Axpert nejde

Měniče Axpert
Steen007
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 07, 2022 11:46 am

Axpert nejde

Příspěvek od Steen007 »

Zdravím, potřeboval bych pomoct s tímto problémem. Axpert king jel po prvním připojení cca 2h, nastavil jsem vše co bylo zapotřebí a poté jsem se ujal uklízet po instalaci. Vše fungovalo skvěle, svítilo slunce, baterka 90%, když jsem se snažil zavřít víko rozvaděče, najednou tma a nic nešlo. Přepnul jsem ručně na síť a vše jsem zkontroloval, nic nenaznačovalo žádnou chybu. Znovu jsem tedy přepnul jistič na soláry, ale pořád tma. Axpert už nenaběhl. Jenom se na krátkou dobu ozvou větráky asi pětkrát a nic. Displej nesvítí a ty větráky se spustí jen když zapnu baterku, která je připojená. zkoušel jsem vše doma shodit cca10minut, odpojit baterku, pak ji znovu připojit a jističe zase zapnout, ale problém stále přetrvává. Můžete někdo poradit co s tím? Jen upozorňuji, že ze sítě vše běží jak má a s tím deklem to byla možná náhoda, nevím. Můj syn elektrikář co mi to zapojoval, říkal, že v rozvaděči žádný problém neviděl. A co teď? Díky za každou radu.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert nejde

Příspěvek od Matess »

viděl bych to na reklamaci...
Steen007
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 07, 2022 11:46 am

Re: Axpert nejde

Příspěvek od Steen007 »

No já jsem ho testoval, když jsem ještě neměl panely v práci i s baterkou a tam jel normálně. Někde jsem tu na fóru loni četl příspěvek, že někomu se taky nechtěl rozběhnout měnič, že mu taky jakože odfukoval větráček, ale nemůžu to tu nikde najít a a ni nevím, co mu tenkrát někdo poradil, ale pamatuju si, že to nějak klaplo.
Měnič mám z Itálie a stejně jsem už porušil plombu, protože jsem se díval, jestli jsou kondenzátory v pořádku a ty byly.
Steen007
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 07, 2022 11:46 am

Re: Axpert nejde

Příspěvek od Steen007 »

Po odpojení baterie a znovu zapojení měnič naběhl, ale po chvilce začal pískat a na displeji se objevila chyba F09. Po zhlédnutí pár videí z youtube jsme měnič rozebrali a zjistili vadné tranzistory. Nevíte kde sehnat nové (ne z aliexpressu)?
Také by mě zajímalo, co to mohlo způsobit. Elektřina je v baráku nově udělaná před 12 roky a doteď žádný problém.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert nejde

Příspěvek od PetrDubi »

Záleží jak to máš zapojený, ale může to způsobit například odpojení baterie, když jde do měniče energie z panelů a měnič není připojený do sítě (na AC in není napětí ze sítě).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Steen007
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 07, 2022 11:46 am

Re: Axpert nejde

Příspěvek od Steen007 »

Měl jsem nastaveno SBU, měnič byl připojený do sítě, k baterii a panelům, ale nevím jestli nebyla chyba, že jsem měl ukostřenou baterii. Mám z aliexpressu 120ah baterii a na kastly měla závit se štítkem uzemění, tak jestli jak jsem přimáčknul ty plechové dvířka k rozvaděči, tak jestli to nějak neodpojilo baterku a tím pádem byl měnič bez ní a jelo tam jen z panelů. Budeme ten rozvaděč muset rozdělat a proměřit, jestli tam je všechno ok.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert nejde

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud došlo při tý manipulaci k uzemnění některýho pólu baterky a máž uzemněný jeden vývod 230V z měniče, tak ti to pak samozřejmě vypálilo ty tranzistory, protože potom ty tranzistory byly zapojený mezi oba póly baterky a při otevření jí vlastně zkratovali, takže dostali takovou ránu, že bylo po nich.
U většiny beztransformátorových měničů nesmí dojít k uzemnění jakéhokoliv pólu baterie, jinak dojde k tomu, co se stalo tobě.

Ps: změřil bych, jestli není spojený některý pól baterky na tu kostru co má na sobě (když bude odpojená od měniče).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Steen007
Příspěvky: 18
Registrován: stř zář 07, 2022 11:46 am

Re: Axpert nejde

Příspěvek od Steen007 »

Měřeno. Pol baterky není spojen s kostrou.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert nejde

Příspěvek od PetrDubi »

Oki, tak jako další krok zjistit co se děje, když přimáčkneš plechová dvířka rozvaděče.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek