Moje první Lifepo4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Moje první Lifepo4

Příspěvek od BigSandy »

Zdravím Vás.
Jsem začal tady.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 40#p201940
A jelikož to je topik o EPsolar XTRA4210N, tak raděj nový topik.
Pawel mi tam napsal že mám jít alespoň do 200Ah.
Zatim jsem našel jeden obchod.
https://www.mivvyenergy.cz/cs/clanky-li ... _nabiti-ne
Ma cenu si připlatit těch 115 kč za nabiti?
Už jsem slýšel a i na youtube tvrdili, že stači baterky zapojit do do série (24V), nechat nabit přes MPPT a pak na týden spojít paraelně aby se srovnali.
Pawel tam take napsal, že už jede na Lifepo4 2 roky a balancér nemám ještě zapojený.
Jaký je Váš nazor na ten balancer?
Na mivvyenergy je info, že standardní nabíjecí proud: 115 A, takže jím těma mýma 40A neubližim, ale spiš bych se obaval že je podcucam.
Na FB vychvalovali tento balancer.
https://www.aliexpress.com/item/1005004590744267.html

Dik za vaše rady.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Dagus »

Není to jen balancer, je to BMS (ochrana před overvoltage, undervoltage, overload a spoustu dalšího) a mimo jiné aktivní balancer. Je to asi nejlepší bms poměr cena/výkon. Bez BMS provozovat lifepo je špatně.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od BigSandy »

A když chci koupit 8 kusu LiFePO4 230Ah pro EPsolar XTRA4210N, který dava 40A, tak který z toho ali?
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Juras66 »

BigSandy píše:A když chci koupit 8 kusu LiFePO4 230Ah pro EPsolar XTRA4210N, který dava 40A, tak který z toho ali?
Baterie budes okrem nabijania aj vybijat a tak BMS zvolit najblizsiu vacsiu ake budes mas teoreticky maximalne prudy do a z batererie.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od solárník »

Hlavně nekupuj pochybné baterky z AliExpresu. Například tohle má psáno 150 Ah a ve skutečnosti má ten článek 50 Ah. Číňan si prostě připsal jedničku.

https://www.aliexpress.com/item/1005005118817639.html

Znám pár lidí, co tomuhle prodejci naletělo, protože jsem jim měřil kapacitu toho článku, co jim přišel. Ono když si přečteš rozměry toho článku, tak už je to jasný, že je fyzikálně nemožný, aby to mělo 150 Ah.

Jinak ten aktivní balancer, co uvádíš, jestli dobře vidím, má psán balancovací proud jen 0,4 A a není mi jasný, za jakých podmínek. Možná jen po ránu blbě hledám. Na to existují lepší aktivní balancery s vyššími proudy, ale většinou jich dosahují až při poměrně velkém rozdílu článků, třeba 0,1V u některých dokonce udávají i vyšší rozdíl napětí článků, pro který to teprve funguje dobře, který v praxi málokdy nastane, takže je potřeba dobře hledat a hlavně číst hodnocení na AliExpressu, jestli to není šmejd a jestli si prodejce nepřipisuje ampérhodiny.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od PetrDubi »

Když máš dobrý baterky, tak aktivní balancér (minimálně prvních několik let) ani nepotřebuješ a stačí ten v BMS.
Seskládat baterky a nabít jde, ale za prvé to dělají lidi, co s tím už mají zkušenosti a za druhé při tom mají připojenou BMS a nastavený bezpečný parametry, aby to měli ohlídaný a pravidelně to i v průběhu nabíjení kontrolujou.
Já osobně bych to nováčkovi bez zkušeností nedoporučil.

Ta iniciace zajistí, že budou všechny baterie stejně nabitý a srovnaný. Pokud jí nemáš udělanou, tak se ti klidně může stát, že ti při nabíjení začnou nějaký články napěťově ujíždět a buď to odstaví BMS aniž by jsi měl baterku plně nabitou nebo pokud tam budeš mít jenom balancer a BMS ne, tak může vylítnout napětí na nějakém článku tak, že dojde k poškození, na který se nevztahuje záruka..
Jinak při iniciaci se propojí všechny články paralelně a potom se nabíjí nabíječkou pro jeden článek (3,65V), což trvá docela dlouho. Když jsou nabitý, tak se odpojí nabíječka, necháš je takhle den či dva a potom je můžeš rozpojit a zapojit normálně do série a používat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Alfonz »

PetrDubi píše:Jinak při iniciaci se propojí všechny články paralelně a potom se nabíjí nabíječkou pro jeden článek (3,65V), což trvá docela dlouho. Když jsou nabitý, tak se odpojí nabíječka, necháš je takhle den či dva a potom je můžeš rozpojit a zapojit normálně do série a používat.
Tento spôsob prvého nabitia je nesprávny a hneď od začiatku sa tým články poškodzujú. EVE datasheet píše pre LF280k pri nabíjaní na 3,65V odpojenie pri prúde 0,05C. To pre 280Ah článok znamená 14A. Ak spojíš 16 článkov paralelne tak potrebuješ nabíjačku ktorá dá viac ako 224A pri ktorých má vypnúť...Držanie článkov na tomto napätí dlhšiu dobu ich nenávratne poškodzuje. Pri paralelnom zapojení a nabíjaní/zrovnávaní 16 článkov nabíjačkou ktorá nedokáže dodať tak veľký prúd by som nešiel cez 3,4V. Články sa zrovnajú aj pri takomto nižšom napätí, akurát im to bude trvať dlhšie ale nie sú vystavené stresu vysokým napätím ako pri 3,65V. Tieto rady mi pripadajú podobné ako keď boli Lifepo4 novinka a tu kolovali návody o prvom nabití až na 4V, nikto nevie kto to vymyslel, veľa ľudí podľa toho postupovalo a mrzačilo nové články a dnes každý samozrejme vie že ten postup bola úplná hlúposť. Pritom fakt stačí otvoriť datasheet a prečítať si ho...
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od BigSandy »

EPsolar XTRA4210N tedy výstup 40A
Měnič carspa sk2000 24v
https://menice-napeti.heureka.cz/carspa ... /#prehled/
Tak který z toho ali?

Celý minulý rok jsem už jel ale na olovu, takže přes LIFEPO4 uplna lama a 30 litru za baterky je dost, takže bých nerad něco posral.

Tu to ma do serie.
https://www.youtube.com/watch?v=UoOg4afT6jg

A dva převodníky na hlidaní.
https://dratek.cz/arduino/2955-i2c-ad-p ... GQQAvD_BwE
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od rottenkiwi »

4 V na LFP baterku bolo v manualoch od vyrobcov, aj Victron nabijal na 4 V,
potom ako sme z vedeckych pdf zacali sirit komentovanim videi v anglictine,
ze aj 3.65 V je vela a poskodzuje sa elektrolyt, tak sme odporucali 3.45 - 3.5 V
max. nevyhnutne potrebny cas, nie cely den.

A tiez sa zacalo odporucat nizsie FLOAT napatie.

Baterky treba nabit na max. nap. odporucane vyrobcom, nevyhnutne potrebny cas
a pouzivat, ci budu paralelne spojene rok alebo 10 min, to na chemicke reakcie
na katode, anode a v elyte nema ziadny vplyv, jedna baterka nevie o druhej,
ze v akom stave je katoda, anoda a elyt.

A ked to nabijate na 3.65 a mate zly merak, nie 6 1/2 ciferny, tak mozete tam mat aj 3.71 V
a to sa tie tenke obaly modrych clankov pekne zdeformuju v strede.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od PetrDubi »

Alfonz:
Já jsem psal, že se mají nabíjet nabíječkou pro jeden článek (3,65V) a ne že se mají nabíjet na 3,65V!
To napětí jsem tam psal proto, aby bylo jasné, že to je nabíječka pro jeden článek a nechtěl tam připojit třeba nabíječku pro 4S..
Jinak já vím o napětích pro nabíjení LiFePo4 a problémech s nabíjením na 3,65V na článek, takže na měniči mám 55V pro bulk 53,6V pro float, což je rozhodně mnohem níž než 3,65V. Na nabíječce pro elektroskůtr s LiFePo4 jsem to napětí taky stahoval a po výměně baterek za Li-ion a nabíječky (stará shodou okolností v té době odešla) jsem taky na Li-ion nabíječce nenechával původní napětí pro 4,2V na článek, ale stáhnul jsem to na 4,1V.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Alfonz »

PetrDubi píše:Alfonz:
Já jsem psal, že se mají nabíjet nabíječkou pro jeden článek (3,65V) a ne že se mají nabíjet na 3,65V!
To napětí jsem tam psal proto, aby bylo jasné, že to je nabíječka pro jeden článek a nechtěl tam připojit třeba nabíječku pro 4S..
Jinak já vím o napětích pro nabíjení LiFePo4 a problémech s nabíjením na 3,65V na článek, takže na měniči mám 55V pro bulk 53,6V pro float, což je rozhodně mnohem níž než 3,65V. Na nabíječce pro elektroskůtr s LiFePo4 jsem to napětí taky stahoval a po výměně baterek za Li-ion a nabíječky (stará shodou okolností v té době odešla) jsem taky na Li-ion nabíječce nenechával původní napětí pro 4,2V na článek, ale stáhnul jsem to na 4,1V.
Napísal si presne nabíjať nabíjačkou na jeden článok (3,65V) do vypnutia nabíjačky, čiže do tých 3,65V pri nejakom minimálnom prúde. Pochybujem o tom že by tu malo veľa ľudí doma zdroj ktorý dokáže dať 250A+ aby mohol inicializovať paralelne 16 článkov a dokázal nastaviť ukončovací prúd Predpísaný výrobcom v datasheete. Veľa ľudí to tu zavesí na slabučký zdroj kde to nechá dobehnúť malým prúdom až do tých 3,65V a to je zle. Nakoniec aj keby ich dáš nabíjať len na 3,35V, tak sa bezpečne nabijú a zrovnajú na 100%.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od PetrDubi »

Prosím tě proč se snažíš zbytečně vyvolávat konflikt?
Napsal jsem (klidně se podívej na ten příspěvek, je to normálně zkopírované):
Jinak při iniciaci se propojí všechny články paralelně a potom se nabíjí nabíječkou pro jeden článek (3,65V), což trvá docela dlouho. Když jsou nabitý, tak se odpojí nabíječka, necháš je takhle den či dva a potom je můžeš rozpojit a zapojit normálně do série a používat.
Nikde jsem nepsal o tom, že se má nabíjet na 3,65V, nepsal jsem vůbec na jaké napětí se má nabíjet... Pokud tam vidíš něco jiného, než je tam napsané, tak už nevím co ti na to říct a v tom případě je zbytečný s tebou dál diskutovat, protože to pak vypadá jako v tom vtipu (jak to vypadá, když se baví hluchej s blbým)..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Alfonz »

Nesnažím sa vyvolať konflikt. Len som chcel upozorniť na chyby ktoré tu robí veľa ľudí. Neber to nijak osobne a ani ako nejaký útok. Každopádne ak niekto nevie ako na to, tak si myslím že preňho bude ideálne rovno všetky články pripojiť do série na hotovo aj s BMS, teda ak má BMS čo dokáže balancovať 2A napríklad JK BMS. Nastaviť nabíjacie napätie 3,35V na článok a sledovať jednotlivé články s nejakým rozumnejším multimetrom aby nejaký neuletel hore. Až sa všetky zrovnajú na 3,35V tak to zvýšiť postupne až k 3,4V a počkať na finálne zrovnanie. Počas celej doby sledovať stále jednotlivé články, ak by nejaký začal utekať tak zastaviť nabíjanie a čakať. Je to takto síce zdĺhavá ale bezpečná metóda prvého nabitia. Potom už len nastaviť nabíjacie napätie na 3,4V na článok, float na 3,3V-3,35V a používať. Napätie ale nastavovať podľa aspoň trošku rozumného multimetra a nie podľa meniča. Menič ani bms nikdy napätie nemerá presne, skôr sa to blíži odhadu ako meraniu. A túto skúsenosť mám aj u kópie axperta a aj u Victron phoenix smart. Victron smart shunt meria relatívne ok, JK BMS u mňa potrebovala kalibráciu merania napätia lebo tiež mierne kecala. Na toto fakt bacha lebo ak človek verí meniču alebo BMS tak si môže zarobiť na problémy.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od PetrDubi »

Jasně, tohle je správný postup a já s tebou naprosto souhlasím.
Ale radit někomu, kdo nechce kupovat BMS a chce tam dávat jenom aktivní balancer jakýkoliv napětí a podobně jsem nepovažoval za rozumný. Proto jsem mu i napsal, že jako nováčkovi bez zkušeností to nedoporučuji.
Ten postup jsem psal jenom jako popis jak ta iniciace probíhá.
Měj se ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Alfonz
Příspěvky: 57
Registrován: čtv bře 17, 2022 1:14 pm
Lokalita: SK - Myjava, ČR -Sulice
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1880
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Alfonz »

Hele prečítal som si to znova a uznávam, som idiot. Pochopil som to inak ako si to ty myslel. Každopádne kombinácia: neskúsený človek, lifepo4 a bez BMS s balancovaním je skoro istota zničenia článkov.
1,88kWp, Victron 150/45, epsolar 3215BN, Lifepo4 8s 280Ah,JK BMS B2A8S20P, Victron smart shunt, victron phoenix smart 24/3000, rpi3b+ venus OS
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od mopadzi »

pro vyrovnání náboje nabíjím na 3.60 V celou sadu paralelně propojenou Cu pasnicí 40MM2. Sleduji nabíjecí proud až klesne pod 1A (podle kapacity) odpojím. Doporučuji je stáhnout "doopravdickou" stolařskou svorkou. Jinak se mohou začít nafukovat
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od shuty »

nemam BMS. teda vlastne mam ale len na dialkovu kontrolu napatia jednotlivych clankov, nabijaci vybijaci prud cez nu nejde.
par ludi sa v reale dostalo koli BMS do problemov. proste BMS vypla a bolo vymalovane....
tym nechcem povedat ze mat bms je zle, ale ...
ja mam len palice hore ktore to raz za cas zrovnaju a hotovo... bms je dalsia elektronicka sracka ktora moze casom odist... vsetci vieme na ako dlho sa dnes robi elektronika a navyse neznackova od cinanov? lifepo4 ziju 10+ rokov, vydrzi tolko aj ta bms? aka je spolahlivost?
a navyse podla mna velky problem ak budem mat len jeden akupack. ak by bolo akupackov viac, po mensich kapacitach dava mi bms zmysel. inak nie...
samozrejme moj nazor a len tak na zamyslenie....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od Matess »

toto je na rovinu za mě dost nebezpečný přístup. Mám nějaké roky zkušeností s lifepo4 a ty baterky se prostě rozchází a bez balancování je to za mě celkem riziko. Za mě je správný postup mít baterky alespoň 2 a tím mít jistotu že v případě selhání jedné BMS se všechno neodpojí. Takový solární regulátor nemá rád odpojení baterie běhen nabíjení...

Taky BMS mají obvykle alarmové výstupy, které se mohou zapojit na odpojení panelů, nebo vypnutí střídačů a udělat tak raději soft vypnutí než to nechat zajít do odpojení baterky. Už mi odešlo několik lifepo4 článků na vnitřní zkrat a nebýt BMS tak kdo ví v jakém stavu by byly ostatní články.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od rva »

shuty píše:nabijaci vybijaci prud cez nu nejde.
Taky tak mám tu "poslední" BMS zapojenou. Má to své výhody (může být na minimální proud - tedy levnější) a nevýhody (nezobrazuje SOC). Ale chce to monitorovat její stav a v případě, že i ona chce baterii odpojit, tak řízeně vypnout elektrárnu. Její stav se dá monitorovat i na jejím výstupu (k tomu používám nějaký univerzální napěťový kompatátor, který spustí řízené vypnutí elektrárny), popřípadě komunikací s BMS z nadřízeného systému (to mám z Home assistant, ale zatím nevyužívám).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Moje první Lifepo4

Příspěvek od shuty »

Matess píše:toto je na rovinu za mě dost nebezpečný přístup. Mám nějaké roky zkušeností s lifepo4 a ty baterky se prostě rozchází a bez balancování je to za mě celkem riziko. Za mě je správný postup mít baterky alespoň 2 a tím mít jistotu že v případě selhání jedné BMS se všechno neodpojí. Takový solární regulátor nemá rád odpojení baterie běhen nabíjení...

Taky BMS mají obvykle alarmové výstupy, které se mohou zapojit na odpojení panelů, nebo vypnutí střídačů a udělat tak raději soft vypnutí než to nechat zajít do odpojení baterky. Už mi odešlo několik lifepo4 článků na vnitřní zkrat a nebýt BMS tak kdo ví v jakém stavu by byly ostatní články.
nic sa mi nerozchadza. a prave mam len jeden pack a to je podla mna vacsi hazard tam tu bms zapojit.
to som ale pisal. ked bms tak 2 a viac packov, tak ako vravis. ak jedna bms odpoji, este sa nic nedeje...
lifepo tu nie su prvy rok. kedysi bms neboli na trhu a slapalo to na tych palicoch a vzdy pri nabijani sa to pekne hore zrovnalo ...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek