Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
patamat30
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 13, 2023 7:37 am
Lokalita: Přerov

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od patamat30 »

kodl69 píše: stř kvě 17, 2023 1:38 am On nesepne ten optočlen, ale netuším proč. Vstupem určitě protéká proud, když LED svítí. Tady jsem zásek nečekal, bude to chtít delší bádání. Kapacita schottky: Ani nevím, co jsem tam nakonec nechal osadit, ale na 100Hz to určitě nebude mít zásadní vliv. Těch 10n bude proti kapacitě diody v okamžiku přepnutí o dva řády víc, navíc dioda se zavírá už ve chvíli, kdy je na výstupu usměrňovače cca 10V... I tak, časová konstanta 20k*10n je 20us, oproti půlperiodě 50Hz 10ms, to je fakt málo. Já u práce fakt přemejšlím, i když ot tak nevypadá. Ale co když... Odpory nevybuchly, (dohromady je to 360R, tj jenom 175W :) ) a pořád nechápu, jak může LED svítit naplno a optotriak nesepnout. Hlava mi to nebere. Prostě to funguje korektně do otevření po 90% periody, při 95% začnou pulsy vynechávat, když se vstupní napětí ještě drobek zvýší, tak najednou přestane triak spínat úplně. Záhada hlavolamu. Možný je ještě to, že se triak sice na pár us sepne, ale zase rozepne díky nějaké indukované špičce, která se vrátí zpátky z boilerováho tělesa. Ale že bych něco podezřelýho neviděl na 100MHz osciloskopu, je taky divný.
dělával jsem s tyristory a triaky a někdy býval problém s impulzním buzením takový že v okamžiku příchodu impulzu nabylo na tyristoru ještě dostatečné
napětí aby začal protékat udržovací proud. Musel jsem vše předělat na buzení spojité po celou dobu půlvlny. Právě na začátku půlvlny a požadavku plného otevření hned od začátku periody to může nastat.
Ale to se budilo přes transformátorky jako galv. oddělení.
podobnou vlastnost by mohl mít i triak s optronem . Moožná by stálo za zkoušku použít obyčejný oddělovač s fototranzistorem. jen pozor na závěrné napětí tranzistoru
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od wimpi »

Ahoj, nemáte prosím někdo volnou DPS pro sestavení vytěžovače alá Marek? Děkuji

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek