Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Roura »

kodl69 píše:Uchycení je do typového držáku na DIN lištu, proto to má 72mm šířku. Zároveň se tím vyřeší i izolace od podkladu.
Jestli je ještě možné vzal bych 2 ks.Peníze nejsou problém pošlu jak koli pošta,banka,složenka to je jedno.Vypadá to velmi slušně(profesionálně).
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od PetrDubi »

Ono je u toho arduina taky potřeba udělat správně ten hw kolem, pokud to má fungovat dlouhodobě správně, ty analogový vstupy taky nic moc (co se týká přesnosti a stability), když tam bude odporový dělič z 60V, tak nejmenší rozlišení co dokáže to arduino zmeri bude 0,062V takže přesnost spíš na desetiny V a když tam bude nějaký minimální zvlnění tak už z toho polezou bludy.. Na to by bylo potřeba alespoň 12 bit převodník, ale lepší 16 bit, takže další externí věci..
Prostě to není zase tak jednoduchý jak to na první pohled vypadá. Sám už jsem x věci na arduinu dělal a kromě nějakých "hraček" byly prakticky pokaždý nutný úpravy, když se ukázalo, že to jednodušší řešení není vhodný pro dlouhodobý provoz..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

Ještě mi zbyla jedna neosazená deska dle původního návrhu, přihlásí se o ni někdo? kdyžtak SZ, první napíše, první bere.

to PetrDubi: Arduino není jenom atmega, třeba Attiny1624 ten 12 bit převodník má, ale musíš mu dát ještě externí referenci, interní je ku prdu ohledně teplotní stability a 5V napájení jako reference je nouzovka s chybami výše uvedenými. Další věc je, že krom odporovýho děliče ještě existuje zenerova dioda, kteráti to napětí posune dolů bez větší ztráty rozlišení (třeba 30V zenerka a pak už jeno dělič ze zbývajících 25V) Jednodušší by byla ta detekce průchodu nulou, ale napsat to asi neumím. Možná by stačilo sprostý počítání milisekund do spuštění triaku podle naměřenýho napětí... A už jsem u problémů s nastavováním, tlačítky, jak to nastavení indikovat... pokud by to teda nebylo jenom přes UART (usb) Ale mohlo by to mít displej :) . Jasně tohle je jednoduchá analogová konstrukce se všemi výhodami a nevýhodami daného řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

už je pryč. Frso, pošli mi adesu do sz...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 1918
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od glottis »

detekce nuly se dobre dela primo optoclenem

https://forum.arduino.cc/t/how-to-detec ... o/363095/2

Mereni kldine tou zenerkou primo adc arduina nebo si tam pridat externi na i2c.
nastavovani pak muzes klidne taky delat potenciometrem pripojenym zase na analogovy vstup kdyz nechces delat zadne jine rozhrani.

Vyhoda by byla, ze pak muzes pouzit komernci SSR spinajici kdykoliv (bez zero cross detekce). Bylo by to i bezpecnejsi pro vetsinu lidi.

Slo by to i na esp32 a esphome a nastavovat z HA :)
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Marek_Kuřim »

glottis píše:detekce nuly se dobre dela primo optoclenem

https://forum.arduino.cc/t/how-to-detec ... o/363095/2

Mereni kldine tou zenerkou primo adc arduina nebo si tam pridat externi na i2c.
nastavovani pak muzes klidne taky delat potenciometrem pripojenym zase na analogovy vstup kdyz nechces delat zadne jine rozhrani.

Vyhoda by byla, ze pak muzes pouzit komernci SSR spinajici kdykoliv (bez zero cross detekce). Bylo by to i bezpecnejsi pro vetsinu lidi.

Slo by to i na esp32 a esphome a nastavovat z HA :)
Přečti si celé vlákno. Ten vytěžovač je postavený právě tak a právě proto, aby nespínal v nule :wall:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od PetrDubi »

kodl69:
Jasně, všechno je řešitelný, ale není to vzít jenom nějaký arduino za pár korun, něco k tomu připojit, nahrát jednoduchý program a je hotovo. Taky je to práce na nějakou dobu s testováním, změnama, odlaďováním a podobně. A pokud to má mít nějaký uživatelský ovládání, tak je té práce hned 2x tolik..

Ps: Když někdo napíše arduino, tak předpokládám klasickou atmegu, ale mohl samozřejmě myslet cokoliv jinýho. Ale dávat třeba MEGU 1280 na řízení jednoho triaku na vytěžování už mi přijde jako fakt kanón na vrabce.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od FRSO »

kodl69 píše:už je pryč. Frso, pošli mi adesu do sz...
Posláno
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
glottis
Příspěvky: 1918
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od glottis »

Marek_Kuřim píše:
glottis píše:detekce nuly se dobre dela primo optoclenem

https://forum.arduino.cc/t/how-to-detec ... o/363095/2

Mereni kldine tou zenerkou primo adc arduina nebo si tam pridat externi na i2c.
nastavovani pak muzes klidne taky delat potenciometrem pripojenym zase na analogovy vstup kdyz nechces delat zadne jine rozhrani.

Vyhoda by byla, ze pak muzes pouzit komernci SSR spinajici kdykoliv (bez zero cross detekce). Bylo by to i bezpecnejsi pro vetsinu lidi.

Slo by to i na esp32 a esphome a nastavovat z HA :)
Přečti si celé vlákno. Ten vytěžovač je postavený právě tak a právě proto, aby nespínal v nule :wall:
Ja nepsal spinat v nule. Ale pruchod nulou potrebujes abys to prave mohl sepnout jinde. Takze jak detekuje snulu, pockas 5ms a pak sepnes a mas pul pulvlny
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od jumajazu »

Zdravím, ak by ešte bolo možné pridať sa k objednávke, vzal by som jeden kus. Poprosím info, kam zaplatiť. Ďakujem.
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
cipis
Příspěvky: 4217
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Toto není vlákno na společný nákup!
Kolega zjišťoval předběžný zájem, nesháněl objednávky. Tedy aby měl přehled, jestli je o to zájem a jestli se mu s tím chce dělat. Zájem evidentně je, tak se do toho pustil. Ale obchodní záležitosti si budete řešit jinde, v bazaru, ne tady. Až bude k dispozici něco dalšího, tak to tu promažu, aby tu ta poptávka nezavazela.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Bedra
Příspěvky: 1
Registrován: pát dub 07, 2023 6:21 pm
Lokalita: Hradec Králové

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Bedra »

kodl69 píše:Ještě mi zbyla jedna neosazená deska dle původního návrhu, přihlásí se o ni někdo? kdyžtak SZ, první napíše, první bere.

to PetrDubi: Arduino není jenom atmega, třeba Attiny1624 ten 12 bit převodník má, ale musíš mu dát ještě externí referenci, interní je ku prdu ohledně teplotní stability a 5V napájení jako reference je nouzovka s chybami výše uvedenými. Další věc je, že krom odporovýho děliče ještě existuje zenerova dioda, kteráti to napětí posune dolů bez větší ztráty rozlišení (třeba 30V zenerka a pak už jeno dělič ze zbývajících 25V) Jednodušší by byla ta detekce průchodu nulou, ale napsat to asi neumím. Možná by stačilo sprostý počítání milisekund do spuštění triaku podle naměřenýho napětí... A už jsem u problémů s nastavováním, tlačítky, jak to nastavení indikovat... pokud by to teda nebylo jenom přes UART (usb) Ale mohlo by to mít displej :) . Jasně tohle je jednoduchá analogová konstrukce se všemi výhodami a nevýhodami daného řešení.
to Kodl69: Je-li ta deska ještě volná, mám zájem. Peníze pošlu předem. Bedra.

Malý ostrov ve výstavbě. Po svátcích upgrade na 48V + další panely.
Stanley
Příspěvky: 54
Registrován: pát srp 05, 2022 7:41 am
Lokalita: Králíky

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Stanley »

Tak Číňan dodal plošáky, pošta proclila,a tak pomalu finišuju, pochopitelně jsem musel doobjednávat součástky, které jsem zapoměl v prvotní objednávce...
Přílohy
20230408_191629.jpg
Ostrov 4,2 kWp měnič MUST PV1800 VHM 48V 5000W, baterka LiFePo4 EVE 280Ah 48V, BMS JK SMART 8-24s 200A balancer 2A
Stanley
Příspěvky: 54
Registrován: pát srp 05, 2022 7:41 am
Lokalita: Králíky

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Stanley »

Ještě z boku.
Přílohy
20230408_191655.jpg
Ostrov 4,2 kWp měnič MUST PV1800 VHM 48V 5000W, baterka LiFePo4 EVE 280Ah 48V, BMS JK SMART 8-24s 200A balancer 2A
Stanley
Příspěvky: 54
Registrován: pát srp 05, 2022 7:41 am
Lokalita: Králíky

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Stanley »

U filtru MIFLEX FP-250/16-4N7 je L a N in 1 , 3 a L a N out 2 , 4 ? Tedy 1 a 3 půjde z triaku a 2 a 4 na měnič ? Chápu to správně ?
Ostrov 4,2 kWp měnič MUST PV1800 VHM 48V 5000W, baterka LiFePo4 EVE 280Ah 48V, BMS JK SMART 8-24s 200A balancer 2A
Stanley
Příspěvky: 54
Registrován: pát srp 05, 2022 7:41 am
Lokalita: Králíky

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Stanley »

Dneska na stole zprovozněno a nastaveno . Funguje fajn.
Přílohy
20230416_101733.jpg
Ostrov 4,2 kWp měnič MUST PV1800 VHM 48V 5000W, baterka LiFePo4 EVE 280Ah 48V, BMS JK SMART 8-24s 200A balancer 2A
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Pawel »

Koupil jsem od Marka kdysi dávno také jednu desku. Dnes jsem na to zapojil asi na 1,5kW a cuká to s napětím na měniči jak prase. Žárovky se můžou umrkat. Nedá se to takto provozovat, měnič mám Axpert King 5kW a baterku 280Ah. Jak se to chová tobě? Díky za jakoukoliv radu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

to musíš správně nastavit, máš nastavenou moc velkou strmost. Ale bez laboratorního zdroje (nebo aspoň imitace kde dokážeš měnit napětí 50-60V ) nemáš šanci to rozumně nastavit. Já jsem si s tím hrál skoro deset minut. Trimry se ovlivňují, a nastavit rozmezí 0-100% na 1V pro lifepo4 (53.5 - 54.5V) je celkem pakárna.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Pawel »

Díky, hlavně že vím že je to jen nastavením, budu zkoušet.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

Dost malá pravděpodobnost, že se ti to podaří bez toho zdroje... Už jsem ledacos nastavoval, a když píšu, že to de blbě i se zdrojem, tak to myslím vážně. Když budeš mít malou strmost, nebude se využívat plnej výkon boileru, naopak příliš vysoká strmost dělá to co popisuješ, napětí chodí nahoru dolu a mění se výkon do boileru.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek