Chování MPPT

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
sellenen
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 03, 2023 7:41 am
Lokalita: Vlašim

Chování MPPT

Příspěvek od sellenen »

Zdravím,

zajímalo by mě, z technického hlediska, chování MPPT regulátoru zapojeného s druhým stejným regulátorem paralelně k panelu.

Př. Panel 700Wp. Na něj připojené dva regulátory třeba max výkonu 400W.
Jak se to bude chovat?
Jak, když panel dává třeba 200W, a jak, když dá třeba 600W?

Díky.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Chování MPPT

Příspěvek od PetrDubi »

Bude se to chovat blbě, protože se ty regulátory budou mezi sebou hádat a navzájem si budou ovlivňovat parametry panelu - tohle to je prostě blbost..
Budeš si muset sehnat silnější regulátor nebo tam dát jenom jeden s tím, že nedokáže z panelu vytáhnout maximum, ale při horším počasí bude dodávat co bude moct.
Samozřejmě pokud by tam byl ten slabší regulátor, tak musí zvládat zkratový proud panelu, aby nedošlo k jeho odpálení.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PF23
Příspěvky: 15
Registrován: pon bře 06, 2023 4:13 pm
Lokalita: Klimkovice

Re: Chování MPPT

Příspěvek od PF23 »

Vsadím se, že se hádat nebudou. Nejdříve se spálí jeden regulator a pak druhý. Tedy pokud nemaji overvoltage protection.
VOC 700Wp panelu bude mnohem vyšší, než ten regulátor snese.
Je potřeba aby VOC FV modulu byl menší, než co snese regulátor.
8kW Easun, 10kWp, 450Ah Lion
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Chování MPPT

Příspěvek od solárník »

Některý regulátory se dají stohovat a musí se mezi sebou propojit komunikačním kablíkem, že se pak neovlivňují, nedávno jsem to někde viděl, ale teď si zaboha nevzpomenu, co to bylo za značku.

Jako asi takhle - dvě zařízení ještě celkem jdou většinou, pokud je to kvalitní regulátor s dobrým software. Tři už nefungují vůbec většinou, dělá to hrozné věci.

Já třeba provozuju Tristar MPPT hacknutý na 90A a "modrásek" přifázovávací měnič (SUN-1000) a snesou se. Na druhém poli mám Lumiax MPPT hacknutý na 60A a druhý "modrásek" a taky se snesou a funguje to rozumně. Občas si Lumiax postaví hlavu a pomátne se, ale to je tak jednou za měsíc. Tristar úplně v pohodě pořád.

Zkoušel jsem jednou dát na velké pole dva modrásky a Tristar a už to panikařilo, mppt nastavilo jen asi 20V a jelo to na poloviční výkon.

p.s. oba zmíněné regulátory i "modrásci" samozřejmě podporují neomezeně velké solární pole, to je základní podmínka.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Chování MPPT

Příspěvek od wimpi »

Neomezené solární pole pro modráska?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Chování MPPT

Příspěvek od Pawel »

Každý MPPT regulátor musí mít své pole.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Chování MPPT

Příspěvek od solárník »

wimpi píše:Neomezené solární pole pro modráska?
Jo, mám na 1000W modráskovi 4 kWp pole, už rok bez problému, na druhém 2,5 kWp pole. Dá jen svoji maximálku a nic se mu nestane. Stejně funguje i spousta solar mppt regulátorů, jako třeba zmíněné Morningstar Tristary nebo Lumiaxy.
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Chování MPPT

Příspěvek od Soban »

Každý mppt musí mít svoje panely!
Victron mppt se dají vzájemě propojit takže pak přechází všechny mppt do absorpce či floatu a tím pádem se nehádají a využijí se na 100%
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Chování MPPT

Příspěvek od wimpi »

solárník píše:
wimpi píše:Neomezené solární pole pro modráska?
Jo, mám na 1000W modráskovi 4 kWp pole, už rok bez problému, na druhém 2,5 kWp pole. Dá jen svoji maximálku a nic se mu nestane. Stejně funguje i spousta solar mppt regulátorů, jako třeba zmíněné Morningstar Tristary nebo Lumiaxy.
To mi nějak nesedí. Modrásek má podle typu limit vstupního napětí 22-65 nebo 45-90 případně 60-110. To nemá žádný limit vstupního proudu? To máte všechny panely paralelně?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek