Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Měniče Axpert
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cipis »

Dle té příručky, co tu petajoule postoval od hasičů, tak se počítá s hašením do 400 V jako standard.
Těch lehce 120+V tu má asi celá řada lidí. Ono je to stanovené na nějakou hodnotu, ale každý člověk reaguje jinak, toto by měla být taková nějaká bezpečná hodnota pro většinu. Jednu menšinu to dokope tak jak tak a ta druhá menšina o tom ani nebude vědět.
Nicméně ty 3 panely by byla jistota, a zas tak hrozně to nevyjde, zůstane akorát jeden panel navíc.

Na střeše by to nemělo vadit, ostatně se u svodů delších jak 10 metrů uvádí, že má být co nejblíže. Jen to chce vybrat vhodnou skříň, chránit ji před vlivem počasí, no a hlavně si ověřit provozní teploty použitých částí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rva »

Hele, vůbec nechápu, co chceš připojovat. Pokud máš nějaký regulátor a nějaké panely, tak se dá navrhnout, jak to zapojit.
A kombi box? No když to jde, tak lepší je mít ho v snadném dosahu, abys v něm v případě potřeby mohl odpojit stringy od regulátorů. Než lézt někam na půdu je lepší cvaknout v boxu, když stojíš na zemi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cipis »

To ale už nesplňuje ty podmínky pro přepěťovky, ty musí být co nejblíže panelům. A pak další před reglem.
A pak to také nechce mít právě na půdě, ale rovnou na střeše.
Panely před reglem, za druhou přepěťovkou, odpojí dalším odpínačem/jističem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

rva píše:Hele, vůbec nechápu, co chceš připojovat. Pokud máš nějaký regulátor a nějaké panely, tak se dá navrhnout, jak to zapojit.
A kombi box? No když to jde, tak lepší je mít ho v snadném dosahu, abys v něm v případě potřeby mohl odpojit stringy od regulátorů. Než lézt někam na půdu je lepší cvaknout v boxu, když stojíš na zemi.
Proto ho chci na střeše, střecha začíná pod úrovní terénu takže nahoru se dostanu bez použití žebříku. Navíc pokud bych musel odpojovat panely přes den, tak je odtama budu moci snadno překrýt plachtou.

Druhá možnost je to spojit až dole cca +8m kabelů.

Jinak poslední verze je 16 panelů 400Wp V kombiboxu na střeše by se spojovali vždy dva sériové stringy zase do série a ty pak paralelně u Axperta.
Tedy ve výsledku by to bylo 2P 8S zapojení. Pracovní napětí a proud 250V 25A
a nebo 4S 4P zapojení. Pracovní napětí a proud 122V 51A, ale tam nevím jestli bych nebyl moc na hraně minimálního napětí stringu?


Jinak plánuji zatím stále Axpert king II a nebo jeho klon EASUN, ale tam mě odrazuje fakt, že nemá představu jak vlastně funguje. Jestli má přímo tento dvojitou konverzi, případně který model má. Odhadovat to na základě faktu, že má přepínání sítí 0mS a že neumožňuje provoz bez baterie je trochu hazard.

https://vi.aliexpress.com/item/10050054 ... h%21CZ%210

a nebo
https://pt.tienda-solar.es/en/inverters ... l-5000-48v
s poštovným 800E

Kupovat to v CZ za příplatek poloviny ceny zrovna nemusím...

Rozhodovat se budu spíše na základě vlastností při minimálním a nebo žádném osvitu (spotřeba) a taky dostupnosti manuálu.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od rva »

Než objednáš, tak ještě chvíli přemýšlej. Ty oba tvé návrhy jsou vysokonapěťové, což je asi budoucnost, ale samozřejmě riziko, že tě to zabije pokud si nedáš pozor. Pak je lepší těch 250 V.
Dvojitá konverze je za cenu nižší účinnosti a já jsem u sebe pro ni nenašel zdůvodnění. Důležitější pro mě bylo aby šlo měniče připojovat paralelně.
A pak samozřejmě cena, protože beru měniče jako spotřební zboží, které při poruše vyměním a vadný kus se pokusím opravit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

To mám dost podobně. 2P8S mi přijde jako dobré řešení. Na Střeše je strin "skoro" bezpečný a dál mě to moc nezajímá, protože nemáš jak se k tomu dostat. Tedy bezpečnost podobná jako u sítě bez chráničů...
Takže se k tomu laik nemá jak dostat. A já pokud se v tom pohrabu tak si předem odpojím jednotlivé okruhy. A pravděpodobně to budu dělat v noci, kdy by mě mohl ohrozit tak leda meteorit :-).

Nízkonapěťově navíc nefunguje ten Axpert ani podobné klony. Kdybych to snížil na těch 122V, ta budu mít v nižším osvitu pravděpodobně problém.

Dvojitá konverze si mi taky nepozdává s účinností, ale na druhou stranu mnoem důležitější je sama vlastní spotřeba pokud jede přes bypas. Tam by měla být spotřeba minimální. Výhodou je bezproblémové přepínání na síť.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

A hlavně daleko raději bych nějaký ten EASUN protože je to spotřebák, ale návod a podrobnější info k němu jen tak nedostaneš.
cuki
Příspěvky: 119
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm

Re: Jaký Axpert či jaký jeho klon?

Příspěvek od cuki »

rva píše:Než objednáš, tak ještě chvíli přemýšlej. Ty oba tvé návrhy jsou vysokonapěťové, což je asi budoucnost, ale samozřejmě riziko, že tě to zabije pokud si nedáš pozor. Pak je lepší těch 250 V.
Dvojitá konverze je za cenu nižší účinnosti a já jsem u sebe pro ni nenašel zdůvodnění. Důležitější pro mě bylo aby šlo měniče připojovat paralelně.
A pak samozřejmě cena, protože beru měniče jako spotřební zboží, které při poruše vyměním a vadný kus se pokusím opravit.
Protože koukám co máš v profilu, můžu jednu otázku? Vždyť ten tvůj Isolar je taky na 120V+, V čem je to tedy jiné? Případně jak to máš zapojeno?

Chápu tedy, že je bez dvojí konverze? A jak pak řešíš přetoky? Co se stane se špičkou po vypnutí spotřebiče?

Ta menší účinnost je u dvojí konverze přeci jen u "přicucávání" ze sítě, pokud to dobře chápu. Tedy když FVE+BAT nestačí, přidá rozdíl ze sítě. Pokud už je ale baterie kaput a FVE nedává (noc) tak to jede čistě jen přes bypass bez konverze. Je to tak?

V tomto se dost ztrácím, protože jsem nikde neviděl pořádně jak tu funguje. Žádné schéma nikde není uvedeno .-(

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek