Akumulace do vodíku - Proof of concept

Hledáte schopného elektrotechnika, programátora, návrháře projektů, montéra, realizátora vašeho projektu nebo někoho jiného? Máte volná pracovní místa, hledáte lidi.
Dexter
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 15, 2021 12:41 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Dexter »

V tuto chvíli bohužel nemohu veřejně sdílet veškeré technické detaily projektu.
Termín realizace, tedy zprovoznění a spuštění systému je plánováno zhruba do října tohoto roku.
Následovat bude testovací provoz v různých režimech, sběr dat a analýza jednotlivých bloků.
Řešení nestavíme z elementárních komponent. Vše vestavěno v kontejneru 10ft. Instalace bude z bezpečnostních důvodu ve venkovních prostorách. Pro účely projektu byla vybudována FVE s instalovaným výkonem 50kWp.

Jak jsem psal na začátku, hledáme zde na foru člověka, kterého toto opravdu téma zajímá, chtěl by být součástí projektového teamu a aktivně se na něm podílel. Nejen při samotném spuštění ale i následně při provozu.
Nejedná se o jednorázovku. Kapitál do projektu vkládat netřeba, jen vlastní zkušenosti, energii a čas. Samořejmě kompenzovaný :)

Ještě jednou díky Všem za zájem a diskuzi. Jsem rád, že zájem o vodík tu je.
Žádná technologie podle mého není všespasitelná a má svůj čas pro širší nasazení. Ať už z důvodu technologické vyspělosti nebo z důvodů ekonomických. A my se snažíme to teď trochu zkonkretizovat :)
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

Jaký používáte elektrolyzér vysokotlaký?Kupovaný jako hotový kus nebo ho stavíte?Jakou máte životnost elektrod?Případně z jakého materiálu??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Dexter
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 15, 2021 12:41 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Dexter »

Modul elektrolyzeru bude v PoC hotovy, koupeny. Z důvodu úspory času a urychlení spuštění projektu. Zvolili jsme technologii AEM, <40 bar.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Antrac1t »

40 baru a chcete 24kg vodiku, to se vleze do 10ft kontyse?
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

Dexter píše:Modul elektrolyzeru bude v PoC hotovy, koupeny. Z důvodu úspory času a urychlení spuštění projektu. Zvolili jsme technologii AEM, <40 bar.
Budete vodu destilovat před elektrolýzou? Nebo jak bude ošetřena??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Dexter
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 15, 2021 12:41 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Dexter »

Antrac1t píše:40 baru a chcete 24kg vodiku, to se vleze do 10ft kontyse?
skvělý dotaz, ale mohu odpvědět jen stručně: "vleze"
Dexter
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 15, 2021 12:41 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Dexter »

Franta2776 píše:Budete vodu destilovat před elektrolýzou? Nebo jak bude ošetřena??
Dělali jsme si rozbor vody a počítáme s reversní osmosou.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

Dexter píše:
Franta2776 píše:Budete vodu destilovat před elektrolýzou? Nebo jak bude ošetřena??
Dělali jsme si rozbor vody a počítáme s reversní osmosou.
Jsem zvědavý na životnost elektrod v elektrolyzéru.Mám obavu,že Vás to do té destilace kvůli životnosti elektrod dotlačí.
Na kolik budete stláčet??Více než 300Atm??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Antrac1t »

Franta2776 píše:
Dexter píše:
Franta2776 píše:Budete vodu destilovat před elektrolýzou? Nebo jak bude ošetřena??
Dělali jsme si rozbor vody a počítáme s reversní osmosou.
Jsem zvědavý na životnost elektrod v elektrolyzéru.Mám obavu,že Vás to do té destilace kvůli životnosti elektrod dotlačí.
Na kolik budete stláčet??Více než 300Atm??
no psal jen 40 baru prave coz mi prijde docela malo, na vodikove bomby je 300-450 ale jsem laik, ale jak psal jedna se o POC, takze nemusis mit vse topove aby jsi potvrdil hypotezy a zbytecne utapet kapital (kvalitni tlakove nadrze s velkym obsahem) ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od jahodovák »

Franta2776 píše:
Dexter píše:
Franta2776 píše:Budete vodu destilovat před elektrolýzou? Nebo jak bude ošetřena??
Dělali jsme si rozbor vody a počítáme s reversní osmosou.
Jsem zvědavý na životnost elektrod v elektrolyzéru.Mám obavu,že Vás to do té destilace kvůli životnosti elektrod dotlačí.
Na kolik budete stláčet??Více než 300Atm??
ROdoplněná o iontoměniče dokáže mnohem levněji vyrobit kvalitnější vodu než i několikanásobnou destilací,je to běžná levná a spolehlivá metoda,...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

Při 40barech se bude zásobník plnit tlakem podobným vysokotlakého elektrolyzéru.Ušetří se hodně energie na stlačování.
Problém je, že zásobník na zimu na 10MWh bude mít okolo 100m3.Odhadem při 40barech se bude skladovat 100kWh/m3.Při 350barech by to bylo okolo 1MWh/m3. Při 700barech to je okolo 1,6MWh/m3.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od PavelR »

no mám doma 8l flašku argonu co se plní na 200atm cca. Doufám že to nikdy nehavaruje.
350atm v objemech kubíků ti při selhání musí srovnat barák se zemí možná i sousedům. Nehledě na to ža to hoří.
Toto si vůbec nedokážu představit doma. Jak zajistit třeba požární bezpečnost. Jak zajistit bezpečnost proti domácím kutilům...
i těch 40atm v takových objemech nebude moc bezpečná věc.

V průmyslu, na rozvodnách, polních FVE, ... tam bych neviděl problém.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od jahodovák »

Ono tlakové nádoby se moc velké nedělají ale spojují se do baterií,u vodíku,protože je lehčí vzduchu stačí dostatečný otvor pro jeho únik pryč.Někteří kutilové dovedou udělat věci i spolehlivější než kdejaký rádoby profesionál,zvláště v dnešní době,stačí se podívat,jak dnes staví i fotovoltaiku....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od Franta2776 »

Jak budou velké přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů,rozběhne se spíš z vodíku výroba čpavku a průmyslových hnojiv než skladování vodíku na zimu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od PavelR »

naprostá bomba by byla energii převádět do jakékoliv hořlavé (ideálně mastné nejedovaté kapaliny). Dobře se to skladuje bez tlaku, energetiká hustota lepší než u plynů.
V zimě lze kogenerovat buď v patřičném palivovém článku, nebo sprostě v nízkootáčkovým stabiláku. Uhlíkově nalil vylil.

jahodovak:
to je mi celkem jedno jestli to je jedna velká nebo 247 malých. Nebezpečí vidím stejný. Ono to není tak o samotné technoligii. Spíš jak chceš zabezpečit aby místní elektrozedník Franta nedostal nějakej dobrej nápad jak to vylepšit, nebo nažranej stréc na oslavě s cigárem v koutku se nešel podívat co to tam ti mladí jakože mají ...
V průmyslu to zabezpečíš. Za takovýto prohřešky se někde např na montážíc firmám udělují doživotní červený karty. To si prostě nelajzneš.
Pokud by to bylo o tom že tam zakalí majitel ... ok jeho boj ale toto při havárii bude hranice parcel ignorovat.

Dokázal by někdo říct kdybych měl doma pár desítek kg stlačenýho vodíku. Jak velký je exový prostředí kolem technologie, a jak daleko od té budovy je zákaz manipulace s ohněm atp?
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od thomas.007 »

Včlenění zařízení (tlakových lahví) do zóny Ex se neřídí množstvím, ale možností výskytu a případného úniku. Vzhledem k tomu, že vodík je lehčí než vzduch, tak paradoxně může vyjít menší prostor pro dannou zónu. Místo skladování musí plnit legislativní požadavky (zóna 0), stejně tak tlakové lahve a vůbec celá technologie (ohřevy vodíku za expanzním ventilem apod.). Vodík se řadí do skupiny plynů IIC, ale existuje i klasifikace IIB+H2, což ve většině případů vyhovuje (když se tam vyskytují jen plyny z IIB a k tomu jen vodík). Pak je teplotní klasifikace, zde vychází vodík nejlépe ;-)
Konkrétní zařazení do Ex zón dělá certifikovaná firma dle ATEX,
ale zde je malá pomůcka: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... i=89978449
ps: z vodíku mám velkej respekt, jednou jsem zažil explozi 20 ltr. kanystu se směsí H2+O2 z dálky cca. 15 metrů a nikdy více, úplně mi to škublo s bránicí. Kanystr dopadl na zem po několika vteřinách a od té doby si s tím už nehraju, i obyčejná PET lahev (odpálená jiskrou) je fakt o hubu.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od vanilka »

PavelR píše:naprostá bomba by byla energii převádět do jakékoliv hořlavé (ideálně mastné nejedovaté kapaliny)
Tohle uz davno existuje, jmenuje se to pyrolyticky rozklad uhlovodiku. Z Ciny si na Alibabe muzes objednat kompletni linku v lodnim kontejneru. Nejvyhodnejsi vstupni surovina jsou pneumatiky - ziskas plynne a kapalne uhlovodiky, uhlik a ocel. Vetsina "domacich" vyrobcu ale pro jednoduchost pouziva pouzity motorovy olej. Na youtube jsou toho mraky, staci zadat "diesel from waste oil". Na tomhle by se podle me melo makat a ne na zelenejch nesmyslech ala vodik. Pouzitych plastu, pneumatik a obecne ropnych produktu je ohromny mnozstvi a kdyby se z nich s vyuzitim solarni energie ziskal pyrolyzni olej, ktery se po rafinaci muze pouzit minimalne jako palivo do spalovacich motoru, zacal bych snad i tridit odpad :-) . Bohuzel petrolejarska lobby tohle nikdy neumozni a tak se tady budeme pachtit s neefektivnima vyrobama vodiku a syntetickych paliv a placat se po ramenech jak jsme zeleny a vetsina plastu skonci na skladkach, v prirode a ve spalovnach.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od PavelR »

vanilka píše:
PavelR píše:naprostá bomba by byla energii převádět do jakékoliv hořlavé (ideálně mastné nejedovaté kapaliny)
Tohle uz davno existuje, jmenuje se to pyrolyticky rozklad uhlovodiku. Z Ciny si na Alibabe muzes objednat kompletni linku v lodnim kontejneru. Nejvyhodnejsi vstupni surovina jsou pneumatiky - ziskas plynne a kapalne uhlovodiky, uhlik a ocel. Vetsina "domacich" vyrobcu ale pro jednoduchost pouziva pouzity motorovy olej. Na youtube jsou toho mraky, staci zadat "diesel from waste oil". Na tomhle by se podle me melo makat a ne na zelenejch nesmyslech ala vodik. Pouzitych plastu, pneumatik a obecne ropnych produktu je ohromny mnozstvi a kdyby se z nich s vyuzitim solarni energie ziskal pyrolyzni olej, ktery se po rafinaci muze pouzit minimalne jako palivo do spalovacich motoru, zacal bych snad i tridit odpad :-) . Bohuzel petrolejarska lobby tohle nikdy neumozni a tak se tady budeme pachtit s neefektivnima vyrobama vodiku a syntetickych paliv a placat se po ramenech jak jsme zeleny a vetsina plastu skonci na skladkach, v prirode a ve spalovnach.
toto jsem nemyslel. JA myslel CO2 z atomosfery + energie ze solaru + voda ...
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Akumulace do vodíku - Proof of concept

Příspěvek od kyocera »

Bezpečné uchování vodíku při malém tlaku je do nějaké určité chem sloučeniny.
V odkazu níže je výměnná láhev vodíku do skutru. A svého času dokonce ve stavebnicích s vodíkem a palivovým článkem
pro děti od 12 let byly maličké kovové láhve s mírně stlačeným vodíkem, který se dobře vázal
na chem. sloučeninu uvnitř lahve a dobře se vodík zase uvolňoval, vše pod nízkým tlakem.
Malé kovové lahvičky pro děti bylo možné po spotřebování vodíku vyměnit opět za plné s částkou 1300Kč.
Ale asi takové peníze byly pro rodiče děti vodíkových stavebnic moc a tak výrobce přestal maličké kovové
lahvičky s vodíkem vyrábět a nabízet . Dnes už nejsou v prodeji. Pravděpodobně
Dexter ve svém projektu opráší staré technologie a se štědrou dotací z EU se vrhnou
do práce. EU projekty na obnovitelní zdroje s vodíkem štědře podporuje a tak není divu, že nové projekty
rostou jako houby v lese po dešti.
Kompletní vodíkové hospodářství má zcela zpracováné firma Fronius v sousedním Rakousku, kde
i vozíky ve výrobní hale jezdí na vlastní vodík vyrobený v této fabrice. Firma Fronius se hned ve vstupní hale
chlubí oceněním ve vitríně za vlastní vodíkový výzkum a říkají, že to ocenění je něco jako Oscar ve filmové branži.
A myslím, že loni jsem dával odkaz na italskou komerčně prodávanou vodíkovou technologii pro RD.
Láhev s vodíkem pro skutr je zde

https://old.ostrianon.cz/horak_ostrovni%20systemy.pdf
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek