Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Kostěj píše:
mwt píše:Tak si odpovím sám, když jsem si to sám vyzkoumal a dovyptával na ERÚ: Pro prodej elektřiny nájemníkovi je nutné mít licenci na obchodování s el. energií. I tehdy, když by byla výroba s výkonem 100W já jsem prodal jen 1Wh.
Jestli tou cestou půjdeš, dej vědět, jak moc enegie (=času a peněz) stojí získání té licence na obchodování. Fakt mne to zajímá. A jestli v tom nejsou nějací kostlivci (jako třeba když přijdu o práci, nemohu žádat o podporu, nebo minimální platby pojištění a tak). Díky!
Licence na ERU by měla stát 1000,- peněz, pokud zdroj není nad 50kW. Pak je potřeba se ještě zaregistrovat na OZE, ale to jsem ještě něřešil, neboť volat ouřadovi na pevnou linku a dovědět se, že "telefonní ústředna je v rekonstrukci, zavolejte později" mne opět naplnila nechutí a chtělo se mi blinkat nad výkonností těch placených povalečů. Zatím se k tomu znova nedostal a myslím, že přes prázdniny je to zbytečná snaha.
Nicméně registrací k OZE se člověk upíše k měsíčnímu vyplňování bumážek o tom, kolik čeho vyrobil a kde to spotřeboval. A pozor, pokud jsem to správně pochopil, vyplňují se i věci typu "kolik kWh elektrárna spotřebovala na vlastní provoz". To mne taky celkem odrazuje, ačkoliv to není neřešitelné.

Souvislosti s ostatními věcmi typu daní, příspěvků a pod jsem neřešil. Je to zbytečné - stejně si to někdo po čase změní tak, aby to vyhovovalo jemu a obyčejný plebs ať si trhne ploutví. Principiálně se dá čekat, že co se na tom vydělá se odečte od nároku na nějaké příspěvky a tak...
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

ospaly píše:Zaujímavé téma: Luky navrhoval účtovať ako keby nebola FVE, t.j. plnú sumu.... čo je právne asi čisté. Vyrobenú elektrinu z FVE spotrebovávať "sám" a čo sa dohodnete s nájomníkom.... to ostane medzi vami.
Co si dohodnu s nájemníkem, když je to s.r.o., majitel kdoví odkud..už právě mezi námi zůstat nemusí a právě proto to řeším. Protože co když se třeba změní majitel (nájemníka) a bude si myslet, že ho původní okrádal? Hned se půjde i po mně a bude se zjišťovat, jestli jsem se té zlodějny nezúčastnil...a i když nezúčastnil, pokud nebude něco legální, tak stejně lítám v průšvihu.
Takže takové ty tajemné dohody v tomto případě nejsou cestou - aspoň pro mne ne.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Kostěj píše:
mwt píše:Tak si odpovím sám, když jsem si to sám vyzkoumal a dovyptával na ERÚ: Pro prodej elektřiny nájemníkovi je nutné mít licenci na obchodování s el. energií. I tehdy, když by byla výroba s výkonem 100W já jsem prodal jen 1Wh.
Jestli tou cestou půjdeš, dej vědět, jak moc enegie (=času a peněz) stojí získání té licence na obchodování. Fakt mne to zajímá. A jestli v tom nejsou nějací kostlivci (jako třeba když přijdu o práci, nemohu žádat o podporu, nebo minimální platby pojištění a tak). Díky!
Zmizel mi příspěvek :-(

Tak ještě jednou:
Licence na ERU vyjde na 1000,- Kč jednorázově nebo nejmíň na 20 let. Není třeba licence pro obchodníka s energiemi, jen pro výrobu energie.
Pak je potřeba registrace na OZE, kde se poté bude muset posílat měsíční výkaz co a kolik se vyrobilo. Bohužel i takové věci jako "kolik kWh výrobna spotřebovala pro svůj provoz" a tak. To mne odrazuje, protože nechci trávit život tím, že budu vyplňovat, opisovat a posílat - nejsme ve škole a po škole.
Chování ERU je profesionální a musím říci, že i vstřícné. Chování OZE..no pokud se tam týden nejde dovolat a ozývá se hláška "z důvodu rekonstrukce telefonní ústředy zavolejte později" tak mne to nadějí zrovna nenaplňuje. A znova jsem to neměl čas zkusit.

Co se týká návazností na jiné příspěvky, pojistky, podporu - to nevím a asi to stejně bude závislé na tom, jak to který člověk má. Podle mne se příjmy z elektrárny odečtou nebo přičtou a nějak se to zohlední. Neřečil jsem, protože někdo někde rozhodne, že to bude jinak a stejně s tím nic nenadělám. Stačí vidět jak funguje "podpora komunitní energetiky" v praxi. Zákon připravuje skrytá buňka ČEZu aby náhodou "někdo" nepřišel o kšeft :-(
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od Neo »

Neřešíš to moc oficiálně?
Kolik natočí nájemník na podružným elektroměru to zaplatí.
Cenu za kilowatu máš na první stránce vyučtování, spotřebu a celkovou cenu začerni- nájemník nemusí vědět kolik jsi spotřeboval ty.
FVE je tvoje investice, ne nájemníka.
J.
PS: FVE napájí jen tvoji část domu, nájemníkova jde z DS :)
++
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od Soban »

Měl jsem kamaráda který měl pronajatý pozemek pro novinový stánek a bral energii od majitele a protože majitel nemůže prodávat energii tak prostě to bylo pronajato i s elektřinou.

TJ smlouva na pronájem za xxx,- kč i s tím že může používat elektřinu co tam je, prostě nesměla se účtovat dle odběru, ale prostě paušál za komplet pronájem.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Ale to je právě špatně, standardní je, že se odečtou kWh na podružném měřidle, a vynásobí se tou jednotkovou cenou na faktuře za elektřinu. Toto není žádný nákup/prodej, je to standardní proces, používaný u statisíců a statisíců případů pronajímatel/nájemce. Voda, plyn, to je to samé.

V momentě, kdy mám elektrárnu, a mám nájemníka, tak nájemníka a jeho pronajaté prostory napájím z DS, už jen kvůli případným problémům a náhradám škod třeba přepětím, kvůli byrokracii a všemu okolo.

Pokud je v pronajatých prostorách napojená fve, tak to pronajímám komplet, tj. včetně té amortizace zařízení, jak už jsem tu psal, prostě to promítnu do nájmu. Případnou dodávku z DS počítám viz. první odstavec. Tj. dotyčný má vyšší nájem, ale nižší energii. Asi úplně stejně, jako když pronajmu byt kompletně vybavený vs. jen linka.

Komunita je nejspíš asi v rámci více odběrných míst totožného odběratele ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Soban píše:Měl jsem kamaráda který měl pronajatý pozemek pro novinový stánek a bral energii od majitele a protože majitel nemůže prodávat energii tak prostě to bylo pronajato i s elektřinou.

TJ smlouva na pronájem za xxx,- kč i s tím že může používat elektřinu co tam je, prostě nesměla se účtovat dle odběru, ale prostě paušál za komplet pronájem.
A pak si ten kamarád do novinového stánku donese na podzim přímotop, zapne ho a vypne až na jaře. A majitel pozemku, co nakrásně "vykejval" s fakturací elektřiny je vykejván sám fakturou za energii... (řešil jsem černé odběry v zahrádkářské kolonii, vím o čem mluvím).
Energii lze bez zisku přefakturovat v plné výši, aniž by se muselo cokoliv. Dokonce je obhajitelných i pár procent navíc, pokud je to včetně nutné údržby - když mám třeba VN přípojku a musí se dělat revize trafa. Tam přece s přefakturací problém není...
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Neo píše:Neřešíš to moc oficiálně?
Kolik natočí nájemník na podružným elektroměru to zaplatí.
Cenu za kilowatu máš na první stránce vyučtování, spotřebu a celkovou cenu začerni- nájemník nemusí vědět kolik jsi spotřeboval ty.
FVE je tvoje investice, ne nájemníka.
J.
PS: FVE napájí jen tvoji část domu, nájemníkova jde z DS :)
Řeším, protože si nájemníků vážím a chci jim i sobě pomoct. A protože cena nájmu jsou v tomto případě drobné ve srovnání s cenou spotřebované el. energie, nejde to jinak, než zmenšením ceny energie. Proto to musím udělat oficiálně, aby mne někdo někdy za 5 - 10 let nedusil, že jsem něco udělal blbě/načerno/neměl vůbec dělat a nenapařil mi pokutu jak vepř.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Tak to tu ale narážíme na nějaký jiný problém, nájem nemůže být drobný ve srovnání s cenou energie, to je někde něco hodně špatně.

Tak pak ještě jinak, podružené elektroměry nebudou měřit placenou elektřinu, ale pouze poměr. A dle toho poměru rozpočítej elektřinu fakturovanou z DS. A technologii napočítej do nájemného, tak, jak se to dělá s linkou, pračkou, myčkou a veškerým vybavením bytu. Bazénem na dvoře, saunou na půdě, barem ve sklepě apod. :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

cipis píše:Tak to tu ale narážíme na nějaký jiný problém, nájem nemůže být drobný ve srovnání s cenou energie, to je někde něco hodně špatně.

Tak pak ještě jinak, podružené elektroměry nebudou měřit placenou elektřinu, ale pouze poměr. A dle toho poměru rozpočítej elektřinu fakturovanou z DS. A technologii napočítej do nájemného, tak, jak se to dělá s linkou, pračkou, myčkou a veškerým vybavením bytu. Bazénem na dvoře, saunou na půdě, barem ve sklepě apod. :D
No, může..představ si, že vyrábíš zlato rozbitím atomu! :lol: Potřebuješ jednu petrolejku ve stáji (nájem) a pak deset chlapů s palicí a k tomu půl tuny zlata a půl tuny olova (energie)...Tak nějak to je tady s tím nájmem a energií.
Problém je, že těch deset chlapů chce v létě bumbat pívo a v zimě baštit řízky. A nedá se odhadnout kolik čeho bude potřeba za celý rok.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

No tak to ale pak bude značit, že dotování nájemníků tvou elektřinou bude zlomek toho, co půjde z DS?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

cipis píše:No tak to ale pak bude značit, že dotování nájemníků tvou elektřinou bude zlomek toho, co půjde z DS?
Zlomek to sice bude, ale i kdyby to bylo třeba 10 000,- ročně. Přijde ouřada na kontrolu za 5 let, vymyslí co se mělo dělat jinak, že jsem ošidil stát o 500,- peněz. Zaplatím 500,- peněz daň (no dobře, ať si ji strčí do...) a následně soudruzí vypálí penále za 5 let zpoždení zaplaceni, zkontrolují i knoflíky na montérkách, jestli jsou všechny,. co jsou na faktuře...a bude to stát třeba 25 000,- peněz + otravování se s lemply třeba tři měsíce. To nechce nikdo z nás zažít.. Proto si říkám, že buď se to podaří legálně, nebo patří se na to vykašlat a celou ekologii ať si strčí za klobouk.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek