Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lifepo4

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kachnak
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 30, 2022 11:19 pm
Lokalita: Šaľa, SK

Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lifepo4

Příspěvek od kachnak »

Ahojte som fanúšik fotovoltaiky a všetkých moderných vecí takže si staviam dom plne inteligentný (Homey) a na streche mam uz momentalne namontovanych 56x370W amerisolar= 19,9kWp ale bohuzial su uz 1,5 roka nezapojene lebo stavba domu ide pomaly ale uz vidim svetlo na konci tunela a momentalne objednavam matrial na rozvadzac a potreboval by som si ujasnit este nejake veci ohladom Fotovoltaiky.

Chcem pridat dalsich 25 panelov 380W amerisolar na celkovy vykon 29,4kWp. Povodne som mal naplanovany 3F system 8kW menice ale kedze som pridal viac panelov a vsetky tri menice budu mat maximalnu kapacitu 10 panelov na string a 2 vstupy tak potrebujem dalsi menic a budem mat 2x L1 + L2 + L3. (zaroven budem mat aj jeden v rezerve v pripade poruchy). za menice som dal istice 32A 1+N.

mam aj baterie 32x 304Ah ale bohuzial uz tiez mi stoja rok doma nezapojene dufam ze sa nepokazia maju okolo 3,3V stale.
nakreslil som si aj schemy zapojenia v autocade s automatickym prepinacom sieti a vytazovacom AKU GBO.
k Bateriam som mal dodane BMS Daly 500A ale este som dokupil aktivny balancer 4A. Este by som asi potreboval 500A DC istic. Alebo premyslam ako zapojit baterie ci 2P16S (16S bateria a jeden clanok su vlastne 2 baterie paralelne) alebo spravit dve baterie s dvoma BMS a dvoma aktivnymi balancermi 300A. + 2x 300A DC istic.

Este sa trochu obavam o vlastnu spotrebu menicov ktora bude asi okolo 70W = 6,7kWh denne. Na 12. a 1. mesiac chcem odlahcit kurenie teplovodnym krbom ktory bude ohrievat akumulacku 1000L a tepelne cerpadlo nebude musiet zapinat a setrit elektrinu. Rekuperacia je tiez samozrejme tak som dufal ze by som mohol byt mozno aj sebestacny cely rok.

Dakujem pekne za rady.

Schema:
schema.pdf
(760.36 KiB) Staženo 96 x
momentalny stav:
fotovoltaika2.jpg
Nahlad:
nove-panely-.png
amerisolar.jpg
menic4.jpg
menic1.jpg
menic2.jpg
menic3.jpg
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

Ahoj, 3 f jsou téměř vždy špatná volba. Třeba proto, že měniče musí stále běžet. Při roční spotřebě 15 MWh nám bohatě stačí 3 x 5 kW jednofázově. V noci pak běží jen jeden měnič. Včera byl slunečný den, tak se elektřina využívala na vše (3x topení klimou, boiler, kachna v troubě, ...) a i tak jen výjimečně běžely všechny tři měniče.
3 měniče paralelně s automatickým vypínáním
3 měniče paralelně s automatickým vypínáním
Baterie bych dal jako dvě samostatné sady s vlastní BMS. A i když při správném návrhu BMS třeba několik let baterie vůbec neodpojí, je dobré mít vyřešeno, pokud by k tomu došlo, aby odpojení proběhlo tak, aby se nezničily měniče. Tedy nejprve odpojit FV panely a baterie až na konec. JK BMS nebo Daly BMS v sobě takovou funkci nemají, tak se to musí řešit zvlášť, popřípadě s jinou BMS.
Máme hlavní jistič 3 x 25A, ale stačil by i menší, protože ho využívám jen v zimě, kdy je na jednu fázi připojena nabíječka, která v době nízkého tarifu (8 hodin denně) dobíjí baterie proudem 50 A.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od shuty »

tiez sa priklanam k tomu pouzit iba 1F a myslim ze uplne bude stacit mat zapnuty iba jeden menic. 8kW je docela dost vykonu ktory vacsinu dna v zime ani nevyuzijes. dalsie menice nehat len na dobijanie baterie z panelov a zapinat ich len ked treba tak ako radi rva.

panelov bude celkom dost tak som zvedavy kolko to realne bude davat v hnusny zimny den...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
kachnak
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 30, 2022 11:19 pm
Lokalita: Šaľa, SK

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od kachnak »

ako to myslite s tym ze pouzit iba 1F? ze vsetky tri alebo 4 menice by vyrabali iba L1? a tym padom by sa zapinal len jeden menic podla potreby? to ma taku funkciu v sebe? av pripade zvysenej spotreby by sa zapol dalsi a dalsi? ci tie zvysne by sluzili len na dobijanie baterii a 32A 8kw bude stacit na cely dom? alebo len jedenb ude zapojeny na dom a zvysne iba na bateriu?
ked zapnem pracku mycku susicku tak aby nevyhodilo istic 32A.
a co v pripade ze niektore spotrebice ako tepelne cerpadlo (12kW) alebo prietokovy ohrievac k TC (9kW) potrebuju 3 fazy? indukcna doska potrebuje 2 fazy alebo oba vstupy by boli napojene na jednu fazu?
alebo popripade v buducnosti bude mozno studna bazen vyrivka tie nebudu potrebovat 3F system?
alebo dorobit k nim jeden mensi 3F menic?
a to by som mal vsetky istice v dome na jednu fazu L1 a aj v pripade prepnutia na siet by som vyuzival iba jednu fazu z 3x25A istica?


v pripade ze BMS baterie odpoji tak menice by mali vediet fungovat aj bez baterii ci nie? tak alebo ked budem mat dva packy samostatne a jedna bms odpoji tak by mali menice ficat na druhom packu a nemali by sa pokazit? potom uz len singlaizaciu ze jeden pack bol odpojeny cii?

dakujem
1F.jpg
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

Měniče musí umožňovat paralelní provoz. Obvykle to znamená, že musí být stejného typu a (téměř) stejného firmware. Optimální je tedy pořídit si je najednou, třeba už v "paralelní" sadě.
Vypínání jejich měničové části není jejich součástí, to je věc majitele, jak si zajistí - pokud je má napojené na svou automatizaci, může to dělat z ní. Alternativně mají obvykle vypínač, kterým se měničová část vypne a k tomuto vypínači se paralelně naletuje "vypínač" od své automatizace.
3 fáze potřebují jen točivé stroje, indukce i boiler mají 1F komponenty, které jsou jen rozhozeny mezi různé fáze z důvodu rozložení zatížení. U řady spotřebičů je na výběr 1F nebo 3F verze. U tepelného čerpadla nevím, 12 kW je asi pro zateplený barák omyl.
3F spotřebiče, které běží zřídka, někdo řeší ponecháním na DS. Já mám frekvenční měnič 1F/3F a cirkulárka popřípadě štípačka běží na něj. V záloze je 3F zásuvka z DS na fasádě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Diablo1st »

Ja by som miesto 4. meniča radšej zobral samostatný mppt regulátor. Inak čo sú to za meniče?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od shuty »

Diablo1st píše:Ja by som miesto 4. meniča radšej zobral samostatný mppt regulátor. Inak čo sú to za meniče?
myslim ze uz to ma doma kupene, takze asi to treba pouzit.

12kw tc je teda fakt overkill... by ma zaujimalo kolko take tc stalo penazi... :roll:

menice zapojit cez paralelne karty a na 1 fazu.
ako poriesit automatizaciu neporadim, maju to spravene iny, tak hadam sa vyjadria
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Martin P »

U své FVE mám 20kWp rozdělených na 8 stringů. Každý string má svůj regulátor (používám PCM60X).
Jako hlavní měnič mám Victron 5000VA a jako pomocné dva REVO VM 5kW.
Victron mi běží stále, REVO zapínám pokud je dost elektřiny z panelů. Na jednom mám myčku s pračkou a na druhém sporák. Teď přes zimu jsou REVO vypnuté, zapnu je až "to budou panely stihat".

Za zatažené zimní inverze dá můj systém tak 300 až 500W, což je denní výroba tak 2kWh. Pokud bude mít 30kWp za den za inverze vyrobí tak 3kWh. Při skoro 7kWh vlastní spotřeby velkých měničů :?

Ze své zkušenosti, pokud nepotřebuje 3f systém bych šel cestou victronu 5000VA jako hlavního měniče pro osvětlení, lednici, mrazák, komunikace, vodárnu atd.
"Těžké", občas spínané spotřebiče (myčka, sporák atd) na druhý měnič (paralelně spojené měniče) příslušného výkonu.
Pokud potřebuje 3f dát jako hlavní měnič Victron 5000VA na drobotinu (to bude stejné jako v minulém případě). A k tomu 3f měnič velkého výkonu (klidně ty 3x 8kW) na "těžké" spotřebiče.
Tato uvedená řešení umožní běžet stále běžícím spotřebičům na victrona i v zimě s tím, že bude značně omezena vlastní spotřeba FVE. A když bude elektřiny dost půjde na FVE spustit vše.
Toto oddělení měniče pro světla a drobotinu má výhodu i v tom, že při spínání velké zátěže nedochází k pomrkávání světel v domě (některé LEDky a výbojky jsou na to dost citlivé).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kachnak
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 30, 2022 11:19 pm
Lokalita: Šaľa, SK

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od kachnak »

dakujem za rady. tak najprv poriesim tie baterie na dva bloky a potom sa pustim do striedacov. Vie niekto prosim vas podla coho sa dimunzuje ta BMS ci 200A staci alebo musi byt 300A? ze od coho to zavisi aky prud potecie ci od menica ako nabija alebo od domu ako vybija?

nasiel som takuto bms a ma dobre recenzie na youtube https://www.e-pohon.cz/bms-jk-smart-8-2 ... balancerem ma aktivny balancer 2A cize by som na zaciatok nemusel dokupovat externy balancer a uvidel by som ci stiha tento v BMSku. dalej budem + pol istit cez 300A DC istic pre kazdy blok zvlast. (bms 200A znesie kratkodobo 350A 2minuty).
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

To je (snad nejčastěji) používaná JK BMS. Kupovaná obvykle rovnou z Číny (Aliexpress), odkud to vychází levněji. U parametrů je potřeba si pohlídat max. nabíjecí a dobíjecí proud, které u BMS nemusí být stejné. Balancování 2A u správně provozované baterie musí být dostatečné.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Lui »

Pri 20kwp v paneloch bude nabíjací prúd 400A (zatial,po rozšírení viacej) takže treba brať aj toto v ohlad,aby tie BMS-ky nešly na hrane svojho výkonu...
Tých 200A znamená večšinou u BMS-ky vybíjací prúd,nabíjací je ovela menší.
Treba zistit ktoré chceš kúpiť presne,a či to znesie tak vysoký nabíjací prúd.

PS: "70W = 6,7kWh denne. " -toto si spočítal troška nesprávne ak má jeden menič 70W x 24hod = 1,68kwh x 3 meniče = 5kwh -čo je samozrejme tiež velmi vela,lebo v zimných mesiacoch častokrát je to celkový výkon panelov za celý deň (konkrétne u mňa z 35kwp)
Ak by si nemal trojfázové tepelko tak je to naozaj rozumnejšie na jednofáz,lebo može ísť aj jeden menič sám,a nemusia dalšie dva spotrebovávať zbytočne energiu...
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Dagus »

No hlavně 2x16x280Ah ne ude dělat dobře nabíjení 400A i kdyby to ta JK bms dala. Na tohle by to chtělo DVCC omezování proudu do aku a Victron nebo Studer.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

V tom případě se ale musí autor vrátit ke kořenům. Třeba jestli je důvod, aby měl většinu panelů nastavených na jih. Toto je vhodná poloha pro malé instalace (kde se vše spotřebuje) nebo pro solární barony, kteří hledí na maximální roční výrobu a nevadí jim, že ráno a večer to nevyrábí skoro nic a kolem poledne maximum. U mé FV dobíjecí proud nepřekročil 200 A i když by z instalovaných papírových 30 kWp bylo možno získat 600 A.
Taky dost záleží na tom, jestli majitel bude brát elektrárnu jako jednorázovou záležitost o které pak nechce nic vědět (a to je vhodné se spolehnout na sériové profesionální řešení), nebo koníček, u kterého je pořád co vylepšovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Martin P »

U mé FVE mám stringy rozdělené na východ, jih a západ. Elektřina z panelů mi jde celý den a z 20kWp jsem v reálu viděl maximálně 14kW (nikdy nemůže jet vše naplno najednou).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od Dagus »

No kluci ok, ale třeba já se svým sklonem cca 12° a směrem SV JZ a komo jih jsem v létě viděl 6300W z 7000Wp. Když to přepočtu na 21kWp, tak by to bylo 18.9kWp a tedy 363A. Bude asi pravdou, že jinej úhel, jinej směr bude fungovat jinak, ale u mě léto je hodně silné a brzdím nabíjení na max 80A pro 2x17S 280+304Ah. V létě je slunce mnoho a v zimě mě peak nehrozí (špatnej sklon). Ono nabít v létě 30kWh 80A je do 7hodin 80A a stejně třeba sám v létě nejsem schopen 30kW spotřebovat, takže zůstane mnoho na střeše. Netřeba honit celé dopoledne na 120A, když můžeme nabíjet celý den na 80A a kdyby systém chtěl 120A, tak to mpptčko do DC sběrny pustí, ale to ti axpert asi neudělá.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kachnak
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 30, 2022 11:19 pm
Lokalita: Šaľa, SK

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od kachnak »

ahojte.

rva
ja fotovoltaiku beriem ako hobby som ale zaciatocnik a nadsenec. panely som dal na juh kvoli co najvacsim ziskom v zime. v lete to asi bude vyrabat dost od rana do vecera.

moj odhad bol ze by to po dokonceni v priemere mohlo davat okolo 15kWh denne priemerne v 12. a 1. mesiaci.

tak baterie som rozdelil na dva packy po 16.
2x BMS bude JK + 2x display + power button. JK-B2A20S20P: https://www.aliexpress.com/item/4000529723243.html
otazka: da sa nejak monitorovat cez rele ze tato JK BMS bude odstavena? pri vypadku poryche atd.
pridal som 2x 300A DC istice: https://www.aliexpress.com/item/4000506382852.html
a baterie budu spojene na distribucnych blokoch: https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 5-s-krytom
uz by to malo byt ok s nabijanim? nemali by tiect take velke prudy?
dagus v menicoch sa da nastavit maximalny nabijaci brud baterii?

a teraz k menicom.
menice mam doma kupene tieto 3x 8kw. 4ty mozno vynecham kvoli spotrebe.. ale budem potrebovat dve nabijacky mppt aby som tie posledne dva stringy ktore mali ist cez 4. menic vedel pouzit na nabijanie baterii.
vedeli by ste mi odporucit nejake dva? a tie nabijace mppt maju hadam mensiu spotrebu ako 70W menic ci?
Martin P nemas to odmerane?
prvy string na atike 90° orientacia juho-zapad bude 9x380W
druhy string na atike 90° orientacia juho-vychod bude 10x380W
PCM60X pisu ze Max PV array support up to 3.2kw (for 48V only) ale panely spolu maju 3,8kW existuje nejaky silnejsi?
toto mi vychadza najrozumnejsie riesienie k s tavu ze uz mam menice kupene.

este druha verzia s menicmi a 1F systemom. ako je riesene potom zalohovanie zo siete ked zo siete mi ide 3x25A istic. ako sa to potom preraba na jednu fazu?
alebo budem mat na jednej faze max 25A co by teoreticky nemuselo stihat na vsetky spotrebice?

Ak by som sa rozhodol pre 1F system tak by mi pravdepodobne stacili len 2 menice 8KW tie daju 64A pri 230V + by som potreboval 4 mppt PCM60X nabijace baterii.
alebo popripade by som mal nejaky 3F striedac urceny cisto len pre tepelne cerpadlo.
toto sa mi uz zda trochu viac komplikovane tak asi pojdem do tej cesty 3x menic + 2x mppt PCM60X nabijac.

posielam aj schemu kde som upravil baterie.

Dakujem pekne za rady :)
Přílohy
FVschema.pdf
(769.17 KiB) Staženo 53 x
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rottenkiwi »

Tie 300 A istice za par supov nie su dobre, na tak velku el. treba poriadne medene siny
a na ne poriadne odpajace s poriadnymi poistkami PN00 - PN2.
https://eshop.vikon.sk/poistka-nozova-p ... 76447.html
https://www.jakama-ge.sk/Poistkovy-spod ... S-d500.htm
https://www.jakama-ge.sk/Bateriova-pois ... C-d991.htm
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

Pojistky: tu automobilovou jsem měl taky. Pak pojistky ANL. Nakonec jsem stejně skončil u nožovek a vzhledem k proudům už v rozměru NH2, takže i vyšší cena. Žádná pojistka zatím nezabrala, ale vzhledem k přívodním vodičům až ty nožovky vypadají tak nějak přiměřeně.
Extra regulátory: Namísto toho, abych měl tolik regulátorů kolik vyžadují FV panely, tak na regulátory navěsím panelů více. Např. u jednoho "Axperta" výrobce udává max. 4500 Wp, ale já na něm mám přes 13 000 Wp. Výrobce takovou možnost nedoporučí, je to na riziku každého. Ty mé regulátory si větší proud z fv panelů než 19 A nevezmou i když tam mám panelů mnohem více. Někdo "kompromisně" na regulátor navěsí více stringů z různých směrů - např. V + Z nikdy nepřekročí max. proud - ráno bude dávat téměř vše východ a večer západ. Přes zimní mlhy je to téměř jedno, i 13 000 kWp dávají třeba jenom 200 W. A naopak - přes léto nechci, aby mi do baterií šly stovky A - není to potřeba, snižuje se životnost baterie a musel bych na takové proudy vše dimenzovat. U přepanelování regulátor sám nedá víc než 80 A.
Z 3F se 1F udělá tak, že se v hlavním rozvaděči distributor odpojí a ty 3F do baráku se spojí navzájem. Je potřeba zkontrolovat, jak je na tom nulový vodič - pokud jde někam společně s 3F, tak po přepojení na 1F by mohl být přetížen, protože proudy vůči sobě už nebudou fázově posunuty. Někdo používá automatický přepínač sítí, já si vystačím s ručním vačkovým přepínačem 1-0-2, protože přepínání na DS téměř nepotřebuji (snad když dělám údržbu na elektrárně).
BMS: Existují BMS, které mají výstup na relé. Já to obcházím tak, že jedna (ta poslední) JK BMS je zapojena mimo hlavní proudy z baterie, takže i když tato BMS zjistí, že je něco c baterií v nepořádku, tak baterii nevypne, nemá jak. No a já na BMS detekuji tento stav a když k němu dojde, tak řízeně odpojím celou elektrárnu (a baterie jako poslední):https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 80#p173865
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kachnak
Příspěvky: 11
Registrován: pát pro 30, 2022 11:19 pm
Lokalita: Šaľa, SK

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od kachnak »

rottenkiwi vdaka objednal som tieto nozove 250A a tie automaticke z aliho som zrusil.

este mam otazku ohladom isticov na AC OUT strane z menicov. Bol mi odporuceny istic na kazdy menic zvlast 3x 32A 1+N.
Lepsie bude asi pouzit jeden 4 polovy a odpojit vsetky menice v pripade nadprudu alebo poruchy.
myslim na to ze ak pojde nejaky 3F pristroj napriklad to tepelne cerpadlo a odpoji sa jedna faza tak by sa mohlo pokazit.

to riadene odpojenie elektrarne je uz na mna dost zlozite. mozno ze to dorobim neskor :)

tieto menice maju v popise komunikacny port rs485, CAN pre komunikaciu s BMS. na co je dobra takato komunikacia? treba ju spravit? ako prepojit 2x bms a 3x menic po tejto komunikacii?
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovná elektráreň OFF GRID 29,4kWp + 26kWh baterie lif

Příspěvek od rva »

Každý měnič by měl mít jak na vstupu tak výstupu možnost ho samostatně odpojit. Třeba i kvůli servisu. U mě to na AC zajišťují jističe, od baterii DC jističe 125A a od FV stringů dvoupólové DC jističe na dané (vysoké) napětí (+ pojistka každého stringu).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek