840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od Pan Taum »

Jaké bude nakonec elektrická konfigurace při použití obou technologií poly x amorf, půjdou zkombinovat bez ztráty výkonu?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Mám to vymyšleno tak, aby se žádný výkon neztratil, ale samozřejmě v praxi to bude asi trochu jinak. Nicméně změřit to bude triviální a mám to v plánu.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak dnes v ranních hodinách došlo konečně k upgradu systému na konfiguraci 5x210Wp EvergreenSolar + 6x107Wp Schott. Celkem tedy 1692 Wp. Teď to v mlze dává 200 W, až přijde stabilnější počasí uvidím, jak se snesou rozdílné technologie, zatím je to těžko měřitelné.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od LIX »

Tie schotty si mal niekde ukryté doma? Alebo sa ti ich ešte niekde podarilo kúpiť? :O
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Koupil jsem je na jaře ve výprodeji.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od LIX »

Sakra, ja som ich už nikde nevedel nájsť. :/ Kolko ťa stál kus keď už boli vo výpredaji? :o
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Výprodej to byl z pohledu počtu kusů, ale cena výprodejová nebyla, tuším asi 23 korun za Wp.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Myslím, že už nazrál čas pro první semikvantifikativní hodnocení rozšíření systému. Bohužel jsem chtěl zázrak a ten se nestal. Doufal jsem, že amorfní panely vytáhnou z difuzního světla nějak výrazně více než polykrystal, ale to se neděje. Tak trochu jsem naletěl reklamě. Prostě když je na horách zamračeno, nepomůže nic. Osvědčilo se mi zavěšení na fasádu, kde odpadá problém se sněhem a krásně to integruje ranní nástup energie. Celkově tedy jistě rozšíření pomůže ve dnech s alespoň trochu slušnou dávkou světla, ale tam kde nic není, ani amorfní čert nic nebere... Pro mě to znamená hledat další zdroj energie, abych i v zimě dosáhl na úplnou soběstačnost. Na druhou stranu se mi alespoň přestavbou otopného systému podařilo úplně vyeliminovat plyn...
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od střídač »

drama píše:Myslím, že už nazrál čas pro první semikvantifikativní hodnocení rozšíření systému.
Jsem potěšen nepotěšením stejného názoru. Zima a FVE jsou dosti znační nepřátelé.
Nevím, nevím zdali TEGy jsou tou energetickou soběstačnou spásou. Plyn není dobré zavrhovat.

S nelibostí usuzuji, že nějakého toho monopolistu bude třeba akceptovat. ALE, s velkou výstrahou!
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

U TEGu záleží, kolik toho v reálu vyrobí, tuto cestu budu muset asi prošlapat sám. K energetické soběstačnosti nám totiž chybí relativně málo. Plyn je pro mě nepřijatelný z důvodu strašné environmentální spoušti při těžbě a nepřímé podpoře totalitního státu. Jinak bych už dávno měl elektrocentrálu na plyn. V létě snad rozjedu bioplyn.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od kodl69 »

spíš bych zkusil dřevoplyn nebo páru, bioplyn sa vyvíjí jenom při vyšší teplotě hnijící hmoty, ve velkejch bioplynkách dost plynu padne zpátky na ohřev s**ček, nemluvě o tom, že tam "skrmují" siláž.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Dohřívat se to opravdu musí, plánuji to používat na ukládání přebytků z fototermiky. Když se to dělá v malém, tak není problém to uživit.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je-li řeč o zdroji el. a případně tepla na pokrytí chladného období roku kdy zoncna nešajní , tak nad tímto si táké hlavu lámu :( doposud bez valného výsledku ... teda alespoň teoretického :? .
Co by zdroj energie uvažuji jen apouze o dřevě :) ... ale co umí efektivně a za rozumný peníz ze dřeva na vstupu udělat elektřinu a teplo na výstuku fakt zatím nevím ... po všech dosavadních rozborech a symulacích mi nej vychází dřevo :arrow: teplo :arrow: pára :arrow: parní turbína :arrow: generátor = elektřina + teplo nějak záskané z použité páry :mrgreen: . Klasický parní stroj (píst + kříž + ojnice + klikový hřídel + převody + hromada dalších hejblat ) je sice "snadněji" realizovatelný oproti turbíně , ale turbína by byla větší haluz :yes: :mrgreen: - tak s timle si poslední dobou hraju v hlavě :lol: ... celé zařízení o rozměrech pračky :sm1: možná dvou :dontknow: .

Elektronům zdar *cloud* :(
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Mám pocit, že jakékoli využití páry bude hlučné. Jen pár dní se vzduchem chlazeným TEGem mě naučilo, že řešení musí být absolutně tiché. To by měl splňovat olejovo-vodní výměník, ale ještě jsem nedořešil čerpadlo na 300 stupňů horký olej. Jinak snad už nic nestojí v cestě 200Wp TEGu...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od gupa »

Nefungovalo by to samotížně?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Obávám se, že výměník bude mít moc velký odpor a že bych nedosáhl požadovaného průtoku 800 ml/min.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od abrams »

drama píše:Mám pocit, že jakékoli využití páry bude hlučné. Jen pár dní se vzduchem chlazeným TEGem mě naučilo, že řešení musí být absolutně tiché. To by měl splňovat olejovo-vodní výměník, ale ještě jsem nedořešil čerpadlo na 300 stupňů horký olej. Jinak snad už nic nestojí v cestě 200Wp TEGu...
Zdravím ,

plánujete použít čerpadlo na teplé straně ? , nebo zmíněných 300°C je teplota vratky ?

Je-li uvažovaný zdroj tepla pro výrobu el. v obývaném prostoru , je hlučnost dost podstatná , to nikterak nerozporuji ;) .
Předpokládám že použití oleje coby teponosného média ze zdroje tepla k TEGům je kvůli stabilnějšímu a ovladatelnějšímu ohřívání TEGů - což je zajímavý nápad :mrgreen: .

Jednou z mnou uvažovaných variant bylo upravit (spíš vyrobit) spalovací komoru stávajícího plynového kotle pro umístění vícero TEGů mezi oheň a vodu (zjednodušeně řečeno :lol: ) , po delším čase přemýšlení se mi to ale přestalo líbit :? . TEGy jsou únosné pro zdroj v řádu stovek Wattů , ale já uvažuji o zdroji v řádu jednotek kW :D ... to bych se pak mohl od DS naprosto oprostit :yes: . V létě domácí el. z FVE a v zimě domácí el. z domácích "Chvaletic" :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud* :x
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Pokud bych topil zemním plynem (což je pro mě hned z několika důvodů nepřijatelné) sáhl bych už po hotovém řešení od Viessmanna (Vitotwin 300-W). Nicméně i v praxi se TEGy používají v oblasti výkonů, kterou popisujete a sice při výrobě elektřiny z odpadního tepla velkých motorů nákladních vozidel. Tam ale není problém s dehtováním tak jako u kamen na dřevo...
Motivace přenosu olejem je dána existujícím produktem http://thermonamic.com/TEG200W-English.pdf
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zajímavý kotlík , ale cena plně odráží "unikátnost" bez přiměřeného el. výkonu :evil: .

K odkazovaným TEG modulům , vypadají pěkně , ale nechápu proč mají asymetrické rozložení teploty na jednotlové TEGy ::facepalm:: .

Stále nevím zda-li čerpadlo bude na teplé straně (300°C) nebo na chladnější vratce :sm1: . Beztak mne napadá jediný typ čerpadla co by připadal v úvahu ... pístové ;) . Nebo možná upravené celokovové odstředivé ... :? .

Elektronům zdar *cloud* :x
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Čerpadlo musí být jak na teplé, tak studené straně. Pro teplou stranu zatím uvažuji o zubovém čerpadle.