Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pát lis 16, 2018 8:47 pm

840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvekod kodl69 » čtv lis 01, 2018 6:31 pm

netušil jsem, že to není utajovaná informace :lol:
Mám ale takovej dojem, že se ve vyvíječi musí udržovat dost vysoká teplota, snad 40°C, u velkejch bioplynek na to jde odpadní teplo, tady teda solární ohřev? Proč se ten praotec čech nezastavil až někde u středozemního moře...
To odkalení taky nechápu, a bez míchání to usazování asi bude problém.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod jahodovák » čtv lis 01, 2018 7:20 pm

Pokud vás zajímá názor někoho kdo bioplynku doma provozuje,zkuste firmu unego kdysi dávno ji nabízel ale protože nebyl zájem,přestal.Ale doma ji provozuje byl jsem se na ní i podívat,je to ale před dlouhou dobou,na netu ta firma stále je,jen nabízí jiné věci,možná by stálo majitele kontaktovat a poradit se.Plynojem byl plovoucí zvon,který vlastní váhou vytvářel tlak a podle jeho vynoření věděl,kolik plynu má k dispozici,hezký večer.
jahodovák

Příspěvekod drama » čtv lis 01, 2018 10:20 pm

Já jsem s tím pánem mluvil, byl velmi vstřícný, ale zas tak nic nového jsem se nedozvěděl.
drama

Příspěvekod drama » čtv lis 01, 2018 10:30 pm

marko250 píše:Pokračoval bych tady : viewtopic.php?f=6&t=116

Pořád neumím pochopit jak se zbaví usazenin a té neplynující kejdy.Jak to dostanou tou trubkou č.4 ven z celé plochy dna IBC kontajneru.Navíc je trubka č.4 otevřená dole,díra v polovině výšky hladiny,otevřený T-kus venku?Pak se mě nelíbí rozmixovávání pomocí drtiče a vlévání přez tu 120mm trubku s ůkosem dole v kontajneru.To jako budeš sekat zahradu a mixovat trávu na kaši s vodou ještě v drtiči?Když tam nasypeš tedy 5 košů ze sekačky co se stane s vnitřním objemem?
Tohle vypadá funkčně lépe a dá se to i postavit,či svařit z plastu:
biogas.jpg

Mě se líbí tělo v zemi s vhozem a tlačením pod hladinu s tím,že bych dno udělal s větším spádem na druhý konec od vhozu cca.300mm výškový rozdíl a v tom vypouštěcí ventil na kal.Na dně by byl posun,takový promíchávač z něčeho co odolá prostředí a byl by jen ruční přez převod do vhozu.Celé dno by bylo vyhřívané fototermikou,ale ještě nemám jistotu,že by to vyhřívání nezpůsobovalo tvrdnutí usazenin na dně(vrstvení).V tom případě bych vyhříval stěny okolo.Celé by to byla uzavřená nádoba se servisním víkem pro člověka,samozřejmě zateplená komplet a v zemi.Objem 2-2.5 kubíku a provoz si představuji naplním posekanou trávou s vodou+baktérie a následně během roku doplňuji veškerým bioodpadem z domu.Po dosažení tvorby bioplynu jen občasné odpouštění kalu po doplnění novým odpadem a při každém vhazování promíchání klikou roštem na dně.Pokud by rošt začal vykazovat tuhnutí,tak vypuštění a pakárna se zbylým obsahem+čištění.
Z nádoby by tedy šel ven jen hrubý bioplyn hadicí do vodní lázně,pevný filtr,traktorová duše(paraelně i více dle výroby),znova vodní filtr proti zášlehu a následně do sporáku,který se musí přetryskovat.
Největší obavy mám se zanesení nádoby a nutnosti drtit třeba i ohryzek jabka,šlupka banán,meloun atd.To bude degradovat energetickou náročnost,nutnost drtiče i na tvrdší věci jako větvičky keřů(1.7kw),el. energie a času.No a v zimě se to zastaví a nutnost zase přejít na jiný zdroj,s tím zase tryskování atd.

Já mám drtič koupený a plánuji to živit hlavně z odpadu z kuchyně. Trávy je škoda, tu dávám králíkům a stejně není moc vhodná. Já se toho usazování ani plavání moc nebojím, vývod uprostřed byl zvolen experimentálně a tak tomu věřím. Větvičky bych do toho určitě nedával. Na bioplyn se prodávají extrémně levné "nafukovací matrace".
drama

Příspěvekod jahodovák » čtv lis 01, 2018 11:19 pm

Až si vzpomenu najdu někde knížku o bioplynkách,vyšla i u nás jen jsem ji někam uklidil a nemohu si vzpomenout kam,tam se o tom dost píše ale pokud si pamatuji rozklad probíhá cca 60 dní takže se rozloží i dost velké věci,takže drtit to asi moc netřeba a kalu zas až tak moc nezůstane,jen ten obsah musí být větší,bylo tam psáno že rozkladem 1 kila trávy se získá 0,45 m 3 metanu,takže té hmoty je potřeba dost,pokud je potřeba více plynu.
jahodovák

Příspěvekod drama » pát lis 02, 2018 9:58 am

kodl69 píše:netušil jsem, že to není utajovaná informace :lol:
Mám ale takovej dojem, že se ve vyvíječi musí udržovat dost vysoká teplota, snad 40°C, u velkejch bioplynek na to jde odpadní teplo, tady teda solární ohřev? Proč se ten praotec čech nezastavil až někde u středozemního moře...
To odkalení taky nechápu, a bez míchání to usazování asi bude problém.

Tohle co píšete není úplně přesné. Dají se využít i psychrofilní baktérie, které pracují při nižších teplotách (běžně jsou v rybnících i jezerech daleko na severu), ale těm pak musíte přes léto udržovat chládek :).
drama

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny