Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
vjjokhnr1
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 23, 2023 4:07 pm

Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od vjjokhnr1 »

Ahoj,

mám malý ostrovní systém na zahradní chatce, která není uzemněná a potřeboval bych poradit s ochranou. Mám tam 100Wp panel a 1200W měnič, který má vzadu šroub na zem.

Problém je, že příspěvky na fórech jsou moc odborné na můj vkus.
Co jsem pochopil při pročítání příspěvků, tak potřebuji, uzemnit chatku tak, že zatluču 2x 1,5m zemnicí tyč do země a ty spojím mezi sebou zemnicím drátem. Na ty tyče pak připojím měnič a rám panelu. Tím pádem by neměl už být problém využívat zařízení se zemnicím kolíkem. Je to tak? Tyče dát minimálně 0,5m od chaty a každou do jiného rohu stavby?

Nebo bych měl ještě před zásuvky připojit proudový chránič? Nebo ke všemu ještě udělat i hromosvod?

Původně jsem chtěl koupit EcoFlow stanici, ale nakonec jsem stavěl abych měl možnost vyměnit nebo upgradovat části systému, zaráží mě, že EcoFlow nemá zemění a zdá se jako když to nevadí...

Díky moc za rady a trpělivost s amatérem.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Já jako amatér jsem dostal rady od odborníka : minimální vzdálenost první tyče od objektu 2 m, tyče dlouhé 2m minimálně 2ks dva metry od sebe, minimální hloubka vrchu tyče 0,5 m pod povrchem.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od kodl69 »

to je první kolo, a pak ještě by měl jít kolem někdo, kdo změří, že to má míň než 10 Ohm zemní odpor. Pokud to bude např suchej písek (i to se někde najde) tak to bude pořád žalostně málo. Ty 2m tyčel leckde nejde zarazit, protože kamení - potom použít ty kratší, akorát jich dát víc. Další možnost je dát do nezámrzné hloubky pásovinu FeZn 30x4 kolem dokola, a z ní si nachystat vývody pro uzemnění měniče a pro hromosvod, nejméně ve dvou protilehlých rozích, a nejdál 15m po obvodu stavby od sebe. Zase, v čistým písku zemní odpor nevyjde, tak je třeba to doplnit např. těmi tyčemi. Pokud je to běžná hnědozem aspoň do půl metru, tak beze strachu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vjjokhnr1
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 23, 2023 4:07 pm

Re: Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od vjjokhnr1 »

Diky za odpovědi, pomohlo to. Mám teda trochu strach že bude půda dost kamenitá, tak uvidím jak moc to půjde.
tomer
Příspěvky: 114
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od tomer »

Hm a nestaci ten piesok polievat, aby nebol suchy? :)
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění ostrovního systému pro amatéra

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Kvapôčkovou závlahou, a merať jeho vlhkosť. Či?
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek