to vzhledem k lakovanému povrchu ani moc měřit nedá, možná někde v místech ukotvení šroubků. Dále jsem napětí naměřil na výstupním nuláku (podobně jako na výstupním zemnícím vodiči) a na obou FVE kabelech (při odpojeném FVE poli - cca 180V proti zemi).

Ty si se s nějakou formou probíjení u tohoto střídače setkal?
Garáž má nezávislé uzemnění, dotáhl jsem si odsud drát k měniči v baráku za účelem měření, možná se špatně vyjadřuju, to mě mrzí.

Pokusím se sem hodit schéma zapojení, za mě jedině dobře, jestli jsem něco zmastil a nebudu muset řešit výměnu měniče :-). Divný je, že to jelo 3 měsíce naprosto OK. Neřikám, že sem všechno tak důkladně měřil, ale pár měření a pokusů před zapojením spotřebičů jsem prováděl, sem z toho teď docela jelen...
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od Soban »

Tak máš špatně nějaké zemění!

Prostě mezi zelenožlutým musíš naměřit 0V pokud ne máš někde špatný spoj.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

Soban píše:Tak máš špatně nějaké zemění!

Prostě mezi zelenožlutým musíš naměřit 0V pokud ne máš někde špatný spoj.
Musim to pořádně ještě prověřit no, jestli někde nevyskočil třeba drát na svorkovnici, protože takhle se to do včerejška nechovalo. Díky všem za podněty, dám vědět :-).
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

Ahoj, tak jsem včera vše rozpojil a zapojil znova a problém je částečně vyřešen - ještě jednou díky za podnět ohledně toho nuláku, nejspíš byl v rozvaděči špatně dotažený/vyklouznul = moje fušeřina :oops: . Nicméně, jak to teď všechno furt dokola měřim, tak jsem si všiml dvou věcí, které mě znepokojují:

1) střídač udržuje solární kabely, respektive svorky FV IN pod napětím (v zásadě rovno napětí označené ve střídači jako "bus voltage") i když panely nevyrábí nebo jsou odpojené. Je tohle normální? Nemůže to být nebezpečné? Má to nějaký technický důvod?

2) všiml jsem si, že na části AC rozvodů je nezanedbatelné napětí i po jejich odpojení v rozvaděči, je to ta část, která je v blízkosti solárních kabelů (nemám to úplně společně vedené, ale cca 5cm od sebe v lištách), přičemž když odpojim střídač, napětí zmizí. Mám blbý solární kabely / mám to moc blízko sebe? Je to normální?

Solární kabel tam mám tento: https://www.alfieco.cz/solarni-kabel-cerveny--6mm2-1m/
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od Soban »

Je to normální :-)

Máš určitě vysokonapěťový mppt do 500V a prostě to není galvanicky odděleno od panelů, proto se taky žádný vývod panelů nesmí uzemnit.

Jinak souběh kabelů je taky jasný.......
Pokud to chceš řešit potřebuješ stíněné kabely, nebo mezi kabely stínění.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

Soban píše:Je to normální :-)

Máš určitě vysokonapěťový mppt do 500V a prostě to není galvanicky odděleno od panelů, proto se taky žádný vývod panelů nesmí uzemnit.

Jinak souběh kabelů je taky jasný.......
Pokud to chceš řešit potřebuješ stíněné kabely, nebo mezi kabely stínění.
Jo, je to přesně tak, mám MPPT 450V, max 500V, z panelů jde něco kolem 400V.

Ohledně souběhu - může to něčemu vadit, dává smysl to odstínit? Přijde mi, že kromě toho, že to naměřim, tak neni problém. Jde mi hlavně o to, aby nedošlo k úrazu, když se to napětí takhle "přenáší" na AC rozvod a je tudíž pak i např. na kolíku zásuvky
Přílohy
obrázek_2023-07-13_095029999.png
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od cipis »

Zase špatně! Kolík máš přece kvalitně uzemněný, tak na něm nemůže být žádné napětí vůči zemi.

A na souběhy kabelů jsou normy. Buď ocelová přepážka anebo musí být všechny kabely na to nejvyšší napětí, co se tam kde vyskytne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

cipis píše:Zase špatně! Kolík máš přece kvalitně uzemněný, tak na něm nemůže být žádné napětí vůči zemi.

A na souběhy kabelů jsou normy. Buď ocelová přepážka anebo musí být všechny kabely na to nejvyšší napětí, co se tam kde vyskytne.
Při odpojení dané AC větve v rozvaděči (odpojením nemyslím pouze fáze, ale komplet = kabel ve vzduchu) naměřím na kolíku, fázi, nuláku napětí proti zemi (hromosvodu). Můj dotaz ale zní, zda je to nutné řešit/hrozí nějaké reálné nebezpečí? Když je ta AC větev zapojená, tak je mezi fází a nulákem naměřím o něco vyšší napětí než naměřím na té samé větvi přímo v rozvaděči, snad to popisuju pochopitelně, prostě po jakoby se po cestě zvýšilo napětí. Souběh mám na úseku asi 3 metrů, vzdálenost těch 5-10cm jak kde.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od cipis »

No vždyť píšu, nemáš to uzemněné.
Kabel je úplně fuk, máš na to mít extra žlutozelený ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od Soban »

Co nechápeš že zelenožlutý se neodpojuje!!!!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od rva »

Na odpojeném vodiči naměříš cokoliv. Statická elektřina (tisíce voltů), naindukované cosi, kapacitní přenos čehosi. Podstatné je, že to obvykle nevadí a téměř se to nevyskutuje, protože nepřipojené vodiče téměř nikdo neprovozuje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
JME
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 09, 2023 1:06 pm
Lokalita: Praha východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 2,4

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od JME »

Byl to jenom pokus s měřákem v ruce, zkoušel jsem včera měřit kde co a stále se učím. Přišel jsem se sem zeptat, zda ten souběh vodičů, který způsobuje výše popsané, může být něčemu nebezpečný v praktickém použití. Nepotřebuju mít a myslím, že málokdo má, vše podle norem, jde mi jen a pouze o praktickou bezpečnost.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od Soban »

No tak prakticky shod jističe a vem to do holých rukou - žiješ? Je to OK!

No pokud se budeš třást a nebo se zmítat v rytmu svatého víta tak máš něco špatně!!!!!

PS. Měřák ukáže cokoliv protože má velký vstupní odpor - připoj k tomu nějakou malou zátěž a když potom naměříš něco tak pak až to třeba řešit.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert MKS III probíjení

Příspěvek od cipis »

"jen a pouze" tu praktickou bezpečnost zajistí věci dle normy.
Určitě nemají všichni všechno do puntíku dle norem, ale minimálně to uzemnění je podmínka nutná i bez těch "norem".
Naprosto logicky se nemůže nic stát, když kastla přístroje zůstane uzemněná, ikdyž odpojíš v rozváděči nějaký ten kabel. Zemnění kastle se nedělá přívodním kabelem, ale extra žz vodičem.
JME píše:Byl to jenom pokus s měřákem v ruce, zkoušel jsem včera měřit kde co a stále se učím. Přišel jsem se sem zeptat, zda ten souběh vodičů, který způsobuje výše popsané, může být něčemu nebezpečný v praktickém použití. Nepotřebuju mít a myslím, že málokdo má, vše podle norem, jde mi jen a pouze o praktickou bezpečnost.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek