centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
misa84
Příspěvky: 97
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Příspěvek od misa84 »

Máte někdo centrální vypínač fve třeba na vstupu u domu jak to mají v zahraničí? Popř jak udělané jediné co mě napadlo je vyrážecí cívky k jističům třeba Spoušť Z-ASA/24 12-60V dc.. odpojit baterie panely měnič od sítě
Pro případ kdy nejsem doma něco tam smrdí a po telefonu někomu vysvětlovat co dělat kde to vypnout.... :shock:
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Příspěvek od kiksa »

Mam to jak pises. Centralni vypinac je zapojeny spolu s BMS na vypinaci spouste, ktere shodi vsechny pole panelu a vsechny vystupy menicu. Odpojeni baterii od menicu jsem zatim neresil. V pripade prusvihu teda vse shodi BMS (jsou celkem 3 na jednotlivych blocich baterie), pripadne to lze shodit primo havarijnim tlacitkem. Jeste do toho mam zakomponovane homey, ktere to pripadne muze shodit taky-teplota, pozar, napeti baterie atd, ale to jeste neni dodelane. Jako hlavni bezpecnostni prvek mam ale vse umistene v betonovem sklepe pod zemi mimo dum, takze jsem celkem vklidu.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Příspěvek od teonas »

To je už trochu paranoia, z hlediska požáru je větší riziko jakýkoliv měnič(v elektronice) či nabíječka v domě, které jsou vyrobeny co "nejoptimálněji" = nejlevněji.
Sice zdrojem požáru teoreticky může být kabeláž či měnič, takže předpokládám, že v okolí měniče a baterek (LiFePO4) nemáte umístěno nic hořlavého (třída D a výše), což u těch ostatních spotřebičů určitě pravda není...
Je to vždy spíš otázka bezpečnosti z hlediska požárního zásahu, kdy se central stop hodí mít, ale u malých instalací stačí mít možnost vypínat silovou část hlavním vypínačem v rozvaděčích označených tabulkou jako hlavní vypínač. Reálně pak záleží na složitosti systému, u těch složitějších je shodit BMS a silovou část spouštěmi určitě dobrý nápad. Ale pokud bych chtěl být důsledný, tak ale pak stejně nevím jak chcete centrálně "vyrazit" pojistkové odpínače na pojistky 22x58 (a potažmo ani 10x38 co má většina lidí na stringy z FVE), jističe se spouštěmi jsou v tomto případě docela drahé řešení (stejně jako ty automatické odpojovače na střechu. A u vyšších proudů se pak musí použít výkonové jističe.
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Příspěvek od Diablo1st »

Na odpájanie panelov sa dá použiť DC istič s vyrážacou cievkou alebo niektoré mppt majú remote on/off takže sa dá prípadne použiť toto.
Rovnako to je aj u meničov a bms. Niektoré majú on-off switch, takže ich nie je problém vypnúť cez central stop.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4324
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: centrální vypnutí fve (baterie panely měnič)

Příspěvek od cipis »

To vypínání není kvůli tomu, že by kvůli poruše FVE mohlo začít hořet, ale je to hlavně jako ochrana před úrazem elektrickým proudem, když začne hořet a naběhnou tam hasiči (či někdo cizí).
Tedy to chce 100% vypnout měniče, a pokud mám na střeše panely s napětím vyšším jak 120V, tak i je.
Tedy kdo zvolí stringy 120+V, tak musí počítat s těmi jističi a spouštěmi, aby to byl schopen odstavit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek