Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2kWp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od ACDC »

Určitě jsem tohle řešené někde viděl, ale už nevím kde. Možná amáro. Já tam neměl k tomu kabel, tak jsem se nepídil.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Neo »

Nemusíš otáčet panely přesně za sluníčkem, stačí otočit jednou za hodinu.
obyčejné spínací hodiny ti každou hodinu zapnou a po čtvrt hodině vypnou stačí je tak nastavit, časovým relé nastavíš čas potřebný k otočení panelů.
Soumrakový senzor ti je večer otočí do výchozí polohy na koncák
Nemusíš řešit zataženo, jasno.
Správné počáteční nastavení bude trochu opruz.
++
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od ACDC »

Přesně tak, ale za pár dní to vychytá.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
PF23
Příspěvky: 15
Registrován: pon bře 06, 2023 4:13 pm
Lokalita: Klimkovice

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od PF23 »

btw: dalsi ukazka z polska, nekolik ruzne udelanych trakeru
https://www.youtube.com/watch?v=Zv6loJ1TzFE
8kW Easun, 10kWp, 450Ah Lion
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Mogul »

ACDC píše:Přesně tak, ale za pár dní to vychytá.
Mohu potvrdit. Já to vychytal za dva dny :-)

Nicméně, s kratšími dny počítám s občasnou korekcí. Naštěstí se jedná o jedinou položku, která zabere cca 5sec, takže vše je přesně tak, jak jsem si představoval.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Mogul »

honzajs píše:
TomHC píše:A čo takto natáčať podľa známych modelov elevácie a azimutu pre konkrétnu geografickú polohu?
Já mám rád pokud možno jednoduchá řešení a rozhodně nechci nic programovat. Pokud to bude fungovat tak jak si představuji, budou se panely natáčet přibližně od východu k západu podle ☀️ pouze za pomoci toho snímače a tří relé a maximálně jednoduché elektroniky. Po setmění se vrátí do výchozí polohy pomocí soumrakového snímače.
Samozřejmě nevím jak se to bude chovat za určitých podmínek třeba při zatažené obloze apod.. pokud by s tím měly být zásadní problémy asi bych se spíše přiklonil k časovému spínači ale to se doufám nestane protože tam by byl docela opruz upravovat nastavení podle ročního období. V tu chvíli už by asi dával smysl nějaký počítačový systém řízení ale do toho by se mi opravdu nechtělo.

Natáčení na základě času se bát nemusíš. Zásahy jsou tam minimální a sporé, že spíše oceníš tu jednoduchost a předvídatelnost před problémy se sluníčkem/nesluníčkem a složitostí systému.

Mě ovládání trackeru stálo do 400Kč. A ovládám jak přednastavením, tak mohu korigovat i on-line a dokonce jsem to naučil ovládat lokálně i babičku, kdyby nedej bože nebyl k dispozici internet. Dvě tlačítka nejsou nic složitého snad pro nikoho.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Mogul píše:
honzajs píše:
TomHC píše:A čo takto natáčať podľa známych modelov elevácie a azimutu pre konkrétnu geografickú polohu?
Já mám rád pokud možno jednoduchá řešení a rozhodně nechci nic programovat. Pokud to bude fungovat tak jak si představuji, budou se panely natáčet přibližně od východu k západu podle ☀️ pouze za pomoci toho snímače a tří relé a maximálně jednoduché elektroniky. Po setmění se vrátí do výchozí polohy pomocí soumrakového snímače.
Samozřejmě nevím jak se to bude chovat za určitých podmínek třeba při zatažené obloze apod.. pokud by s tím měly být zásadní problémy asi bych se spíše přiklonil k časovému spínači ale to se doufám nestane protože tam by byl docela opruz upravovat nastavení podle ročního období. V tu chvíli už by asi dával smysl nějaký počítačový systém řízení ale do toho by se mi opravdu nechtělo.

Natáčení na základě času se bát nemusíš. Zásahy jsou tam minimální a sporé, že spíše oceníš tu jednoduchost a předvídatelnost před problémy se sluníčkem/nesluníčkem a složitostí systému.

Mě ovládání trackeru stálo do 400Kč. A ovládám jak přednastavením, tak mohu korigovat i on-line a dokonce jsem to naučil ovládat lokálně i babičku, kdyby nedej bože nebyl k dispozici internet. Dvě tlačítka nejsou nic složitého snad pro nikoho.
Natáčení podle času se nebojím jen jsem si na začátku vymyslel ten sledovač slunce tak ho chci vyzkoušet. Ke spínacím hodinám se můžu vrátit vždycky. Fotoodpory jsem měl doma, průhledná krabička stála 140 Kč a reléový modul do stovky takže o žádné velké peníze nepřijdu. To ty spínací hodiny budou dražší ::rolleyes::
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Docela mne v minulých dnech příjemně překvapila výdrž baterie respektive to jak se i při totálně zamračené obloze kdy je obloha ocelově šedá a lije jak z konve dokáže baterie dobít z FVE. Mám baterii zatím jen nějakých 6,7 kWh a panely 3,6kWp a od pátku 4.7. do včerejška večer tj. pondělí 7.7. u nás bylo totálně zataženo a lilo.
Baterie ani brzo ráno když manželka umývala nádobí a běžel kuchyňský bojler neklesla pod 51,4 V a přes den se z FVE dokázal v pohodě dobít zpět na 54V. Je pravdou, že na ni mám zatím zapojenou jenom garáž, dílnu a kuchyň a to ještě bez varné desky, protože neumí být připojena na dvě fáze a stejně chceme kupovat novou, takže jsem ji nepřipojoval. Byl ale víkend, takže manželka asi třikrát pekla v troubě, několikrát umývala nádobí (bojler 10l 2,5kW) samozřejmě běžela rychlovarka, mikrovlnka apod.
Mám to připojené něco přes měsíc a tohle byly první opravdu zamračené dny a hned tři za sebou, takže jsem docela s napětím čekal jak se to bude chovat. FVE i při tom zamračeném počasí vyráběla stabilně okolo 100W a několikrát jsem ji přistihl že dávala i 500W což jsem úplně nechápal protože se mi zdálo, že je pořád stejně zataženo. Myslel jsem , že alespoň vyzkouším jak fungují ochrany na podpětí na MPPT regulátorech a střídačích, ale vůbec k tomu nedošlo.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

1691922393596.jpg
Včera jsem zprovoznil další tři panely na JZ štítě domu. Odpoledne a navečer vyrábějí víc než 9 panelů na JV.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od v600 »

Zdravím,
no musím říct, že natáčení v jedné ose mě napadlo jako první - kdybych narazil na odpor památkářů a musel jsem to sundat ze střechy a dát na zahradu... Chtěl jsem panely opatřit na svislo v ose tyčemi - ty uložit do "ložisek" (děr v jeklu + futra) a u všech v řadě udělat táhlo za dolní roh a natáčet to za sluncem podle času (žádný sledovač, jen hodiny).

Potíže s nastavením Traceru jsm taky řešil - pomohl originální KABEL a SW, zde je mnohem víc pohody k nastavení.
Jen bylo třeba ten kabel zprovoznit (dodaný ovladač nefungoval) a zjistit jak je to s těmi desetinnými tečkami (nesmí se smazat, je třeba přepisovat jen číslice).

Když vidím Tvoje dílo, tak trochu závidím, protože máš všechno zdvojené - to by se mi taky líbilo.
No víc se nás zřejmě zhlédlo v elektrárně pana Toupalíka na Youtube :-)
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

v600 píše:Zdravím,
no musím říct, že natáčení v jedné ose mě napadlo jako první - kdybych narazil na odpor památkářů a musel jsem to sundat ze střechy a dát na zahradu... Chtěl jsem panely opatřit na svislo v ose tyčemi - ty uložit do "ložisek" (děr v jeklu + futra) a u všech v řadě udělat táhlo za dolní roh a natáčet to za sluncem podle času (žádný sledovač, jen hodiny).

Potíže s nastavením Traceru jsm taky řešil - pomohl originální KABEL a SW, zde je mnohem víc pohody k nastavení.
Jen bylo třeba ten kabel zprovoznit (dodaný ovladač nefungoval) a zjistit jak je to s těmi desetinnými tečkami (nesmí se smazat, je třeba přepisovat jen číslice).

Když vidím Tvoje dílo, tak trochu závidím, protože máš všechno zdvojené - to by se mi taky líbilo.
No víc se nás zřejmě zhlédlo v elektrárně pana Toupalíka na Youtube :-)
No úplně nevím jestli jsem se inspiroval u pana Ťoupalíka spíš jsem došel svojí cestou k podobnému výsledku i když třeba přepínač sítí jsem si od něho nakonec koupil protože to řešení mi připadá perfektní a nevím proč ho v Evropě někdo nevyrábí nebo alespoň nemá naši certifikaci. Používám ho ale zatím jen na manual a nejspíš to tak i zůstane.
Hned od počátku jsem věděl, že chci ostrov bez jakýchkoliv přetoků a tak jsem hledal příslušné střídače. hned záhy jsem zjistil, že u hybridů mi prakticky nikdo není schopen zaručit bezpřetokovost. Taky jsem chtěl jen nízkonapěťové stringy a tak jsem hledal MPPT regulátory s napětím okolo 100V. Tři fáze mi v dnešní době připadají přežité a jedna je zase vzhledem k výkonu střídačů málo takže nakonec zvítězilo dvoufázové řešení. Když jsem si dal dohromady všechny požadavky vyšly mi z toho nejlépe komponenty od Epeveru. Vzhledem k celkovému výkonu panelů jsem musel použít dva regulátory a vzhledem k požadavku na dvě fáze zase dva střídače (taky vzhledem k výkonu).Blbost jsem ale udělal s baterií. Neměl jsem zrovna peněz nazbyt tak jsem koupil 16 článků 135Ah s tím, že za čas přikoupím další. Bohužel po půl roce jsem nemohl sehnat stejné články a když jsem si myslel, že jsem je konečně sehnal nevšiml jsem si že mají trochu jiný rozměr. Teď se mi nechce spojovat dvě baterie z nestejných článků (i když papírové parametry mají stejné) a přemýšlím že je obě prodám a koupím jednu velkou 280Ah. Je to jednoznačně lepší a hlavně jednodušší řešení.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od cipis »

Spojit baterie o různých kapacitách není nic špatného, nic, co by vadilo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2kWp

Příspěvek od honzajs »

Vzhledem k tomu že začíná období kdy lze při pěkném počasí pouštět přebytky z FVE do AN a vzhledem k tomu že nemám a asi dlouho nebudu mít žádnou automatiku, pořídil jsem si WIFI spínač a zapínám to přes mobil ručně. Na jednom Epeveru mám taky WIFI připojení takže mám přehled jak je na tom baterka a kolik to vyrábí a podle toho zapnu těleso v AN. Jdou tam nastavit i různé časovače abych to náhodou nezapomněl vypnout a zbytečně nevybil baterku. Má to čtyři okruhy, tři používám pro topení a čtvrtý bude na vzdálené ovládání přepínače sítí.
Přílohy
1709049205363.jpg
1709049205373.jpg
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2kWp

Příspěvek od cipis »

Vzdyt ty epevery maji kazdy 2 spinaci a jeden rozpinaci kontakt, nastavitelne podle napeti. Takze na zaklad uplne pouzitelne, jsem to tak pul roku provozoval s cas. rele (aby to necvakalo jako vztekle) na vytezovani.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
leoshavla
Příspěvky: 77
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od leoshavla »

honzajs píše: pon srp 14, 2023 5:44 pm
v600 píše:Zdravím,
no musím říct, že natáčení v jedné ose mě napadlo jako první - kdybych narazil na odpor památkářů a musel jsem to sundat ze střechy a dát na zahradu... Chtěl jsem panely opatřit na svislo v ose tyčemi - ty uložit do "ložisek" (děr v jeklu + futra) a u všech v řadě udělat táhlo za dolní roh a natáčet to za sluncem podle času (žádný sledovač, jen hodiny).

Potíže s nastavením Traceru jsm taky řešil - pomohl originální KABEL a SW, zde je mnohem víc pohody k nastavení.
Jen bylo třeba ten kabel zprovoznit (dodaný ovladač nefungoval) a zjistit jak je to s těmi desetinnými tečkami (nesmí se smazat, je třeba přepisovat jen číslice).

Když vidím Tvoje dílo, tak trochu závidím, protože máš všechno zdvojené - to by se mi taky líbilo.
No víc se nás zřejmě zhlédlo v elektrárně pana Toupalíka na Youtube :-)
No úplně nevím jestli jsem se inspiroval u pana Ťoupalíka spíš jsem došel svojí cestou k podobnému výsledku i když třeba přepínač sítí jsem si od něho nakonec koupil protože to řešení mi připadá perfektní a nevím proč ho v Evropě někdo nevyrábí nebo alespoň nemá naši certifikaci. Používám ho ale zatím jen na manual a nejspíš to tak i zůstane.
Hned od počátku jsem věděl, že chci ostrov bez jakýchkoliv přetoků a tak jsem hledal příslušné střídače. hned záhy jsem zjistil, že u hybridů mi prakticky nikdo není schopen zaručit bezpřetokovost. Taky jsem chtěl jen nízkonapěťové stringy a tak jsem hledal MPPT regulátory s napětím okolo 100V. Tři fáze mi v dnešní době připadají přežité a jedna je zase vzhledem k výkonu střídačů málo takže nakonec zvítězilo dvoufázové řešení. Když jsem si dal dohromady všechny požadavky vyšly mi z toho nejlépe komponenty od Epeveru. Vzhledem k celkovému výkonu panelů jsem musel použít dva regulátory a vzhledem k požadavku na dvě fáze zase dva střídače (taky vzhledem k výkonu).Blbost jsem ale udělal s baterií. Neměl jsem zrovna peněz nazbyt tak jsem koupil 16 článků 135Ah s tím, že za čas přikoupím další. Bohužel po půl roce jsem nemohl sehnat stejné články a když jsem si myslel, že jsem je konečně sehnal nevšiml jsem si že mají trochu jiný rozměr. Teď se mi nechce spojovat dvě baterie z nestejných článků (i když papírové parametry mají stejné) a přemýšlím že je obě prodám a koupím jednu velkou 280Ah. Je to jednoznačně lepší a hlavně jednodušší řešení.
Můžu se zeptat na ten prepínač sítí od p. Ťoupalíka nějaké info o něm. Děkuji

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek