Plánovaná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Malinkej99
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 16, 2023 2:11 pm
Lokalita: Olomouc

Plánovaná FVE

Příspěvek od Malinkej99 »

Zdravím zkušené solárníky. Poradí někdo s navržením/nasměrováním vhodné sestavy? Průměrná spotřeba 6 kwh/den – při pračce/sušce/myčce 8kwh, roční spotřeba do 2,5 mwh, s letošním dokončeným jezírkem + 4-5 kwh/den, celkem 3,5 mwh/rok. Ohřev tuv termické kolektory. Raději bych všechnu elektřinu ze soláru spotřeboval a docucl ze sítě, než mít 10 kwp na střeše a 2/3 tam nechal. Bude dostačující 6ks panelů? Můj záměr je postavit konstrukci na zahradu. Dávalo by smysl, aby se točila od východu k západu – jen myšlenka. Jaká by byla „výtěžnost“ při nasměrování jih/otočný? Má to z vás někdo? Pak by možná stačily 4 panely. Chtěl bych střídač s bateriemi (lifepo4 články) umístit do sklepa s relativně vyšší vlhkostí 95%+, zima +5/+3°C – bude to problém? Rozvaděč by byl v hospodářské, nevytápěné místnosti. Díky za jakoukoli odpověď.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od rva »

Klidně začni s takovou "drobnější" elektrárnou. Ale přesto raději baterie 48 V, ať časem nemusíš vše předělávat z 24 V nebo dokonce 12 V. Natáčení mělo význam, když byly fv panely drahé, dnes je lepší jich nabouchat co nejvíc - budeš soběstačný i na jaře a na podzim. A na střeše nepřekážejí. Kapacitu baterie alespoň na pokrytí noční spotřeby kdy FV nevyrábí - tedy na cca 18 hodin. Umístění ve sklepě nepokládám za problém, měnič nějaké teplo vyrobí, tak tam voda kondenzovat nebude.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Malinkej99
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 16, 2023 2:11 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od Malinkej99 »

rva píše:Klidně začni s takovou "drobnější" elektrárnou. Ale přesto raději baterie 48 V, ať časem nemusíš vše předělávat z 24 V nebo dokonce 12 V. Natáčení mělo význam, když byly fv panely drahé, dnes je lepší jich nabouchat co nejvíc - budeš soběstačný i na jaře a na podzim. A na střeše nepřekážejí. Kapacitu baterie alespoň na pokrytí noční spotřeby kdy FV nevyrábí - tedy na cca 18 hodin. Umístění ve sklepě nepokládám za problém, měnič nějaké teplo vyrobí, tak tam voda kondenzovat nebude.
Experimentovat se mi moc nechce, stojí to čas, ale hlavně peníze. Proto dotaz na "zkušené" solárníky, kteří mají zkušenosti/praxi s různými měniči, panely apd. V plánu jsou 48v baterie. Neplánuji panely na střechu, ale na zahradu, proto ta myšlenka s automatickým natáčením - možnost ušetřit nějaké panely. PS: Sám přidělám, ale nezapojím. Jsem ve fázi sběru informací.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od kodl69 »

Kolik potřebuješ panelů a že tracker se dnes nevyplatí si ověř tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ napřed na mapě co nejpřesněj zadej polohu, počítá si to i horizont... A že toho většina zůstane na střeše? za to nemůžeš ty, ale politika tohoto státu...
K dimenzování: tak jak to chceš je to hodně ošemený. Když budeš dimenzovat měnič na okamžitý výkony cca 5kW, tak k tomu budeš stejně muset mít minimálně 5kWh baterku, raděj dvakrát tolik. A to je ta cena FVE, ne panely. Když udělám odhad instalace z komponent, který mají předpokládanou životnost 10 let +, tak panely s konstrukcí jsou to nejlevnější. Hned potom měniče +mppt a pod, a nejdražší baterky. A to asi nesmí být pylontech nebo tak něco, jejich BMS se podle mě k těm baterkám nechovají moc pěkně... Zase není dobrý mít 10kWp a jenom 10kWh v baterkách, nabíjení 1C proudem není optimální pro dlouhodobou životnost baterek... Co ti tady leckdo potvrdí, tak na 1kWp panelů je rozumný mít 2-3kWh baterek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Malinkej99
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 16, 2023 2:11 pm
Lokalita: Olomouc

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od Malinkej99 »

kodl69 píše:Kolik potřebuješ panelů a že tracker se dnes nevyplatí si ověř tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
Ano, podle výše uvedeného je nejlepší skol 35° a čistý jih. Díky za slovíčko "tracker". Našel jsem článek https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/23 ... -15-000-kc,
Z dlouhodobých měření vyplývá, že panely na trackerech vyrobí přibližně o třetinu více elektřiny než pevně instalovaná fotovoltaika.
Třeba se bude někomu hodit. I kdyby to bylo 20%, určitě to není k zahození. Co jsem se dočetl, tak z celoročního pohledu je lepší polykrystalický panel "v řádech jednotek %", jaká je vaše zkušenost?
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od rva »

Amorfy jsou minulost a polykrystaly pomalu taky. Takže dnes mono (mají o něco vyšší účinnost) a pokud na střechu, tak kolik se jich vejde bez nějakého přizvedávání a podobně. A klidně větší rozměry, pokud to člověk unese (opět se lépe zaplní plocha a i něco ušetří na nosné konstrukci).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánovaná FVE

Příspěvek od kodl69 »

Jediný, co není pravda, že větším rozměrem líp zaplníš střechu: není to obecná pravda, já budu motovat "malý" 370Wp, ještě variantu, která je o pár cm nižší než většina nabízenejch, protože 460Wp a větší by mi na střechu nevlezly, teda vlezly, místo tří řad jenom dvě a místo pěti panelů vedle sebe jenom 4, takže bych měl o dost měnší instalovanej výkon. Tj je potřeba u práce přemejšlet, ale to snad platí pro všechny činnosti.
Naopak na ruiničku vyšly krásně 12x460Wp elerix, ani jsem původně nečekal, že to bude tolik.
Moje zkušenost je taková, že monokrystaly fungují líp za všech podmínek. A ty kecy o amorfech, jak fungují v zimě jsou úplnej blábol typu "jo Makov, tam nezažili válku" kde 1000x opakovaná lež se stává pravdou, což je dnes zase běžná taktika nejen prodejců...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek