Sbírka na nové baterie

Novinky na MyPower.CZ, podpora, návrhy, nápady, náměty, stížnosti ...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Sbírka na nové baterie

Příspěvek od goodbie »

a co bude večer bránit elektřině se vracet zpět do panelů??a jinak to serioparalelní zapojení je velice dobré řešení :yes:
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Sbírka na nové baterie

Příspěvek od Pan Taum »

Když už, tak to spojování na konci řady by mělo vypadat takto (kvůli rozložení proudu), ale to je jen drobnost.
Přílohy
nicd5.png
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sbírka na nové baterie

Příspěvek od gupa »

Rozložení proudu je v tomto případě oničem, samotný článek je sešroubován nebo svařen u praporců s výstupem na střed, takže si myslím a jsem přesvědčen, že u NiCd to není tak kritické.

Bedny mají funkci u kovových článků zamezit vzniku bludných proudů, bacha naně, já bych zapojil verzi 2, nakreslil nějaký plánek s čísly článků, ty jsou zvrchu vyražený výrazníkem do dřeva u každého zvlášť a hlavně už nabíjet. Plánek doplňovat daty o napětí u toho kterého čísla článku a časem to tedy elentuálně pozpřehazovat, tj. rozdělat bedny a znovu poskládat. Také se dá udělat ze 4 série slabá série a případně zjistit zpětný tok donich po západu slunce. V paralelním řazení se takové přetoky v článku blbě zjišťují. Také nejsou propojky. Vůbec to paralelní řazení a zapojování sice pěkně vypadá, ale moc se mi nezdá. Mám vyrovnané série při vybití na 0,2V. Mám i série rozhozené o 0,5V. No a ty jsou vedle sebe naprosto vklidu. No a právě tak poznám problém a zdá se mi to bezpečněji propojené, protože když se nějaký článek zkratuje, tak ho najdu, což u paralelního propojování - verze 3 a výš, nejde a také by takový zkratovaný článek mohl pěkně hřát a udělat paseku. Tak zkrat ve slabší sérii jen upozorní silným plynování ostatních článků a u zkratovaného je trvale mrtvo a chlad.

Panely potom večer změřit pro ten zpětný proud kolik je, ten typuji na tak 60mA. FVE článek je polovodič a problém jeobdobný jako u článku nicd, když je zkratovaný tak v případě oslunění se hřeje a panely mají rozdílné napětí více jak o 0,3V, kdy je problém.

Potom až to tedy spustíš a bude to nějakou dobu v provozu, dojedu podle domluvy s demivodou, ta stará v modrém kanystru bude možná už zkažená. Nepoužívám dezinfekci a tak bude asi kontaminovaná řasama. A možná se po nějakém nabití bude muset dohustit nebo vyměnit elektrolyt. Takže zapsat údaje o kapacitách a elentuálněm, by se stihlo v jednom dnu i pozpřehazovat podle kapacit článků série. A dát baterii dopořádku.

edit:oprava u slova verze, stárnu a blbě vidím, už jsem si zvětšil písmo.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sbírka na nové baterie

Příspěvek od PavelR »

MareC3k píše:z osobnej skusenosti mozem povedat, ze vybijat nicd na rovnake napatie napr. na 0,8V vsetky naraz v seriovom zapojeni je nemozne, vzdy sa 1ks alebo ich moze byt aj viac vybiju skor ako ostatne, takze sa kludne moze stat, ze 1 alebo 2 baterie budu mat po 0,5V pripadne az 0V a ostatne v pohode 1,15-1,2. Mozno v idealnom pripade, kedy su vsetky relativne nove a su parovane s idealne rovnakou kapacitou, ale to pri starsich bateriach je viac menej nemozne.
Skor si myslim, ze by bolo vhodne clanky spajat paralelne a takto dosiahnut vyrovnane kapacity a vyrobit jednu sadu 12 clankov zlozenu z 24,36,48 clankov
Pravda. Me se taky stavalo ze nektere clanky sly i pod malou zatezi na 0V coz neni zrovka koser. Pekne pritom plynovaly.
Melo to za nasledek totalni rozbalancovani celeho akupaku. Vyresil jsem to prebijenim. Clanky se pekne srovnaly a ted jsou +-0,02V stejny. Prozatim.Toto reseni mi schvalil i dodavatel clanku udajne se da jit az na 1,8V na clanek akorat jsem byl durazne upozornen at pri tomto kontroluji dostatek elytu. Nedostatek elytu je pry pro nicd to nejhorsi.
Take mi bylo doporuceno omerit a poznacit si napeti clanku pod zatezi a seradit je od nejslabsiho k nejsilnejsimu tak ze nejslabsi je u minus polu nejsilnejsi u plus polu. Pry mi nedokaze rict proc, udajne "rada starych baterkaru" ale pry to muze taky pomoci.

Co je ale dulezite, je ze nicd nejak zasadne nevadi prebijeni, tudiz vybalancovani je jednoduche. Toz tak....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek