2x samostatny axpert do jedne site

Měniče Axpert
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

chlapi zajimal by mne vas nazor,nebo poznatek,jestli to uz nekdo zkousel...nastin-2 ks samostatnych menicu 4000W a vystupy 230V do jedne site.kazdy menic a baterka umisten uplne jinde, kazdy ma solo baterku 48V a nejsou nijak paraelne propojeny,predpokladam,ze sinusoida bude u kazdeho jina-neco jako fazovy posun u 3fazoveho rozvodu a ted jde o to-"nepohada se to"???napadlo mne-dat vystup jednoho jak vstup 230V druheho-kdyz druhy prepne na bypas, napajel by ho vystup prvniho,kdyz bych do prepnul na normalni provoz bez bypasu-mely by se strany 230V "srovnat" ne?pak mu sebrat u druheho ten "vstup" z prvniho a spojit vystupove strany obou do jednoho vystupniho kabelu.ted je otazkou,kdyz jeden diky vybite baterce odpadne a nebo se vecer uspi tak co se bude dit pri opetovnem nastartovani strany 230V,vzhledem k vzdalenosti menicu nejde propojit oba menice zadnym datovym kabelem,aby mohli chodit paraelne a aby kazdy menic napajen "jen neco" je moc krkolomne reseni,setkal se uz nekdo s podobnym problemem?podotykam ,ze u jednoho menice je moznost DS,aby si "precetl" sinusovku ,ale u druheho ne,navic prepnuti na DS pri vybite baterce je v tomto pripade nezadouci,proste "odpadne" a nedodava .diky za vase nazory
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od rva »

Aneb jak jsem poslal své měniče do křemíkového nebe.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od Matess »

pokud ty měniče neumí fungovat paralelně, tak je tak nezapojovat.
Pokud ty měniče umí fungovat paralelně musí mít paralelní karty a musí spolu komunikovat.
Pokud jsou spojené paralelně, musí mít stejnou baterii.

Pokud mám 2 měniče, které neumí pracovat paralelně, tak je mohu mít klidně každý se svoji baterií, ale každý musí dělat svoji fázi a tehdy je potřeba aby každý krom své fáze měl i svoje N, protože to není jak synchronizovat a Nkem může téct dvojnásobný proud.
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

proto se ptam )sice neznam vnitrni zapojeni axpertu,ale pokud na vstupu "nevidi" rozdil mezi sinusoidou DS a napr.sinusoidou generatoru,tak by mu nemel vadit ani na vstupu vystup z jineho menice ne? prave netusim jak se tam provadi ta synchronizace mezi sinusoidou vstupu DS a vystupu menice,ale nejak "predpokladam",ze kdyz odpadne do bypasu a pak znovu naskoci na baterky,tak si tu sinusoidu "pamatuje"-otazkou je zda si ji "pamatuje" i pri uspani a opetovnem nabehnuti..ale jak psal koleaga o tom kremikovem nebi-je to trosku drahy pokus)
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je každý jinde a nejsou propojeny tak jedině každý na svůj okruh,jak už tu bylo napsáno spojení výstupů bude znamenat přinejmenším pěkný průšvih,který může skoro jistě skončit s jejich zničením.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od Prackov »

Samozřejmě výstupy se spojit nesmí.
Ale já mám 2 systémy.
12 a 24v.
Mam dva Axperty.
Malý 12v tahá osvětlení a televizi.
Je tam olověná baterie.
Místo sítě pro přepnutí na bypass je na vstup přiveden výstup z 24v Axperta.

Celé to funguje tak že když olovo padne na nastavenou hodnotu, přepne na byapss a táhne to větší Axpert který je na Lifepo4 baterce.
Když se lifepo vybije, přepne bypass velkého Axperta na ČEZ a vše jede z gridu.

Když náhodou nepůjde proud, v olovu je slušná záloha abychom svítili....a nějakou rezervu nechávám i v Lifepo4 pro lednici a mrazáky.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od Matess »

pokud jsou jako UPS řazeny za sebou není to problém.
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

ano nad takovou "kaskadou" jsem take uvazoval-vystup menice 1 je zapojen jako vtup DS 2. menice 2 kazdy se samostatnou baterkou-nastaveni prepnuti na bypas je vec priorit a velikosti baterky-jen je okamzity vykon na strane 230V omezen vykonem jednoho menice a to je to "co mi vrta v hlave" :-)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od rottenkiwi »

Jak pise rva.
Toto ma zmysel u Axperta + Multiplus I / II alebo Phoenix + Multiplus I / II a pod.

Nastavim u Multi nejake parametre, napr. 7 A docucavanie.

Zapnem 3000 VA Axpert a napojim na AC IN Multi, ergo Multi bude brat
z Axpertu 7 A a nabijat baterku alebo Multi da 3000 VA a docucne do limitu 7 A.

Podobne u Phoenixu 5000 VA, nastavim 20 A docucavanie na Multi,
tak Multi da 3000 VA + 20 A docucne z Phoenixu.

Problem nastava vtedy, ked sa na vystupe Multi objavi napr. zapnutie PC,
kde zdroj potiahne na zaciatku 75 A do kondov, to zhodi docucavanie z Phoenixu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

no chlapi asi tak,ja tu moc nepublikuji a nezatezuji zbytecnymi dotazy,ale v tomoto pripade proste nevim kudy z toho ven)) uz roky mi jedou prvni axperty 4kw myslim pip ms nebo co byly ty jedny z prvnich,jedou 3 s paraelelnima kartama a na jedne baterce a pohoda klidek tabacek)ted se mi naskytla koupe VEVOR to je nejaky cinsky klon axperta nebo co,taky na 48Vss/4kw a za osmicku kus-no nekup to- tak premyslim,ze bych rozdelil tu velkou baterku a dal kazdemu z tech novych svych 48Vss na baterce-a umistil je uplne jinam-pomerne daleko od tech stavajichcich, mohuou jet jen jako "dobijece"ale to mi pripada jako skoda a tak mi stale "vrta hlavou" jak s tim vyjebat na te strane vystupu 230V-asi tak
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od rva »

Baterku rozdělit na dvě nezávislé baterie není rozumné, neboť jak u měničů, tak i u baterií v jednotě je síla. Jinak bude věčně problém že jedna baterie bude vybitá a u druhé nebude kam dávat přebytky.
Z toho dalšího, který se nedá paralelně připojit, bych udělal nabíječe a třeba na něj navěsil nějaké panely (sám to tak taky mám). Pokud se jeho výstup nehodí na napájení části rozvodu v domě, tak třeba se hodí na občasné využití k elektrické sekačce a podobně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

chapu,mam nabidku na starsi panely 230Wp za 1600 kousek tak jich dvacku dokoupim a na jeden ten novej VEVOR to navesim, to je jasny a bude zatim fungovat jen jako dobijec baterky,ale dam mu "svoji" baterku a na jeho vystup bych zatim povesil invertor z 220V na 3x220V-ono se mi v dilnicce obcas i neco toci) a kdyz to spadne tak proste nebudu delat)a ten druhy necham zatim jen jako dobijec bez niceho na vystupu,ale i tak mi vtra hlavou jak s tim vyjebat na te strane 220V))napadlo mne trisloupkove trafo na kazdem sloupku vinuti 220 a jedno sekundarni 220V ale tam je ta stejna otazka-kazda sinusoiuda jina a na jednom jadru....netusim co by to delalo-jo a jsem takovym priznivcem jednoduchych reseni pokud mozno bez elektroniky-to je jen zdrojem neustalych problemu))navic jsem na PC blbej a tak nejaka "domaci automatizace"neni nic pro mne)
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od kuli »

Tiež chcem niečo podobné riešiť, ale je to trošku problém, ako píše rva.

Skus pozrieť vlákna, kde to riešili :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... ree#p96059
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 40#p117568
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
brana
Příspěvky: 58
Registrován: sob dub 08, 2017 6:16 pm
Lokalita: Humpolec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: dost
Kapacita baterie [kWh]: stale malo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2x samostatny axpert do jedne site

Příspěvek od brana »

tak jsem se konecne dokopal k tomu natahnout 2x CYKY k 2 klimackam a zprovoznit jednoho toho klona axpertu na solo louhovych baterkach,baterky sice nic moc ,ale prez den jedou a v noci kdyz spadne U na baterkach tak to odpadne cely a je......dobry....treba se ty baterky po par cyklech trosku vzpamatujou-no myslel jsem si ze povesim a zapojim i ten druhej na dalsi 2 klimy a EJHLE....pripojil jsem baterku prez zarovku,aby kondiky nedostaly takovou prdu-dobry menic naskocil,nastavil jsem mu parametry -na vystupu 230V dobry,,,,,,ze pripojim aspon zkusebne 2 panely a ono NIC-ani se nerozsvitil na dipleji znak panelu,tak rikam zblaznil se ti mozecek co? parkrat vypnout /zapnout a to same,vezmu merak a na privodu od panelu 6A rikam dobry nabijis a neukazujes? ale ne vstup na panely se chova jako cistej zkrat,tak bud prodavajici vedel proc se toho zbavuje a nebo jsem uz uplne blbej))) sundam celni dekl a ocichavam to jak ratl-nikde nic nesmrdi-opticky nikde nic zacouzeneho proste viditelne nic,jeste jsem si vzal brejle a baterku a ziram do toho jak do stredoveky studny a vidim co?h......spravne.....znovu projedu nastaveni......vstup DS funguje,bypas funguje,menic z baterk funguje,ukazuje U- i A- i W tak nevim.....pri nejhorsim ho necham jen jako menic bez vstupu z panelu.ale je to skoda,myslel jsem ze na nej povesim par panelu co mam na zapadani stranu a dam je smerem na jih -protoze nejvic stavy je potreba v zime a to je jih nejlepsi......takze- uz se nekdo setkal s tim,ze axpert mel VSTUP z panelu jakoby ve zkratu?podotykam ze u mne se NEMOHLO stat nejaky prepolovani ,jiny U nebo tak neco...i z te baterky jsem ho radeji pripravil na U prez zarovku....)napadlo mne jestli tam nebyva nejaka ochrana dioda na tom vstupu kdyby to nahodne nekdo prepoloval nebo nejaka jina ochrana-nevim schema je asi sci-fi a psat cinanovi kdyz je to z 3. ruky je asi blbost)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek