má smysl repasovat starý termický kolektor FSC24 od 4T

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: má smysl repasovat starý termický kolektor FSC24 od 4T

Příspěvek od PetrDubi »

Já jsem dopadl Franto úplně stejně, akorát jsem tam neměl 150°C, ale když se teplota občas blížila ke stovce, tak taky dostal Tubex na prdel ;-) Od té doby,co tam je kaučuk, tak v pohodě. Naštěstí mám obě trasy pár metrů, takže to nebylo tak hrozný, ale cena za metr je oproti "mirelonu" kosmická.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: má smysl repasovat starý termický kolektor FSC24 od 4T

Příspěvek od PetrDubi »

Jo a ještě jedna věc - čím je voda v bojleru teplejší, tím nižší je výkon deskových termických panelů. Souvisí to se snížením přenosu tepla díky zmenšení rozdílu teploty vody v soláru a vody v bojleru (snižuje se výkon výměníku v bojleru). Úplně stejně se snižuje ohřev panelů sluncem s jejích stoupající teplotou. A taky jak se zvyšuje teplota panelů (díky zvyšování teploty bojleru), tak se zvyšují jejich tepelné ztráty.
Tohle se u elektrického ohřevu neděje, takže porovnání celkové účinnosti bude ještě složitější..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
JVB
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2023 4:29 pm
Lokalita: Brno - venkov
Výkon panelů [Wp]: 4600
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: má smysl repasovat starý termický kolektor FSC24 od 4T

Příspěvek od JVB »

Mám tyto panely 4 ks od roku 2009, asi jsou ve stejném stavu jak ty tvoje. Frčí to pořád dobře, moc to nesleduju. V létě mám 500 l bojler nahřátý z 15 na 90°za pár hodin, v zimě, když svítí, tak to taky dost udělá, ale musí svítit - i když je venku třeba -10. Izolace na trubkách už dávno shořela - neřeším, když svítí, výkonu je dost i na ztráty. Překrývá se to s topnou sezonou, jen někdy si musím přitopit, topím dřevem. Žádnou chladící smyčku ani speciální kapalinu nemám, jen velkou expanzku. Maxima na panelech jsou přes 200°.
Sice spokojenost, ale taky už bych dnes šel do FV.
Na ohřev u stařečků jsem měl Bela, ale toho jsem po roce sundal. Ne že by to nefungovalo, ale bylo mi líto nevyužitých fotonů. tak jsem koupil baterky...
Must 5,5Kw, paleta 10x460Wp JJV
Historie: 1997 vrtulka s dynamem 12V 2009 termika 10m2+500L bojler FV ohřev TUV BEL
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: má smysl repasovat starý termický kolektor FSC24 od 4T

Příspěvek od ZdZ »

tak mám další tři kolektory, celkem teda 6ks a vypadají dobře, tak je asi zapojím a protáhnu si o něco topnou sezónu

akorát by mě zajímalo, jak navrhnout systém, jaký použít výměník, jak velkou expanzku a co tam nalejt, stačí fridex ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek