Bezpečné napětí od 1.5.2023

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Blazinek
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 08, 2023 3:26 pm
Lokalita: Písek

Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Blazinek »

Dobrý den.
Jak zabezpečit bezpečné napětí podle nové vyhlášky
z 1.5. 2023 u 30kwp tj.73 panelů?
Předem díky
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

prosím odkaz na vyhlášku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Blazinek
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 08, 2023 3:26 pm
Lokalita: Písek

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Blazinek »

dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od dusanmsk »

Mna zaraza, ze sa to tu objavilo az teraz, pretoze z inych kanalov som na to narazil uz pred par dnami, a pripada mi to dostatocne zavazne na to, aby sa to tu neriesilo. Myslim, ze bude este veselo, pretoze ja budem mat 120V a v antonicku urcite nebude ziadne total stop tlacidlo, maximalne tak sekundarny vypinac za hlavnym isticom.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Marcus81 »

Mozete ten link nejako previest sem na forum?!
Nemam fasbuk a celkom ma zaujma o co sa tam jedna.
Dakujem
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Camel »

No podle všeho se jedná o výrobny propojené s distribuční soustavou. Nemám výrobnu a už vůbec nemám propojení s distribuční soustavou. Tudíž se tim nemá cenu zabývat.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Kostěj »

Marcus81 píše:Mozete ten link nejako previest sem na forum?
https://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=114&r=2023
Případně google, vyhláška 114/2023.
Vtipné je, že ten problematický odst.3 v §3 v původní návrhu není, ale nepodařilo se mi dohledat, kdo ho tam propašoval.
Nedávno jsem si obnovil §6/50 (250), ale tady fakt nevím. Snad jen slovy mého bývalého kolegy: Nerozumím, neprovádím.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od ACDC »

Tady třeba nějaký projektant https://janhlavaty.cz/2022/12/bezpecnost-objektu-s-fve/
Tohle je taky dobrý: "bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí" .
Myslím, že žádná norma tohle nedefinuje
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Vyhláška č. 114/2023 Sb.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2023-114

§ 2 Požadavek na bezpečné materiálové provedení instalace výrobny elektřiny umístěné na stavbě, která je budovou, je splněn, pokud je ve výrobně elektřiny použit pouze fotovoltaický panel tvořený nehořlavou konstrukcí.

Takže jiné OZE než fotovoltaické panely tu vyhlášku nemohou splnit. A tak k větrníku, palivovým článkům, kogeneracím atd... musíme teď nově přidat jeden fotovoltaický panel na nehořlavé konstrukci abychom splnili vyhlášku a § 2 ;)

§ 3 Požadavky na vypnutí a odpojení od elektrické instalace a distribuční soustavy

(3) Výrobna elektřiny musí být kromě požadavků uvedených v odstavcích 1 a 2 nainstalována tak, aby zajistila dosažení bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí v jakékoli části stejnosměrného rozvodu této výrobny elektřiny.

A bezpečné AC napětí být nemusí? Docela zvláštní požadavek když je AC proud více nebezpečný pro živý organizmus než DC proud.
Ještě že mají větrníky na výstupu AC napětí ;) U palivových článků je to ale problém.

§ 4
Požadavky na provedení kabelového vedení
Požadavek na bezpečné provedení kabelového vedení výrobny elektřiny je splněn následujícími požadavky
a) pro kabelové rozvody a úložný materiál pro vnější části kabelových rozvodů je použit materiál odolný proti ultrafialovému záření,
Z jakého důvodu mám větrník, kogenraci, palivový článek atd.. připojovat kabelem s UV odolností když není vystaven UV záření?

Lobisti a blbci se zase projevili. To už bude jednodušší stavět ne OZE zdroje u kterých se tyto absurdity nemusí řešit. Podle nadpisu to vypadá jako vyhláška které má řešit bezpečnost, ale ve skutečnosti je to čistě jen proti FVE a žádnou bezpečnost to ve skutečnosti neřeší. Protože to už řeší normy a závazné manuály výrobců k použitým přístrojům.

Teď zrovna řeším FVE na budově která má uvnitř trafo 6/0,4kV, přípojka - smyčka je tedy zemními kabely 6kV. Střídače budou v místnosti s trafem a VN a NN rozvaděči. Hasiči řeší jak u FVE vypnout každý panel aby mohli hasit střídač, ale že je to vedle trafa na 6kV které nejde mimo danou místnost nijak vypnout je vůbec netrápí. :lol:

Nechápu jak může někdo kdo je schopný udělat toto viz fotka, řešit co je a není u vyhrazených elektrických zařízení bezpečné. Ti co nerozeznají rozdíl mezi napětím a proudem by se to elektřiny a psaní vyhlášek a předpisů s tím souvisejících neměli montovat a měli by to nechat na odbornících.
hasici_a_koleje.jpeg
Naposledy upravil(a) tomas dne ned kvě 07, 2023 9:17 pm, celkem upraveno 5 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Martin P »

ACDC píše:Tady třeba nějaký projektant https://janhlavaty.cz/2022/12/bezpecnost-objektu-s-fve/
Tohle je taky dobrý: "bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí" .
Myslím, že žádná norma tohle nedefinuje
Píše tam o možnosti použití bezpečného DC napětí do 120VDC. Tudíž stačí panely na baráku zapojit tak, aby toto napětí nepřesáhly.
Též tam píše o hladině 400VDC/AC, na kterou mají hasiči zpracovaný postup na hašení pod napětím. Tady by mohlo stačit dodržovat tuto napěťovou hladinu.

A pak mne napadá třetí možnost, řekněme hybridní. Použít string na vyšší DC napětí, ale udělaný tak, že jednotlivé "podstringy" panelů budou mít do 120VDC, jejich vývody budou svedeny do rozvaděče, kde budou přes rozpojovací prvky propojeny do série na požadované vyšší DC napětí.
Například 8 panelů, každý po 50VDC bude rozděleno na čtyři dvojice panelů mající mezi sebou tři "rozpojovače". Zapojení tedy bude 4x100VDC=400VDC. Při požadavku na rozpojení se tedy string rozpadne na 4x100VDC.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od bokser01 »

Tak já mám doma stringy co ani v zimě nedosahují 100V DC takže bych řekl že to je v pohodě... Ale nějaké bezpečností tlačítko stop stav tu teda nemám :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Pro zvlášť nebezpečné prostory, střecha, venkovní prostory je bezpečné napětí 12Vac a 25Vdc.
Pro prostory normální i nebezpečné - technická místnost atd... je to 50Vac a 120Vdc.
Takže to na střeše nevyhoví ani pro jeden běžný samostatný panel. Takže musíte zkratovat jednotlivě každý panel. A tím je úplně jedno kolik jich máte v sérii nebo paralelně, musíte zkratovat každý.
Požadavek na stop tlačítko není nikde uvedený. Je pouze požadavek na vypínací prvek. Mimochodem napěťové závislé tlačítko (jistič s napěťovou vyvážecí cívkou, nebo střídač se vstupem NO) nelze brát jako bezpečnostní vypínací prvek. ;)

A teď ještě jedno veřejné tajemností o kterém hasiči zatím ještě neví. Ty optimizéry které "vypínají" na úrovni panelů nelze také brát jako bezpečností vypínací prvek, protože je to realizováno polovodičem bez dostatečné bezpečností vzdálenosti mezi kontakty :lol:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Je evidentní že o bezpečnost v té vyhlášce vůbec nejde:
Požadavek na zajištění dosažení bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí podle předchozí věty neplatí pro výrobnu elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 10 kW umístěnou na stavbě rodinného domu ...
Takže ti co mají do 10kW na stavbě rodinného domu mohou napětí ignorovat. Pozor ale to když je to na chatě, kůlně, garáži, nebo snad dokonce na zemi, tam musíte jít do max 25Vdc ve venkovních prostorech :lol:
Kontrolní otázka. Jak ten výkon a umístění souvisí s bezpečností a není to náhodu na zemi z hlediska hašení bezpečnější než na střeše? :roll:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Tak jsem přišel na to úplně nejbezpečnější řešení a které vyhoví všem těmto absurdnostem mimo zalézt zpět do jeskyň a nic nedělat. Celé to zaminovat a připojit na tlačítko totálního vypnutí. Jak přijedou hasiči, zmáčknou tlačítko a panely vyletí do povětří a už je elektřina nekopne a ani to už hasit nebudou muset. Jen pro to zmačknutí tlačítka už nepotřebujeme ani hasiče na to stačí i čidlo požáru, aby se pak zase necítil méněcenní a zbyteční. :dontknow: Na druhou stranu když tam hasiči nepřijedou tak to nemusíme vyhazovat do povětří a můžeme to uhasit i sami. Takže tlačítko totálního vypnutí pro odborné vypnutí hasiči asi raději zachovat. ;)
A místo výbušnin by se mohli použít i airbagy z aut pod každým panelem, to ten panel spolehlivě zničí. A když už to má snad každý řidič před čumákem tak to lze považovat i za bezpečné a spolehlivé totální vypnutí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od Pawel »

Hezky stát podporuje FV možná že v dalším kole bude VB. Nepotřebují aby obyvatelstvo bylo nezávislé, potřebují aby jsme sypali do Čezu prachy.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od ACDC »

Mám 400V. A kašlu na ně, ať si trhnou. Že by to došli změřit??
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od mihlit »

OT k té fotce s hasičema, ta se používá už dlouho jako vtip, přitom vysvětlení je jednoduché. Ty věci na těch kolejích nejsou kvůli přejezdu trubky, ale kvůli tomu, že jsou červené a pro blížící se vlak zlepšují viditelnost, že je na kolejích překážka.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

ACDC píše:Tady třeba nějaký projektant https://janhlavaty.cz/2022/12/bezpecnost-objektu-s-fve/
Tohle je taky dobrý: "bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí" .
Myslím, že žádná norma tohle nedefinuje
Právě že to definuje více norem
https://janhlavaty.cz/2023/05/poslal-jsem-to-tam/
může to být cokoliv od 15V do 400V. A vypadá to že skončíme na solárních kalkulačkách a lucernách do zahrad aby to mělo bezpečnou úroveň bezpečného. :uh:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od ACDC »

Ale DC napětí je NN do 1500V. Tu citaci jsem psal kvůli tomu zajímavému slovosledu. Definuje bezpečné napětí. Bral bych teda bezpečné napětí DC. Ale ono je dobré zakoukoliv vyhlášku, zákon, nařízení co nejvíc zašmodrchat.
Ještě k tomu vypínání. Co když panely zkratuju. Pak nemůžou mít napětí proti zemi. Ale to by asi neprošlo, protože to není odpojení.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Bezpečné napětí od 1.5.2023

Příspěvek od tomas »

Zkratování je možné a i relativně bezpečně proveditelné když se použijí stykače s NC kontakty a cívka to bude držet rozepnuté. Při poruše nebo aktivaci se přeruší napájení cívky a zkratuje to panely. Pozor ale na zpětné proudy, ty mohou zničit nezkratované panely pokud se nebudu zkratovat všechny nebo i střídač. Napětí proti zemi hasiče nezajímá, nerozumí tomu, marně jsem se jim to několikrát pokoušel vysvětlit.
Pokud ale máte 3,5kW na střeše rodinného domu jak máte v popisu, tak nic z toho nemusíte řešit. Tam to hasiči umí hasit i kdyby tam bylo 1500Vdc. Pokud to máte na psí boudě nebo na zemi tak je to podle té vyhlášky problém. :uh:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek