AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Diskuze o regulátorech EP Solar
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od PetrV2 »

Dnes to pořádně pražilo a pražilo a regulátor cpal všechno do baterky bez ohledu na nastavení.

Chování:
Pokud přejde do float, je vše v pořádku. Udržuje +- nastavené napětí pro float. Nevím přesně, za jakých podmínek má přejít z boost do float; předpokládám, že po dosažení boost napětí začne počítat čas a pokud napětí neklesne pod boost reconnect, tak po dopočitání času přejde do float.

Horší je to v boost.
Konfigurace viz podpis.
Nastavení:
  • High disconnect: 14.00 (nevím co to přesně znamená, myslel bych spíš, že cvakne relátkem na ovládání zátěže než že by to souviselo s nabíjením)
    Charging limit: 13.80 - chápu tak, že do baterky nebude cpát víc za žádných okolností
    Equalization voltage: 13.80
    Boost voltage: 13.60
    Float voltage: 13.40
No a jak se to chová - pokud je v boost, cpe do baterky všechno co může. Napětí leze nahoru a nahoru, dnes jsem na chvilku spatřil neco kolem 14.60, tedy více než je high voltage disconnect a o hodně více než charging limit. Pak to utnula BMS.

Myslím, že by se to mělo chovat tak, že v boost při dosažení 13.60 V by už dále zvyšovat napětí neměl, ale měl by držet 13.60 (+-) po dobu boost duration a pak přejít do float. IMO by tam neměl cpát přes 14V v žádném případě, resp. neměl by tam cpát IMO nic přes 13.80V.

Mám něco nastavené (něco chápu) špatně nebo je to na reklamaci?
Koupeno na levne-baterky, je na tom štítek Neosolar.

Pozn. zátěž prakticky žádná; střídač ve stand-by + RS485-ethernet konvertor, do 200mA
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od PetrV2 »

Tak jsem na to možná přišel; uvidíme zítra, bude-li zítra slunečno, tak uvidíme.

Jak si hraju s tou komunikací, zapsal jsem do registru 0x9067, což je Battery rated voltage code, hodnotu 1200 (jako že 12 voltů), jenže tam má být kód
0 - auto recognize
1 - 12V
2 - 24V
3 - 36V
4 - 48V
5 - 60V,
6 - 110V
7 - 120V
8 - 220V
9 - 240V
tedy jsem tam zapsal úplnou kravinu a dobře mi tak. Tedy uvidíme, jak se to bude chovat, když tam bude správně jednička.
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od NOPARasito »

PetrV2 píše:Tak jsem na to možná přišel; uvidíme zítra, bude-li zítra slunečno, tak uvidíme.

Jak si hraju s tou komunikací, zapsal jsem do registru 0x9067, což je Battery rated voltage code, hodnotu 1200 (jako že 12 voltů), jenže tam má být kód
0 - auto recognize
1 - 12V
2 - 24V
3 - 36V
4 - 48V
5 - 60V,
6 - 110V
7 - 120V
8 - 220V
9 - 240V
tedy jsem tam zapsal úplnou kravinu a dobře mi tak. Tedy uvidíme, jak se to bude chovat, když tam bude správně jednička.
Cim to nastavujes?? Pres displej nepo PC???
Procist:https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... 12-24-48v/
Doporucuju:https://eshop.neosolar.cz/datovy-kabel- ... u-epsolar/
Bez toho kabelu bych vubec nastavení nedelal, nejlepsi pres PC
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od PetrV2 »

Nastavuju to z Home Asistenta přes Modbus-TCP, zapisuju přímo do registrů. Popletl jsem si registry, jeden je read-only a ukazuje jaké jmenovité napětí baterie je nastavené a druhý je read-write, tam se to jmenovité napětí nastavuje, ale nenastavuje se přímo, tedy nezapisuje se hodnota napětí, ale zapisuje se ten kód. Tak doufám, že správné nastavení pomůže a ten nesmysl, co jsem tam zapsal (a regulátor to spolkl) by mohl regulátor úplně zmást. Ale mají to mít ošetřené ;)
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ošetřené by to měl mít hlavně ten, kdo zapisuje přímo do registrů...
Jestli se ti podařilo uložit do registru, kde je uložený aktuální napětí jinou hodnotu, která byla nižší než nastavené napětí, tak potom regulátor bude samozřejmě dobíjet.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od NOPARasito »

PetrV2 píše:Nastavuju to z Home Asistenta přes Modbus-TCP, zapisuju přímo do registrů. Popletl jsem si registry, jeden je read-only a ukazuje jaké jmenovité napětí baterie je nastavené a druhý je read-write, tam se to jmenovité napětí nastavuje, ale nenastavuje se přímo, tedy nezapisuje se hodnota napětí, ale zapisuje se ten kód. Tak doufám, že správné nastavení pomůže a ten nesmysl, co jsem tam zapsal (a regulátor to spolkl) by mohl regulátor úplně zmást. Ale mají to mít ošetřené ;)
To potom mnoho úspěchů. Zpětná kontrola nastavení je provedena jak?
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: AN 5415 přebíjí baterku; závada nebo něco nechápu?

Příspěvek od PetrV2 »

Zpětná kontrola čtením těch registrů přes sensor entity v HA.

Dnes konečně nebyla skoro celý den tma a vypadá to, že problém byl opravdu způsobený to nesmyslnou hodnotou. Baterka nabitá a maximální napětí bylo 0.09V nad nastavenou hodnotou (13.89); momentálně mám boost voltage 13.80. Přes už to nešlo i když svitu bylo dost.

Pokud bych chybu ještě zpozoroval, dám vědět.
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek