FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
mfve
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 10, 2023 3:03 pm
Lokalita: Tábor

FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od mfve »

Ahoj,
mám střídač ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO a řeším k němu panely na ohřev vody(FVE čistě ostrov):
-v létě bojler 180l(2,2kW) a případně další 160l,
-v zimě pokud slunce něco dá, tak jen přihřát el. folii cca 2,2 kW. Jinak jedu na tuhá paliva s kombi bojlerem.

Střecha je taška(beton) na mírný jih -jihozápad sklon 30° - 11x5,4m.

Od výrobce jsou pro daný střídač v "manuálu" doporučeny panely s Voc kolem 35V nebo ekvivalent počet panelů/Voc. Osobně jsem k tumu chtěl dát 6x 500Wp panelů, kdy jeden panel má cca 50V Voc nebo mám radši dát 8x 400Wp s Voc 35V? Našel jsem si např. panely niže. Dál nevím jestli má cenu dávat Bifacial na střechu?

6x Risen Bifacial 500WP

8x Solární panel JA SOLAR JAM54S31 400/MR/1000V 400Wp
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od Migel »

Ahoj..na ten bifacial sa vykasli nema to zmysel davat na strechu domu..
Ten Ja solar by ti tam vysiel ked som mu pozeral napetie tak by vychadzalo 37,07V *8= 297V a mas to aj s rezervou na zimu,ten menic je do 350V myslym..ale zabudni ze stym dokazes kurit s tou foliou to asi nie..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od dipos »

mfve píše:Ahoj,
mám střídač ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO a řeším k němu panely na ohřev vody(FVE čistě ostrov):
-v létě bojler 180l(2,2kW) a případně další 160l,
Mám ECO Solár Boost MPPT 3 kW, panely 6 x 450 Wp, 49,1 V max, U DC - 300 V.
Boiler č1 - 120 L, nabito v 11,30 hod,
Boiler č2 - 100 L, nabito v 15,30 hod.
Pokud svítí.
V zimě přepojení na olejový radiátor - 2 kW topí na 9 stupňů ( místnost 25 M2 ), pokud svítí celý den i 16 stupňů.
Rok v provozu, zatím vše OK.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od dipos »

mfve píše:Ahoj,
mám střídač ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO a řeším k němu panely na ohřev vody(FVE čistě ostrov):
-v létě bojler 180l(2,2kW) a případně další 160l,
-v zimě pokud slunce něco dá, tak jen přihřát el. folii cca 2,2 kW.
Od výrobce jsou pro daný střídač v "manuálu" doporučeny panely s Voc kolem 35V nebo ekvivalent počet panelů/Voc. Osobně jsem k tumu chtěl dát 6x 500Wp panelů, kdy jeden panel má cca 50V Voc nebo mám radši dát 8x 400Wp s Voc 35V?
Už jsi to uvedl do provozu ?
Kolik z toho měniče vytěžíš ?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Ruda
Příspěvky: 99
Registrován: stř led 12, 2022 10:23 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od Ruda »

dipos píše:
mfve píše:Ahoj,
mám střídač ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO a řeším k němu panely na ohřev vody(FVE čistě ostrov):
-v létě bojler 180l(2,2kW) a případně další 160l,
Mám ECO Solár Boost MPPT 3 kW, panely 6 x 450 Wp, 49,1 V max, U DC - 300 V.
Boiler č1 - 120 L, nabito v 11,30 hod,
Boiler č2 - 100 L, nabito v 15,30 hod.
Pokud svítí.
V zimě přepojení na olejový radiátor - 2 kW topí na 9 stupňů ( místnost 25 M2 ), pokud svítí celý den i 16 stupňů.
Rok v provozu, zatím vše OK.
Ahoj, taky o tom premyslim. Prosim te jak to funguje s temi dvemi zasukami? Premyslim ze jednu napojim na becku od TC a druhou na bojler , myslis ze to ma smysl?
misa84
Příspěvky: 97
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od misa84 »

třetí den provozuju green boost v podstatě to samý -dělá to co má- když svítí, pod hutným mrakem ubec nic pár w není do bojleru ubec znát. 8x canadian 410w Pokud není odběr na první zásuvce přepne na druhou a co 15 minut zkouší jestli nezačne odběr na první..
Ruda
Příspěvky: 99
Registrován: stř led 12, 2022 10:23 pm

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od Ruda »

misa84 píše:třetí den provozuju green boost v podstatě to samý -dělá to co má- když svítí, pod hutným mrakem ubec nic pár w není do bojleru ubec znát. 8x canadian 410w Pokud není odběr na první zásuvce přepne na druhou a co 15 minut zkouší jestli nezačne odběr na první..

Tak ta nejakych 6.000,- se to asi vyplati ne?
Uživatelský avatar
mfve
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 10, 2023 3:03 pm
Lokalita: Tábor

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PR

Příspěvek od mfve »

dipos píše: pon dub 24, 2023 5:43 pm
mfve píše:Ahoj,
mám střídač ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO a řeším k němu panely na ohřev vody(FVE čistě ostrov):
-v létě bojler 180l(2,2kW) a případně další 160l,
-v zimě pokud slunce něco dá, tak jen přihřát el. folii cca 2,2 kW.
Od výrobce jsou pro daný střídač v "manuálu" doporučeny panely s Voc kolem 35V nebo ekvivalent počet panelů/Voc. Osobně jsem k tumu chtěl dát 6x 500Wp panelů, kdy jeden panel má cca 50V Voc nebo mám radši dát 8x 400Wp s Voc 35V?
Už jsi to uvedl do provozu ?
Kolik z toho měniče vytěžíš ?
V provozu to mám od května čistě na ohřev vody(zůstal jsem jen u 180l bojleru, 6xJAM72S20 460Wp, ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO ). Když to spočítám i se ztrátami MPPT tak jsem do konce října na cca 1,5 MWh. Beru to tak, že tento rok byl z mého pohledu co se týká slunných dnů "ideální". Na elektřinu ze sítě jsem to přepínal pětkrát(mám to ručně, s tím že jsem to dvakrát zapomenul přendat zpátky a nenahřál se mi bojler).
Do budoucna musím vyřešit pár věcí:
- směšovač teplé a studené vody, 60°C a víc je o hubu(hlavně kvůli dětem)
- automatické přepínání na síť pro ohřev vody
- připojení na el. folii na zimu, mám digitální termostat s wifi, tak řeším jestli když dám místo toho analogový, tak to bude v pořádku? Na digitální se mi to nechce zapojovat
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od cipis »

Směšovač/termostatické baterie jsou zde na fóru několikrát důrazně zmíněné.
Je to prostě nutnost od začátku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od dipos »

Můj dotaz jsem špatně formuloval.
Jaký jsi měl MAX výkon z měniče ?
Ono to je závislé na Ump.
Já mám 6 x 450 Wp, UVC 49,4 V, v zapojení 5S + 1 ( na zimu ). V létě když pořádně svítí tak do 2 kW zátěže to cpe 2,4 kW. Napětí je prevíd.
Přetežování spirály není pro tento způsob léta vhodný. Takže 6 panel odpojím.
A řeším Nerudovský problém kam s tím.
Nejlevnější řešení je to tam nechat a v září to znovu zapojit.
Jinak tento typ měničů nenávidí cokoliv elektronického. Takže bimetelické termostaty, klasické analogové měřidla na výstupu AC, i když přesnost je přibližná z důvodu tvaru a šířky AC.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

dipos píše: úte led 02, 2024 5:06 pm Můj dotaz jsem špatně formuloval.
Jaký jsi měl MAX výkon z měniče ?
Ono to je závislé na Ump.
Já mám 6 x 450 Wp, UVC 49,4 V, v zapojení 5S + 1 ( na zimu ). V létě když pořádně svítí tak do 2 kW zátěže to cpe 2,4 kW. Napětí je prevíd.
Přetežování spirály není pro tento způsob léta vhodný. Takže 6 panel odpojím.
A řeším Nerudovský problém kam s tím.
Nejlevnější řešení je to tam nechat a v září to znovu zapojit.
Jinak tento typ měničů nenávidí cokoliv elektronického. Takže bimetelické termostaty, klasické analogové měřidla na výstupu AC, i když přesnost je přibližná z důvodu tvaru a šířky AC.
A není tento jiný ? Myslím verze 3,5kW PRO ? ::rolleyes::

Tento model právě umožňuje na prioritním výstupu připojení elektronického ovládání - třeba chytrého bojleru, nebo olejáku s displejem atd... a navíc i přispůsobuje výkon k odporu spirály, tohle je jiná verze s jinými funkcemi a zde je nadimenzování panelů naopak velmi dobré...

Pokud dobře chápu, ty máš model modrý, který tuto funkci nemá, tudíž podle mě platí co jsem psal minule, u Tebe je naopak dobrý to spočítat co nejpřesněji, ačkoliv se do diskuse přidal někdo jiný, který potvrdil teorii Tvou - ale je to špatně - já se jen nechtěl s tím člověkem dál dohadovat ;) s Tebou bych diskutoval rád dál...

Modrá verze a stříbrná verze od AZO a zelená verze od Volt Polska - každý se chová úplně jinak - systém je potřeba nastavit na jednotlivé verze a nikoliv to zobecňovat kvůli podobnému názvu.

Nic ve zlém :)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od unicast »

JirkaE píše: stř led 03, 2024 7:47 pm a navíc i přispůsobuje výkon k odporu spirály
A to se dělá jak? Změnou napětí? Nebo (S)PWM regulací?
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

Překládám teď manuál a všiml jsem si odlišnosti.
Tak jsem procházel různé prodejce a texty a opravdu jsou tam tyhle rozdíly.

Někdo na to upozorňuje, jiný ne.
Třeba na tu prioritní zásuvku.

Nesvítí skoro vůbec slunce, jinak bych to otestoval a pak budu mít svou vlastní jistotu.
Otestuju i wifi termostat. Taky mě to zajímá.

Jak ? No asi změnou Volt a Amper a vlastním algoritmem, nebyl by to první regulátor který umí rozpoznat odporovou zátěž a přizpůsobit výkon.

MPPT Regulátor Logitex to taky umí :D

A taky to vysvětluje částečně ten zisk, kdy má někdo o 1/3 větší výkon na střeše, přesto menší zisk, ačkoliv jsou panely podobně orientované a pod stejným úhlem (myšlené u ohřevu vody a těchto malých ostrovů na vodu)
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od dipos »

To: JirkaE
Měniče mám dva, jak modrý tak i stříbrný s měřením a potvrzuji každý se chová jinak.
Stříbrňák je lepší a tichý. :yes:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

dipos píše: stř led 03, 2024 11:42 pm To: JirkaE
Měniče mám dva, jak modrý tak i stříbrný s měřením a potvrzuji každý se chová jinak.
Stříbrňák je lepší a tichý. :yes:
Škoda :D že jsi to dodnes nezmínil... Zeptal bych se Tě dříve.

A v čem teda lepší ? Že měří, je tišší a má až 3,5kW chápu...

Tedy z verze 3,5kW PRO jde :
dipos píše: úte led 02, 2024 5:06 pm V létě když pořádně svítí tak do 2 kW zátěže to cpe 2,4 kW. Napětí je prevíd.
A jak se to projevuje ? Kolik Volt a kolik Amper to tedy ,,cpe" do 2kW spirály ? Je to jen odpor, bere kolik bere, neumím si to v praxi představit.

Nebo to je jen výkon na prázdno bez zátěže ?

A jde u verze 3,5kW PRO u prioritní zásuvky i elektronické ovládání nebo nejde, funguje to ?
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od dipos »

JirkaE píše: čtv led 04, 2024 5:32 am A v čem teda lepší ? Že měří, je tišší a má až 3,5kW chápu...
Tedy z verze 3,5kW PRO jde :
A jak se to projevuje ? Kolik Volt a kolik Amper to tedy ,,cpe" do 2kW spirály ? Je to jen odpor, bere kolik bere, neumím si to v praxi představit.
Nebo to je jen výkon na prázdno bez zátěže ?
A jde u verze 3,5kW PRO u prioritní zásuvky i elektronické ovládání nebo nejde, funguje to ?
Verze 3,5 kW PRO má lepší MPPT a tedy vyšší výtěžnost ( větší proud ) při stejném napětí FP.

Odpověď ohledně elektroniky neznám, ale z principu že při 120 V DC, FP generuje cca 3 A, tak žádný elektronický bazmek na 230 V nemůže nastartovat, naopak při DC 270 V jej většinou časem odpálí za předpokladu že je napájení 230 V.
Proto používám staré analogové měřidla a bimetalické termostaty.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
SimPetr88
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 08, 2024 9:21 am
Lokalita: České Budějovice

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od SimPetr88 »

JirkaE píše: čtv led 04, 2024 5:32 am
dipos píše: stř led 03, 2024 11:42 pm To: JirkaE
Měniče mám dva, jak modrý tak i stříbrný s měřením a potvrzuji každý se chová jinak.
Stříbrňák je lepší a tichý. :yes:
Škoda :D že jsi to dodnes nezmínil... Zeptal bych se Tě dříve.

A v čem teda lepší ? Že měří, je tišší a má až 3,5kW chápu...

Tedy z verze 3,5kW PRO jde :
dipos píše: úte led 02, 2024 5:06 pm V létě když pořádně svítí tak do 2 kW zátěže to cpe 2,4 kW. Napětí je prevíd.
A jak se to projevuje ? Kolik Volt a kolik Amper to tedy ,,cpe" do 2kW spirály ? Je to jen odpor, bere kolik bere, neumím si to v praxi představit.

Nebo to je jen výkon na prázdno bez zátěže ?

A jde u verze 3,5kW PRO u prioritní zásuvky i elektronické ovládání nebo nejde, funguje to ?
Zdravím, stavím si ohřev vody, a plánuji pořídit již zmíněný ECO SOLAR BOOST PRO 3,5KW, a po přečtení vašich příspěvků jsem nějak mimo, jak to tedy je, pouští do zátěže větší napětí ( když je větší na panelech )? Mám tady vybrané panely, které mají Voc 270V, mám tedy hledat abych měl Voc podstatně blíže k 240V tedy, nerad bych pak něco zničil akorát. A ještě jeden dotaz, je lepší se ke klasickému sítovému napětí přibližovat s hodnotou Voc nebo Vmp?
Předem děkuji za rady
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od dipos »

SimPetr88 píše: pon led 08, 2024 9:29 am
A ještě jeden dotaz, je lepší se ke klasickému sítovému napětí přibližovat s hodnotou Voc nebo Vmp?
Předem děkuji za rady
Jak jsem již psal Umpt mám 41,9 V x 6 panelů, a při optimálních podmínkách FP vyrábí napětí pole až 270 V. Dále již platí Ohmův zákon. Zátěž ( R ) je stále stejné. Změnou napětí se mění výkon.
Pokud nechceš přetěžovat spirálu musí být Umpt kolem 215 - 220 V. V létě tam bude max 240 V.
Já odpojuji šestý panel.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
mfve
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 10, 2023 3:03 pm
Lokalita: Tábor

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od mfve »

dipos píše: čtv led 04, 2024 4:19 pm
JirkaE píše: čtv led 04, 2024 5:32 am A v čem teda lepší ? Že měří, je tišší a má až 3,5kW chápu...
Tedy z verze 3,5kW PRO jde :
A jak se to projevuje ? Kolik Volt a kolik Amper to tedy ,,cpe" do 2kW spirály ? Je to jen odpor, bere kolik bere, neumím si to v praxi představit.
Nebo to je jen výkon na prázdno bez zátěže ?
A jde u verze 3,5kW PRO u prioritní zásuvky i elektronické ovládání nebo nejde, funguje to ?
Verze 3,5 kW PRO má lepší MPPT a tedy vyšší výtěžnost ( větší proud ) při stejném napětí FP.

Odpověď ohledně elektroniky neznám, ale z principu že při 120 V DC, FP generuje cca 3 A, tak žádný elektronický bazmek na 230 V nemůže nastartovat, naopak při DC 270 V jej většinou časem odpálí za předpokladu že je napájení 230 V.
Proto používám staré analogové měřidla a bimetalické termostaty.
Doporučil byste mi nějaký bimetalový termostat?
Můj digitální termostat není vhodný, je napájen z přívodu(230V/50Hz) a přímo i spíná toto napětí pro topné folie. Popravdě na internetu jsou většinou bimetalové prostorové termostaty a vždycky je u nich uvedeno použití pro napětí 230V/50Hz. Prostorový se mi moc nechce použít pro topné folie, radši bych s delším čidlem do podlahy. Představu mám takovou, že bych termostat nastavil na cca 24 nebo 25°C a nešahal na to. Pokud by byl s "čidlem" tak bych ho umístil do technické místnosti, která je pod podlahou.

Případně předpokládám, že jsou i termostaty(bimetal nebo digotální), které by zvládly běžet na napájecím napětí 230V/50Hz/případně baterieAA a spínaly napětí od 120v do 270 V do 16A modifikovaného sinusu. Rád si nechám poradit. Děkuji.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 219
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřev vody s MPPT ECO Solar Boost MPPT-3000 3,5kW PRO

Příspěvek od JirkaE »

Součastný digitální termostat může zapínat relé nebo stykač, který to zvládne a až ten tu podlahovku - pokud je to technicky možné.

Je ale i mnoho analogových podlahových termostatů, nicméně na všech bude asi napsané 230V / 50Hz.

https://www.abc-topeni.cz/analogove-termostaty/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek