Uzemnění bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od vla »

Buď je zkorodovaný, nebo potažený ZnO, obojí asi těžko, nebo je koroze mírná, nebo je jen špinavý, bláto, beton atd. Žárově zinkovaný povrch je vůči korozi docela odolný Když to člověk nevidí, neví co si přesně představit. Já bych se u bojleru snažil držet předpisů.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

Nikdo tu přece neříká, že se nechce držet předpisů.
Tvůj výchozí předpoklad je mylný, hledá se řešení, jak to korektně uzemnit, když má rozváděč zabetonovaný a nelze najít zemnící svorku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:V tom pdfku s článkem z amára je psané, že pokud není zem, tak se používá vodovodní přípojka.
Já bych to osobně i spojil, takhle je kus železa narvaný do baráku a nikam nepřipojený.
Jakože ten bojler uzemnit na tu vodovodní trubku a dál neřešit? Nebo reaguješ na osmozu...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od vla »

Já bych v tom případě udělal nové zemění odpovídajícího zemního odporu. Jenže já to umím a změřím. Jakékoliv kusy čehokoli co trčí ze země mi korektní nepřijdou. Ale nechci ti odporovat, každý máme nějaké zkušenosti a představy. Ten bojler bude jen FV, nebo taky připojený na domovní síť?
Nemám rád tenhle stát.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

vla píše:Buď je zkorodovaný, nebo potažený ZnO, obojí asi těžko, nebo je koroze mírná, nebo je jen špinavý, bláto, beton atd. Žárově zinkovaný povrch je vůči korozi docela odolný Když to člověk nevidí, neví co si přesně představit. Já bych se u bojleru snažil držet předpisů.
Tak jako zrovna já mám vystudovanou chemii a lítám v tom skoro on narození. Zase na druhou stranu zápasím s elektro, uzemněním a vše okolo toho, to mě na fakultě i v životě minulo hodně velkým obloukem. Fe/Zn pásek je zkorodovaný i potažený oxidem zinečnatým. Zinek na povrchu je místy již spotřebovaný, pod ním je Fe3O4, takže je tam bodová koroze do hloubky a na povrchu ZnO (jak jinak, když je to tam 70 let).
Tak jako zemní to, jističe jistí, takže to "nějak" funguje, ale moc iluzi o kvalitě toho zemnění a celého domu nemám.

Co to přehnat a pospojovat vše? Tj. svorku na vodovodní trubku, zvenku očistit zoxidovaný pásek, dát zinkovou svorku a přes zeď přivést k vodovodní trubce a pak to přivést k bojleru (a případně tu zem použít třeba i na přímotopy v přechodném období, když bude nahřátý bojler)?
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

vla píše:Já bych v tom případě udělal nové zemění odpovídajícího zemního odporu. Jenže já to umím a změřím. Jakékoliv kusy čehokoli co trčí ze země mi korektní nepřijdou. Ale nechci ti odporovat, každý máme nějaké zkušenosti a představy. Ten bojler bude jen FV, nebo taky připojený na domovní síť?
Ten bojler má dvě oddělené spirály. Jednu spirálu mám na FV (regl BEL) a druhá spirála jde z distribuce přes HDO.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od vla »

Tak bych to pospojil přes domovní síť.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

Na oboje. Ale myslel jsem tím to, že asi není dobré mít jen tak ocelovou trubku strčenou do baráku, aniž by byla uzemněná. Ne že z téhle trubky se udělá zemnění :)

Odkaz na osmózu byl v tom, že tam píšou, že když barák nemá zem, že se dá místo toho použít vodovodní přípojka z řadu, ne vedoucí udkudsikamsi.

Tj. já bych to všechno popropojoval, co je a má být zem, tak ať je to i doopravdy. Tedy jak popisuješ dále.
Janulka píše:
cipis píše:V tom pdfku s článkem z amára je psané, že pokud není zem, tak se používá vodovodní přípojka.
Já bych to osobně i spojil, takhle je kus železa narvaný do baráku a nikam nepřipojený.
Jakože ten bojler uzemnit na tu vodovodní trubku a dál neřešit? Nebo reaguješ na osmozu...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

BEL musí být galvanicky oddělený, tak jak tak nás defacto v tomto problému spirály nezajímají. Od BELu musí jít výstup přes dvojitý jistič, a pokud je po cestě pohyblivý přívod, tak přes chránič typu B, což celý systém pošle do finančních výšin. Tudíž je lepší předělat pohyblivý přívod na pevný, a pak se bude řešit jen to zemnění.
Tedy pokud jsem to pochopil správně, jak se tu kdysi debatovalo o připojení bojleru pevným/pohyblivým přívodem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:BEL musí být galvanicky oddělený, tak jak tak nás defacto v tomto problému spirály nezajímají. Od BELu musí jít výstup přes dvojitý jistič, a pokud je po cestě pohyblivý přívod, tak přes chránič typu B, což celý systém pošle do finančních výšin. Tudíž je lepší předělat pohyblivý přívod na pevný, a pak se bude řešit jen to zemnění.
Tedy pokud jsem to pochopil správně, jak se tu kdysi debatovalo o připojení bojleru pevným/pohyblivým přívodem.
Uff, mám to udělané úplně jednoduše a postupně takto:
1. panely na střeše
2. 2x pojistkový DC odpínač s 2x DC pojistkami 12A
3. Bel
4. Kabely v zemi 3x2,5 dvojitá chránička 20m do RD
5. 2x pojistkový odpínač AC s AC pojistkami 16A
6. Bojler, dvě spirály.

Všechny kabely jsou v lištách, nepohyblivé. Jediná pohyblivá část kabelu je těsně u bojleru výstup z lišty do bojleru v chráničce cca 50cm = jinak to ani zapojit do bojleru nejde.

Ještě chci mezi bod 2. a 3. přidat přepěťovku. A ještě uzemnit ten bojler (pospojuji nepoužívanou vodovodní trubku se zemnícím páskem zvenku domu a přivedu k bojleru).
Měl tam být ještě AC jistič 16A, ale někdo tady říkal, že je to zbytečné a lepší jsou 2x AC pojistky, které přeruší oba vodiče.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

Tam má být dvojitý jistič, aby to vyhodilo oba póly, což ten pojistkový odpínač neudělá.
Tj. pojistka zareaguje jen na jednu poruchu, ale furt je na druhé straně napětí, kdežto spřažené jističe shodí oba "konce".

Pohyblivá = končí vidlicí a je do zásuvky? Není, takže :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:Tam má být dvojitý jistič, aby to vyhodilo oba póly, což ten pojistkový odpínač neudělá.
Tj. pojistka zareaguje jen na jednu poruchu, ale furt je na druhé straně napětí, kdežto spřažené jističe shodí oba "konce".

Pohyblivá = končí vidlicí a je do zásuvky? Není, takže :)
Jaký AC dvojitý jistič konkrétně bys tam dal? A dát ho před pojistky nebo za pojistky?
Právěže tam původně měl být AC jistič, ale tady na fóru mě to rozmluvili... každý radí něco jiného.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

Janulka píše: Jaký AC dvojitý jistič konkrétně bys tam dal? A dát ho před pojistky nebo za pojistky?
Právěže tam původně měl být AC jistič, ale tady na fóru mě to rozmluvili... každý radí něco jiného.
Upřímně se v tom nevyznám, jaký jistič, jaké charakteristiky a jaký typ (asi B). Není už lepší dát těsně před bojler proudový chránič typu B - ale zase nevím, když z Belu leze 120Hz, jestli to ten chránič pobere.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

Právěže B to pobrat musí (proto je nařízen normou). Jenže ta pálka za něj je rovna ceně toho bojleru ...

Standardně se dává k bojleru jistič 16A char. B, jenže BEL je IT síť, tak se musí jistit oba fázové vodiče - z BELu neleze fáze a nulák, ale dvě fáze. Už si nepamatuji, co se říkalo o přizemnění jednoho toho fázového vodiče, tj. že se z IT sítě udělá TN.

Nejen z tohoto důvodu se mi nakonec válí stavebnice BELu někde doma a šel jsem do plnohodnotné FVE. Tam sice tomu B chrániči také neuteču, ale už se to pak "ztratí" v těch dalších desítkách tisíc navíc.

Jinak typ B u chrániče je úplně něco jiného, než charakteristika B u jističe, to jen pro připomenutí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:Právěže B to pobrat musí (proto je nařízen normou). Jenže ta pálka za něj je rovna ceně toho bojleru ...
Standardně se dává k bojleru jistič 16A char. B, jenže BEL je IT síť, tak se musí jistit oba fázové vodiče - z BELu neleze fáze a nulák, ale dvě fáze. Už si nepamatuji, co se říkalo o přizemnění jednoho toho fázového vodiče, tj. že se z IT sítě udělá TN.
Nejen z tohoto důvodu se mi nakonec válí stavebnice BELu někde doma a šel jsem do plnohodnotné FVE. Tam sice tomu B chrániči také neuteču, ale už se to pak "ztratí" v těch dalších desítkách tisíc navíc.
Tady je dvojitý jistič char. B 16A za 288,- Kč:
https://www.elektromaterial.cz/noark-10 ... _MQAvD_BwE
Může nám to tam elektrikář dát nebo tento není vhodný?

Jak to tedy mají zapojené ostatní, co mají Bel na bojler? Už se v tom ztrácím. Dívali jsme se na firmy, které prodávají celé hotové sety na ohřev vody, všichni tam mají panely, regulátor (Bel nebo Oplocký nebo Marko), 2x pojistkový odpínač a konec. Sem tam někdo i přepěťovku.
Třeba v setu na eshopelektronika.cz dávají před bojler 1x AC jistič 16A. Ptali jsme se jich, co tam dávají. Také z toho Oplockého i Marko leze modifikovaný sinus (L1 a L2) a není tam klasicky L N PE.
https://www.eshopelektronika.cz/data/im ... a-qqpx.png

Některé montážní firmy fotovoltaiku ani neuzemňují. Podle mě je v tom trochu hokej, každý si to dělá jak chce. I tady na foru mě jeden elektrikář radí jen pojistky, druhý ac jistič. Ptala jsem se elektrikáře u nás, ten mi řekl, že tomu nerozumí a dělá jen domovní instalace, což mě fakt dostalo :lol: Mě jde jen o to, aby to někoho nezabilo, kdyby třeba začal téct bojler. Aby to vyhodil jistič nebo se přepálila pojistka, to je mi fuk, nejsem z oboru, hlavně, aby to nikoho nezabilo.
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

BEL a ani ty další konstrukce nejsou dle normy provozovatelné.

Na straně FV je vyšší napětí jak 120 V, takže tam musí být dle normy hlídač izolačního stavu. Což je další krabička o hodnotě bojleru. Na výstupu není TN síť, ale IT a s tím souvisí jištění obou fázových vodičů. Opět dle normy.

Správně bys tam měla mít ten proudový chránič typu B, protože výrobce neuvádí, že tam nemusí být.

Dvojitá pojistka je hezká, ale v momentě, kdy se přeruší jedna, tak je furt druhá strana napájená z druhého fázového vodiče, proto to musí být spřažené, aby se to odpojilo celé.

Základní princip je v tom, že je bojler a trubky a všechno kovové pospojované a uzemněné. Takže když se něco poškodí, tak se to dostane na už uzemněnou kostru.

Chránič při zjištění úniku 30 mA samočinně odpojí. Ale jak se už psalo a debatovalo, je to další šílená darda.

Elektrikář dělá dobře, dělá, čemu rozumí, o čem ví.
Drtivá většina amatérsky (bohužel asi i dost těch profesionálně) postavených elektráren není dle norem. Některé jsou i životu nebezpečné za normálního stavu, natož při poruše.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Ty pojistky / DC jistič před regulátorem jsou jenom kvůli tomu, aby to bylo možný odpojit kvůli nějaké opravě a pod.
Jak je napsáno výše, u žádného z těchto aparátů není splněná norma pro FV, ČSN 33 2000-7-712/ed.2 , neprošlo to státní zkušebnou, takže to není výrobek, který by se mohl oficiálně prodávat a montovat, je to řekněme "dětská hračka" - podobně jako elektrickej pitbike s 11kW motorem, na kterým jezdí mladej ve 12-ti letech, a bez řidičáku...
Pokud se dodrží to, že bude uzemněná kontrukce panelů, stejně jako biler a vývodní trubky, a zbytek bude důsledně ve dvojité izolaci, tak by žádný extrémní nebezpečí nemělo hrozit. Ale papír na to nenapíšu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

Tak Vám oběma moc děkuji. Konečně jsem prozřela :yes: :handshake2:
Čistě náhodou, když Bel vyměním za něco jiného jednoduchého, tak si moc nepomohu, abych splnila normu nebo, aby z toho lezla normální síť se vším všudy.
Třeba toto: https://www.tme.eu/cz/details/mppt-3000 ... mppt-3000/

Leze z toho také IT síť nebo TN? Ty zásuvky na 230V s kolíkem tam evokují pocit, že by...
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

To je to samé v bleděmodrém ...

Vždycky z toho poleze IT síť, protože je to napájené z baterek. TN síť si z toho musíš udělat sama, uzemněním jednoho pólu. A jsme zase u několikaletého tématu, které měniče to zvládnou a které ne.

Stejně tak je dlouhé další téma, jak na vodu a pak rozšiřovat. Na to je odpověď, některým i po těch letech stále nechtěná, prostě to rozšířit nejde. Buď jedeš vodu, za levno, bez jakéhokoliv rozšiřování v budoucnu, anebo jedeš už plnohodnotnou FVE, za dost jinačí peníze.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm
Reputace: 2

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:To je to samé v bleděmodrém ...

Vždycky z toho poleze IT síť, protože je to napájené z baterek. TN síť si z toho musíš udělat sama, uzemněním jednoho pólu. A jsme zase u několikaletého tématu, které měniče to zvládnou a které ne.

Stejně tak je dlouhé další téma, jak na vodu a pak rozšiřovat. Na to je odpověď, některým i po těch letech stále nechtěná, prostě to rozšířit nejde. Buď jedeš vodu, za levno, bez jakéhokoliv rozšiřování v budoucnu, anebo jedeš už plnohodnotnou FVE, za dost jinačí peníze.
Tohle je v zeleném ;) A má to displej. Kdyby to bylo v růžové, tak Bel prodám a měním.
S tou vodou počítám, že to bude jen na vodu a když budu chtít víc, tak druhý string odděleně a na zásuvky a ostatní.
Chtěla jsem dát za Bel přepínání, aby se to po nahřátí bojleru přepnulo na přímotop (jaro/podzim přitápění), ale když to vidím, tak se bojím dát děckám do pokojů na zeď kovový přímotop a přivést výstup z Belu. Nebo na žebřík v koupelně. Nemám k tomu teď důvěru, možná do garáže nebo někam bokem budiž.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek