Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Pikos
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 03, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Pikos »

Zdravím,
pořídil jsem si aku pilu a dvě baterky 9,6Ah. Když jsem v lese, potřeboval bych jednu dobít během toho, co používám druhou, k tomu mám 500W nabíječku do sítě, která tu baterii nabije ze sítě cca během hodiny.
Dotaz je, zdali lze použít něco jako měnič napětí či UPS pro tento účel?
Zároveň by chtěl a to už jenom jako bonus, to zařízení použít pro napájení chlazení na pivo.
Je něco co lze použít?
Díky
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Pepin »

Ano, nejlepší je použít měnič na 230V a nabíjet baterii originální nabíječku. Jde o to, odkud nabíjet. Do lesa většinou nejde člověk jen s kárkou a mobilem, lze tedy brát v úvahu napájení měniče z palubní 12V sítě auta, případně 24V nákladního.

Chlazení a výčep piva s kompresorový chlazením je uz trochu jiná liga a měnič bude muset být dost silný kvůli náběhovému proudu kompresoru. Mam odzkoušené, ze chladící "kostku" od Lindr rozběhne min 1kW měnič!.

Můžeš přiblížit jake bude napájení měniče?

Pavel
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem to přečetl několikrát a nejsem z toho moudrej,samozřejmě ty baterky můžete nabít i v lese tou nabíječkou ze sítě,jen nevím,zda tam máte nějakou zásuvku...jde to i z měniče,otázka je čím ho chcete napájet,pro odpověd chybí ještě nějaké další údaje,třeba zda tam jezdíte něčím co má vlastní zdroj,nebo pěšky...pokud autem nebo pracovním strojem,tak by byla možnost nabíjet z akumulátoru vhodně zvoleným měničem,nebo i klidně tou upskou,pokud by měla dostaečný zdroj,nebo schodné napětí jako to vozidlo,jako další možnost je použití malé inventorové centrály,možností by bylo mnoho,jen vědět z čeho vycházet....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od PavelR »

záleží na požadovaném množství energie kterou chceš do lesa donést. 9,6ah je málo údajů. jaký napětí - respektive kolik Wh má pilová baterka a kolikrát ji za jedno pílení v lese chceš nabít. A taky kolik píva potřebuješ ochladit. To se těžko odhaduje.
Kamošovi jsem dělal 1kwh powerbanku na nabíjení rybářské lodičky a šepletě do usb. To odneseš v kufru v ruce.
pokud potřebuješ víc bude to už na kolečkách spíš ale proč ne. Pěkně do kufru o patřičné velikosti, bms k tomu, adekvátní měnič na 230v a nabíjet origo nabíječkou.
Pokud to má chladit i pívo tak to bude chtít nějakej trafovej měnič. Mrkni po malých victronech. Phoenix ...
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od cipis »

Nejjednodušší bude koupit další baterie ... Plus na tu baterii to chlazení třeba.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pikos
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 03, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Pikos »

Do lesa jezdím většinou autem, takže jsem předpokládal vozit nějakou starší autobaterii nebo několik, ze které bych to dobíjel.
Baterie v pile má 337Wh a 36V. Jde o to, že momentálně jsou tyto baterie nedostupné a tím i drahé navíc bych jich musel koupit vícero což už mi nepřijde ekonomicky výhodné.
Chladit pívo párkrát za rok je jen bonus, když už bych pořizoval třeba nějakou tu UPS, tak aby to uměla.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od cipis »

To jsou takové, no, drbat se levou zadní za pravým uchem.
Jestli jdeš do lesa na dřevo, tak zásadní je benzínová pila a ne bateriové lechtátko.

A že jsou baterie nedostupné, myslím, že na serverech 3D tisku najdeš STL pro daný typ baterie, tak si takových baterií vyrob, kolik potřebuješ.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od jahodovák »

Taky mám bateriovku,do lesa už s ničím jiným nechodím,i s jednou baterkou jsem schopen na jedno nabití nadělat dřeva na jednu fůrku,kterou ihned odvezu aby nedostala nožičky a nepřestěhovala se jinam.To je asi tak 2 kubíčky dřeva.Víc bych sice byl schopen udělat ale nejsem na závodech a neživím se tím,takže mi to stačí a druhý den mohu jet zas,nebo pokud jedu ráno,mohu poobědě prodalší várku.Na dobíjení baterky v lese bych ale doporučil nešetřit a postavit si,nebo nechat udělat zdroj minimálně s lion,lépe lifepo4 články a k tomu vhodný měnič,olovo ,navíc použité je nevhodné,snad by se dalo použít jen v případě že by bylo zcela zdarma,nebo za cenu šrotu.Je třeba pokud možno ihned po vybití dobít a hluboce nevybíjet,jinak velice rychle odejde,platí tady ono přísloví,že levné řešení je poté celkově nejdražší.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od cipis »

Já mám elektrickou řetězovou pilu od Rioby (tu jejich nejlevnější), stejně jako ostatní nářadí, akumulátorů několik. Jeden 5Ah mi vydržel asi dvě hodiny řezání/kácení náletu, druhou baterku jsem ani nepoužil, protože jsme měli co dělat, abychom to do světla stihli uklidit.
Jestli někdo spotřebuje za jeden výlet do lesa 19,2Ah, tak s tou pilou dělá to, pro co není určená, a je to už, jak jsem psal, na motorovku.
Jakékoliv opičky s nabíječkou, baterií, měničem, atd., vyjdou dráž než ta motorová pila, než další akumulátory do té pily (bastlené, když se nedají sehnat), případně rovnou další tento set, protože při tom uváděném používání to půjde do prdele jedna dvě. Nehledě na to, že to chce pak už dalších několik řetězů, co se během dne otočí.
A s tím řetězem, není zde ten zásadní problém? Že se řeže tupým řetězem a tím jde rychle do háje baterka?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od glottis »

nejsme apple aby jsme lidem rikali jak maj svoji retezovou pilu pouzivat :) Treba tam s benzinovou nesmi (chodime do lesa, kde je povoleni jen na rucni pilku a toleruji bateriovou - hluk), treba reze silnejsi klady a treba si to tam chce porezat i na polinka aby si nedelal bordel doma.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od cipis »

Tak jak ji má používat, tak má snad v návodu. Třeba zvolil nevhodnou pilu na daný účel. Nejsme apple, jsme fórum a navíc bezplatné, tak krom rad, jak odstranit následky, tak dostane, a zdarma, rady, jak třeba odstranit příčinu :)
Jestli se tam nesmí používat motor, tak není řešením ani běžící motor, ať už auta nebo centrály.
V tom případě mi přijde nejrozumnější řešení druhá sada pily a baterek. A taková, která se dá běžně koupit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pikos
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 03, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Pikos »

Chlapi, je to profi pila Husqvarna dělaná přesně na to na co jí tam používám. Nechci si dělat svoji baterku, protože už je to fakt profi stroj za dost peněz a nechci ju zničit.
Fakt mi stačí jen dobíjet baterku přes nějakou baterku a měnič či UPS. Teď jde o to jen jaký parametry mám zvolit. Dovezu domu a vše nabíjí přes síť.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Lubik »

Když si pořídíš
https://a.aliexpress.com/_mKkVcAm
Tak můžeš nabíjet baterku přímo z autobaterie nebo z jiné baterky kterou hodíš do kufru.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od cipis »

Pikos, proč bys měl zničit pilu adekvátní baterkou? Zjistíš počet a typ článků a poskládáš. Tím pilu nezničíš.
Spíš si tím dobíjením zničíš baterku v autě nebo tu v kufru, jak píšou kolegové.
Abys jednu 9,4Ah baterku dobil, tak spotřebuješ tak 10,5Ah minimálně. Jestli máš v autě 50Ah baterku a ještě start-stop systém, tak bezpečně dáš kolik těch baterií? Jednu? Aby zůstalo na bezpečný start. A pak to chce ještě ujet desítky km nebo doma okamžitě auto hodit na nabíječku.
Zkus popsat, co v tom lese děláš, protože moc nápadů už asi nevymyslíme. Co a jak tam můžeš dotáhnout?
Protože cokoliv, z čeho bys na místě dobíjel baterii, tak bude záležitost desítek kg, tak jestli to budeš tahat v rukách?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pikos
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 03, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Pikos »

Moje představa:
přijedu autem k prořezávce, pílím dvě hodiny, vyměním baterku a dám ji nabíjet rychlonabíječkou (za jednu hodinu nabitá ale odběr 500W) z autobaterie, kterou mám v kufru (95Ah), až dořežu, vyměním za nabitou, dám nabíjet atd..
Mám vyřazené dvě 95Ah 12V baterie z auta, které ještě trochu drží, klidně budu vozit obě. Doma pak vše dobiju.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Lubik »

V létě jsem chodil do lesa s aku pilou 40V 9Ah. Bral jsem soušky 10-20cm x 5-6m . Baterka vždy vydržela víc než já. Odhadem 1/2 kubíku a odvoz dvoukolákem asi 500m . Dobití měničem step up ze solárů.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od PavelR »

chceš tahat 500W hodinu a pak ješte ze startovacího volova který ještě trochu drží. No to snad né.
Jednak se na toto olovo vubec nehodí proudy kolem 0,5C ! a to ani nový. Starý startovací olovo akorát dorazíš a budou s tím problémy.
Toto je na slušnou powerbanku s lifepo.
Dle tvých údajů 500Wh na nabití plus účinnost měniče. tzn na nabití 2 batrek potřebuješ více jak 1kwh spíš víc.

Doufám že nepředpokládáš že takovouto záležitost vyřešíš dokonale za pár tisíc ...
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od Lubik »

Pikos píše:Moje představa:
přijedu autem k prořezávce, pílím dvě hodiny, vyměním baterku a dám ji nabíjet rychlonabíječkou (za jednu hodinu nabitá ale odběr 500W) z autobaterie, kterou mám v kufru (95Ah), až dořežu, vyměním za nabitou, dám nabíjet atd..
Mám vyřazené dvě 95Ah 12V baterie z auta, které ještě trochu drží, klidně budu vozit obě. Doma pak vše dobiju.
Stará baterka asi nedá 42A po dobu 1 hodiny. To by chtělo novou nebo občas na chvíli nastartovat auto
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od qq357 »

Pikos-prostě sis na tento ůčel koupil nevhodnou pilu.Náhradní baterka za 10400 :mrgreen: To si za ty prachy kup spalovák.Když máš doma opici,musíš mít na banány.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Záložní zdroj pro dobíjení 9,4 Ah baterie

Příspěvek od PavelR »

qq357 píše:Pikos-prostě sis na tento ůčel koupil nevhodnou pilu.Náhradní baterka za 10400 :mrgreen: To si za ty prachy kup spalovák.Když máš doma opici,musíš mít na banány.
proč nevhodnou? jen k ní prostě potřebuješ jinej typ kanystru. Pokud to používá pravidelně tak proč ne. Odhadem 15k a máš krásnou powerbanku s měničem.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek