Rozšíření ostrova

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

Dobrý den,
jsem v ostrovním systému nová a využívám jej pouze na provoz pár malých spotřebičů...
nyní jsem se rozhodla pro zdvojnásobení výrobní kapacity z 3 panelů na 6...

zde jsem narazila na baterie Články Li-Ion, cena je téměř stejná jako Články LiFePO4...
nějak nechápu rozdíl... neměla by cena Li-Ion být výrazně nižší?
také se u baterek Li-Ion a LiFePO4 bojím případného výbuchu, hoření...

fotovoltaika mě úplně nadchla ale kdykoli se někoho zeptám tak slyším jen "nojo blbá ženská", "holka, ty se do toho raději nes.."

můžete mi prosím vyvrátit nějaké bludy? existuje nějaký český článek kde by jsem se dočetla co vše pořídit a případně zapojit aby jsem měla bezpečný LiFePO4 systém?



Závěrem by jsem chtěla poděkovat (snad se v Vaší komunitce rozkoukám) a jelikož jsem z oboru IT, ráda by jsem se pochlubila SW pro raspberry pi, který se aktuálně snažím vyvinout na epever skrze RS-485 s klasickým webovým rozhraním: https://upaji.net/fvp/
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Reputace: 67
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od bokser01 »

Ahoj, Lifepo4 nebo li-ion se rozhodně neboj. Lifepo4 je podle mě nejbezpečnější chemie. U Li-ion je riziko, když selže nějaká ochrana baterie a dojde k přebíjení, tak zkrátka dost agresivně splane...

Kup si nejlépe hotovou lifepo4 baterii zde na shopu, kde přímo na baterii budeš mít na štítku napsané i kolik nastavit nabíjecí napětí (BULK, FLOAT)


PS: to vyčítání dat máš moc hezky udělané :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od rottenkiwi »

CI NMC LTO alebo LFP, tak pozriet si video od toho PhD. :

https://www.youtube.com/watch?v=wUrLebA ... index=1832

Lion je nespravne pomenovanie pre LCO, LMO, NMC433, NMC532, NMC811, NMC9 1/2 1/2, NCA.
Problem je, ze horia pri prebiti na 110 - 130 SOC a na 4.3 - 4.4 V, a unika z nich pod tlakom
zmeska plynov, ktore su zapalne a toxicke. Teploty 1200 - 1300 *C
Ak su clanky v nevhodnom plastovom obale, tak ten hori tiez a kvapka
a clanky lietaju ako projektily a prska z nich roztaveny kov.
Tyka sa to najma kolobeziek bez vhodnej ochrany baterky, preto
casto v budovach tie kolobezky horia a chyti cela budova,

U LFP a LTO tiez unikaju plyny, ale tie vacsinou nehoria, ale ak tam je iny zdroj
iskrenia, nie baterka, tak horia aj tie plyny ak ich iskra zapali.

Ak je baterka pod dohladom a mam tam termokameru alebo aspon 16 teplotnych
senzorov a poznam normalny stav a naraz sa mi tam nieco hreje, tak si musim
dat pozor, a skontrolovat to.

Aj auto predsa pred jazdou kontrolujem a nepojdem s poskodenym na cestu.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne stř bře 22, 2023 4:48 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

kouknu na to... ale mám dost malý systém a tak by měnič neměl mít šanci přesáhnout nabíjecí napětí


PPS: koukala jsem, že spousta lidí monitoring řeší a fascinuje mě, že do toho dávají desetitisíce (já mám nástabu na raspberry pi zero kde mi RS-485 napájí a zároveň bere data; spotřeba cca 2W) přitom má pořizovací cena je pod 1000kč, tak když se mi povede vše vyladit, mohu nabídnout hotové řešení :) bohužel bych mohla nabídnout pouze pro měniče epever
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

rottenkiwi píše:...
děkuji za video... kouknu :)
aha, aha takže lion nerovná se li-ion? nebo jsem zase blond :D
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PetrDubi »

Ne, problém je, že se vsechny ty typy co ti tam vypsal kiwi (LCO, LMO, NMC433, NMC532, NMC811, NMC9 1/2 1/2, NCA) označují jako Li-ion, ale liší se složením elektrod, chemií, životností, provozníma proudama, zápalnou teplotou, energetickou hustotou a bezpečností. Jsou to vlastně odlišné typy baterií (co se týká parametrů a vlastnosti) který spojuje jenom to, že všechny jsou na bázi lithia.
Když si ty názvy vygooglįš, tak uvidíš ty rozdíly, je to popsaný myslím i na wiki a podobně.

Ps: je to stejný jako když někdo řekne databáze, ale to může být SQL, noSQL, SQLite, DBF, Acces, databáze typu influxdb a podobně. Všechno jsou to databáze a přitom jsou mezi nima velký rozdíly.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

PetrDubi píše:Ps: je to stejný jako když někdo řekne databáze, ale to může být SQL, noSQL, SQLite, DBF, Acces, databáze typu influxdb a podobně. Všechno jsou to databáze a přitom jsou mezi nima velký rozdíly.
Jééé děkuji :yes:
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od tomasko »

este jeden pohlad na cenu Lion a LiFePO4.
Cena clankov je na pohlad podobna, ale treba si uvedomit, ze napr. na 24V system skladas 7S-Lion vs. 8S-LiFePO4. Takze potrebujes 1 clanok LiFePO4 viac. pre 48V system je rozdiel 2 kusy clankov. na 12V to nnie je mozne rozumne porovnat.

Zaujalo ma to vycitanie informacii z epeverov. osobne si skladam prave system z komponentov tejto znacky a nejaky monitoring by som uvital. SW moc nie som.
Přílohy
IMG_20230308_092849.jpg
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Forrest
Příspěvky: 71
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Reputace: 2
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 450
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od Forrest »

PajaT píše:kouknu na to... ale mám dost malý systém a tak by měnič neměl mít šanci přesáhnout nabíjecí napětí


PPS: koukala jsem, že spousta lidí monitoring řeší a fascinuje mě, že do toho dávají desetitisíce (já mám nástabu na raspberry pi zero kde mi RS-485 napájí a zároveň bere data; spotřeba cca 2W) přitom má pořizovací cena je pod 1000kč, tak když se mi povede vše vyladit, mohu nabídnout hotové řešení :) bohužel bych mohla nabídnout pouze pro měniče epever
Ahoj,
Tohle co máš na to vyčítání dat a převodu na web mě fakt moc zajímá... Řeším, jak dostat data na web a vyhnout se monitoringu přes jejich cloud.. U mě je výhoda, že mám v systému zapojen notebook, kterým monitoruju ještě jiné systémy a běží v režimu 24/7. A když už tam je NTB, tak na něm je puštěn i Charge Controller..
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a dočásných 450Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Jiří Tencer
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 31, 2022 1:21 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od Jiří Tencer »

PajaT píše:kouknu na to... ale mám dost malý systém a tak by měnič neměl mít šanci přesáhnout nabíjecí napětí


PPS: koukala jsem, že spousta lidí monitoring řeší a fascinuje mě, že do toho dávají desetitisíce (já mám nástabu na raspberry pi zero kde mi RS-485 napájí a zároveň bere data; spotřeba cca 2W) přitom má pořizovací cena je pod 1000kč, tak když se mi povede vše vyladit, mohu nabídnout hotové řešení :) bohužel bych mohla nabídnout pouze pro měniče epever
Dobrý den,psal jsem Vám zprávu,děkuji
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od cipis »

Umi to i vic zarizeni na jedne lajne? Treba 9?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
romaneek
Příspěvky: 5
Registrován: pát říj 07, 2022 11:35 am
Reputace: 0

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od romaneek »

Zdravím všechny zkušené,
nechci zakládat nové téma, tak se připojím sem.
Skladba mého ostrova v podpisu.

A nyní můj dotaz.
Používám tuto baterii:
https://www.epaprostory.cz/bateriove-ul ... rny-5-8kwh
A bohužel jak jsem zjistil užíváním, kapacita nedostačuje.

Prostor pro navýšení kapacity o další baterii mám a chci se zeptat jestli je možné paralelně propojit s měničem kombinaci mé LiFePO4 baterie s Li-ion baterií 12S2P-6,85kwh, která je tu tak často diskutována.
Zamlouvá se mi cenově v porovnání s lifepo4..

Pokud ji bude hlídat BMS tak to půjde a nebude na škodu?
Nebo je to cesta špatným směrem a je nutné použít taktéž lifepo4?

Díky za případné reakce a rady Roman..
Dřevostavba 40m2.
Ostrov z 10x JINKO 460Wp černý rám IP68 Half Cut, MPP Solar PIP 5048MKX, lifepo4 v boxu s BMS 48V 5,8kWh
Měnič a baterie venku v odvětrané bedně z 12cm PUR panelů..
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od Soban »

Teoreticky to jde, ale já osobně bych to nedělal a koupil stejnou technologii.

Skoukni https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=10759 zde to řešili.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

aktuálně jsem s výčtem dat na začátku a asi jako všichni zde mám to jen jako koníček...
za měsíc, možná dva založím nové téma, vytvořím instalačku na github a návod...
asi bych ocenila někoho z Plzeňského kraje, co by mi umožnili systém testovat... (za pořizovací cenu cca 1100 bych jim vše nainstalovala a připravila) s tím, že by mi podávali informace o problémech případně mi umožnili přístup k HW pro aktualizaci dat :)

Aktuálně mám dělané pouze čtení dat z regulátoru a stav baterie, kterou udává regulátor hodně orientační... nevím zda je to tím, že používám olovo?! ale aktuálně šetřím na doporučené LiFePO4
Spotřeba je z regulátoru aktuálně nulová, protože výstup měniče zvládne tak max. světla...
ráda bych tedy měla nějaký jistič, ideálně mezi baterkou a měničem co by uměl počítat spotřebu, s wifi přístupem (api bych si napsala)
kdyby někdo o něčem věděl bylo by to moc fajn :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od rottenkiwi »

Spocitat presne, kolko sa z/do baterky vybralo/dostalo, nie je jednoducha uloha,
ale je to zabava zacat, videi je na UT dost, a potom to cizelovat, aby to bolo lepsie
ako napr. BMV7x2 a pod. shunty.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

rottenkiwi píše:Spocitat presne, kolko sa z/do baterky vybralo/dostalo, nie je jednoducha uloha,
ale je to zabava zacat, videi je na UT dost, a potom to cizelovat, aby to bolo lepsie
ako napr. BMV7x2 a pod. shunty.
vím, že existují měniče co to počítají... ale mnohem efektivnější a univerzálnější by bylo počítat to už mezi měničem a baterkou... měřit spotřebu se dá celkem snadno, když se baterie nijak nenabíjí... ale když se nabíjí je tak kolísavé napětí a tak se velice těžko dá odhadnout spotřeba... bylo by to hodně orientační a třeba u olova úplně bez šance...
u spotřeby bych ráda měla přesnější data aby se dalo počítat kolik se ušetřilo a kdy přesně byl jaký odběr.
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od Soban »

Na baterie victron smartshunt, s displejem BMV712.

Na AC 230V koupit elektroměr.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od rottenkiwi »

NO zalezi ako presne viem zmerat prud a napatie z baterky a s akou frekvenciou.

Napr. ak zmeram prud cez INA2xy +- 10 mA a napatie s ADS1115 +- 10 mV
s frekvenciou napr. 5 Hz, tak uz mam celkom presne meranie SOC.
Len sa musi osetrit drift s teplotou, alebo musi byt teplota konstantna.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PajaT
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 22, 2023 3:58 pm
Reputace: 2
Lokalita: Plzeň

Re: Rozšíření ostrova

Příspěvek od PajaT »

Tak to stalo nehorazne penez ale musim se pochlubit:
Cely system se zakopal do zdi, udelala se specialni zasuvka na zimu, kde vyrabim prd a ted mohu prepinat el.
na 1. Na cely byt (svetla a vetsina zasuvek), jen lednici nebo pouze zasuvku na nabijeni telefonu pod parapetem.
menic ma vypinac hned vedle zasuvek tak, ze se vypne i menic (aby v zime nebezel naprazdno a nepapal elektriku jen tak)

cely system ma nakonec jen 600W (vic panelu na zabradli terasy meho bytu nedostanu :D)
Baterka lydepo4 (asi kazdy pozna od koho...)

Na vycet informaci pouzivam tisteny spoj vlastni vyroby (viz foto), napajene rs485 (klasickym lan kabelem) a vytvorenim webu na localu pres wifi (funguje samostatne - ma vlastni wifi pristupy, nebo jde napojit na router a se stalou IP jako mam ja, mit vse pristupne z venku)
Přílohy
IMG_20230819_162638.jpg
IMG_20230820_084653.jpg
IMG_20230824_122404.jpg
IMG_20230824_122345.jpg
IMG_20230824_122327.jpg
IMG_20230824_122322.jpg
IMG_20230820_171621.jpg
IMG_20230820_103430.jpg
IMG_20230819_151152.jpg
IMG_20230824_122322.jpg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek