Lhotka - pokusný off-grid

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Ahoj,
Tak jsem se jednoho dne přemluvil a řekl si, že zkusím pokusně ostrov, kterým budu napájet wifi + providera, logování teplot v domě, malý notebook + step-up dobíjení, nabíjení telefonů, možná časem drobná záloha při výpadku kotle... Začal jsem s PWM + 5x 7,5Ah/12V gelovky a pár měsíců provozoval, pak se rozhodoval, jakým směrem jít... Takže stav ke dnešku je provozován na 12V.
Momentální osazení: EPEVER XTRA3210N, 1x 100Wp + 1x 40Wp, Logování do PC přes kabel REG-CC150U programem Charge Controller V1.95, paralelně na to je navěšen EPEVER WiFi-2.4G-RJ45-A, který vše ukládá na cloud. Pole panelů je otočné -70°až +70° a snad do léta dopadne řízení otoče automaticky přes arduino - ted je tam pouze vypínač, příprava pro relé, kde třicet pulzů provede otočení o 1°...

Baterie je zatím jeté olovo, obyč sealed 100Ah.

K tomu softu a komunikace RS485 - tady na fóru jsem toho přečetl přehršle, málo komu se dařilo...Nakonec jsem udělal tříkusovou průběžnou "redukci" z protikusů RJ45 a ten wifi modul paralelně odbočil z RS485 a normálně to jede (problém Master - Slave se nekoná..zatím). Registraci na cloud přes podporu, jinak to momentálně nelze (odezva necelých 12h).

Odběry, osvit a podobně byly počítány a měřeny v průběhu instalace a po připojení na 3210N jsou měření totožná s hodnotami, které uvádí jednotka... /snad nekecá/. Jako fakt uvedu, že převážná část měření probíhala od listopadu do půlky února, takže vlastně výsledky jsou takový extrém pro off-grid (jak říkám já - malá utopie) a do vzdálené budoucnosti bude muset zmíněné osazené dva panely nahradit nějaká 350W :-) a bateriová sada min. 200Ah (pokud seženu louhové, tak jdu do louhovek).

Konstantní odběry jsou v režimu 24/7 cca 12W/h, takže jsem měl fakt hoňky a několikrát použil i nabíječku :-)
Musím říct, že jsem nejen tady na fóru načerpal spoustu užitečných rad a názorů, za češ díky!
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Pokud by někdo dal radu ohledně nastavení pro PB akumulátoru - s největší pravděpodobností (99%) Sealed (možná i VRLA). Zatím nastaveno střídmě dle obrázku, ale nejsem si úplně jist, úplně v tom kovanej nejsem...Díky.
Přílohy
Nastavení_EPEver.png
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono je tazko radit, lebo ak su baterky uzavrete, tak vlastne nema clovek sancu
vidiet, ci je nabijanie za kazdej teploty OK. Pri nizsej teplote treba ist s nap. hore.

Ale zas nie tak, aby sa znicili platne aj elektrolyt.

Proste do obycajnej baterky vidim a ak tam vidim sulfat, tak je to zle.
Ak mi platne napucnaveli, tak je to zle.
Ak farba platni, nie je taka, aka ma byt, tak musim zmenit napatia.

Asi velmi malo ludi pouziva Pb, len u malych systemov alebo v RV.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Pokud by někdo dal radu ohledně nastavení pro PB akumulátoru - s největší pravděpodobností (99%) Sealed (možná i VRLA). Zatím nastaveno střídmě dle obrázku, ale nejsem si úplně jist, úplně v tom kovanej nejsem...Díky.
Ahoj. Donedavna som prevadzkoval svoju pokusnu elektraren na VRLA akumulatoroch, takze mozem odovzdat svoje skusenosti.
1. mam ten isty regulator.

Takze k teplotnej kompenzacii: Ak mas akumulator pri regulatore(v tej istej teplote/miestnosti), k regulatoru je pribaleny teplotny senzor-len taky maly na zelenom konektore. Ten by si mal mat pripojeny. Ak si si dokupil externy teplomer ako ja, prilep ho nejakou lepiacou paskou na akumulator
Moje VRLA mali v datasheete teplotnu kompenzaciu -3mV/C ako je predvolena hodnota, takze som nic nemenil

2. Podla toho co som cital, tvoj akumulator dostava "na drzku" co sa tyka vyuzitia energie. To znamena, ze by si ho mal skutocne aj nakrmit. Tvoj BOOST je velmi nizko, takze ho nenabijas, ale len udrziavas. Ak sa cykluje, mal by si zdvihnut vsetky napatia. Pre mna bolo optimum cca 120mV pod predvolenymi hodnotami. Dalsia vec, ktora je dolezita, je dlzka BOOST nabijania. Tvoj akumulator potrebuje absorbovat energiu, tak mu musis dopriat cas. Ten by sa mal odvijat od stupna vybijania. Ja som vybijal moje aku len na 15-20%(80-85% zostavalo nabite) a BOOST duration mi stacil 40minut. Ak bude BOOST faza trvat moc dlho, budes v tichej miestnosti pocut plynovanie akumulatora sprevadzane odfukovanim cez pretlakove ventily. Tento jav je neziaduci, nakolko s odfuknutim sa odfukne aj mala cast vody. To je neziaduce, lebo akumulator postupne vyschne. Ak bude BOOST velmi kratky, akumulator bude postupne sulfatovat, a tym stracat kapacitu a "tvrdost". Co som cital tu na fore, akekolvek doplnanie cohokolvek do VRLA koncilo fiaskom/smrtou AKU.

3. Equalisation daj na 0minut- uzavrete akumulatory sa nesmu prevarat, vid bod 2.

3. Odporucam Ti na plno vyuzit potencial regulatora a vybodnut sa na 12V system a ist radsej do 24V. Na chate som to tak nejaky cas mal a boli to same kompromisy a odhadnut stav nabitia bolo nerealne

4. Ak je akumulator zatazovany aj cez den pocas nabijania, Boost Recon Charge Voltage by som zdvihol, aby si necykloval tak casto medzi Boost a Float..
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Michalko99, díky! Trochu to tedy upřesním a můžeme to rozvést dál:-)
michalko99 píše: 1)
Akumulátor při regulatoru je v té samé teplotě. K regulátoru je připojen teplotní senzor - ten malý na zeleném konektore a je dočasně venku společně s jednotkou, v nezatepleném zastřešeném výklenku obvodové zdi v celodenním stínu, později bude "v teple".
michalko99 píše: 2)
Ano, průměrný hodinový odběr je cca 15W. Nastavení: 120mV pod predvolenymi hodnotami - pokusil jsem se nastavit, mám tam pár nesrovnalostí:
a) BOOST duration (zvýšení trvání) tedy je třeba "odladit", ale nastavit nějaké minimum s ohledem k odběru (30 M min.) Tedy jestli správně chápu, je závislé na nastavení hodnoty BOOST Charging a to by se mělo pohybovat v hodnotě ABSORB v sealed battery - řekněme tedy 14,2V až 14,7V...
b) Discharging limit - origo se mi zdá nízko, 10,8V spíš 10,9V je blbost mít nastavený?
michalko99 píše: 3)
Hodnota Equalisation charging[ECH] je závislá na času v Equalisation Duration? Pokud tam bude 0 min = že se do tohoto stavu nikdy nepřepne? Jestli jsem tu ekvalizaci pochopil správně, tak velmi stručně řečeno, pokud je BAT nabita a nevybíjena, tak to do ni po zadaný čas sepne hodnotu ECH..
michalko99 píše: 4)
Ano, časem je to v plánu.
michalko99 píše: 5)
Boost Reconnect Charge: nastavená úroveň ve spodní půlce FLOAT akumulátoru? (rozsah viz. bod 2)
6) A co ty OVER hodnoty? Ty se mi zdají v def. nastavení příliš vysoké..
--
Čím víc pročítám ten návod, tím víc jsem zmatenej :-) Pro zjednodušení přikládám orientační výpočtový graf spotřeby (zelená a modrá jsou 24/7), vybíjení je pro 100Ah výpočet vs. skutečnost a je to lineární i když by to nemělo být.
Přílohy
Graf vybijeni.PNG
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

Je to nejako, takto, cas ABS zavisi na hlbke vybitia:

.
pb_voltages.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Michalko99, díky! Trochu to tedy upřesním a můžeme to rozvést dál:-)
michalko99 píše: 1)
Akumulátor při regulatoru je v té samé teplotě. K regulátoru je připojen teplotní senzor - ten malý na zeleném konektore a je dočasně venku společně s jednotkou, v nezatepleném zastřešeném výklenku obvodové zdi v celodenním stínu, později bude "v teple".
michalko99 píše: 2)
Ano, průměrný hodinový odběr je cca 15W. Nastavení: 120mV pod predvolenymi hodnotami - pokusil jsem se nastavit, mám tam pár nesrovnalostí:
a) BOOST duration (zvýšení trvání) tedy je třeba "odladit", ale nastavit nějaké minimum s ohledem k odběru (30 M min.) Tedy jestli správně chápu, je závislé na nastavení hodnoty BOOST Charging a to by se mělo pohybovat v hodnotě ABSORB v sealed battery - řekněme tedy 14,2V až 14,7V...
b) Discharging limit - origo se mi zdá nízko, 10,8V spíš 10,9V je blbost mít nastavený?
michalko99 píše: 3)
Hodnota Equalisation charging[ECH] je závislá na času v Equalisation Duration? Pokud tam bude 0 min = že se do tohoto stavu nikdy nepřepne? Jestli jsem tu ekvalizaci pochopil správně, tak velmi stručně řečeno, pokud je BAT nabita a nevybíjena, tak to do ni po zadaný čas sepne hodnotu ECH..
michalko99 píše: 4)
Ano, časem je to v plánu.
michalko99 píše: 5)
Boost Reconnect Charge: nastavená úroveň ve spodní půlce FLOAT akumulátoru? (rozsah viz. bod 2)
6) A co ty OVER hodnoty? Ty se mi zdají v def. nastavení příliš vysoké..
--
Čím víc pročítám ten návod, tím víc jsem zmatenej :-) Pro zjednodušení přikládám orientační výpočtový graf spotřeby (zelená a modrá jsou 24/7), vybíjení je pro 100Ah výpočet vs. skutečnost a je to lineární i když by to nemělo být.
Ahoj,

Ako pisal rottenkiwi, je potrebne akumulatoru dodat nabijanie v nejakom minimalnom trvani. Ak ho vybijas moc hlboko, vid SOC na prilozenom obrazku, potrebujes dlhsi cas absorpcie(epever=BOOST). Ja som mal na mojich VRLA nastaveny BOOST na 14,4V a FLOAT na 13,8V.

Ak vybijas akumulator pod 50% SOC ako je ukazane na obrazku, nebude mat moc dlhu zivotnost(rataj tak 350-700 cyklov) podla kvality vyroby ktoru nepozname. Vtedy je na zvazenie ci nepripojis k nej dalsiu..

Co sa tyka Ekvalizacie. Tam je to take tajomne, ale Epever ju robi kazdy 28.den v mesiaci, ale VRLA ani GEL sa nesmie ekvalizovat, lebo EKV napatie byva vyssie ako BOOST(pouziva sa len pri FLOODED akumulatoroch, kde mozes dolievat destilovanu vodu). Ano, 0 minut znamena ze sa nespusti..

Boost Reconnect Charge: Funguje to takto.. Akumulator presiel BOOST fazou nabijanie a je vo FLOATE. Tam by sa ti drzal az do vecera(ak mas maly kontinualny odber z akumulatora) a ked zapadne slnko, pomaly pada napatie aku dole. Ty ale ak poznas svoje navyky co sa tyka odberu, mozes regulator prepnut znova do BOOSTu a pred zapadom mu este dolozit energiu. To iste sa da dosiahnut aj pripojenim vacsej zataze na akumulator. Tym poklesne napatie a regulator sa sam prepne do BOOSTu.

Discharging limit: pouzivas svorky LOAD na regulatore? Ak ano, pri poklese napatia pod nastavenu uroven sa LOAD vystup vypne. Ale pozor, nesmies tam pripajat ziadne menice(DC/AC) alebo indukcne zataze, Dizajnovane vyuzitie je myslene skor na nejake osvetlenie. Ja mam na nom pripojene len male rele na spinanie REMOTE mojho menica(silove svorky su priamo na akumulatore)
Takze svoj limit si nastav podla zelaneho SOC akumulatora

OVERvolt disconnect. Kedze OLOVO je blbe, znesie viac. Pri prudkych zmenach osvitu panelov potrebuje regulator nejaky cas na zregulovanie MPPT(povedzme si na rovinu, nie je to Victron so svojou rychlostou, ale funguje dobre). Takze pri nahlom intenzivnom osvite, kratkodobo moze napatie vyletiet. Sam som s tym experimentoval a mal som to nastavene na 15,2V. Ked bola hranica moc nizko, regulator casto prestaval na chvilu nabijat(prud do AKU spadne uplne na 0,0A) a cely cyklus hladanie optimalneho bodu nabijania sa casto restartoval. Pre teba je skor podstatnejsi Charging limit Voltage.
Napriklad BOOST=14,4V, FLOAT=13,85V, BOOST reconnect= 13,5V
Přílohy
vrla.jpg
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Ahoj Michalko99,
Jen to shrnu: Absorpce (epever=BOOST), u VRLA nastaveny BOOST na 14,4V (takže jsi 0,1V pod vrchní hranicí) a FLOAT na 13,8V (zde tedy 0,3V nad horním limitem) - pokud není uvedeno jinak v datasheet baterie.
Vtedy je na zvazenie ci nepripojis k nej dalsiu = mam k tomu ještě jednu 100Ah (celkem tedy 200Ah) - pokud bude v Battery capacity zadána nižší hodnota AKU, ovlivní to celkový výpočet kapacity?

Boost Reconnect Charge: Takže dle popisu, při kontinuální zátěži, pokud nesepnu například dobití PWR banky, resp. spotřebiče, který mi v rámci dodržení parametrů LOAD výstupu zatíží BAT (před západem slunce = zvýšení zátěže) se regulátor dá ještě do režimu BOOST přepnout jak? Půlka té věty je jasná, ale druhá nikoliv:
mozes regulator prepnut znova do BOOSTu a pred zapadom mu este dolozit energiu. To iste sa da dosiahnut aj pripojenim vacsej zataze na akumulator.
Discharging limit: dle zelaneho SOC akumulatora = ano LOAD používám, zde je to naprosto jasný, jak je uvedeno na obrázku, v tomto případě 11,96V, čím nižší napětí od této hodnoty bude, zkracuju životnost AKU (vlastně dochází k hloubkovému vybíjení).

OVERvolt disconnect: nastavené na 15,2V u tebe = opět odladit u mě nejlépe v létě při max. osvitu
Charging limit Voltage: by též měl být rovem absorpci, či o něco menší? Tady tápu.
Napriklad BOOST=14,4V, FLOAT=13,85V, BOOST reconnect= 13,5V

Přenastavím a uvidíme ...
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

Boost Reconnect Charge: urcuje limit, kedy sa prepne regl. znova do nabijania.

Napr. FLOAT je 13.75 V a ak dalej zatazim baterku a napatie klesne pod:
Boost. R: CH. napr. 13.4 V, tak znova sa spusti nabijaci cyklus
a skonci bud vo FLOAT alebo ani do fazy ABS. nedojde.

Tie napatia, co dal michalko platia pre Voc - open circuit, to znamena bez zataze,
ak na baterke bude 12.4 V, tak ked ju zatazim, moze tam byt 12.3, ale aj 11.9 V.
zalezi od vyb. prudu, teploty baterky a dob. prudu MPPT.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od bokser01 »

michalko99 píše:
Forrest píše:Michalko99, díky! Trochu to tedy upřesním a můžeme to rozvést dál:-)
michalko99 píše: 1)
Akumulátor při regulatoru je v té samé teplotě. K regulátoru je připojen teplotní senzor - ten malý na zeleném konektore a je dočasně venku společně s jednotkou, v nezatepleném zastřešeném výklenku obvodové zdi v celodenním stínu, později bude "v teple".
michalko99 píše: 2)
Ano, průměrný hodinový odběr je cca 15W. Nastavení: 120mV pod predvolenymi hodnotami - pokusil jsem se nastavit, mám tam pár nesrovnalostí:
a) BOOST duration (zvýšení trvání) tedy je třeba "odladit", ale nastavit nějaké minimum s ohledem k odběru (30 M min.) Tedy jestli správně chápu, je závislé na nastavení hodnoty BOOST Charging a to by se mělo pohybovat v hodnotě ABSORB v sealed battery - řekněme tedy 14,2V až 14,7V...
b) Discharging limit - origo se mi zdá nízko, 10,8V spíš 10,9V je blbost mít nastavený?
michalko99 píše: 3)
Hodnota Equalisation charging[ECH] je závislá na času v Equalisation Duration? Pokud tam bude 0 min = že se do tohoto stavu nikdy nepřepne? Jestli jsem tu ekvalizaci pochopil správně, tak velmi stručně řečeno, pokud je BAT nabita a nevybíjena, tak to do ni po zadaný čas sepne hodnotu ECH..
michalko99 píše: 4)
Ano, časem je to v plánu.
michalko99 píše: 5)
Boost Reconnect Charge: nastavená úroveň ve spodní půlce FLOAT akumulátoru? (rozsah viz. bod 2)
6) A co ty OVER hodnoty? Ty se mi zdají v def. nastavení příliš vysoké..
--
Čím víc pročítám ten návod, tím víc jsem zmatenej :-) Pro zjednodušení přikládám orientační výpočtový graf spotřeby (zelená a modrá jsou 24/7), vybíjení je pro 100Ah výpočet vs. skutečnost a je to lineární i když by to nemělo být.
Ahoj,

Ako pisal rottenkiwi, je potrebne akumulatoru dodat nabijanie v nejakom minimalnom trvani. Ak ho vybijas moc hlboko, vid SOC na prilozenom obrazku, potrebujes dlhsi cas absorpcie(epever=BOOST). Ja som mal na mojich VRLA nastaveny BOOST na 14,4V a FLOAT na 13,8V.

Ak vybijas akumulator pod 50% SOC ako je ukazane na obrazku, nebude mat moc dlhu zivotnost(rataj tak 350-700 cyklov) podla kvality vyroby ktoru nepozname. Vtedy je na zvazenie ci nepripojis k nej dalsiu..

Co sa tyka Ekvalizacie. Tam je to take tajomne, ale Epever ju robi kazdy 28.den v mesiaci, ale VRLA ani GEL sa nesmie ekvalizovat, lebo EKV napatie byva vyssie ako BOOST(pouziva sa len pri FLOODED akumulatoroch, kde mozes dolievat destilovanu vodu). Ano, 0 minut znamena ze sa nespusti..

Boost Reconnect Charge: Funguje to takto.. Akumulator presiel BOOST fazou nabijanie a je vo FLOATE. Tam by sa ti drzal az do vecera(ak mas maly kontinualny odber z akumulatora) a ked zapadne slnko, pomaly pada napatie aku dole. Ty ale ak poznas svoje navyky co sa tyka odberu, mozes regulator prepnut znova do BOOSTu a pred zapadom mu este dolozit energiu. To iste sa da dosiahnut aj pripojenim vacsej zataze na akumulator. Tym poklesne napatie a regulator sa sam prepne do BOOSTu.

Discharging limit: pouzivas svorky LOAD na regulatore? Ak ano, pri poklese napatia pod nastavenu uroven sa LOAD vystup vypne. Ale pozor, nesmies tam pripajat ziadne menice(DC/AC) alebo indukcne zataze, Dizajnovane vyuzitie je myslene skor na nejake osvetlenie. Ja mam na nom pripojene len male rele na spinanie REMOTE mojho menica(silove svorky su priamo na akumulatore)
Takze svoj limit si nastav podla zelaneho SOC akumulatora

OVERvolt disconnect. Kedze OLOVO je blbe, znesie viac. Pri prudkych zmenach osvitu panelov potrebuje regulator nejaky cas na zregulovanie MPPT(povedzme si na rovinu, nie je to Victron so svojou rychlostou, ale funguje dobre). Takze pri nahlom intenzivnom osvite, kratkodobo moze napatie vyletiet. Sam som s tym experimentoval a mal som to nastavene na 15,2V. Ked bola hranica moc nizko, regulator casto prestaval na chvilu nabijat(prud do AKU spadne uplne na 0,0A) a cely cyklus hladanie optimalneho bodu nabijania sa casto restartoval. Pre teba je skor podstatnejsi Charging limit Voltage.
Napriklad BOOST=14,4V, FLOAT=13,85V, BOOST reconnect= 13,5V
Ta tabulka mi nějak nesedí... podle ní bych měl kapacitu vybranou během prvních 3 hodin vybíjení. Přitom do 22V vytáhnu klidně dalších 5kwh. Počítám že to napětí je tedy za klidového stavu bez odběru na prázdno.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Soban »

U olověného akumulátoru se dá z klidového napětí zjistit přibližný SOC, prostě odpojíš akumulátor a necháš ho minimálně 2h v klidu a změříš jeho napětí na 2 desetinné místa a porovnáš s tabulkou a máš přibližné SOC.

Jinak u olova je napětí měké a při vybíjení většinou dle datasheetu může klesnout napětí až na 10.5V a pokud klesne až takto tak se považuje akumulátor za 100% prázdný.

Jinak pokud je za klidu napětí na akumulátoru 12.5V a nižší už tam probíhá sulfatace, a čím je napětí menší tím rychleji.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Delam ted test. Nastaveni sem dam zitra. Je tam 200 Ah, vybíjení je konstantni - malo, cca 5W (0,36 az 0,40 A). Napeti BAT se drzi od odepnuti panelu na urovni 12,58V s poklesem za 4h na 12,43V. (rano uvidim kolik bude pokles za větší úsek).
Obe baterie jsou jeté, tak fakt nevim, jestli to ma velky vliv. (jedna po nabijeni, bez odberu, zmerena druhy den, mela 12,88V naprázdno).
Otazkou je, kolik po nabití ma být ustálené napětí pri malé zátěži..
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

To napatie je vzdy ine a zavisi:

1, olovene platne - cim viac recyklovaneho olova, tym horsie, lebo rychlesie ubuda elektrolyt
2. platne - hrubka, aditiva - Ag, Ca, Sb, Sn, C....
3, platne - struktura - porovitost versus nanovlakna u novych Pb bateriek
4, typ separatora - AGM
5, elektrolyt - hustota - vplyv na kapacitu vs. korozia platni
6, polarizacia elektrod po nabiti
7, krivka rychlosti samovybijania vs. teplota platni
8, elyt - stratifikacia

Produkcia H a O na elektrodach zavisi na recyklovanom Pb a cim ho je tam viac
tym je baterka lacnejsia ale ma horsie vlastnosti.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Delam ted test. Nastaveni sem dam zitra. Je tam 200 Ah, vybíjení je konstantni - malo, cca 5W (0,36 az 0,40 A). Napeti BAT se drzi od odepnuti panelu na urovni 12,58V s poklesem za 4h na 12,43V. (rano uvidim kolik bude pokles za větší úsek).
Obe baterie jsou jeté, tak fakt nevim, jestli to ma velky vliv. (jedna po nabijeni, bez odberu, zmerena druhy den, mela 12,88V naprázdno).
Otazkou je, kolik po nabití ma být ustálené napětí pri malé zátěži..
Ahoj. Tych 5W zataz je pre baterku nic. Ale to napatie naprazdno je podstatne. 12,88 u tej druhej znaci este celkom dobry stav. Ta prva s napatim 12,58 je na tom horsie-samozrejme za predpokladu, ze presla BOOST fazou s dostatocne dlhym casom.
Odporucil by som Ti zmerat kapacitu akumulatorov samostatne, aby si vedel na com si a co od akumulaorov cakat. Ak mas doma nejaky zdroj, nabijaj ich na 14,4V a ked Ti nabijaci prud spadne na cca 2A, pripoj halogenovu ziarovku z auta(55W). Zacni merat cas a napatie na svorkach akumulatora, kym spadne na ~10,6V. Hned po ukonceni merania, akumulator znova nabi na 14,4V a nechaj odpocinut par hodin a zmeraj napatie na prazdno.
Aspon ziskas aky-taky obraz o pribliznej kapacite aj ked ten 55W odber nebude realne 55W cely cas-bude klesat spolu s napatim. Cas potom vynasobis cca 45Wattmi a ziskas pribliznu hodnotu Wh akumulatora.

U olova plati pravidlo, ze z neho mozes vytiahnut cyklicky maximalne 50% realnej kapacity, cize u teba 600Wh/akumulator, pokial ma realne 100Ah. Ten test je zdlhavy, ale oplati sa Ti ho absolvovat
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

Michalko99, jak píšeš, test udělám, zdroj na nabíjení mi dá 8A, napětí našteluju na setiny, v tom problém nevidím.. Zátěž můžu použít i víc než 50W (limit mám 200W).
U té první BAT jsem se upsal, respektive to uvedu v posloupnosti, stav byl takový: po odpojení panelů, kdy těsně před odpojením bylo napětí BAT 14,1V, došlo při "zátěži" 5W ihned k poklesu napětí cca 12,84V a ustálilo se na 12,75V. Časový úsek z 14,1V na 12,75V byl bez pár minut 2h.
K vybíjení sestavy v trvalé "zátěži" s tím, že jsou panely 100% odepnuté:
V 17:00h bylo 12,57V, v 24:00h bylo 12,34V a v 8:30h bylo 12,17V. Takže za 15,5h je pokles napětí o 0,4V.
5W (0,34 až 0,36A) to ukazuje, nevím, kolik si vezme WIFI (jestli si RS485 započte k měření, ta LEDka tam svítí jako dost, musím to rozdělat a dát tam vyšší rezistor)..

S těmi Ah reálné kapacity vs výpočtové jak píšeš, o tom vím a s tím i počítám. Proto bych i Epeveru měl radši nastavenou reálnou kapacitu BAT, než co je udávaná na akumulátorech, jako soustavy - dle mého skromného názoru to musí zohledňovat i výpočet SOC?

Každopádně furt vůbec nesvítí, takže pousy se dělat nedají :-)
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Forrest píše:Michalko99, jak píšeš, test udělám, zdroj na nabíjení mi dá 8A, napětí našteluju na setiny, v tom problém nevidím.. Zátěž můžu použít i víc než 50W (limit mám 200W).
U té první BAT jsem se upsal, respektive to uvedu v posloupnosti, stav byl takový: po odpojení panelů, kdy těsně před odpojením bylo napětí BAT 14,1V, došlo při "zátěži" 5W ihned k poklesu napětí cca 12,84V a ustálilo se na 12,75V. Časový úsek z 14,1V na 12,75V byl bez pár minut 2h.
K vybíjení sestavy v trvalé "zátěži" s tím, že jsou panely 100% odepnuté:
V 17:00h bylo 12,57V, v 24:00h bylo 12,34V a v 8:30h bylo 12,17V. Takže za 15,5h je pokles napětí o 0,4V.
5W (0,34 až 0,36A) to ukazuje, nevím, kolik si vezme WIFI (jestli si RS485 započte k měření, ta LEDka tam svítí jako dost, musím to rozdělat a dát tam vyšší rezistor)..

S těmi Ah reálné kapacity vs výpočtové jak píšeš, o tom vím a s tím i počítám. Proto bych i Epeveru měl radši nastavenou reálnou kapacitu BAT, než co je udávaná na akumulátorech, jako soustavy - dle mého skromného názoru to musí zohledňovat i výpočet SOC?

Každopádně furt vůbec nesvítí, takže pousy se dělat nedají :-)
Ahoj. Tak to je fajn, ak mas nejaku zataz. Ja mam DL24, tak som testoval s nou.

Wifi modul neries(jedine ak by si ho odpajal). Ta LEDka tam ma zanedbatelnu spotrebu, skor samotny Wifi modul robi odber(maximum ma vyrobca udane ako 5W(Peak emission: 5V@100mA; Idle: 5V@40mA)).

S tym SOC Ta nepotesim. Nefunguje im to spravne. 100% bude ukazovat len ak stale z panelov nieco lezie(Float). Akonahle zapadne slnko, SOC spadne na myslim 65% ak si spravne pamatam. Riesil som to aj s Epever supportom, ale jedine co som od nich dostal, bolo ospravedlnenie, ze im to nefunguje spravne
Teraz mam vo svojej elektrarni Li-Ion akumulatory a tam to sedi uplne presne(akumulatory drzia napatie pri akom sa nabijanie skoncilo). Ale s VRLA mi to fungovalo ako som popisal vyssie, takze naprd... VRLA po odpojeni nabijania postupne padnu s napatim nizsie(podla tej tabulky co som nahraval predtym) ale Epever s nou nepocita..
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

Epever je MPPT, nie merac SOC, SOC urcuje podla napatia a napatie +- autobus.
Ked nemate doma ociachovany merac, alebo aspon nejaky drahsi FLUKE, napatia
su len orientacne.

Ten test kapacity 12.75 V az 10.7 V
by som nerobil, lebo to moze byt posledne, co ta baterka zazije.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Forrest
Příspěvky: 80
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od Forrest »

OK, nějaké závěry jsem si tedy udělal, ale stále jsem zmatený:
1) nastavení - jen tu na fóru je pro PB baterie (AGM, VRLA, SEALED), záměrně neuvádím Flooded, několik desítek nastavení jen pro jeden typ (pochopitelné, protože datasheet a vlastně zásadní věci zmínil Rottenkiwi)..
Když to vezmu popořadě a pojedu dle návodu, který je dle mě dost zmatlanej:
Boot neboli BCV=14,4V (resp. dle typu baterie)
Float neboli FCV=13,8V (resp. dle typu baterie)
Low reconect neboli LVR=12,6V
Low disconnect neboli LVD=11,1V
objevuje se tam UVW ale nenajdu tam nic (Under Volt Warning....?) dle tabulky cca 12,2V ?
a) Over volt. Disconect - je tu na fóru rozmezí od 14,5V až 16V
dle návodu (kde hladina napětí = 12V je násobitel *1): BCV + 1,4V*1 = 14,4 + 1,4V*1 = 15,8V
b) Over volt reconect - opět rozmezí od 14V do 15V, výpočet BCV + 0,6V = 15V
c) Equalisation char. Volt - smysl pro Flooted, jinak kontraproduktivní...BCV + 0,2V = 14,6V
d) Boost charging - 13,95V až 14,4V (dle wiki baterie je 14,2V až 14,7V)
e) Float charging - 13,32V až 14,35V (dle wiki baterie je 13,2V až 13,5V)
f) Boost Recon Charg. Volt. - 13,32V až 14,3V, výpočet FCV - 0,6V = 13,2V

2) K té výdrži přes noc.. Pokud tam mam cca 13 - 15W konstantně (2 x 100Ah), tak jsem ráno za období 10h v "disconect"... Když to tak začnu počítat, tak zjišťuji, že je prostě asi za ten den nenabiju, nebo nevim :-). Jsou moje výpočty dobře? Na nabití je třeba 200A, což když vezmu, že z toho poteče max. 7A/h tak to dobiju za 28h? :-D Nebo přes Wh: 2400Wh / 140Wh = 17h :-D Nebo jsem úplně tupej :-)

Ne vážně, bylo tu zmíněno, že je málo na panelech.. Asi tedy budu muset přidat...
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
michalko99
Příspěvky: 22
Registrován: pát lis 11, 2022 6:58 pm
Bydliště: Tvrdošín, Slovensko

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od michalko99 »

Ahoj,

AGM,VRLA,SEALED sa daju chapat ako VRLA. Rozdiel je len VRLA,GEL,SEALED.

Nenastavuj regulator cez to pripecene menu. Je to tam nezrozumitelne. Cez kabel je to najlepsie. Nastav si profil VRLA(SEALED), daj update a uz si zmen len potrebne parametre a znova update.
Pokial chces akumulatory vyuzivat cyklicky, nemas dovod menit ani boost ani float ani nic. Maju to tam dost dobre z vyroby,

UVW= zmeni sa farbe LED pre baterku zo zelenej na oranzovu, vystup LOAD ide dalej

Over volt disconnect/reconnect. Tam by si mohol mat problem ak by si mal moc makke akumulatory a pri nabijani by vyletelo napatie moc vysoko. Vtedy by Ti mohol regulator poskodit pripojene veci-nejaky lacny menic, neregulovane LED...Preto sa nabijanie UPLNE PRERUSI. Ked napatie na jeho svorkach klesne pod hodnotu reconnect, zacne znova hladat idealny prud panelov a nabijat..Zdrzuje to a prerusovane nabijanie nie je bohvieco...
Regulator je dost rychly, tak to skus nezmenit a pri slnku-ak sa raz objavi, meraj na svorkach akumulatora ako bude stupat napatie..

c) spravne, pri VRLA sa NEequalizuje
d) ak cyklujes akumulatory, treba ist vyssie s napatim, aby sa netvoril sulfat na platniach. = 14,4V
e)toto je oblast, kde sa akumulator drzi, ked je uz nabity, ale nema sa vybijat. Na druhu stranu, nemoze by napatie moc vysoko aby nezacal plynovat. Obecne je 13,8V OK
f)toto je nieco co sme preberali uz vyssie. Ak pripojis nahle velku zataz na akumulator, napatie klesne. Ak klesne pod Boost Recon Charg. Volt.(xxx V), regulator sa prepne sam do BOOST a zacne znova BOOST fazu nabijania. Ak nic take nepripajas a mas tam len konstantne nizku zataz, mozes nechat nizsiu hodnotu-vyhnes sa zbytocnemu plynovaniu akumulatora. Toto nastavenie si musis stanovit sam.

2. No bohuzial je stale obdobie temna, takze je to slabota. A s tymi 140W co mas k dispozicii moc vody nenamutis. Kupil si ten panel z bazaru?Videl som ze si mal zaujem od jedneho clena. Ideal pre tvoje baterky by bol niekde pri 700Wp... Olovo ma daleko k 100% ucinnosti nabijania, takze treba pocitat so stratami. Vybodni sa na natacanie panelov, daj si radsej poriadne 2 kusky natocene ja juh a mas pokoj cely den. Schvalne pisem na JUH, lebo urcite prides na to ze 12V system nie je idealny. Ked(ak) prejdes na 24V, panely zapojis do serie a MPPT si bude pekne nabijat..
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Lhotka - pokusný off-grid

Příspěvek od rottenkiwi »

AK mam baterky dostatocne nabite / zalezi na poslednom minimalnom napati /
tak ak za noc spotrebujem: 15 W * 10 h=== 150 Wh
tak v baterke ostalo: 2400 - 150 === 2250 Wh.

Takze v idealnom pripade musim dodat zase 150 Wh.

Lenze baterky maju samovybijanie, plus zostatkova kapacita zavisi na vybijacom prude.
2400 - 15 x 10 hod nie je to iste ako 2400 - 150 x 1 hod i ked cislo vyjde rovnake.

Ide o Peukertovu konstantu, ktora nie je konstanta.

CIm mam plytsi vybijaci cyklus, tym horsia je ucinnost nabijania.

Takze ak vytaham 150 Wh, musim este odpocitat samovybijanie /
zavisle od teploty kazdych 10 *C naviac sa zdvojnasobuje /.

Takze na tych 150 Wh musim potom dodat 180 Wh.

Ak mi na tie 140 Wp panely prazi Slnko a fuka vietor tak mi daju okolo:
95 az 105 W.

Takze za cca. 2 hod mam baterku nabitu / ak tam nemam spotrebu / a este ju tam musim nejaky cas podrzat.
Zase je niekolko veci, nicenie elektrolytu, korozia platni ci rast sulfatu.

Tak si musim vybrat, co je pre mna dolezite a tak nastavit napatia.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek