Uzemnění bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

Řeší nějaká norma nebo studie nebo výpočet přímo plastové nebo kovové potrubí od bojleru? Například, že když je potrubí v plastu a dlouhé xy metrů, tak když bude zkrat, porucha a odejdou všechny myslitelné ochrany, tak při délce třeba 10m plastu ppr/pvc/hdpe/pp je odpor vody takový (při daném obsahu mineralizace TDS), že na druhém konci to bude dělat jen pár voltů/mA a ucítíte jen brnění. Nebo nic takového není?

Měla jsem vizi v létě, když budou přebytky dát na zahradu druhý malý bojler, propojit plastovými trubkami s bojlerem a ohřívat menší bazén, přes cirkulační čerpadlo, trubky možná 10 metrů dlouhé. Teď si nejsem jistá, jestli je to dobrý nápad.
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od sisdale »

Janulka píše: Měla jsem vizi v létě, když budou přebytky dát na zahradu druhý malý bojler, propojit plastovými trubkami s bojlerem a ohřívat menší bazén, přes cirkulační čerpadlo, trubky možná 10 metrů dlouhé. Teď si nejsem jistá, jestli je to dobrý nápad.
Ve virivce je na plastove trubce od cirkulacniho cerpadla prutokovy elektricky ohrivac. Ohrivac je na vystupnim potrubi z cirkulacniho cerpadla (cca metr od nej). Na sani cirkulacniho cerpadla je filtrace. Prutokovy ohrivac ma na sobe 2 teplotni vypinace (u me 50 stupnu), aby pri poruse cirkulace vodu/potrubi na prirube neprehral. Mas nejaky duvod neohrivat sluncem primo tu vodu v bazenu a nepouzivat vubec akumulacni nadobu s topnym telesem?
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Tady se někdo přestrašil... Pokud je v pořádku uzemnění/ pospojování, jak boileru tak konstrukce panelů, a zároveň zbytek instalace FV ohřevu je ve dvojité izolaci, tak jak asi může dojít k úrazu el. proudem.
1.) zkratuje se těleso boileru na plášť. následky: celý je to IT síť, část AC, část DC. Co se může odehrát, že napětí na přepěťovce na DC straně sitonu překročí její mezní napětí a začne svádět nějakou elektriku do země. Při předpokládaných odporech pospojování do 1 ohmu (to by muselo být hodně mizerně udělaný a dluhý dráty) a proudu z panelů může být mezi jednotlivými částmi pospojování max. 10-12 AC nebo DC. Tj v klidu i do koupelny.
2.) prorazí se panel na kostru. - situace se opakuje, akorát nikde neteče žádný proud, jenom výstup sitonu už není AC, ale AC superponované na DC složku. U tzv "mokrých těles" (ne DZD, to jsou suchý tělesa) to urychlí galvanickou korozi a sníží jejich životnost. Až se prorazí i těleso na kostru, zase to bude o proudu vodiči pospojování, a zase , max. 10-12V na odporu 1 ohm , 100m CY6mm2 má odpor 0.3 Ohmu... takže to bude v realitě mnohem menší napětí, pokud nezoxidují spoje.
Ještě je nějaká možnost, jak se může dostat napětí na neživé kovové části? Ano, bleskem. Tam je ale podle normy potřeba pospojování min CY 16mm2 mědi.
3.) někde se zničí izolace, jak na AC tak na DC straně - v prvním kole se nic neděje, tečou jenom celkem zanedbatelný kapacitní proudy a svodový proudy do země, příp přes toho, co na to sahá. Ale co má kdo sahat na dráty, z kterejch odrbal izolaci?
Takže vše pospojovat, a pro klid duše jednou za sezónu si změřit, že je to pospojování fakt funkční, a zkontrolovat izolační stavy. Teda aspoň ti přestrašení. Na druhou stranu, když se v paneláku přeruší PEN vodič k zásuvce, do zásuvky se zapojí např 2kW žehlička, tak najednou mezi žehlicí plochou a třeba radiátorm je plnejch 230V AC přes odpor řádu 15 ohm. tj fakt nebezpečná záležitost. Kolik lidí ročně tohle zabije? NULA. V kolika panelácích je hliník k zásuvkám v TNC, a kolik jich má vaklkontakt na PE(N)? NESPOČET tj. statisticky je tohle mnohem nebezpečnější, než správně udělanej FV ohřev. A to SPRÁVNĚ dám velkejma písmenama, viz jinde diskutovaný ohřev ala Ampérák, který zbastlí kde jakej deviant, co nemá ani tušení o nějaké bezpečnosti, (však tím zelenožlutým drátem neteče žádnej proud, tak na co tam je?) ostatně ani ten blb na YT nikde neřekne nic o dvojité izolaci, uzemnění a pospojování, a jak to potom může dopadat?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Budu asi řešit situaci s bojlerem taktéž. A tak se zeptám. Když víme že máme blízko krabici v TNC. Vezmeme 3x 2,5mm2 a z krabice si vezmeme tím prodloužením L. Vodiče toho prodloužení N a PE společně dáme na PEN v krabici. Druhý konec toho prodloužení protáhneme jističem a Fi. Výchozí vodiče L a N zapojíme na těleso bojleru a žlutozelený ochranný vodič zapojíme na bojler jako uzemnění. Je to ok?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

A ten bojler ještě uzemníš tou min. 16, viz. výše.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PeterBB
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 12, 2022 4:14 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od PeterBB »

cipis píše:A ten bojler ještě uzemníš tou min. 16, viz. výše.
Ja som teda este nevidel bojler uzemnit 16kou. Tu by to chcelo vyjadrenie projektanta.

Bod pripojenia uzemnenia ma bojler dimenzovany tak max na 6ku, pripadne sa pouzivaju Bernard svorka na sroubenie a medeny pasik.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Další věc je, že k čemu takovou žílu uzemnit.? Do té krabice samozřejmě takové průřezy nevedou a nic jiného nemám.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od glottis »

njn ale tak to se tak nekdy stane. Clovek si da na strechu panely, stahne dolu, da do belu, bel na bojler a vyrizeno :) Ale i tam by meli byt prepetovky a ty bys mel zemnit 16kou takze ve spravnem reseni bys to tam mel uz mit :) Kdyz je mas, tak mozna bojler pripojit 16kou uz neni potreba? A kdyz nemas prepetovku tak aspon na tom bojleru by to melo byt. Kdyz tam rachne tak co bude na tom bojleru za napeti a co bude muset prenest ten drat na uzemneni? Kdyz uhori tak v tu ranu mas to napeti v kazdem kohoutku doma a nechtel bych si zrovna mejt ruce. Uzemneni by se melo davat i na vodovod co jde ze zdni treba k vane a umyvadlu :) Ikdyz to je v plastu. Nejak s enemusi do urcite impedance ael staci pustit vodu a muze to byt jinak. Kdo to tu ma uzemnene? :)

Ja to puvodne nechtel psat ale vysse janulka pise ze ma bel a z nej pak 20m do bojleru. To musi byt rusicka jak prase :)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Bel nebude :) Ptal jsem se jen jak to co nejelegantneji připojit na 220VAC, když je tam TNC. Měl jsem na mysli, jestli je v pořádku v té krabici udělat bod rozdělení, pak dát jistič a chránič. A ten žlutozelený co mi "zbyde", připojit na tělo bojleru, čímž bych bojler prizemnil. Žádná kolize s bleskem nehrozí, ale chci aby to mělo kulturu. Prostě jen normálně standardně připojit běžný bojler bez Belu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PeterBB
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 12, 2022 4:14 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od PeterBB »

fugas píše:Bel nebude :) Ptal jsem se jen jak to co nejelegantneji připojit na 220VAC, když je tam TNC. Měl jsem na mysli, jestli je v pořádku v té krabici udělat bod rozdělení, pak dát jistič a chránič. A ten žlutozelený co mi "zbyde", připojit na tělo bojleru, čímž bych bojler prizemnil. Žádná kolize s bleskem nehrozí, ale chci aby to mělo kulturu. Prostě jen normálně standardně připojit běžný bojler bez Belu.
Myslim ze kazdy bod rozdelenia je dobre uzemnit dostatocnym prierezom, bud to 10mm FeZn alebo 16-25cu a ist ku takemuto zelezu. Prepatova ochrana ma tiez svoje parametre na pripojenie.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Chápu že sichr je sichr. Ale vzhledem k přítomnosti TNC rozvodu se nejedná o novostavbu. Kde je pásek kdesi pod základy, nemám tušení. Do rozvaděče je to daleko. Bod rozdělení by byl pouze pro ten bojler a to z důvodu, abych mohl pro klid duše instalovat Fi. Ale nejsem natolik pevný v tom napadu, abych se raději nezeptal. Myslel jsem tedy jestli to není úplný nesmysl. Není přece možné, že kdo se nastěhuje do domu s rozvodem TNC, si až do rekonstrukce bude mýt nohy v lavoru, protože nemá teď kam natáhnout žlutozelený 25mm2 :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od glottis »

tak technicky by to melo fungovat. Co na to normy ti nepovim. na to tu jsou jini :)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Já zcela upřímně nechci nic zlehčovat. Ale někdy je to prostě ode zdi ke zdi. Jsou lidé, kteří přitáhnou od lampy dva dráty a hodí na to ledničku a pračku. Třeba to projde a celé dekády se nic nestane. Nebo stane a bude to fakt malér.
Pak jsou lidé, kteří bedlivě lpí na předpisu. Takže až norma řekne, že při dotyku plastového krytu vypínače světel, je nutné levitovat, přestanou doma svítit, jelikož je toto neproveditelné. Takže pokud je moje těšení technicky možné a neplynou z něj rizika o kterých bych případně neměl tušení, cítím se na tom o chránič lépe. Díky za jasnou odpověď a chápu že mi neradis, ani mě nenabadas. Jen jsme to technicky teoreticky probrali.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PeterBB
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 12, 2022 4:14 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od PeterBB »

fugas píše:Chápu že sichr je sichr. Ale vzhledem k přítomnosti TNC rozvodu se nejedná o novostavbu. Kde je pásek kdesi pod základy, nemám tušení. Do rozvaděče je to daleko. Bod rozdělení by byl pouze pro ten bojler a to z důvodu, abych mohl pro klid duše instalovat Fi. Ale nejsem natolik pevný v tom napadu, abych se raději nezeptal. Myslel jsem tedy jestli to není úplný nesmysl. Není přece možné, že kdo se nastěhuje do domu s rozvodem TNC, si až do rekonstrukce bude mýt nohy v lavoru, protože nemá teď kam natáhnout žlutozelený 25mm2 :)
Podla mna ked mas cas a chut na to aby si riesil zapojenie bojlera, isto by sa dal neako vyriesit aj ten uzemnovak a nemusi ist o rekonstrukciu celeho domu ale co i len o FVE v neakom rozsahu ktore prepatovku potrebuju a bez kvalitnej zeme to nebude bezpecne!
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

Chápu že je to pro mnohé z nás nepochopitelné a to naprosto bez ironie :D Ale řeč je stále o bojleru, který nebude mít svoji FVE. Nebude mit žádný fotovoltaický střídač. Prostě úplně obyčejný bojler fungující na síť, bez FVE, bez panelů a střídačů. Jen a jen bojler na DS, kde realizace spočívá v přitažení dtatů z té TNC krabice, napájené z DS. Ale chtěl bych ten chránič a proto ten dotaz. Je to tedy úplně obyčejný bojler, taková šedá myš mezi bojlery ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od glottis »

jedina drobna neprijemnost je, kdyz by se ti prerusil ten privodni PEN drat ... tim si zavleces fazi az na kostru bojleru? :D Asi pro to by mel byt bod rozdeleni jeste prizemeny
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

A co se ti nelíbí na té 16? Dle normy máš mít min. 16 mm2, případně pak půlku průřezu pracovního vodiče, když to vyjde na víc jak 16 ...
V TN-C síti nemůžeš mít chránič. A TN-C-S uděláš z TN-C tím, že ten bod rozdělení řádně uzemníš. Co na tom není jasného?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

No vida :D Po pravdě jsem to už zkoumal, ale jelikož nejsem kovaný v těchto věcech, neměl jsem jistotu jestli jsem to neprekombinoval. Takže teď to stojí na bilanci, kdy je větší pravděpodobnost že někdo zatluce skobu na to správné místo, nebo předhoří topný drát v Dražicích velmi velmi šikovně :D Každopádně díky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od fugas »

cipis píše:A co se ti nelíbí na té 16? Dle normy máš mít min. 16 mm2, případně pak půlku průřezu pracovního vodiče, když to vyjde na víc jak 16 ...
V TN-C síti nemůžeš mít chránič. A TN-C-S uděláš z TN-C tím, že ten bod rozdělení řádně uzemníš. Co na tom není jasného?
Výše je to pro glottis. Právě aby mi to bylo jasnější a neumřel jsem blbej, ptám se lidi co v tom umí chodit. Došli jsme k tomu, že je to nesmysl. Takže to tak bude, až se drazkovaci flexa projede celým objektem. A to jsem si chtěl stvrdit.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Neo »

cipis píše:A co se ti nelíbí na té 16? Dle normy máš mít min. 16 mm2, případně pak půlku průřezu pracovního vodiče, když to vyjde na víc jak 16 ...
V normě je napsáno uzemnění bojleru min. 16mm2 ?
cipis píše:V TN-C síti nemůžeš mít chránič. A TN-C-S uděláš z TN-C tím, že ten bod rozdělení řádně uzemníš. Co na tom není jasného?
Takže když ten bod rozdělení řádně neuzemním tak neudělám TN-c-s ?
++

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek