Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
pave69
Příspěvky: 49
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od pave69 »

Já bych ještě doporučil nucené větrání s rekuperací - má to kolega, velmi si to chválí a navíc má zábavu, jak pořád nějak programuje ovládání ventilátorů :D
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Matess »

ano to je za mě must have asi stejně jako zde hejtované podlahové topení. Podlahovka pro teplo od noh a proti plísním a rekuperace pro čerstvý vzduch (nižší ztráty než větrání, vždy dobře dýchatelno, udžitelná vlhkost = méně plísní) mám pokojovou rekuperaci aktuálně v paneláku a kvalita žití je úplně jinde.
rudtuc
Příspěvky: 8
Registrován: pát pro 09, 2022 1:46 pm
Lokalita: Praha

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od rudtuc »

Dávám sem pár mých poznatků ze stavby domu 120m2, skoro pasiv (ve studeném ďolíku u Brd je pasiv dle všech požadavků spíše scifi). Snad to někomu pomůže v návrhu optimální koncepce domu.
Celkovou koncepci mám díky průtahům s dokončením celkem prověřenou s jistotou, že to bude fungovat. Měřím si teploty a spotřebu ještě před izolací podlah a zatím klima na topení utáhne i zvýšenou spotřebu než doizoluji. Takže ke koncepci domu:
1. Ztráta je 2,5kW se započtením ztrát větráním s rekuperací při -16C
2. Konstrukce - VPC cihly, předpjaté panely ve tropě/střešní konstrukci a 30cm EPS na zdi, 50cm izolace ve stropě plus 20cm v podlaze
3. Zaměřil jsem se na maximalizaci akumulace s těmito výhodami a nevýhodami:
a) Teplotní stabilita a malé výkyvy teplot po oslunění, nebo naopak pokud venku hodně mrzne. Bez topení během noci poklesne teplota o max. 2C při teplotách pod -10C (zatím bez doizolovaných podlah - tedy to pak bude ještě lepší).
b) Díky této teplotní stabilitě se možné topit, kdy je to dle koncepce vytápění nejvýhodnější - u nás díky topení klimou (vzduch-vzduch za 40 tis. včetně instalace) přes den kdy jsou venkovní teploty vyšší a tím je vyšší i COP. Tuto výhodu koncepce velké tepelné akumulace jsem si vůbec při navrhování neuvědomil a je to fajn bonus.
c) Topení pouze ve dne má také další výhody
- ticho v noci (neběží ventilátor klimatizace)
- možnost využití přebytků FV přímo na dotápění, když to zrovna svítí
- beton a VPC cihly jsou tedy taková další baterie :lol:
d) Jako zálohu když to nesvítí a pro případ poruchy DS nebo FV máme malá kamna a nerez komín v rohu domu v zimní zahradě kde je díky prosklení nejchladněji. Kamna dotopí přes VPC cihly postupně celý dům.
e) Klima je pouze v hlavní obytné místnosti a ostatní místnosti jsou temperovány pouze přes zdi - rozdíl je zatím max. 2C napříč celým domem a bude menší po izolaci podlah.
f) Hlavní nevýhodou těžké konstrukce je dlouhé natápění, pokud se v domě delší dobu netopí. Nicméně i úplně bez topení za celou zimu neklesne teplota v domě pod 8C u podlahy, takže se nenatápí třeba od nuly...
4. Okna jsem vzhledem k poloze vybral tak, aby co nejvíce izolovala a moc do interiéru nepouštěla sluneční tepelné záření - máme v zimě málo slunečných dnů kdy by se nám vyplatilo mít tepelné zisky ze slunce a také hodně chladné noci kdy se studený vzduch z Brd tlačí k nám do údolí - je to podobné i když ne tak extrémní jako známé mrazové kotliny v ČR.
No a v létě by se nám dům zbytečně přehříval - to málo co se i tak do domu dostane dochladí klima napojená na FV.
5. Dotápění dřevem je záloha, nicméně vzhledem k malé spotřebě díky nízké tepelné ztrátě a dostatku dřeva na pozemku je to pro nás vhodný doplněk ke klimě a FV.
6. Rekuperace bude pasivní, vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo v klimě nám na vytápění stačí a aktivkou bychom nedosáhli aspoň malého, ale žádaného teplotního rozdílu mezi obývákem, kde topí klima a ložnicí.
7. Dodělávám FV ostrov s 15kWp a dvěma měniči - Victron 5kW jako hlavní pro spotřebu domácnosti a Epever 5kWp pro vytěžování - bojler, klima a odporové topení v koupelnách v zimě když to svítí a na bojler, bazén, v budoucnu auto apod. po zbytek roku. Baterie zatím 15kW a časem asi přidám ještě jednou tolik. FV panely jsou mimo střešní konstrukci pro maximalizaci oslunění na našem pozemku.

Sklon střechy atd. záleží na okolnostech - my máme téměř plochou střechu z důvodu jednoduché eliminace tepelných mostů pro stavbu částečně svépomocí. Pod atikou je XPS, na tom atika z Ytong Theta a U profilů a plocha střechy je doizolována 40cm EPS a Porimentem (lehčený beton s izolantem) to sklonu cca 5-10 stupňů. Na tom dvě vrstvy modifikovaných asfaltových pásů a na atice vodě odolná překližka a klempířské prvky z hliníku nalepené celoplošně Enkolitem (dobré pro samodomo a eliminaci děr ke kotvení plechu k atice).

Koncepce topení hodně závisí na okolnostech a nám třeba klima vyhovuje, ale někomu by běžící větrák ve dne vadil (u nás testováno i na manželce a OK). Podlahové topení u nás moc nedává smysl, ale dal jsem tomu čas, abych si své úvahy potvrdil během 2 zim bez podlah, abych ho případně ještě mohl dodělat ;)
Přeji Vám jen ta správná rozhodnutí a málo slepých uliček! :yes:
Praha/Příbram, plánuji 15kWp off-grid v Brdech
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Matess »

máte někdo projekt k tomu který by jste byli ochotni poskytnout?
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám půdorys přízemního domku takto.Je na něm vidět, že technické zázemí domu by mělo být minimálně 50% obytné plochy. Auta u nás tejně stojí venku.V garáži je vestavěná prádelna a dílna.TZ obytné části je okolo 4kw při -12st.Větrání je uděláno strojní bez rekuperace a používá se minimálně.
Přílohy
Durychova půdorys.pdf
(70.43 KiB) Staženo 122 x
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od sisdale »

Zajimave, jen me tam zarazi to reseni rohoveho pokoje a kuchyne s tou sikmou prickou. Ta predstava jak stehuji nabytek do toho pokoje, tak ho tam davam asi radeji oknem. Sever je doprava za garazi?
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Franta2776 »

Jj sever je za garáži.To co je v levé části je 11let stará rekonstrukce a tam ten pokoj takto vyšel.Je to pokoj 21 letého syna mu to jako zašívárna vyhovuje a jestli si dobře pamatuji oknem jsme nastěhovali nic.
Mám cca 300m daleko ještě jednu garáž,kde mám odložené věci typu míchačka,kola na auta,sudy na kvas atd
Vše je zaplněno.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Matess »

Tak se nám to hýbe... hypo se povedla dotáhnout a pozemek se přepisuje na nás. Dnes jsem měl schůzku s projektantem a ten mi řekl že pokud nechci topit dřevem či peletama (nechci stavět komín) a chci topit tepelným čerpadlem, tak musím pro splnění energetického štítku mít povinně fotovoltaiku. Né že by mi to nějak vadilo - stejně do toho chci jít, ale přišlo mi to prostě vtipné.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od kodl69 »

to rudtuc: Tak moc zaizolováno jako ty teda nemám, ale taky mám raděj masivní stavby s tepelnou akumulací - po týdnu na horách se vracíme vždycky do domu, kde je víc než 10°C, měřeno cca 1.2m vysoko. Při částečné rekonstrukci jsem dodělal nějaký podlahový topný plochy, a pokud je podlaha betonová, je to další akumulace. Navíc když má podlaha 19°C a ne 16°C, tak je to takovej pocit tepla, jako by v místnosti bylo přes 22°C, ale u stěny měřím sotva 20°C. Tj pocit tepla i při nižší skutečné teplotě v prostoru. Natahat elektrický topný kabely před vylitím betonu/anhydridu, není zas tolik peněz ani práce. V předsíni a koupelně to považuju skoro za nutnost, předsíň to vysuší od vody natahané botama a v koupelně je to příjemný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Franta2776 »

Matess píše:Tak se nám to hýbe... hypo se povedla dotáhnout a pozemek se přepisuje na nás. Dnes jsem měl schůzku s projektantem a ten mi řekl že pokud nechci topit dřevem či peletama (nechci stavět komín) a chci topit tepelným čerpadlem, tak musím pro splnění energetického štítku mít povinně fotovoltaiku. Né že by mi to nějak vadilo - stejně do toho chci jít, ale přišlo mi to prostě vtipné.
Pro představu: Pokud by jsi vyčlenil 10kWp panelů jenom na pohon slušného TČ tak i v ty nejhořší zimní měsíce získáš měsíčně cca 1MWh tepla. Za zimu klidně 6MWh. Což téměř stačí na vytopení izolovaného RD a samozřejmě se to počítá do energetické bilance objektu. Problém je,mít na to dost velkou a vhodnou střechu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od cipis »

Však má schůzku s projektantem, tak ať si to navrhnou přesně pro tyhle účely ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Matess »

upřímně počítám rovnou s 20kWp... zamlouvají se mi teď hybridní střídače deye a jak jsem studoval manuál tak mě překvapilo že to má vstup označený pro 3f generátor, který se da softwarově přepnout na vstup druhého solárního střídače.

Nemáte s tím někdo zkušenosti? Varianta asymetrického hybridu s baterkou s 10kWp a druhého tupého přifázovaného symetrického 10kWp nezní jako špatné combo z hlediska užitné hodnoty a ceny.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytav

Příspěvek od Franta2776 »

A 20kwp budeš cca 10mésíců v roce soběstačný
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
mrslx
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 01, 2022 1:58 pm
Lokalita: Topolcany SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 15,3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky

Příspěvek od mrslx »

Skúsenosti zatiaľ nemám. Mám menič DEYE sun-10k-sg04lp3 s 30kWh baterkou a na ňom 16,4 kWp panelov. Na jar budem dávať ďalších 10 kwp panelov a tiež zvažujem druhý menič on-grid na backup vstup. Dohodnutý som s dodávateľom, že mi požičia menič na otestovanie. Potom dám vedieť. Tiež mi to pripadá ako elegantné riešenie (z dôvodu legislatívnych v SR), inak by som dal druhý rovnaký menič paralelne.
16,4 kWp, DEYE 10kW, Lifepo4 30kWh
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky

Příspěvek od Matess »

já jsem ještě nezačal stavět, takže to budeš řešit předemnou... dej vědět jak to chodí.

Zajímá mě jestli deye umí z toho vstupu nabíjet i baterku
PetrPetr
Příspěvky: 7
Registrován: sob led 06, 2024 9:40 am
Lokalita: okolí Mělníka

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky

Příspěvek od PetrPetr »

Já už mám skoro hotový projekt bungalovu 150m2 s garáží. 210 metrů nad mořem. Nyní mám v projektu krbová kamna, podlahové topení a TČ vzduch/voda, předokenní žalužie. Rekuperaci zatím ne, dodatečně se dá ale natáhnout pod vatou v podhledu až budou peníze a až to bude potřeba - zatím budeme jen ve dvou, což by se bez rekuperace a s otevřenými dveřmi do ložnice mělo zvládnout. Chlazení zatím jen podlahovkou, ale díval jsem se, že k TČ lze dokoupit fancoil v případě potřeby. Cihla 30cm Porotherm + EPS15cm, 14cm EPS v podlaze a 30cm vaty ve stropu. Uvažoval jsem, že bych všeho dal více, ale při výpočtu:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... sn-06-0210
a
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... konstrukci
se to moc nevyplatí, obzláště s FVE, kdy jarní měsíce by již FVE měla dávat dost EE.

Kam by jste umístili FVE? Na stěnu v technické místnosti nebo na stěnu temperované garáže, která je součástí domu? Více místa bude v garáži obzvláště, kdybych chtěl hodně batere, ale přemýšlím, jestli umístění v garáži nemá nějaké nevýhody.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba domu: priprava, planovani, slepe ulicky, vychytavky

Příspěvek od Matess »

Osobně jsem spíš pro tu garáž pokud tam bude teplota v plusu. Stále jsou baterie docela nebezpečné a tak bych pro to raději měl koutek někde mimo obytnou část, kovovou bednu...

Je pravda že lifepo4 mi ještě nehořelo ani nekouřilo jako jiné baterie (ale třeba relativně bezpečné olovo mi vybuchlo) což ale neznamená že se nikdy nic nemůže stát.

Plánuju kombinaci baterie olova s lifepo4... kdy lifepo4 bude mít BMS a olovo bude jen přes pojistku. Kdyby něco selhalo a BMS vypla aby se střídače a mppt neocitly náhle bez baterie - to pro ně může znamenat smrt.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek