Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 915
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od trud »

Stale som nedostal odpoved :) bude to fungovat?--obmedzi mppt prud do ongrid menica na 10A :?
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Marek_Kuřim »

střídač píše:
trud píše: takto..panel..mppt..bateria..on grid menič ..prudove rele
Toto jsou chválihodné, leč krajně problematické, úvahy.
Snad! to vyřeší, jak jinak, Číňani dodávkou:
hybridní měnič Vertex 48V 3kW,
nebo hybridní měnič Axpert KS 24V 2400W.

Dle popisu asi!!! tato zařízení řeší za přijatelné, a tím i investičně navrátitelné ceny, zde diskutovatelné problémy.http://www.voltronicpower.com/. Patrně tato zařízení začnou dodávat do obchodní sítě po CeBit. Pokud se domluvíme na aspoň 10 kouscích, asi ta cena bude bezkonkurenční. Budu se dotazovat.
Mám to v oku a jsem zvědavý.
Nejen na to, ale třeba i na Alrex. Přestože tu na ně nejsou zrovna pozitivní ohlasy, ještě bych je přes palubu neházel.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 915
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od trud »

střídač píše:
trud píše: takto..panel..mppt..bateria..on grid menič ..prudove rele
Toto jsou chválihodné, leč krajně problematické, úvahy.
Snad! to vyřeší, jak jinak, Číňani dodávkou:
hybridní měnič Vertex 48V 3kW,
nebo hybridní měnič Axpert KS 24V 2400W.

Dle popisu asi!!! tato zařízení řeší za přijatelné, a tím i investičně navrátitelné ceny, zde diskutovatelné problémy.http://www.voltronicpower.com/. Patrně tato zařízení začnou dodávat do obchodní sítě po CeBit. Pokud se domluvíme na aspoň 10 kouscích, asi ta cena bude bezkonkurenční. Budu se dotazovat.

No hej lenze to su 3kw hracky..ja by som to rad skusil len experimentalne v malom..povedzme 400w..takze potrebujem vediet ci to zapojenie bude funkcne..ako sa bude spravat MPPT regulator ak pripojim on grid menic.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

Marek_Kuřim píše: Nejen na to, ale třeba i na Alrex. Přestože tu na ně nejsou zrovna pozitivní ohlasy, ještě bych je přes palubu neházel.
Nechci je zatracovat, leč nenabízí nic co jde s dobou a cenou.
Osobně si myslím, že dělat cokoli mimo hybrid je cesta do ekonomické smrti. Nehledě na starosti okolo.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

trud píše: No hej lenze to su 3kw hracky
No nevím. Osobně považuji ony 3 kW za maximum toho, co jsem ochoten provozovat a hlavně platit. Pokud to půjde měně jen to přivítám. Velká spotřeba energií, velká závislost a tím i nesvoboda. Tudy cesta vskutku nevede.
Ale i tak, přeji noho šťastně závislých kW.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 915
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od trud »

Nechcem zacat z FVE na streche 2-3Kw ..to by ma manzelka zabila..zacal som s 230w, tento rok by som rad rozsiril na 630w..preto s apytam ci to pojde zapojit ..solar,mppt,baterka a na vystup z mppt on grid menic ktory zopne ak bude doma spotreba..teda aby netlacil do DS..ci staci mppt alebo daky dalsi prudovy obmedzovac pred on grid ?

Fungovalo by ako obmedzovac prudu napriklad toto?
http://www.aliexpress.com/store/product ... 49483.html
Naposledy upravil(a) trud dne sob úno 23, 2013 8:08 pm, celkem upraveno 1 x.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Marek_Kuřim »

střídač píše:
Marek_Kuřim píše: Nejen na to, ale třeba i na Alrex. Přestože tu na ně nejsou zrovna pozitivní ohlasy, ještě bych je přes palubu neházel.
Nechci je zatracovat, leč nenabízí nic co jde s dobou a cenou.
Osobně si myslím, že dělat cokoli mimo hybrid je cesta do ekonomické smrti. Nehledě na starosti okolo.
No, podle všeho ARR0311 by měl dokázat ostrovní, resp. hybridní provoz. A původní cena byla kolem 15kKČ.
Mluvil jsem s nimi před 14ti dny a měli by do cca měsíce aktualizovat info na webu.
Zatím tomu moc nevěřím, ale taky zatím nejsem ve stavu, kdy se musím bezpodmínečně rozhodnout ;-)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od miroc »

pre trud: na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=6kVn6u0bdYc skusa chlapik pripojenie GTI k akumulatoru. Pritom ide o lacne cinske kusy. Podla wattmetra vidiet, ze GTI po pripojeni nabieha postupne do plneho vykonu a zostane na nom. GTI zda sa presne vie, kolko si moze zobrat a nemusis mat obavy, ze ti cez neho v sekunde prehuci 1000A z baterky a zostane z neho len vyhorena skrinka.
Tvoj navrh (FV panel-regulator-baterka-GTI) sa mi pozdava. Prudove rele (ochrana proti preteceniu do DS) by malo zapinat/vypinat vstup z baterky do GTI. GTI bude trvale pripojene k sieti. Maju minimalnu vlastnu spotrebu (do 5W) A dalsie rele odpoji GTI pri dosiahnuti kritickeho vybitia akumulatoru. Zvladlo by to aj smotne GTI, ale jeho nastavenie moze byt na hlbsie vybitie baterie, nez je unosne.
Edit:
Dala by sa jednoducho nastavit priorita - nabijanie baterky, alebo prevadzka GTI do siete. Napriklad uz aj tym, ake vypinacie napatie by bolo nastavene pre odpojenie GTI.
Pripadne este jedno video: http://www.youtube.com/watch?v=hnK8j49r-Fk
Naposledy upravil(a) miroc dne sob úno 23, 2013 9:42 pm, celkem upraveno 5 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 915
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od trud »

No ved mne sa to zda idealne ak by to fungovalo..staci mensia kapacita baterii..lebo pocas dna mam vzdy vecsinu casu spotrebu ze to pojde rovno do siete a nie do baterie.
Tak ak toto funguje.nie je o com :)..len ako to skusit..grid tie mam ale vstupne 22-54 voltov...takze potrebujem 24v zdroj..pripadne dve prepojene baterie.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od SJM »

reprak píše:... a trošku mi přijde že bych byl sám sobě otrokem ve stylu - teď mohu toto, teď nemohu tamto, protože toto atd.. A poučujte o tomto rodinu.
Obvykle je možné být otrokem pouze někoho jiného.

Joseff to již popsal :
joseff píše: ... kdyz budes ochotny provest optimalizaci spotreby a trochu popremyslis co kdy sepnes a nebudes provozovat vse najednou, postaci ti jednofazovy stridac a muzes byt hodne sobestacny s resenim do cca 300 000,-

pokud nechces provest optimalizaci spotreby nebo pokud nejsi omezeny financemi, muzes do toho dat 1 000 000,-, ale stejne budes jen malo sobestacny
Naposledy upravil(a) SJM dne pon úno 25, 2013 9:12 pm, celkem upraveno 1 x.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

Marek_Kuřim píše:No, podle všeho ARR0311 by měl dokázat ostrovní, resp. hybridní provoz. A původní cena byla kolem 15kKČ.
Právě na tento typ jsem myslel, když jsem je tak trochu zatracoval. Pokud "to" bude umět hybrid, bude "to" mít dobrou dokumentaci, dobrou!! podporu, pak mají šanci. Ono totiž kupováním číňanů si krom jiného, podřezáváme větev.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

Lze ten výše zmiňovaný Vertex 48V 3kW brát jako levnější variantu měniče Victron Multiplus 48V 3000VA ? Nebo má Victron nějaké funkce navíc které by ten rozdíl v ceně vysvětlovaly?

V dokumentaci Vertexu se píše:

When PV energy is not sufficient, this inverter will power connected loads and charge battery from AC power source.

Znamená to, že bude v případě nedostatku energie z FV dohánět potřeby z DS a tedy brát z obou zdrojů (to by bylo fajn), nebo že FV větev odpojí a připne AC z DS? A pokud to druhé, bude alespoň FV dále nabíjet baterky?

Také se mi moc nelíbí, že baterie se dobíjí i z DS větve jestli tu větu chápu dobře - nevíte zda lze nějak zajistit, aby se baterie nabíjely pouze z FV větve? Než nabíjet baterie z DS to radši ať teče rovnou do spotřebičů. Chápu tady myšlenku jakési UPS pro případ že vypadne DS a FV nemá Slunce, ale potěšila by mne volba zakázání nabíjení z DS.

Díky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od gupa »

Nabíjení z FV zajišťuje zpravidla regulátor. Takže fyzicky se napojuje FV k aku mimo. Takže pokud má měnič regulátor, měl by být nastavitelný logicky vzato odděleně od funkcí jiných nastavení. Victron ve verzi s nabíječem nemusí nabíjet baterie, to jde nastavit. Já využiji relé, které při nedostatku energie sepne alarm a tak připnu DS, která mi zajistí pouze přetok ampér ke spotřebě. Je tam nutné mít ale časovač, aby to relé necyklovalo když by vyplo alarm a alarm by zase zapnul DS a pořád dokola.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

reprak píše:Lze ten výše zmiňovaný Vertex 48V 3kW brát jako levnější variantu měniče Victron Multiplus 48V 3000VA ? Nebo má Victron nějaké funkce navíc které by ten rozdíl v ceně vysvětlovaly?
No to je oč tu běží. Zatím to ví jen Bůh a výrobce. Snad jediný možný budoucí dovozce do ČR to taky neví. Nezbývá než si jeden koupit a podrobit jej zkoumání.

Nebo, nehledět na cenu a tím i na návratnost a zakoupit si osvědčená, i když neskutečně drahá, řešení.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Marek_Kuřim »

střídač píše:
reprak píše:Lze ten výše zmiňovaný Vertex 48V 3kW brát jako levnější variantu měniče Victron Multiplus 48V 3000VA ? Nebo má Victron nějaké funkce navíc které by ten rozdíl v ceně vysvětlovaly?
No to je oč tu běží. Zatím to ví jen Bůh a výrobce. Snad jediný možný budoucí dovozce do ČR to taky neví. Nezbývá než si jeden koupit a podrobit jej zkoumání.

Nebo, nehledět na cenu a tím i na návratnost a zakoupit si osvědčená, i když neskutečně drahá, řešení.
No, psal jsem si s p. Kolaříkem.... Podle všeho nějaké zkušeosti s Vertexem již má. A inovované modely by měly být relativně brzy k dispozici.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od xmasin »

reprak píše: When PV energy is not sufficient, this inverter will power connected loads and charge battery from AC power source.
Jak jsem studoval manuál a provozní režimy, tak mě přišlo, že pokud je výkon FVE nedostatečný, tak natvrdo přepne na DS a FVE pak dobijí jen baterky a pokud není FVE vůbec tak dobíjí i z DS.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

xmasin píše: Jak jsem studoval manuál a provozní režimy, tak mě přišlo, že pokud je výkon FVE nedostatečný, tak natvrdo přepne na DS a FVE pak dobijí jen baterky a pokud není FVE vůbec tak dobíjí i z DS.
Dělám si pořád naději, že jde o nepřesný překlad, jinak je to planá naděje. Z obrazové části je vytušitelné, že by to přece jen ten hybrid dalo.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

tak snad se to brzy objasní, ten cenový rozdíl je opravdu markantní.

Pak by mne ještě zajímal rozdíl mezi Vertex a InfiniSolar (žlutá vs. zelená krabice od stejné firmy), jelikož dle dostupných popisů mi jediný rozdíl přijde že je v barvě :)
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od xmasin »

střídač píše: Dělám si pořád naději, že jde o nepřesný překlad, jinak je to planá naděje. Z obrazové části je vytušitelné, že by to přece jen ten hybrid dalo.
Já jsem procházel anglický originál a podle všeho se Vertex chová jako "drahé" relé v případě nedostatku výkonu z FVE. Bohužel si nejsem jist, jestli to umí i jiné "hybridní" měniče, zatím jsem jich prošel pár a funkci sdílení FVE a DS má pravděpodobně pouze Xantarex v ceně 100 kKč. Možná by nebylo od věci zkusit se zeptat v Alrexu, jak to bude s hybridním měničem u nich, případně zkusit celou sestavu poskládat z jednotlivých komponent, ale to bude poměrně složité. Hlavně by se musela slušně udělat regulace výkonu zdroje, který by byl připojený do DS a musel by dodávaný proud upravovat podle aktuální spotřeby, potřeby nabíjení baterií a výkonu FVE.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

xmasin píše:Bohužel si nejsem jist, jestli to umí i jiné "hybridní" měniče, zatím jsem jich prošel pár a funkci sdílení FVE a DS má pravděpodobně pouze Xantarex v ceně 100 kKč...
Takže ten Victron to také nemá? Ten je levnější než zmiňovaný Xantrex. Jestli se ptám blbě tak mě nebijte, ale začínám se v tom ztrácet.

Původně jsem si myslel, že bych tím Vertexem za příznivější cenu nahradil jak měnič tak regulátor z rozpisu např. zde:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... SzVyKVLM88

čímž bych se dostal na příznivější celkovou cenu řešení..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek