AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Měniče Axpert
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V problém s MPPT

Příspěvek od Pajavk »

Ahoj, provozuju tenhle měnič ve sklepě a mám problém s přehříváním MPPT.

na jednom stringu mám 6230Wp ale je to na skoro na ploché střeše takže tak 5kWp realně, jsou to dva stringy po 7mi panelech s Voc 287V

druhý string má cca 4000kWp s Voc 330V

problém je, že ten první string je omezený na 4kW s proudem z panelů 19,5A. I když by pole dalo o dost víc, měnič to omezí na 19,5A a víc ani ťuk nepustí. Všude je psáno, že každej mppt vstup má dát 5,5kW

stím souvisí druhej problém, začne narůstat vnitřní teplota měniče a když překročí 80°C oba stringy srazí výkon na 2,5kW. Měnič je ve sklepě žádný vedro tam není, mám sundané vrchní filtry i spodní ten perforovanej plech a stejně se to přehřívá.

Napěťově mám ty stringy v tolerancích, baterka je trakční PB nemá problém si vzít 150A při nabíjení.

Pozorujete někdo něco takového ? nechápu to omezování na 4kW per string podle datashitu má dát 5,5kWp per vstup. :(
zkoušel jsem oba vstupy přehodit mezi sebou a děje se to stejně.

v příloze průběh napětí teplot a proudů od rána, je tam jasně vidět omezení při překročení teploty, nemáte někdo nějaký nápad čím to je ?

axpert.png
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V problém s MPPT

Příspěvek od PetrDubi »

A nezkoušel jsi odpojit ten jeden paralelní string (aby tam bylo jenom 7 panelů) nebo ubrat z každého paralelního stringu jeden panel aby jsi se dostal pod těch 5,5kW ? Co to udělá potom s omezováním a s přehříváním?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V problém s MPPT

Příspěvek od rva »

Nemá náhodou max. solární vstup 2x18A? Tedy pokud chceš vyšší výkon, potřebuješ vyšší napětí stringu - přidat 1-2 panely. Nebo jaký proud má uvedený na štítku? Jinde uvádějí 2x27A (40A dohromady).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od cipis »

Pajavk - sloučil jsem témata, ten stejný problém nemusíš řešit v dalším vlákně. Navíc je teď vidět víc informací.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

cipis píše:Pajavk - sloučil jsem témata, ten stejný problém nemusíš řešit v dalším vlákně. Navíc je teď vidět víc informací.
to je fajn ale to byl úplně jinej problém než řeším teď :|
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od cipis »

Si přečti svůj příspěvek v červenci, dokonce tam uvádíš, že limit je 19,5, tak proč se o měsíc a něco později na to ptáš?
Stejně tak jsi už v červenci zjistil, že se to přehřívá jak prase, což jsi teď také potvrdil. Řešíš jeden a ten stejný problém, resp. neřešíš jeho příčinu, proč se to tak přehřívá.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

cipis píše:Si přečti svůj příspěvek v červenci, dokonce tam uvádíš, že limit je 19,5, tak proč se o měsíc a něco později na to ptáš?
Stejně tak jsi už v červenci zjistil, že se to přehřívá jak prase, což jsi teď také potvrdil. Řešíš jeden a ten stejný problém, resp. neřešíš jeho příčinu, proč se to tak přehřívá.
pravdu máš :idea: už sem na to zapoměl, že sem to sem psal, každopádně doteď na to nikdo nezareagoval a příčinu bych teda rád vyřešil kdybych ji znal, proto se na to ptám znova.

v manuálu není o proudech uvedeno nic, jediný co sem někde na voltronicu našel tak

PV Array MPPT Voltage Range 90Vdc~450Vdc, Max. Input Current 27A x 2(MAX 40A)

to zrovna realitě moc neodpovídá
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od cipis »

Tobě to na to nestihne ani vylézt, protože se to nějak moc přehřívá.
Takovou obyč. věc, že před to (na to, pod to, ... ) strčíš nějaký větrák, jsi nezkoušel?
Co říká termokamera? Co je tam nejteplejšího?
Jako klidně tam může být něco zmaštěné při výrobě, něco někde nedoléhá, a hned se to začne přehřívat.
Podle grafu máš nejnižší teplotu 40°C, což je také na sklep nějaké divné.
V těch sedm ráno, na jaký výkon jede ten měnič? A co tam má přes noc?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od PetrDubi »

Ono záleží i co tam má za firmware, protože na začátku byl ten FW dost zabugovanej a ten měnič moc dobře nefungoval. Po několika FW už to bylo lepší a potom ještě na Powerforu upravovali to "sezení" na 90V při malém výkonu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

cipis píše:Tobě to na to nestihne ani vylézt, protože se to nějak moc přehřívá.
Takovou obyč. věc, že před to (na to, pod to, ... ) strčíš nějaký větrák, jsi nezkoušel?
Co říká termokamera? Co je tam nejteplejšího?
Jako klidně tam může být něco zmaštěné při výrobě, něco někde nedoléhá, a hned se to začne přehřívat.
Podle grafu máš nejnižší teplotu 40°C, což je také na sklep nějaké divné.
V těch sedm ráno, na jaký výkon jede ten měnič? A co tam má přes noc?
jj zkoušel sem na to valit stolním větrákem, skříň byla na omak o dost chladnější ale stejně se přehříval
je to interní měření teploty nevim kde ta sonda přesně je a co s níma, ve výstupu to uváděj jen jako temperature
přes noc jede do okolo 500W
průběh jednoho ze dní i se zatížením, ty zásahy kvůli teplotě jsou tam jasně vidět

ono to ale nad 19,5A nikdy nevyleze ráno v 11 to zůstane viset na 19,5A a je tam třeba hodinu lavice tímhle proudem
axpert2.png
Naposledy upravil(a) Pajavk dne čtv srp 24, 2023 2:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

PetrDubi píše:Ono záleží i co tam má za firmware, protože na začátku byl ten FW dost zabugovanej a ten měnič moc dobře nefungoval. Po několika FW už to bylo lepší a potom ještě na Powerforu upravovali to "sezení" na 90V při malém výkonu.
ukazuje mi

U16506
U23906
U30000

je to aktuální ?
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

ještě sem prošel papírovej manuál co k tomu byl

proudy uvedeny
Přílohy
IMG_3387.JPG
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od rva »

No když tam máš napsané, že to vezme ze stringů max. 40 A, tak to máš snad v cajku, ne? A pokud při takovém proudu chceš 11 kW, tak potřebuješ napětí 11 000 W / 40 A = 275 V. Optimálně pokud to je napětí blízké Umppt. A pro něj je odhadem Voc = 275/ 0.8 = 343 V. Pokud chceš nějakou rezervu pro teplejší počasí a nechceš to drtit na max. proud, tak by napětí Voc stringu mělo být vyšší, nebo by muselo být přepanelování, aby bylo napětí stringu nad bodem Umppt.
Ale obecně není moc rozumné snažit se elektroniku drtit na její max. deklarované parametry.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od cipis »

Pajavk píše:
ono to ale nad 19,5A nikdy nevyleze ráno v 11 to zůstane viset na 19,5A a je tam třeba hodinu lavice tímhle proudem
Díváme se na stejný graf? Koukám na teplotu a proud, a v 11 dopoledne je klesnutí kvůli přehřátí. Žádnou hodinovou lavici tam nevidím.
Leze teplota, leze k 80°C, pak se to zapne omezování, chládne to na nějakých 65°C a znovu najíždí. A než by zvládl přejet těch 19,5 A, tak se mu zase zapne omezování.

Termo kamera ...

Nemůžeš ty grafy dát do jednoho, a bez výplně? Aby to mělo stejnou časovou osu, a bylo vidět překrytí. Vidím tam lehkou souvislost s výstupním výkonem měniče a nárůstem teploty. Po té jedenácté se něco zaplo, odběr vyletěl nad 4 kW, no a leze teplota dál nahoru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od PetrDubi »

Na Powerforu lidé používají pro MAX II Twin 11kW FW řady 64.xx (a měli tuhle řadu i v měniči po koupi). Ty máš 65.xx což je jiná řada. Voltronics změni řadu pokaždé, když změní něco uvnitř (například procesor) a zařízení se liší HW. Takže je nutné shánět stejnou řadu FW a tu tvojí jsem tam nikde neviděl.

Ps: je možné že máš jeden z prvních FW nové řady a jsou tam chyby, které už u jiných řad vychytali..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

rva píše:No když tam máš napsané, že to vezme ze stringů max. 40 A, tak to máš snad v cajku, ne? A pokud při takovém proudu chceš 11 kW, tak potřebuješ napětí 11 000 W / 40 A = 275 V. Optimálně pokud to je napětí blízké Umppt. A pro něj je odhadem Voc = 275/ 0.8 = 343 V. Pokud chceš nějakou rezervu pro teplejší počasí a nechceš to drtit na max. proud, tak by napětí Voc stringu mělo být vyšší, nebo by muselo být přepanelování, aby bylo napětí stringu nad bodem Umppt.
Ale obecně není moc rozumné snažit se elektroniku drtit na její max. deklarované parametry.
ale já to papírově nemám drtit na max. podívej se na průběh proudu z prvního pole, je to limitovaný na 19,5A v době kdy to začne limitovat teče z druhého pole jen 11,3A to je v součtu obou regulátoru 31A jsem ještě daleko od papírovejch 40A a 27A pro pole. Pokud vypnu natvrdo to slabší pole, nic se nezmění stále to první jede na 19,5A. Proč teda nejde až na těch maximálních 27A ? Nebo to prostě blbě chápu. Všechny regulátory a i předchozí axperty co sem měl při přepanelování jeli až do maximálního udanýho proudu regulátoru ale já se k tomu maximálnímu proudu tady nepřiblížím. Napěťově se to pohybuje okolo 215V při 19,5A
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

cipis píše:
Pajavk píše:
ono to ale nad 19,5A nikdy nevyleze ráno v 11 to zůstane viset na 19,5A a je tam třeba hodinu lavice tímhle proudem
Díváme se na stejný graf? Koukám na teplotu a proud, a v 11 dopoledne je klesnutí kvůli přehřátí. Žádnou hodinovou lavici tam nevidím.
Leze teplota, leze k 80°C, pak se to zapne omezování, chládne to na nějakých 65°C a znovu najíždí. A než by zvládl přejet těch 19,5 A, tak se mu zase zapne omezování.

Termo kamera ...

Nemůžeš ty grafy dát do jednoho, a bez výplně? Aby to mělo stejnou časovou osu, a bylo vidět překrytí. Vidím tam lehkou souvislost s výstupním výkonem měniče a nárůstem teploty. Po té jedenácté se něco zaplo, odběr vyletěl nad 4 kW, no a leze teplota dál nahoru.
tady je to vidět, obě pole stoupají proudem až to první skončí na 19,5A a tam to trvá až do omezení kvůli teplotě. Emon je na ty grafy dost nešikovnej
axpert2.png
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od Pajavk »

PetrDubi píše:Na Powerforu lidé používají pro MAX II Twin 11kW FW řady 64.xx (a měli tuhle řadu i v měniči po koupi). Ty máš 65.xx což je jiná řada. Voltronics změni řadu pokaždé, když změní něco uvnitř (například procesor) a zařízení se liší HW. Takže je nutné shánět stejnou řadu FW a tu tvojí jsem tam nikde neviděl.

Ps: je možné že máš jeden z prvních FW nové řady a jsou tam chyby, které už u jiných řad vychytali..
co se s tím dá dělat ? psát výrobci o novej fw je asi k prdu co ?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od PetrDubi »

Můžeš to zkusit, občas výrobce něco opraví nebo pošle alespoň nový firmware.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT MAX II TWIN 11kW-48V nabíjecí proud

Příspěvek od cipis »

A tím něco ztratíš? Za pokus nic nedáš.

Jinak ten proud, to pole rozhodně nemá na to, aby dávalo 40 A ... Odhadem, z tvaru té křivky, víc jak 22 z toho nedostaneš.

Tam se začne něco přehřívat dříve, tak to přestane přidávat výkon, a pak to vypne.

Co ta termokamera?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek