Napětí zakoupených článků.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Tom68
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 08, 2022 8:54 pm

Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Tom68 »

Dobrý den, měl bych dotaz na zkušenější. Před cca 2,5 měsíci mi přišly nové LiFePo články. Dnes jsem se postil do sestavení baterie (již jsem to 3x v minulosti dělal), ale byl jsem překvapen, když před inicializací jsem články měřil, tak napětí se pohybovalo od 2,95 do 3,17. Jednak se mi to zdá nízko a jednak velký rozptyl. Má někdo zkušenost jaké prodejcem dodané články mají parametry po cca 3 měsících? Předem dík, Tom.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Lubik »

A před 3 měsíci měly kolik ?
Buď byly málo nabitý nebo mají větší samovybíjení. Nemá cenu nad tím mudrovat. Nabít, srovnat paralelně a změřit kapacitu. Pak se uvidí.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Tom68
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 08, 2022 8:54 pm

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Tom68 »

Lubik píše:A před 3 měsíci měly kolik ?
Buď byly málo nabitý nebo mají větší samovybíjení. Nemá cenu nad tím mudrovat. Nabít, srovnat paralelně a změřit kapacitu. Pak se uvidí.
Minimum bylo 3.1V. Teď je paralelně nabíjím, tak uvidíme. Dík za reakci, Tom.
robert987654
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 17, 2023 12:15 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od robert987654 »

Zdravím

objednal som si lifepo4 články 280ah, 16 kusov. chcem si postaviť batériu ale nemám žiadnu externú nabíjačku. Predpokladám že ich len paralelne spojím, tak ich nechám kým nepríde skriňa a BMS - tj cca mesiac a následne ich vložím do skrine a dám nabiť cez menič DEYE - pre prvé použitie batériu pripojím bez CAN komunikácie a budem ovládať len cez napätie - dobijem ju zo siete 80A až na plnú kapacitu.

Prípadne prosím o oponentúru uvedeného postupu alebo odkaz kde sa to viac rieši, prípadne prečo to spraviť inak.

ďakujem
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od rva »

Klidně. Jde o to, jak moc se s tím chce člověk dělat. Jestli má BMS i balancování, tak já to klidně připojuji do systému a ono se to časem srovná. Napoprvé to víc sleduji, protože nevím, jak moc jsou články rozdílné. Když zjistím, že moc ne, tak to nechám žít svým životem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
robert987654
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 17, 2023 12:15 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od robert987654 »

BMS bude seplos 200a, ako úplne sa tejto problematike top nerozumiem ale z toho čo som pochopil tak to má pasívne bilancovanie nejakým nižším prúdom, tak uvidíme.... Pomeriam napätie toho čo príde a uvidím, ak to bude blízko seba tak to spravím ako som písal a budem sledovať napätie jednotlivých článkov....
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Diablo1st »

Pri LiFePo ti napätie toho moc nepovie. Seplos bms je na balancovanie takto neľkej kapacity nepoužiteľná, skús si zohnať aktívny balancér alebo inú bms s aktívnym balancérom (napr. JK BMS)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Antrac1t »

pokud mas seplos, tak vsechny clanky nabij na max, pak pospojuj, zapoj BMS a GO! ... seplos balancuje pasivne na urovni 150mA a to nechces :)
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Kostěj »

robert987654 píše:Prípadne prosím o oponentúru uvedeného postupu alebo odkaz kde sa to viac rieši, prípadne prečo to spraviť inak.
https://www.mivvyenergy.cz/cs/content/1 ... ene-otazky
Prostudujte odkaz ve druhé řádce textu. Já je nabíjel spojené paralelně pomocí starého PC zdroje, 5V cca 25A a hlídal napětí.
robert987654
Příspěvky: 3
Registrován: pon dub 17, 2023 12:15 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od robert987654 »

Nie je tých 5V veľa ak to má 3,2V? Alebo ide o to že ten zdroj je tak slabý že to nevadí? Ak ich spojím paralelne a povedzme že to príde nabité na 50% tak tým PC zdrojom ak to správne počítam: 50% z 16x260a je cca 2000A. tj ATX zdrojom na cca 80 hodín.... ok 4 dni to nie je až tak hrozné....

Ešte k tomu seplos BMS a 150mA balancovanie.... ak je to tak slabé vs kapacita baterky aký to má význam? Funguje to vôbec?
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí zakoupených článků.

Příspěvek od Kostěj »

robert987654 píše:Nie je tých 5V veľa ak to má 3,2V? Alebo ide o to že ten zdroj je tak slabý že to nevadí?
Zdroji to vadilo. Jednak aby běžel, musel mít připojený jeden harddisk. Pak je třeba spojit dva piny v konektoru, aby sepnul. A nakonec jsem ho připojil přes asi 20m vodiče 2.5mm, aby se snížil proud (když byl proud moc velký, tak zdroj vypínal). Proud jsem měřil wattmetrem do zásuvky na primáru (odhadem dle výkonu). Ta celková doba řádově sedí, spíš déle - v noci jsem to vypínal, hlídal jsem to jen přes den. A na závěr: ty zdroje jsem měl dva.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek