Kam ideálně s technologií v RD

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mischanek
Příspěvky: 10
Registrován: sob bře 04, 2023 10:24 pm
Lokalita: Beskydy
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od mischanek »

Rád bych se opět zkusil zeptat zkušenějších, kam by v mém případě umístili FV technologii v rodinném domku.

Jedná se suterénní/sklepní prostory (cca. 1/2 výšky místností pod terénem).
FV situace.jpg
Panely bych chtěl mít umístěné mimo dům/střechu - cca. 35 m od domu.

Nejblíže je prostor pod terasou (oranžově vyznačený obdélník) - je prostorný, avšak otevřený, nijak nezaizolovaný a nevytápěný..

Dále je zeleně vyznačený prostor v technické místnosti, kde mám opláštěné akumulační nádrže (2500l) a expanzomaty od nich a topeného systému. Zde je teplo - avšak prostor se mi jeví relativně malý, ne moc dobře přístupný a navíc pod stropem vede přívod plynu (ocelová trubka - vyznačeno žlutě) - tedy i s ohledem na odstupové vzdálenosti a výšce místnosti cca. 2 m se možnosti nadále omezují - a navíc i kvůli příp. požární bezpečnosti mám pochyby..

Poslední by byl prostor ve "skladu" viz. modře vyznačený prostor - je to rovněž nevytápěný prostor, ale letos se bude zvenčí zateplovat. Takže tady nemám obavu, že by teploty klesly pod nulu..
Navíc z této místnosti jsem již před 12ti lety natáhl kabel 5x6 do hl. rozvaděče - pro případ. např. generátoru..

Hl. domovní rozvaděč je pak o patro výše (1 NP) - vyznačen tím růžovým obdélníkem vpravo.

Tak nějak se mi nejvíce zamlouvá ta třetí varianta.. - tím pádem bych pří. musel tahat kabely od panelů 35 m + dalších cca. 15 m kolem domu do této místnosti..

Nějaké postřehy, či doporučení, prosím..?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od Diablo1st »

Radšej samostatná miestnosť, t.z. varianty č. 3.

Pri cene celej FVE je tých 15m kábla navyše zanedbateľná položka. Ale treba si to prepočítať kvôli voľbe mppt, lebo pri takto vzdialených miestach už lepšie vychádzajú stringy s vyšším napätím.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od Soban »

A nebo udělat místnost pod tou terasou?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od rottenkiwi »

Pri 80 m a 10 mm2 Cu je to nejako takto:
Zalezi od pouzitych kablov / jedno, dvoj, stvor- zilove, od pouzitej izolacie,
od teploty okolia, od akceptovatelneho ubytku napatia alebo % strat.

.
loses_DC.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od thomas.007 »

Jen se zeptám, co varianta 0? Tedy dát to co nejblíže k panelům a pak tahat rovnou kabel s 230VAC?
Já mám podobnou dispozici, panely na vedlejší dílně a do domu jdu už kabelem kde je mám 230VAC. Jediný problém byl se nevytápěnou dílnou, ale ten jsem vyřešil tepelně izolovanou bednou pro mé LFP akumulátory. Mám tam ještě původní NiCd, tam mráz nevadil, vyhazovat se mi je nechce a asi na příští zimu bych je využil na dotápění baterie LFP z těchto NiCd. Nicméně letos jsem dotápět LFP nemusel, ale ono byla taky letos houby zima...
Izolování a dotápění beden s LFP je tady spousta informací, chce to jen hledat, osobně doporučuju izolaci udělat pořádnou (klidně 100mm), já mám 60mm a ztrátu cca 35W / při rozdílu teplot 20°C. Větší mráz v dílně snad ani být nemůže, bydlím v Blansku 11 let, tak jsem větší mráz venku ani nezažil.
pave69
Příspěvky: 49
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od pave69 »

Kromě nezámrzu LiFePo je potřeba vzít do úvahy chlazení střídače - kde verze 2 a 3 na to vypadají hůř. Já mám z tohoto důvodu střídač jinde (ve ventilované místnosti) než baterku (v temperované). Ale mám je blízko sebe.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Kam ideálně s technologií v RD

Příspěvek od thomas.007 »

Tak nabízí se možnost mít měniče v oranžové části a baterie na chodbě za zdí. Baterie v tom případě určitě LFP a na zdi v policích zaberou minimum místa, stačí police tak 20cm a ideálně rovnou skříňku z plechu.
Kamarádovi jsem doporučil tohle řešení (baterie přes zeď), chce Axperta (kvůli ceně), ale když viděl ten můj fén na vlasy, tak zpozorněl, že tohle se nemusí manželce líbit ;-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek