9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Diablo1st píše:Len tlačiť do nich nad 0,5C moc neprospeje ich životnosti. Navyše tu sa nebavíme o prekročení 2x do roka, ale dosť často. Ja by som do nich viac ako 150A netlačil (a už aj to je nad 0,5C), ale to som ja.
Pre 3f Victron to už chce aspoň 400Ah (odporúčané v manuále) ;)
Po zkušenostech z reálného provozu v červenci a srpnu se nabíjecí proud pohyboval nejčastěji do 120A. Je 3krát mám zalogovaný nabíjecí proud na úrovni 140A, ale tento proud byl řádově jen do 2 minut. To se mi zdá v pohodě.
Uvidím v zimním období. Každopádně svoji drahou polovičku připravuji na pořízení ještě jedné baterie 134Ah.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Z reálného provozu mojí FVE stále sbírám zkušenosti. Z některého chování systému jsem, ale rozpačitý :?

Jak jsem již zmiňoval, od začátku bylo cílem provozovat FVE legálně v síti E.On.
Celý systém jsem nejdříve začal provozovat jako čistě ostrovní a to z důvodu nevyřízeného procesu UTP. Systém nastaven v režimu "dedicated ignore ac input" a na AC out 1 připojen celý dům.
V čistém ostrovu se mi systém chová přesně tak, jak jsem očekával. Systém je stabilní, funguje DVCC, provozní stavy baterie jsou naprosto v pořádku včetně držení napětí v režimu absorpce a udržování. Multiplusy bezproblémově udržely stabilní síť i při větší zátěži (až 5,7kW ve fázi, když nehlídaná žena v sobotu spustila pračku, sušičku, sporák, troubu a kdoví co ještě). Také rozběh 3kW kompresoru v tepelném čerpadle není problém (dle dokumentace rozběhový proud až 25A). Lynx Shunt "kalibroval" dle nastavení baterii na 100%. Prostě krása střídá nádheru.

V posledním červencovém dni proběhlo UTP. A systém jsem přenastavil na ESS. Vše OK :) Se zdálo :(
Systém se mi nechová úplně hezky a já bych byl moc rád za vaše rady a podněty, jak to spravit nebo se s tím smířit, protože to není špatně, ale je to vlastnost. Začnu tedy postupně.
Trvalá zátěž je 370W - 400W rozložená do 3f. Jsou připojeny věci jako počítače, switche, router, vzduchotechnika a nějaké další blbosti případně elekronika ve stanby režimech. Toto je pro mě známá věc odjakživa - mám na přívodu instalovaný průmyslový analyzátor sítě s přesností 0,2S s nepřímým měřením MTP 50/5 s přesností 0,5S a dlouhodobě logováno. Zátěž je tedy stabilní (nestabilita do 30W celkově).

A teď tedy popis toho co mě štve - systém se chová nestabilně, ale né úplně pořád, ale nárazově.
Ráno když začne z panelů téct elektrika se spotřeba postupně začne vykrývat z výroby. Pak se baterie nabíjí maximálním zbylým výkonem. Až potud vždy OK a stabilně. Jakmile je baterie na úrovni 55,2V začne se zbylá energie dávat do sítě. A začne se projevovat nestabilita systému - z ničeho nic a zcela v náhodný okamžik se dodávka do sítě propadne k nule, někdy se dokonce přehoupne do odběru, na baterii se objeví nabíjecí proud (výkon v řádech až kW) a začne růst napětí, klidně až na 55,8V. Tento stav trvá někdy sekundu někdy 5s. Poté zase začne dodávky do sítě, v drtivé většině dodávaný výkon překročí výrobu panelů a zbylý výkon se bere z baterie. I přesto, že je baterie ve fázi absorpce se odběr pohybuje ve stovkách W až kW a napětí klesne pod 55V. Tento stav zase relativně rychle zmizí a systém přejde do stabilního stavu - pokrývá se odběr, napětí na baterii se stabilizuje na 55,2V a malém proudu, přebytky tečou do sítě. Takto mravně se to chová zase zcela náhodně dlouho - někdy minuty někdy desítky sekund a zase se zopakuje dříve popsaná nestabilita.
Lynx Shunt v nastavením jakém byl není schopen "kalibrovat" baterii na 100% (ani za celý měsíc). Musel jsem ho přenastavit na co nejkratší vyhodnocovyný čas (1 minuta) a zvednou prahové procenta proudu. Takto přenastavený Shunt je pak schopen v rámci hodinové absorpce tu stabilní minutu dříve či později chytit a SOC na 100% nastavit. :roll:

Po přechodu do režimu udržování se systém chová obdobně jako v režimu absorpce pouze s tím rozdílem, že se snaží držet napětí baterie na 53,6V. Nestabilita toku výkonu je ale obdobná. Zcela náhodně se propadne dodávka v řádech kW do odběru v řádech kW a během pár vteřin se systém uklidní. Když tato nestabilita trvá déle, tak se MPPT regulátory rohodí také a prudce sníží svůj výkon, aby do výkonu vzápětí zase najely.

K této nestabilitě dochází někdy několikrát do hodiny nebo taká několikrát za minutu :roll:

Není to jen chybné zobrazení výkonů, protože se u toho rázně mění i zvukový projev Multiplusů (a navíc potvrzeno analyzátorem).

K měření 3f sítě používám elektroměr CG EM24. Objednaný jsem měl s ethernetovým rozhraním, ale nebyl k mání, takže jsem koupil EM24 na 485 (k Cerbu připojen přes USB/RS485). Po dodání a výměně za EM24 s ethernetem se chování nezměnilo.
Prověřil jsem komunikační linku VE.can (3x MPPT s VE.can + Lynx Shunt). Dle diagnostiky v Cerbu žádné chyby v komunikaci, žádné ztracené pakety, chybovost čistá 0%.
Zkusil jsem jet bez Lynx Shuntu jen na měření na MP2, také bez vlivu.
Už vůbec nevím co s tím ::cry2::

Takže v současnosti provozuji Victroňácký systém tak, že přes noc jedu v ostrovním režimu a z baterie jede celá spotřeba. Ráno se v ostrovním režimu začne nabíjet baterie a při nějakých 93%SOC se připojím k síti. Tím nechám baterii dobíjet a postupně přejdu k dodávce přebytků do sítě. Celý den přetrpím nestabilní systém a v podvečet, když se výroba vyrovná spotřebě, opět odpojím síť.

Ještě mám pár věcí, které vyplynuly z provozu v režimu ESS resp. při připojení k DS:

1)Mám zapnutý monitoring baterie v MP2, kdy mám nastaveno, že při přechodu z režimu absorpce do udržování má nastavit SOC na 100%, ale to se neděje. Nevím kde je chyba, ale třeba to může souviset s tou nestabilitou.

2)V případě zapnuté dodávky přebytků do sítě a s vypnutým omezením dodávky, je dodávka nerovnoměrně rozložena např. MP2 ve fázi 1 jede 4,5kW, ve 2 jede 0,5kW a ve 3 balancuje těsně nad 0. Po chvíli se třeba na 1. fázi jede výkon 4kW, 2 těsně nad 0 a třetí na 3kW.
Jakmile ale zapnu omezení dodávky a nastavím jakýkoli omezující výkon (třeba i takový, který ani není systém schopen jet), tak se dodávka přiblíží k symetrické a výkony se +/-autobus srovnají.
Každopádně 1.fáze jede vždy nejvyšší výkon.
Vlastnost?

3)Zobrazovaná spotřeba v ostrovním režimu je stabilní (nestabilita 30W). Po přifázování je zobrazovaná spotřeba velmi nestabilní a neodpovídá. Kolísá až o stovky W ikdyž to na 100% není realita. Pak se samozřejmě rozhodí regulace na nucenou dodávku/odběr a systém se to snaží stále doregulovat :roll:
Nebo to možná souvisí s výše popsanou nestabilitou. Nevím.

Každopádně jsem z celého toho chování mimo ostrovní režim rozmrzelý a budu nesmírně rád za jakékoli rady a podněty, které by mi pomohly se posunout vpřed.

Díky.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Ještě připojuji obrázek. Na něm je to trochu vidět, ale logování je po minutových vzorcích, takže to není chyceno pokaždé. Chystám logování po sekundách.
obr_graf.png
Edit:
A tady je obrázek záznamu odběru, na kterém je vidět noční spotřebu v ostrovním režimu. Kolem 9:45 dojde k připojení k DS a odběr se údajně zcela změní. :?
Snímek obrazovky .png
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Diablo1st »

Ten Battery monitoring v MP2 si radšej vypni, na jednom systéme mi spôsoboval stále Passthru a chybové hlášky. Ak máš v systéme bočník, nie je tento monitoring potrebný.
Ešte skôr na Victron community som zachytil, že s EM24 boli nejaké problémy a odporúčali skôr použiť ET340.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Pokusil jsem se tu nestabilitu nahrát na toto video
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Diablo1st píše:Ten Battery monitoring v MP2 si radšej vypni, na jednom systéme mi spôsoboval stále Passthru a chybové hlášky. Ak máš v systéme bočník, nie je tento monitoring potrebný.
Ešte skôr na Victron community som zachytil, že s EM24 boli nejaké problémy a odporúčali skôr použiť ET340.
Díky, za tip. Monitoring baterie v MP2 jsem v rámci pokusů vypnul jakmile jsem měnil nastavení v Lynx Shuntu. Takže se o 100%SOC stará pouze Shunt.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od cipis »

Nejjednodušší rada bude jednoduchá, stačí dodržet pravidla fóra, ostatně ta jsi odklikl, že s nimi souhlasíš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

cipis píše:Nejjednodušší rada bude jednoduchá, stačí dodržet pravidla fóra, ostatně ta jsi odklikl, že s nimi souhlasíš.
Pravdu máš, odkliknul. Tak to začalo. V konfrontaci s realitou nastal vývoj a změna. No nic. Přesunu vedle.
BTW změň mi status "Chci prodávat energii a využít dotace:" na ANO. Děkuji.
BTW2 klidně ty moje dvě vlákna o FVE smaž, ať to tady není zaplevelený.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od PetrDubi »

Raww:
Proč hned tak zhurta s tím mazáním? Cipis má pravdu, že nastavení pro dodávky do sítě sem už fakt nepatří, na to je zase jiné fórum.
Ale ve tvém domovském vlákně je pro případné další zájemce o FV plno informací, tobě jsme poskytnuli plno rad, díky kterým jsi zdárně dokončil FV a jak sám píšeš, tak v ostrovním režimu všechno funguje bez problémů. Tak nevidím důvod, proč by se to mělo mazat (zvlášť když tomu místní lidé věnovali tolik času, aby ti poradili)? :roll:
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

PetrDubi píše:Raww:
Proč hned tak zhurta s tím mazáním? Cipis má pravdu, že nastavení pro dodávky do sítě sem už fakt nepatří, na to je zase jiné fórum.
Ale ve tvém domovském vlákně je pro případné další zájemce o FV plno informací, tobě jsme poskytnuli plno rad, díky kterým jsi zdárně dokončil FV a jak sám píšeš, tak v ostrovním režimu všechno funguje bez problémů. Tak nevidím důvod, proč by se to mělo mazat (zvlášť když tomu místní lidé věnovali tolik času, aby ti poradili)? :roll:
Je to myšleno jen v dobrým. Nebylo úmyslem, aby to vyznělo jakkoli "zhurta". Jen jsem tím (možná nediplomaticky) chtěl říct, ať se smaže to co porušuje pravidla, nic víc nic míň.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Soban »

Nějak to trochu nechápu....

Pokud rozumím správně elektrárnu jsi postavil bez dotací to je OK
Pokud tomu rozumím tak jsi ji oficiálně připojil tak to je taky OK
Po připojení ti dělá přetoky a ty se snažíš ji umravnit aby to fungovalo rozumně to je taky OK
Elektrárna není určená primárně k prodeji elektřiny proto to řešíš aby ti to neteklo tolik ven a pak nenakupoval a to je taky OK
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od cipis »

Ale jemu to nedela pretoky, on schvalne dodava do site = prodava.
Tedy se diametralne zmenila filozofie systemu, proto pisu, ze vyreseni problemu je dodrzet pravidla, tedy neprodavat. Pokud chce prodavat i nadale, tak na vyreseni tohoto problemu neni tady misto.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Je to tak, změnila se filozofie a přetoky prodávám do sítě.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Soban »

Tak on asi bude rozdíl jak prodáš to co nevyužiješ a nebo jak tam dáš panelů co se vleze a budeš prodávat co to jde......

Prodám vic než mám vlastní spotřebu.

Příklad: spotřeba 10kwh prodej 3kwh OK
Spotřeba 10kwb prodej 20kwh KO
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od cipis »

V pravidlech je zadny prodej, tedy nula. O tomhle tu nebudeme diskutovat, je to tak proste dane.
Ke cti kolegy patri, ze se tim netaji a na rovinu rekne. I takove pripady jsou, stejne tak existuji i opacne, kdy nekdo z dotacniku pak jde do ostrovu apod.
Nic mazat neni potreba, presne, jak psal kolega vyse.
Nicmene debata o reseni problemu s prodejem, a je jedno, jestli 1 kWh nebo x desitek/stovek atd., sem proste nepatri.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Tak jsem řešení nestability systému zase věnoval pracovní den (pátek).
Jako první věc jsem celý dům přepojil přímo na DS, tak aby za elektroměrem EM540 byly čistě MultiPlusy a žádné jiné zařízení a jiná spotřeba. MP2 v režimu bez dodávky ukazují spotřebu cca 20W, takže tipuji, že to je stand by spotřeba 3f MultiPlusů. Při najetí do výroby se spotřeba vyhoupla na 80-100W při dodávce kolem 6kW. Pokud lze toto číslo považovat za vlastní spotřebu MP2 při výrobě, tak za mě dobrý.
Každopádně nestabilita se projevovala i při čisté dodávce bez vlivu jakékoli spotřeby. Všechny regulace a omezení byly vypnuté.
Dál jsem v Cerbu povypínal co šlo. Beze změny. :(
3f systém jsem rozhodil na "standalone mode" a trápil každý měnič samostatně. No nějaká změna nastala - nestabilita se projevovala méně často, nebo mi to tak připadalo. každopádně jsem to zase vrátil od 3f systému, protože to nestabilní bylo dál.
S tím jsem se ale nehodlal smířit. Přešel jsem tedy v měničích na nastavení sítě a v sekci "European grid code settings" jsem začal vypínat jednotlivé funkce. Nejdříve jsem úplně vypnul "P(U) response" funkci - nadějnou chvíli to vypadalo, že to tím bude, ale bohužel nebylo. Pak jsem změnil "Reactive power regulation" na fixní cosFí=1. A to taky nepomohlo. :(
Nejhorší na tomto je to přehrávání konfigurace do každého měniče, pak čekání 300s na najetí a pak pozorování jestli je nějaká změna nebo není.
Při tomto všem vypnutém, při odpojených zátěžích jsem ještě zaktualizoval Cerbo na verzi 3.10 - taky beze změny.
Tak jsem se v něm hrabal, co se změnilo - nic jsem nenacházel, tak jsem projížděl komplet všechny položky menu a v položce MultiPlus jsem si v položkách AC-vstup L1, L2 a L3 zcela náhodně všimnul, že zobrazovaná frekvence 50.1Hz ve všech fázích se na velmi krátkou dobu zcela náhodně změní na 50.4, 49.8, 50.4 a pak hned zase zpět na 50.1Hz na všech. Za chvíli se to zopakovalo ale třeba 50.4, 50.4, 49.8Hz. A u tohoto vždy nastala nestabilita.

Takže jsem našel spouštěč nestability systému: :yes:
Všechny tři MultiPlusy mají problém se správným měřením frekvence. Nevím sice čím to je, ale tipuji, že nejspíš vzorkováním. Správnou frekvenci jsem si ověřil průmyslovým analyzátorem sítě s přesností 0,2S a frekvence je velmi stabilní (byla vždy 49.9 - 50Hz). Taktéž měřená frekvence elektroměrem EM540 byla velmi stabilní a měnila se pouze v setinách. A rozhodně neodpovídala frekvenci co zobrazují MultiPlusy (50.1Hz v ustáleném stavu a "něco" chvilkově).
Opravit měření MultiPlusem každopádně nemůžu.

Řešení tedy bylo jasné. Vrátil jsem všechny nastavení do původních hodnot včetně nastavení sítě. Vzhledem k tomu, že problém je v MultiPlusech ve změřených blbostech frekvence, musel jsem upravit nastavení "P(f) functionality" v sekci "Over frequency". Nově jsem nastavil parametr "Start freq >" na 51Hz a "Start delay f>" na 3s.

Vrátil jsem tedy celý dům na Out1 a s tímto nastavením jsem dnes (sobota) jel celý den a vypadá to, že je systém stabilní. Tedy s ohledem na dnešní oblačnost.
:D

Pokud se to potvrdí, budu toto zpětně referovat Neosolaru, ať případně vědí na co se kouknout a v ideálním případě to řeší s Victronem, který to může napravit.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Soban »

Nemůže tam být rušení od něčeho jiného že to pak blbě měří?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od gupa »

Raww píše: ned zář 17, 2023 1:22 am Tak jsem řešení nestability systému zase věnoval pracovní den (pátek).
To mi připomíná chvilky, když jsem testoval power assist a hrabal se v Assist current boost factor přes VeConfigure. Nakonec ta nestabilita byla a stále přetrvávala i při vypnutém power assistu, pomohl u všech měničů postupný a autonomní reset při odpojeném společném VeBusu a napojení měniče na vebus přes MK2 každém zvlášť a reset to standalone přes vebusquickconfigure. Znovu nová konfigurace paralelně. Potom se vše stabilizovalo.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Raww
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Raww »

Takže ještě k popisované nestabilitě systému Victron:
Mám přístup k VRM portálu nějakých dalších aktuálních instalací s 3x MP-II a víceméně se všechny projevují stejně blbě. Jen to jejich uživatelé neřeší.
I já to přijímám jako debilní vlastnost danou národním prostředím - a to sice rušení způsobené signálem HDO na nosné frekvenci 217,67Hz. Sice zde na fóru se to řeší už od roku 2019, pak to snad bylo nějak vyřešené. Ale zřejmě tuto debilnost zase Victron nejspíš zavlekl zpět.

Připojuji několik obrázků/grafů frekvencí z mého systému a mého laborování.
1) vyprůměrovaná frekvence při nejčastějším provozním režimu 3x MP-II připojen do sítě a asistentem ESS
Snímek obrazovky 2023-12-05 111327.png
2) hrůzný graf toho stejného, ale se záznamem minim a maxim
Snímek obrazovky 2023-12-05 111339.png
Dále jsem zkoušel provoz 3x MP-II, ale asistent ESS jsem nahradil zastaralým asistentem HUB-4.
3) vyprůměrovaná frekvence v provozním režimu 3x MP-II připojen do sítě a asistentem HUB-4
Snímek obrazovky 2023-12-05 111505.png
4) toho stejné, ale se záznamem minim a maxim
Snímek obrazovky 2023-12-05 111520.png
5) ještě připojuji obrázek, na kterém jsou MP-II provozovány v ostrovním režimu v době cca od 16:00 do 22:00
Snímek obrazovky 2023-12-05 111623.png
6) toho stejné, ale se záznamem minim a maxim
Snímek obrazovky 2023-12-05 111634.png
A závěr?
Chyba měření frekvence v asistentu ESS.

Prakticky je několik způsobů co s tím:
a) ideálně provozovat Victron ostrovně nebo v zemích kde není signál HDO na nosné frekvenci 217,67Hz tj. mimo ČR
b) neřešit tuto vlastnost a nechat to být, možná reportovat Victronu (ale má to smysl?)
c) pořídit jiný systém, protože Solax, Goodwe apod. tímto netrpí

Já osobně se s tím musím smířit a budu doufat, že i v ČR se signál HDO začne šířit, stejně jako v zahraničí, na řádově vyšších frekvencích, protože v řešení od Victronu vzhledem k historii nevěřím.

Toto vše potvrzuje to, že nic není ideální, protože kdyby bylo, tak se používá jen toto ideální řešení a vše ostatní se vytratí...
:|
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 9,8kW hybridní FVE, 3x MultiPlus II

Příspěvek od Kostěj »

Raww píše: úte pro 05, 2023 11:46 am Takže ještě k popisované nestabilitě systému Victron: ...rušení způsobené signálem HDO na nosné frekvenci 217,67Hz.
Prakticky je několik způsobů co s tím:
d.) Pásmová zádrž pro danou frekvenci. Jen se mi to nechce počítat, natož motat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek