Odpojovac panelu

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

Chci se zeptat zkusenejsich a znalych.Pochopil jsem dobre ze pri pouziti https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 7823%21rec
lze timto vypinacem odpojit panely za primeho osluneni,proste kdykoliv? Uvazuji ze bych ho dal venku pred vstupem vedeni do objektu.Byl by u garazovych vrat ,asi by mohl vlezt do https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 8502%21rec
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od sisdale »

Dle popisu ano, akorad to budou Cinske ampery, takze bych to vypinani za chodu moc nehrotil. Ale ono ostatne kazdy DC jistic, stykac, atd. ma nejakou zivotnost na mnozstvi rozpojeni pod zatezi. Ten oblouk nikdy nebude bez nasledku.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Bych koupil tady (jako cz obchody) pojistkové odpínače. A také jinou krabici, sice píšou waterproof, ale UV už ne. A jestli to bude na slunku, tak se ti to druhý rok rozpadne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:Bych koupil tady (jako cz obchody) pojistkové odpínače. A také jinou krabici, sice píšou waterproof, ale UV už ne. A jestli to bude na slunku, tak se ti to druhý rok rozpadne.
pojistkovy odpojovac uz mam,dal jsem na vase rady ten bude v krabici s prepetovou ochranou v garazi ,pak v kotelne pred Belem jistic DC a zanim jistic AC .
O tom vypinaci uvazuji po precteni ruznych clanku ze v pripade pozaru jak prijedou k domu kde je videt fotovolvatika tak prej nehazi jenom doziraji,
Tady by videli volne pristupny vypinac pod panely.Nevim zda mam dobrou myslenku.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Odpínač, ne odpojovač. Je v tom zásadní rozdíl. Odpínač to zvládne pod zátěží, odpojovač ne.
Tak to z té garáže dej rovnou ven a ty odpínače správně označ. Proč vřazovat další svorky, další šroubované spoje, další zařízení, na kterém bude úbytek?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:Odpínač, ne odpojovač. Je v tom zásadní rozdíl. Odpínač to zvládne pod zátěží, odpojovač ne.
Tak to z té garáže dej rovnou ven a ty odpínače správně označ. Proč vřazovat další svorky, další šroubované spoje, další zařízení, na kterém bude úbytek?
asi jsem se zamotal v nazvoslovi.Mam to z ceho po otevreni vyndam pojistky.Ale ty se nemuzou pod zatezi. A uz mam dve krabice do vnitrniho prostredi.
Ten vypinac nebo jak se to jmenuje je napad 24 hod.stary.Asi se tedy musim mrknout po kvalitnejsi krabici,protoze bude na jizni stene
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

A po kvalitnějším vnitřku ... Chce to vyměnit za odpínač. Z toho se také po otevření dají vyndat pojistky ;-) Defacto to z venku vypadá stejně, akorát vevnitř odpínače je aspoň náznak zhášecí komory, aby se tam moc nenatáhl oblouk, až to otevřeš pod zátěží.
Odpojovač a dvě vnitřní krabice prodáš či dáš do zásob :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od eman »

Tohle nějaký revizák FVE zveřejnil na FB. Jak má být označený odpínač na FVE.
spravny znak pojistkoveho odpinace.jpg
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

Tak zase jsem o neco chytrejsi
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od bahora »

Já tvůj problém řeším za částku o + jednu nulu. DC vypínač 50A/1000V a vypínám tím směšných 13A/400V.
Důvod je prostý, mám strach z vytažení oblouku a nechci mít zbytečné ztráty na dalším krámu.
V elektroměrném rozváděči je pak "Central STOP FVE" který přes vyrážecí cívku odpojí panely a přes zpožďovací relé pak měnič a baterku. Hasič bude stejně hledat, kde vypne DS a najde i central stop FVE. Další varianta je korektně ohlásit na hasičském sboru, kde máš vypínač FVE. Levnější než použitý Noark je třeba Schneider stejných parametrů, záleží kde máš jaké registrované ceny.
https://www.kovetools.cz/jistice-a-vypi ... -4pol-50a/

Jinak dle videa generálního ředitelství hasičských sborů je hašení domácí FVE bráno jako klasika DC 400V a hasí to úplně normálně.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

K tomu Noarku máš který ten vyrážeč prosím tě?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od bahora »

cipis píše:K tomu Noarku máš který ten vyrážeč prosím tě?
Katalog strana 58 SHT31 mjí více udělátek :) síla pro vyražení je v pohodě naštěstí.
Mám koupen Hager instalační vypínač 4P a tam jsem zvědav zda tím vyrážecí cívka hne, ruku si na tom člověk poláme.

https://cdn.noark-electric.eu/documents ... 22-web.pdf
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

bahora píše:Já tvůj problém řeším za částku o + jednu nulu. DC vypínač 50A/1000V a vypínám tím směšných 13A/400V.
Důvod je prostý, mám strach z vytažení oblouku a nechci mít zbytečné ztráty na dalším krámu.
V elektroměrném rozváděči je pak "Central STOP FVE" který přes vyrážecí cívku odpojí panely a přes zpožďovací relé pak měnič a baterku. Hasič bude stejně hledat, kde vypne DS a najde i central stop FVE. Další varianta je korektně ohlásit na hasičském sboru, kde máš vypínač FVE. Levnější než použitý Noark je třeba Schneider stejných parametrů, záleží kde máš jaké registrované ceny.
https://www.kovetools.cz/jistice-a-vypi ... -4pol-50a/

Jinak dle videa generálního ředitelství hasičských sborů je hašení domácí FVE bráno jako klasika DC 400V a hasí to úplně normálně.
sice jsem moc nepobral co znamena : za castku o + jednu nulu.U mne se bude jednat pouze o ohrev TUV .S elektromernym rozvadecem a hlav,jisticem se to vubec nesetka.A chci vypinat smesnych 14A a 200V
Tak jsem si myslel ze to uz nevim jak to nazvat z alika by se mohlo hodit.V tom nazvoslovi se ztracim.Aspon se to tvari jako vypinac DC 32A/1000V
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Kolega myslel to, že na to odpojení je lepší použít vypínač (...), co nestojí 160 Kč, ale 1600 Kč. Ono se totiž může stát, že bezpečnostní prvek za 160 Kč bude zdrojem průseru, před kterým měl chránit.

Nicméně já bych všechno tohle jištění narval do slušné venkovní krabice, z jedné strany přívod od panelů, vevnitř krabice označený pojistkový odpínač, přepěťovka a jistič, a z druhé strany vývod k Belu. Ten jistič musí být zde, aby jistil vedení (a připojený BEL), ne až úplně u Belu, kde by jistil jen Bel.

U Belu na výstupu jističochránič min. typ A, lépe B (ale to bude zase taky hromada peněz).
Každopádně obyčejný fungovat bezpečně nebude, kvůli tomu, že z Belu leze obdélník, tedy je tam DC složka. Lepší by byl typ B.

Škoda, že jsi toto nedal vědět, když se řešila ta část v krabici ... Tak ti holt nějaké krabice a cajky zbudou :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:Kolega myslel to, že na to odpojení je lepší použít vypínač (...), co nestojí 160 Kč, ale 1600 Kč. Ono se totiž může stát, že bezpečnostní prvek za 160 Kč bude zdrojem průseru, před kterým měl chránit.

Nicméně já bych všechno tohle jištění narval do slušné venkovní krabice, z jedné strany přívod od panelů, vevnitř krabice označený pojistkový odpínač, přepěťovka a jistič, a z druhé strany vývod k Belu. Ten jistič musí být zde, aby jistil vedení (a připojený BEL), ne až úplně u Belu, kde by jistil jen Bel.

U Belu na výstupu jističochránič min. typ A, lépe B (ale to bude zase taky hromada peněz).
Každopádně obyčejný fungovat bezpečně nebude, kvůli tomu, že z Belu leze obdélník, tedy je tam DC složka. Lepší by byl typ B.

Škoda, že jsi toto nedal vědět, když se řešila ta část v krabici ... Tak ti holt nějaké krabice a cajky zbudou :)
ale ptal jsem se uz driv,Teprve nyni jsem se dozvedel ze jsou rozdily mezi pojistkovymi odpojovaci.
Na vystupu Belu jisticochranic jak pises neuvedl nikdo.Je pravda z úpocatku jsem to chtel osekat ,ale pak jsem si dal ric.Nebudu jmenovat za Bel byl doporucen jistic 16A skupiny B A muze byt i 3fazovy je levnejsi,jedna dira zustane volna.Ten uz mam.
Jedine v cem jsem uznal ze mas pravdu ,vznesl jsem tady dotaz kde z duvodu mista umistit Jistic DC zda muze byt u Belu.Mezi pojistkami s prepetovkou a regulatorem je do 8m.Bylo odpovezeno ze je to jedno kdy mi to bude lip vyhovovat.
Uznavam ze mas pravdu ze jistic by nechranil tech 8m vedeni.Tak jednu krabici vyhodim a poridim vetsi do garaze a bude v ni i jistic.Tak velkou krabici nechci davat ven ,nelibilo by se mi to.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

3f jistič char. B není to stejné jaké chránič typ B ...
Rozdíl mezi odpojovači a odpínači je tu stokrát, navíc to máš hned i v google najité.
A v původním rozhádaném vlákně jsi mluvil (a ostatní) o odpínači. Že sis dal říct, tak to tam už nepokračovalo.
Nj, klasický případ, jeden projekt, ale rozházené do x vláken. Chceš pokaždé řešit jeden konkrétní problém bez ostatních souvislostí.
Proč to vše neřešíš v jednom vlákně? Neztrácela by se souvislost a nebyl by v tom takový bordel.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:3f jistič char. B není to stejné jaké chránič typ B ...
Rozdíl mezi odpojovači a odpínači je tu stokrát, navíc to máš hned i v google najité.
A v původním rozhádaném vlákně jsi mluvil (a ostatní) o odpínači. Že sis dal říct, tak to tam už nepokračovalo.
Nj, klasický případ, jeden projekt, ale rozházené do x vláken. Chceš pokaždé řešit jeden konkrétní problém bez ostatních souvislostí.
Proč to vše neřešíš v jednom vlákně? Neztrácela by se souvislost a nebyl by v tom takový bordel.
tedkom uz to je jedno.V tom vlaknu mi byl doporucen za regulator muzes dat bezny AC jistic typu B . Dalsi uved ze do rozvadece muzes dat pojistkovy odpinac NEBO odpojovac . Nikdo z dalsich radcu tyhle rady nerozporoval .
A kdyz vidim na YuTube jak to maji ruzne pospojovane a jeste se stim ukazuji ,tak uz do toho nebudu nic pridavat. Prepetovku at jsem zadal o doporuceni konkretnich parametru tak vysledne konkretni rady jsem se nedockal. Neco jsem vybral .Tak snad to bude lepsi nez dratem do oka:-)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Vždyť to má BEL na stránkách ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od PetrDubi »

Kombinovaný jističo chránič se stejně běžně dělá jednofázový, takže pokud máš tří fázový jistič, tak k němu můžeš dát běžný tří fázový chránič a máš to komplet.
Dát si můžeš jak odpínač tak odpojovač, ale odpojovačem nesmíš odpojit panely za provozu jinak ti nejspíš shoří - ale to ti taky bylo řečený..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Pozor, běžný je AC. Musí být typ A, lépe B. Ty zvládnou stejnosměrnou složku.
Typ A měli svého času v unihobby za 600 Kč (ten jističochránič) ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek