Uzemnění

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Uzemnění

Příspěvek od Kolik »

Zdravim delal jsem nove zemneni 5tyci 1m v hloubce cca 80cm k tomu cca 32m pasku nez to prijde revizak zmerit tak jsem multimetrem zmeril faze a zemneni 228V na prazdno ale kdyz sem to zatizil horkovzduskou 2000w spadlo napeti na cca 140V pocitam tedy ze odpor bude asi jeste dost vysoky? Diky
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od PavelR »

Jestli počítám dobře tak cca 16ohm? Máš to celý zasypaný hlínou je to mokrá hlína?
Jestli jo tak kopej dál ale ať ti to nejdřív přeměří.

Já u mě na 50m pásku a pěti tyčích cca 3,1ohm
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Uzemnění

Příspěvek od Kolik »

Hlina byla castecne mokra. Uvidim az to zmeri ono tady poradne nejdou zatloukat tyce je to same kameni a uz nemam moc kam dal kopat:-D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Uzemnění

Příspěvek od xmasin »

Kolik píše:Hlina byla castecne mokra. Uvidim az to zmeri ono tady poradne nejdou zatloukat tyce je to same kameni a uz nemam moc kam dal kopat:-D
Mám uzemnění u dvou domů dělaných stejným způsobem, cca 50m nerezového pásku a vždy po dvou metrech metrová kulatina o průměru 8 mm. V Polabí má takového uzemnění cca 3 Ohmy, v Jizerských horách v kamenité půdě a na skále cca 22 Ohmů.
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Uzemnění

Příspěvek od Kolik »

Bojim se ze tady to lepsi taky nebude:)
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Aby som neotvaral novu temu,
FV sa da zemnit zelenozltym 16mm2 aj pevnym? Alebo musi byt ohybny? Je tam riziko zalomenia pri pevnom?
resp je to ekvivalent mm2 pevny = mm2 ohybny?
Potrebujem to cim skor, a nemam v mojom okoli ohybny - a kureir by prisiel az v pondelok..
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Myslíš pospojování panelů? Musíš to ale udělat tak, aby se nestýkal hliníkový rám a konstrukce s měděným drátem, pokud použiješ nerezové vějířové podložky a nerez spojovací materiál, nevidím v tom problém. Kvůli elektrochemické korozi jsem pospojoval rámy panelů se zemí AlMgSi hromosvodovou kulatinou.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Cize si tahal AlMgSi zo strechy do zeme, ale cez domovy rozvadzac?

Medzi panel a Al profil mam toto

Podložka / Zemniaci plech 40 x 40 x 5,5 mm pre fotovoltický panel

Popis produktu:
- Používa sa na vyrovnanie potenciálov rámov, FV konštrukcií a fotovoltaických modulov.
- Zabezpečuje galvanickú kontinuitu rámových spojení solárneho systému.
- Jazýčky poskytujú pevné a odolné elektrické pripojenie.

Základné parametre:
- 40x40 mm - rozmer
- 5,5 mm - výška
- 8 mm - priemer otvoru

Ale to nevyzera, ze by bol nerez, ale je to asi uplne iny komponent.. To co opisujes este nemam, musim to najst a kupit..

Takto sa mi podaril urobit ten zvod,
obisiel sa bleskozvod.

takto mam zatial oba stringy ale zabudol som tam potiahnut ten 16mm2 ZŽ, to musim dorobit, ale kolega mi hovori, ze on by si do domu nechcel tahat ZŽ tymto sposobom. On ma ale plechovu strechu a ma to cele spojene s bleskozvodom. Neviem potom ako inak by som to mal tahat v mojom pripade ak to s bleskozvodom nemam spojene a mam dodrzane vzdialenost "s"..
Přílohy
zvod.png
zvod.png (8.94 KiB) Zobrazeno 305 x
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Rámy panelů mám pospojované, připojené i k upevňovacím Al profilům, vše AlMgSi8, a společně s kabely v chráničkách tažené po fasádě do země, do kombiboxu mám odbočku pro připojení přepěťových ochran. Do technické jen kabely, tam je kousek dál přivedené stejné uzemění do ekvipotenciální svorkovnice. Nemám po ruce lepší fotku.
PXL_20230525_102139931.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Hm, na tej fotke, ta je OK pre predstavu, tam vidim pri tej odbocke hromady kabelu, ale 1 ide do zeme, to je to zemnenie?
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Ano, je tam normální nerez hromosvodová měřící svorka a do země jde FeZN 10mm.
To ostatní byly zatím jen prázdné trubky, teď už tam jsou i kabely. :D
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

hezky,..

Inak, nadpajat uzemnenie je velky hriech? tj, nestihnem prist k 16mm2 CU, tak by som od konstrukcie panelu potiahol cez strechu z 1 strany na 2 stranu, AlMgSi8... ten poriadne ukotvil do konstrukcie panelov, a potom ked mi pride 16mm2 CU tak ho napojim na ten AlMgSi8 ?
Urcite to nei je idealne, ale ak budu spoje dobre, tak by to islo?
Asi aj tak pockam radsej na ten CYA lano, predsa len.. nadpajat nieco, co ma sluzit ako zvod blesku je asi prasarna...

len sa bojim, ze tak ci tak tento bleskozvod-zemenie budem musiet tahat cez dom, je to v norme, ? navody takt o pisu, ale kolega mi hovori "netahaj si blesk do domu".. ale ak mam FV panely v ochrannej zone, tak by tam blesk byt nemal, nie? emal by trafit do panelov... tolko chaotickych info aj v odbornej literature, ze uz neviem co robit..
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Teoreticky by sa mi mohlo podarit to tahat aj po fasade, to by bol absolutny ideal?
Tj, DC kabely do domu, to je logika, lebo musia ist do domu
A vedla nich by som tahal, to by sa mi mozno podarilo aj skrz AlMgSi8, aj ked mam tam ohyby, ale ono to vzdy nejak ide, no nie? :D
A tento AlMgSi8 by som napojil priamo do zeme na obluk bleskozvodu?

Pretoze ak by to bolo naozaj idealne, najbezpecnejsie riesenie, tak som ochotny sa znacne potrapit s tymto riesenim, aby som ten AlMgSi8 (resp skor u mna CU lanko) tahal do domu.. Chcem to tam mat "dozivotne" a neposrat to..

takto nejak:
zvod - Copy.png
zvod - Copy.png (9.21 KiB) Zobrazeno 221 x
Ale zas.. ak by to nemalo ziadne plus, a tahat do domu by bolo rovnake nebezpecie ako toto, tak potom sa s tym trapit naozaj nechcem :D lebo to by som znovu musel otvarat chodniky/teren/obrubnik, cize velmi velmi pracne.. hmm
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění

Příspěvek od pibi »

Mimo jiné i kvůli riziku zavlečení potenciálu do domu jsem tahal všechny kabely od FVE po fasádě, pak kombibox a teprve potom do technické. A taky jsem nechtěl rozebírat zateplené podkroví. Navíc mám oddálený hromosvod, protože hliníková krytina.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

Cize, ak by prislo k najhorsiemu, tak buchne/zhori (vnutro) kombibox(u) a dalej nic nepotecie?
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Uzemnění

Příspěvek od kyocera »

Z vyprávění dvou známých uvádím.
Ten první měl uder blesku v blízkosti a tak mu jen ze zásuvky vylétl blesk 30cm
a zničily se všechny domácí spotřebiče , které byly v zásuvce. Tady jednalo se o indukci z blízkého zásahu blesku.
Ten druhý měl přímý uder blesku a i když měl bleskosvod s revizí. Ve dvou místnostech mu vyskákaly kabely ze zdi pod omítkou a také se zničily
spotřebiče indukcí od přímého zásahu. . Myslím, že ty ochrany děláme jen kvůli tomu, aby bylo možné pak udělat revizi, že je vše v pořádku a když
bude problém, je zde papír pro pojištovnu. Že ochrany při přímem uderu blesku vše ochrání je podle mně jen přání toho kdo pro to udělal maximum.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

To je smutne, masaker, "aspon nevyhoreli" ale urcite potesi rodinny rozpocet... Ved to musi byt cez 10 tisic eur (250 000 Kc), vsetky elektrospotrebice.. A ta praca okolo toho :(
Hm, otazne je, ochranili by tieto dva domy ochranne prvky, ak by blesk udrel o 10metrov dalej, 2 metrov dalej?
Tj. ak by boli dva identicke domy, identicky blesk a casopriestor, pomozu tie ochrany minimalizovat skody?

Asi na to nikto nema odpoved aj tak :)

Tak ten prvy mal stastie, ze neznicili spotrebice, ktore boli odpojene od zasuvky nad 30cm.. Asi zacnem znovu vytahovat citlive spotrebice pocas burky, pokial budem doma, samozrejme, inak ak budem v praci, tak to prenecham na anjela strazneho...
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Uzemnění

Příspěvek od kyocera »

Asi každý blesk je jiný a nejde říkat když udeří o 10m dál dobře to dopadne. Blesk se větví a má hlavní a vedllejší dráhy.
Je to vidět na fotkách. Taky záleží, zda rozvody jsou mezi domy venkovní na sloupech nebo naopak skryté v zemi. Ty popsané případy byly venkovní vedení na sloupech mezi domy. Rozhodně je správný názor vytahovat spotřebiče před bouřkou ze zásuvky.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

kyocera píše: čtv dub 25, 2024 7:30 pm ... Rozhodně je správný názor vytahovat spotřebiče před bouřkou ze zásuvky.
Manzelka toto radila uz davno, nema elektro ani IT vzzdelanie.
Kolega, IT, hovoril, ze to je jedno..

Obcas je ta intuice nejlepsi :)
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění

Příspěvek od tomer »

pibi píše: čtv dub 25, 2024 11:43 am Myslíš pospojování panelů? Musíš to ale udělat tak, aby se nestýkal hliníkový rám a konstrukce s měděným drátem, pokud použiješ nerezové vějířové podložky a nerez spojovací materiál, nevidím v tom problém. Kvůli elektrochemické korozi jsem pospojoval rámy panelů se zemí AlMgSi hromosvodovou kulatinou.
Myslis taketo?
Resp aky spojovaci material tam este ide?
Taketo mi nic nenaslo na eshope kde som kupoval "komplet" konstrukciu
asi az tak "komplet" potom neni
Přílohy
podlozka nerez.png
podlozka nerez.png (229.41 KiB) Zobrazeno 141 x

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek