840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od avatar »

jj mam ji taky stahnutou je to jednodusi nez to bastlit sam . Jde tam nastavit uplne vse samozrejme s rizikem ze si ten regulator nebo baterie znicite kdyz to nastavite blbe.

ta kalkulacka me zajima hod sem prosim odkaz at to nehledam dik
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od avatar »

takze ten MS view doporucuji muzete si tma udelat grafy a dalsi veci ale ja zatim nemam jeste doma panely uz mi je poslaly ale jak to bude dlouho trvat to nikdo nevi )))) naposled z usa prez clo to bylo pres mesice tak snad bez cla z DE to bude tak do 10 dni tady )) pak zacnu ve velkym experimentovat
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Kalkulačka stringů pro Morningstar je tady: http://www.morningstarcorp.com/en/strings/calc.php
KarelSebela

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od KarelSebela »

Zdar díky moc za kalkulačku, docela mi otevřela oči.

Mam 4 panely Renesola JCSM230D
a 2 panely Renesola JCSM240D, které tram ani nemají. Tak to vypadá že pro nejoptimálnější zapojení by to chtělo mít pro každý tip panelu jiný TSMPPT aby z nich to optimálně dostávalo.

No a také to znamená systém udělat 24V. Tak to mužu poslat svuj 3000W měniš zpátky 12V->220V a shánět jiný.
Nebo si domácnost rozdělit na 12 a 24V okruhy.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Jen tak od pohledu jsou ty panely dost podobné. Dva TSMPPT je zbytečný luxus nehledě na to, že druhý TSMPPT znamená alespoň 48Wh denně ztrátu. Výhoda TSMPPT oproti jiným "levným" MPPT regulátorům je ta, že v U/I charakteristice nehledá pouze lokální maxima, ale globální maximum tzn. že je schopen najít nejlepší pracovní bod i při heterogenitě FV panelů.

Pokud jde o měnič z vlastní zkušenosti nedoporučuji jakýkoliv automobilový/"levný" nesinusový - nelze pak správně používat AC a DC dohromady (viz vlákna zde na fóru).
KarelSebela

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od KarelSebela »

Měnič mam
http://www.vysilackymilin.cz/detail/kat ... ar3k_2626/

ale jelikož jdu podle všeho 24V cestou tak jej pošlu zpět. A zkusím vyměnit za 24Vou verzi.

Rozhodně díky za ujištění že panely mohu zapojit.

A k tomu SW který používáte na monitoring. MSTMPPT. Já vždy jel jen přes web. a neb nemam Windows tak u toho i zustanu. Dokud nebude Appli verze nebo nějaký script na přímo stahování dat.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak přesně tento měnič mám taky, ale ve 24V verzi. Koupil jsem ho na http://www.deramax.cz/, kde ten Váš mají také, ale maličko levnější. Pokud by Vám ho nevyměnili, tak já Vám ho rád prodám :). Jak jsem osobně proměřil a vyzkoušel a jak se o tom na tomto fóru píše k napájení zásuvek v domě se opravdu nehodí!

Já také samozřejmě nemám widle, ale mám jejich emulátor, který běží i na jablíčkách viz http://wiki.winehq.org/MacOSX. Ten program je dobrý na nastavení, ale k měření se nehodí.

Určitě napíšu v dohledné době program, který bude jednotlivé hodnoty vyčítat přes MODBUS protokol. Bude multiplatformní, založený na knihovně linkované výše. Půjde zkompilovat i na jablíčkách...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od avatar »

To je pravda protoze relatime data z toho programu nedostanete nejprve se musi udelat log treba ze dne a pak to zpetne analyzovat coz je na prd...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak zde je důkaz místo slibů, jednoduchý PoC vyčítání MODBUSu přes TCP pod GNU GPL. Zatím postaveno na starší verzi libmodbus http://github.com/downloads/stephane/li ... 0.4.tar.gz

Zkompiluje se prakticky na všem POSIXovém: gcc tsmmpt.c -o tsmmpt -lmodbus

Zdrojový kód mi nešlo připojit jako přílohu, čili ho dávám sem:

Kód: Vybrat vše

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <modbus/modbus.h>

int
main (void)
{
  modbus_param_t *mb;
  uint16_t Vhi, Vlo, Vbat;
  float Vscale, Vbattery;

  modbus_init_tcp (mb, "192.168.11.77", MODBUS_TCP_DEFAULT_PORT);
  if (modbus_connect (mb) == -1)
    {
      fprintf (stderr, "Initialization failed ");
      exit (1);
    }

  if (read_input_registers (mb, 0x01, 0x0000, 1, &Vhi) == -1)
    {
      fprintf (stderr, "Connection failed");
    }
  if (read_input_registers (mb, 0x01, 0x0001, 1, &Vlo) == -1)
    {
      fprintf (stderr, "Connection failed");
    }
  if (read_input_registers (mb, 0x01, 0x0018, 1, &Vbat) == -1)
    {
      fprintf (stderr, "Connection failed");
    }
  Vscale = Vhi + Vlo / (2 ^ 16);
  Vbattery = Vbat * Vscale / 32768;
  printf ("Battery Voltage: %f\n", Vbattery);
  modbus_close (mb);
  return (0);
}
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Od soboty jedu již na plný výkon tj. 840Wp a 400Ah@24V. Teď už zbývá jen sehnat kvalitní střídač, který by byla schopna přijmout i naše vybíravá pračka AEG Lavamat, která jako jediná v domácnosti jede na bioplynovou energii od Nano Energies...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od avatar »

tak to gratuluji ))) at se dari))
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak nakonec jsem šel do švýcarské kvality a sáhnul po střídači Studer AJ-2400-24 a konečně jede i pračka na vlastní elektřinu. Škoda jen, že je za dveřmi ta zima :). Chtělo by to vymyslet nějakou kogeneraci. TEGy jsou dobré, ale kde je sehnat ve velkém... http://sobestacnost.cz/modules.php?name ... cle&sid=15
Nemáte někdo nějaký tip (parní stroj/...)?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Umyto a vychlazeno destem a vali to 922W. Po zatazenem dopoledni prijemna zmena...
Jozef
Příspěvky: 21
Registrován: čtv srp 25, 2011 10:36 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od Jozef »

drama píše:Umyto a vychlazeno destem a vali to 922W. Po zatazenem dopoledni prijemna zmena...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak jsem konecne svuj system vyfotil. Zde je vysledek.
Panely na jizni strese, odklon 22 stupnu na jih.
panely1.jpg
Detail uchyceni na strechu vlastni konstrukce pomoci hlinikovych L profilu.
panely2.jpg
Temná komora se střídačem, regulátorem, jištěním a bateriemi:
fv2.jpg
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

A ještě odpojovače stringů s pojistkami proti zpětnému proudu a bleskojistkou, krytí IP65:
fv3.jpg
Jozef
Příspěvky: 21
Registrován: čtv srp 25, 2011 10:36 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od Jozef »

drama píše:A ještě odpojovače stringů s pojistkami proti zpětnému proudu a bleskojistkou, krytí IP65:
fv3.jpg
Drama
dik za foto ,neuvažoval si o meniči od f.Victron energy ?.Prečo si išiel do Studeru ?

Ako si spokojny s Tristar MPPT60 ? čo sa tyka prace s PC a učinnosti regulatora .Ako maš zapojene panely a koľko ti to dava Voltov pri plnom svite na vstupe do Tristaru

Poz, ja zvažujem Tristar MPPT60 alebo Outback 60
Čau
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Jozef píše: dik za foto ,neuvažoval si o meniči od f.Victron energy ?.Prečo si išiel do Studeru ?

Ako si spokojny s Tristar MPPT60 ? čo sa tyka prace s PC a učinnosti regulatora .Ako maš zapojene panely a koľko ti to dava Voltov pri plnom svite na vstupe do Tristaru
Do Studeru jsem sel proto, protoze ve stand-by rezimu si za cely den vezme jen 29Wh, zatimco Victron 120Wh a jeste k tomu je drazsi nez Studer pri pozadovanem vykonu. Srovani stridacu jsem delal tady: http://wiki.mypower.cz/slovnik:stridac#tipy
Nejlepsi by samozrejme byl Studer SI 2324, ale to je dalsich 500 Euro navic.

S Tristarem jsem velmi spokojeny ve vsech smerech. Panely mam zapojene jako dva stringy o dvou panelech tj. 24V system. Maximalni napeti za poslednich 50 dni je slabe pres 46V.
Jozef
Příspěvky: 21
Registrován: čtv srp 25, 2011 10:36 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od Jozef »

Zdravim drama
Ten menič od Studeru je fakt sila ,to fakt utiahne pračku ? aj špiralu 2kW na ohrev vody .(podľa mojich merani ktore mam tak to berie cca 100 Ah z akumulatorov ) .Ten Studer AJ-2400/24 maš zapnuty trvalo ,alebo ho vypinaš . Nebolo lepšie kupiť Studer XPC-2200/24 - to ma aj UPS a nabijačku .Koľko si zaplatil za Studer AJ-2400/24 ? ak to nieje tajomstvo

Tristar MPPT 60 udržiava stale napätie na Akumulatore 27,4V alebo to cykluje v rozsahu 26-28V .Môžes dať niejake foto z PC monitora ako zobrazuje to meranie a grafy.
PS: uvažuješ aj o kupe TS-RM-2 ,alebo je to zbytočnosť .

Čau
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Jozef píše: Ten menič od Studeru je fakt sila ,to fakt utiahne pračku ? aj špiralu 2kW na ohrev vody .(podľa mojich merani ktore mam tak to berie cca 100 Ah z akumulatorov ) .Ten Studer AJ-2400/24 maš zapnuty trvalo ,alebo ho vypinaš . Nebolo lepšie kupiť Studer XPC-2200/24 - to ma aj UPS a nabijačku .Koľko si zaplatil za Studer AJ-2400/24 ? ak to nieje tajomstvo

Tristar MPPT 60 udržiava stale napätie na Akumulatore 27,4V alebo to cykluje v rozsahu 26-28V .Môžes dať niejake foto z PC monitora ako zobrazuje to meranie a grafy.
PS: uvažuješ aj o kupe TS-RM-2 ,alebo je to zbytočnosť .
Měnič Studer AJ-2400/24 opravdu úplně v pohodě utáhne pračku AEG Lavamat na 6kg. Pereme samozřejmě jen na 40 nebo 30 stupňů a jen když jsou baterie plně nabité a svítí slunce. Za poslední měsíc jsme museli dvakrát přepnout na Nano Energies, jinak pereme na vlastní elektřinu a to každé dva až tři dny (máme malé děti a používáme pratelné pleny). Měnič je zapnutý pořád. Již brzy snad budu mít vše v tom stavu, že pojede jen když bude opravdu něco potřeba a jinak ve stand-by režimu. Studer XPC-2200/24 by se možná někde vyplatil, ale nepátral jsem po tom, jak je programovatelný a zda lze vyčítat data.

TS-RM-2 neplánuji koupit, na data koukám přes web.

Tristar MPPT 60 se v zásadě pohybuje ve čtyřech režimech: MPPT, Absorbtion, Float a Night a tomu přizpůsobuje cílové napětí. Je to dobře popsáno v manuálu, je tam i graf. Manuál je volně ke stažení na stránkách Morningstaru. Grafy ve webovém rozhraní nejsou. Screenshot historických dat je už tady ve fóru, aktuální data přikládám.
live.jpg