Zahradka 4.0

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

POuzivate niekto takeho veci na pracu ?

https://www.youtube.com/watch?v=loicvLfg9lM

Slo by to aj nejako automatizovat cez AI a el. motory + serva ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od mihlit »

No přjde mi, že to video mají dost na efekt. Neumím si představit, jak by tím jejich rychlodávkovačem do dírek dělali cokoliv drobnějšího se seminky typu paprika a podobné. Stejně tak na to sázení a zahrnování má hlínu prakticky ideálního typu i stavu vlhkosti. Hlavní přínos tam vidím v tom papírovém hadu, protože udělat rýhu a pak zakrýt je rychlé, ale sázení a držení vzdálenosti je horší. Ten had by asi nepotřeboval žádný extra drahý vozíček, co by kutil doma nesvařil či nesešrouboval během chvilky. Já bych si to na domácí zahrádky uměl představit i jako "košík", který táhnu nad záhonkem.

Co přesně bys tam chtěl automatizovat?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

NO vsetko, lebo semienko nepotrebuje nic, len vhodne podmienky na zapinanie genov.

Podobne sa da urobit system, ktory zaseje papriku, bude je polievat,
potom urobi sklennik, potom to vysadi, potom da oporu k paprike
potom to bude striekat proti voskam, potom to musi niekto opelit
potom polievat, chranit pred slnkom a horucavami v sklenniku
alebo naopak mrazmi v marci., aprili a maji.

POtom pozberat, porezat cervenu papriku a urobit 400 flias kapije
sterilizovat a odlozit do krytu odolnemu voci ohudobenemu uranu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Moja sestra má tendenciu pestovať šalát... Podľa mňa je to zbytočná zelenina a je zbytočné ju pestovať. Keď loboda zelená aj červená rastie aj sama, púpava prhľava, a kopa iných "burín". A to píšem ako človek, ktorý skonzumuje naozaj kvantá zeleniny (do pestované na svojej záhrade). A k tomu samozrejme bobule, škrupoviny, ovocie... A na to netreba nijakú automatizáciu a už vôbec nie naťahané desiatky metrov hadíc na vzorne odburinenom veľkom záhone.

Pri súčasnej zmene podnebia je kľúčové hospodárenie s vodou v pôde a vo vzduchu. Nie dodávanie ďalšej a ďalšej vody do pôdy, kde sa polovica stratí zlým hospodárením na pôde. Kde tu vodu chcete brať? Minulý rok mnohí susedia zistili, že studne sú prázdne a rastliny suché, tak, že museli sadiť nové a jednorocky boli bez úrody.

Jedným riešením sú úzke záhony vo veľkej trávnatej ploche, doplnené mulčovaním. V každom prípade bez pluhu, rotavátora, ryľa a motyky. A potom aj takýto vozíček je nepoužiteľný, prakticky zbytočný.
Po tridsať sadeníc paprík a rajčín a desať uhoriek človek vysadí aj ručne, ľahko a bežna domácnosť to má problém zjesť. Doplnené ďalšími druhmi pri permakulturnom spôsobe pestovania je široký sortiment a dostatočné množstvo pri minime námahy a času.
Na pestovanie.info mám článok, Veľkosť samozásobiteľského gazdovstva. Budete prekvapení, aká malá plocha stačí.

Samozrejme nie "klasickým" postupom, ale treba veci robiť inak, hlavou. Ale veď to predsa všetci robíme ohľadom energie, či nie?
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono tej vody je pod zemou dost, len sa k nej musi rastlina dostat.
Taky agat ci orech to vie ale slivka ci ceresna alebo hruska nema sancu.

JA uz som za tie roky vyskusal vela postupov, ale kazdy rok je iny,
ini skodcovia na ovoci, iny skodca na hrozne, zemiaky plne slizniakov,
urhorky a paradajky vydrzia v mokrom Medardovi tak 6 tyzdnov.

NIekedy stacilo zasiat/ zasadit a to sme mali 12 ha pody a nejake vinice.
Teraz to sam nedokazem, preto automatizacia, AI, drony, meranie
a predpoved pocasia na tyzdne, to vsetko chce vedomosti a skusenosti
a neda sa to ziskat z 15000 videi mesacne.

Proste to chce automaticky system, bez zasahu cloveka.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od mihlit »

Ta velká tráva mezi záhony je hezká. Také jsem o tom kdysi četl. Plus jak to pomáhá proti vyschnutí trávníku. Jako kluk z kraje města, kde jsme měli u rodičů skleník a šest záhonků jsem se to pak po odstěhování na vesnici jal vyzkoušet. Má to i bonus, že se člověk tolik nenadře se sekačkou. Pak ale přijde střet s realitou. Vyšší tráva... klíšťata u sebe neřeším, ale když pak dítěti sudnávám z očního víčka, sobě ze špičky ..ehm... naštěstí bez vlivu na funkci rostlináře, tak to už člověk zpozorní. Hned na to přijdou slimáci, co si v té vyšší vlhké trávě libují a půlka úrody sežraná. No a nakonec,po přestěhování jsem se musel dovzdělat a googlit, co je to "sametka podzimní", která také ráda vyšší vlhkou trávu, nejde se ji zbavit a člověk vypadá jak by měl doma hromadu blech či štěnic.

V teorii tedy dobrá věc, možná to dle oblasti někomu funguje, ale já raději posekám trávu, na záhony kde je těžký jíl, tak raději hodím kompost, hnůj a písek, a přejedu kultivátorem tera vari. Mezi rostliny mulč, kde se hodí. Zalévat se také musí umět (občas a hodně, aby se voda vsákla a kytka táhla za vodou kořeny dolů, kde si pomůže i sama a ne jen měla kořeny pod povrchem, kde když se nezaleje, tak uschne). Do budoucna plánuji zalévat kapkově. Když to může fungovat v izraelské poušti, tak i na Moravě.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Voda je v pôde hlboko, pod povrchom a sa odparuje, keď je povrch holý. A k tomu okopávanie, aby nerástla burina, polievanie, aby rástla zelenina, okopávanie aby nebol prísušok... Jak u blbejch na půdě.

Ano, každý rok je iný a preto treba rôzne stanovištia (zahradavkopci.sk) a široký sortiment aj zeleniny aj ovocia, potom je vždy dosť aspoň niečoho :)

Proti škodcom pomáha kombinácia rastlín a rozdelenie plôch.

My dvaja po 8 hod práci uživime zeleninou a ovocím 8 ľudí... Len to robíme inak, pre susedov sme čudní. No ale kto mal vlani (boli u nás rekordné štyridsiatky a reportáže v tv) v dedine úrodu?
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Kdo psal o vysoké trávě mezi záhony?

To je imho blbost. A proti klíšťatům v sadu jsou slepice... A mozaikové sečení, či spíš u mne sečení "naučných chodníků".

Zapravit mulč, hnůj nebo kompost do špatné půdy je další fail. Organický materiál se dává jen navrch. Stačí znát odpověď na otázku, proč se hnůj zaorával a neplést si cíl a prostředkem.

Slimaci a jiná havěť? Jistě, prvním rokem, než se obnoví rovnováha...

O všem tom píšu na svém webu. Z praxe.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od mihlit »

Tobě to možná funguje. Mě funguje něco jiného.

Soused má plot kolem dokola, hlídá každou díru. Plašiče na ptáky, pachové ohradníky na lišky. Divím se, že pokračuje, že ho to stále baví... jen za loňský rok mu liška a jestřáb zabili 17 slepic. Vše během dne venku, samozřejmě kurník zavírá. Plus krůtu a husu obě sedící na vejcích, když jednou zapomněl zavřít zvířata včas. Mít tedy slepice či kachny na volno, to je v našem kraji utopie. Jestřáb loví ve dne a lišky tady taky nechodí jen vysloveně noci.

Organický materiál dávám dovnitř proto, že na rozdíl od jílu má schopnost něco dělat s vodou. Podle tebe fail, mě to funguje. Mám velmi těžkou jílovitou půdu a ještě lehký svah. Když by byla jen dobrá vrstva nahoře, vše to odteče na rozhranní jílu.

Slimáci jsou taky teorie. Soused (s těmi slepicemi) má kromě slepic, krůt, ovcí, hus i kachny na slimáky. Mají přístup na 80 % jeho zahrady, ale stejně má slimáků dost. Soused na druhou stranu jsou 80tiletí důchodci, co tam jezdí jako na chalupu a tráva se seká třikrát čtyřikrát do roka, když tam přijedou jejich synové. Takhle se zásoba slimáků nevyčerpá nijak snadno.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Souhlasím, že znalost místních podmínek je pro úspěch klíčová. Zejména při práci s vodou. Jen mi nejde do hlavy, že když soused návštěvám ukazuje, jak se mu loni zase v zahradě pro sucho nedařilo, všichni chodí "vlevo hleď" páč za plotem, o dva metry dal, roste vše jako by se nechumelilo, ehm jako by nebylo rekordní sucho. Jistě, zavlažování. Já denně 500 litrů vody on na poloviční šíří pozemku každý večer dva kubiky hadici, ke konci už z řádu.

Když jsme u svahu, mrkni na můj web, jestli najdeš rovinu. Jdou tři. Podesta grilu, podesta psí voliera a základ kurníku.

Soused má světlé slepice? Nemá psa? Zavírat musí ručně? V prvním tvém odstavci jsem našel několik chyb, ale to je sousedova věc, ten můj taky má na každý fakt svou výmluvu. Inu inženýři...

Taky se všichni divili, jak může 8m2 /18m3 kurník stát půl druhého tisíce eur.... Je to vlastně Faradayova klec, doslova. Když vyjdu ven, přijde SMS o zameškaném hovoru. Na vysílače se koukám.

Pokud tě to zaorávaní baví a funguje ti to...
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od mihlit »

Kdysi jsem četl o tom, jak zařadit hlínu dle vhodnosti pěstování různých rostlin, podle rychlosti vsaku vody v jámě. Je kamenopísčitá (vsak do hodiny), "normální" (hodina až dvě), jílovitá (dvě až čtyři), pak dlouho nic a pak vyšla ta moje hlína (voda vydržela do dalšího dne).

Loni tu taky bylo sucho a taky jsme měli papriky "bez problému". Studeň skoroprázdná a stejně jsem nepoužil ani kapku vody z vodovodu. Jen tedy zasadil se záhon nějakých dvacet něco rostlin, dospělosti se dožily čtyři (slimáci) a z těch čtyř jsme měli asi pět paprik, sklizených relativně předčasně (opět slimáci). Rozdíl mezi tím, kde jsem již hlínu upravoval a kde ne je značný. A nezaorávám, přejedu kultivátorem.

Soused má převážně tmavé slepice. Psy má tři, ale dva z toho chodí ven jen nahánět večer slepice, husy a další opeřence, jinak jsou doma na gauči. Z kurníku mu slepice nezmizely, to vždy venku. Vyjma párkrát, když to nechal na manželce, když byl pryč a ona se opozdila. Že by soused dělal něco špatně bych si třeba říct netroufl. Zvířata chová nějakých čtyřicet let, ani jsem nevyjmenoval všechny druhy a než skončil po úrazu na ztp, tak jen králíků měl čtyřista ročně. Není to ajťák ani hračička, takže maximum techniky jsou fotopasti, ale jinak webkamery, wifi,... tam nic takového není.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Zažil jsem hroznou půdu, mnohé pokusy o zlepšení, včetně zarytí asi 8 tun černého písku na 3 ary. Podle bývalé kolegyně by pomohlo deset let kuřecího kompostu. Nám se na tom místě osvědčilo kombinovat mulč ze sena a drobná rajčata. Kořeny dokáží divy v rozrušování neprostupné půdy. Jen to chce hodně času. A organického materiálu.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od mihlit »

Jo, to je prý častý omyl, že jílovitá půda je opak písčité, tak je třeba tam přidat písek, ale hlavní, co je třeb na zlepšení, je organická hmota. Takže tam, kde zatím nepěstuji, tak jsem na radu z jednoho amerického fora použil hlubokokořenící jednoletky/dvouletky. Myšlenka má být ta, že kořen to provrtá a pak tam shnije a dostává tak organickou hmotu dovnitř "zadarmo" (spíš tedy bezpracně, protože ty semínka stojí majland). Jen jsem tedy upravil seznam rostlin.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od kodl69 »

Mám ve svým vlastnictví kousek pozemku, kde měly minimálně 30let výběh slepice. Roste tam dvakrát tolik trávy než jinde.
A asi by rostlo i leccos jinýho, ale ženská si vytvořila pěstební plochy jinde. Na zbytku pozemku je tak různorodá hlína, že je to až neuvěřitelný na 200m2 od jílovice po písčitokamenitou. Ale stejně je tam tolik vody (pod svahem, přecházející v nivu potoka), že česnek i cibule shnijí dřív než vyrostou. Ty "malý rajčata" jsou pěknej plevel, to se normálně začne množit samo a když se to nechá bez dozoru, tak to okupuje celej pozemek. Ale dají se i jíst, tak co...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Když je mokro, tak vyvýšený záhon. Ne formou, obsahem.
Když jsem psal "malá rajčátka", tak jsem myslel opravdu malá rajčátka, ale pokud myslíš divoká rajčata, tak to je opravdu plevel a i u nás se rozmnožují mačetou. Stejně jako maliny. Vysekám to, kde toho je už opravdu příliš.
Na jednom místě nám vyrostla podivnost, keričkové rajče zkřížené s divokým. Trošku větší plody, stejně bujný růst, chuť vynikající.

Věděli ste, že rajčata mají kořeny až dva metry hluboko a semena zase nejsou tak drahá? I množení je lehké. Zahodim zralé rajče tam, kde je chci mít příští rok.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

MOje su uz von, len slnka je malo.

,
paradajky_2023_II.jpg
,
paradajky_2023_I.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od jahodovák »

Tak to abych ti záviděl,u nás ani náhodou,rýč tak 30 centáčků a pokud hloub,tak jedině sbíječku,ale zato jsem šel trošku prořezat stronky do lesa a nestačil jsem se divit na dvou místech takové divné šlahouny nahoru po stromu a ono vino,malohroznové modré....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od cipis »

To jsou tzv. polodivoka rajcata, opravdu vyborna a je jich hromada. A pokud jsou pod pristreskem, tak funguji az do zimy, aniz by je napadla plisen.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od kodl69 »

víte jak se nejvíc množí rajčata? moji příbuzní bydlí v záplavovým pásmu Moravy u Zábřeha. Když je "velká voda" tak to lidem vypláchne septiky, a rajčata pak rostou všude, kam se ta povodeň dostala. Ale je fakt, že posledních pár let se tohle nekonalo.
Tj co všechno semínka rajčat vydrží. Asi fakt spolu s kukuřicí a fazolemi dar mimozemské civilizace.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od shuty »

Ja by som chcel tento rok skusit spravit zahon ROZUMA. tiez mame ilovu podu a nie je to bohvie co.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•