XTM4000 přepínání na síť charger off

Měniče Studer
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od Arambajk »

Ahoj,
používám konfiguraci ovládání transfer relé v XTM pomocí AUX1 tak, jako zde na fóru často vidím. Teď v zimě se mi nelíbilo, že mi nabíječka i při nastavených 0A nabíjí baterku asi 30-50W (asi by to šlo QSP parametry zkalibrovat) ale rozhodl jsem se zablokovat nabíječku (1125 No). Výsledek je takový, že XTM při běhu na síti odpojí relé trafa. (Nepoužívám Smart-boost ani battery priority 1126 No, 1296 No)

Teď jsem doma, tak jsem pozoroval přepínání. S povolenou nabíječkou bylo přepínání úplně hladké, se zablokovanou nabíječkou ale není.

Když je nabíječka povolená, relé trafa je neustále zapnuté. Při přepnutí na síť se střídač nafázuje, srovná napětí se sítí a pak sepne transfer relé, dál funguje jako nabíječka s řízeným usměrňovačem. (Jako běžná UPS)

Se zablokovanou nabíječkou byl postup dnešního přepnutí následovný:
1) synchronizace, nárůst napětí na 240V (střídač mám nastaven na 227V)
2) vypnutí relé trafa (tma asi 20ms)
3) sepnutí transfer relé, pokles napětí v síti zátěží na 237V
4) zaseknutí kompresoru v ledničce...

Budu tedy muset nabíječku zase povolit, aby přepínání bylo hladké a zvládlo obyčejnou ledničku. Baterku mám sice docela velkou, takže k přepínání dochází teď v zimě cca 1 za týden.

Nebo existuje lepší nastavení? Měl jsem za to, že bude přepínání fungovat tak, že chvilku budou sepnuty obě relé, ale je to přesně naopak. Přepnutí ze sítě na střídač jsem nahrál v úterý na mikrofon a relé mají mezi sebou přesně 20ms mezeru (bliknou světla). Ovšem lednička zrovna neběžela, tak to bylo v pořádku, přepnutí dneska zpět na síť už ne.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od FíraD »

Ahoj.
Já mám nastaveno Smart boost a nabíječku nastavenou tak aby se nikdy nespustila a stejně při vybití baterie a sepnutí transfer relé, je baterie nabíjena zhruba proudem 0.5a tzn. 25w zhruba.
Ale nijak to neřeším. Možná mám nastaveno něco špatně.
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od Arambajk »

FíraD píše:Ahoj.
Já mám nastaveno Smart boost a nabíječku nastavenou tak aby se nikdy nespustila a stejně při vybití baterie a sepnutí transfer relé, je baterie nabíjena zhruba proudem 0.5a tzn. 25w zhruba.
Ale nijak to neřeším. Možná mám nastaveno něco špatně.
To je správně, Smart boost používá střídač nafázovaný na síť k doplnění chybějícího proudu do zátěže, takže relé trafa musí být trvale sepnuté, i když je nabíječka zakázaná. Zřejmě aby zabránili vybíjení baterky (nebo přetokům), tak mají proudová trafa kalibrovaná s určitou rezervou do kladného nabíjecího proudu.

Tenhle stav mi vlastně nevadí, ale používal jsem AC elektroměr k počítání výroby elektrárny a takhle v zimě mi do baterek teče výkon navíc až 1kWh za den, kdy je to přepnuté na síť a panely vyrábí tak 2kWh. Navíc v síti je skoro furt přes 240V po tom, co nedávno měnili trafostanici, a tak mi přijde, že trafo ve střídači se víc hřeje v režimu nabíječky než střídače do klidové spotřeby domu.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od mopadzi »

co se všechno musí spustit při povolení nabíječky v XTM? potřeboval jsem dobít vymlácené baterky a zaboha to nenabíjelo spíš mi měnič ukazoval malinký přetok do DS. 1125 charger nezapnul. SmartBoost mám aktivovaný
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od milhaus »

mopadzi píše:co se všechno musí spustit při povolení nabíječky v XTM? potřeboval jsem dobít vymlácené baterky a zaboha to nenabíjelo spíš mi měnič ukazoval malinký přetok do DS. 1125 charger nezapnul. SmartBoost mám aktivovaný
Záleží zda je v instalaci BSP 500 nebo je použit xcom CAN?
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od mgx »

skontroluj si:

1107 - dimenzovanie privodu
1138 - charging current -
1125 - povolenie nabijacky - YES
1128 - transfer relay - YES
1538 - prohibit transfer relay - malo by byt NO

mozno este nejake dalsie 4 parametre, ale toto je zaklad.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od mopadzi »

milhaus píše:
mopadzi píše:co se všechno musí spustit při povolení nabíječky v XTM? potřeboval jsem dobít vymlácené baterky a zaboha to nenabíjelo spíš mi měnič ukazoval malinký přetok do DS. 1125 charger nezapnul. SmartBoost mám aktivovaný
Záleží zda je v instalaci BSP 500 nebo je použit xcom CAN?
XCOM CAN

ještě bojuji s 6062 SOC pro backup. Systém na hodnotu nereaguje, a vesele vybíjí baterku pod nastavenou hodnotu
děkuji za tipy
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od mgx »

ak sa XTM nechova ako ma, treba postupovat logicky. Ak je SOC >20% a ma dobijat, odfot hlavnu obrazovku a pozri, v akom stave je transfer rele a v akom stave je AUX1 a AUX2 (to na tej obrazovke mas) a podla toho dalej. Ak je transfer rele zapnute, chyba je niekde v parametroch dobijania. Ak je transfer rele vypnute, tak je problem bud v podmienkach jeho aktivacie (AUX1,AUX2,tr podmienky)
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od milhaus »

mopadzi píše:
XCOM CAN

ještě bojuji s 6062 SOC pro backup. Systém na hodnotu nereaguje, a vesele vybíjí baterku pod nastavenou hodnotu
děkuji za tipy

Jsou správně nastavené přepínače v krabičce CAN ? Nastaveno na Activity Control ? switch 4.
Pokud je nastaveno správně , potom stačí parametr 6062 nastavit na vyšší hodnotu a nabíjení se spustí.
Předpokládám že logika odpojování od sítě přes AUX1 relé je nastavena správně a síť na ACin je a relé je sepnuté.
Do nové R684 je přidáno i plánované nabíjení , přes parametr řady 6000.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od mopadzi »

Díky, podívám se na věci kolem AUX1,2. Obě jsou sepnuté a transfer relé rozepnuté. Activity control DIP4 OFF.
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: XTM4000 přepínání na síť charger off

Příspěvek od milhaus »

mopadzi píše:Díky, podívám se na věci kolem AUX1,2. Obě jsou sepnuté a transfer relé rozepnuté. Activity control DIP4 OFF.
V tom případě se opravdu zdá že je problém v AUX1 relé nastavení (aux2 na to nemá žádný vliv).
Pokud je nastavením AUX1relé síť na ACin odpojena , zvýšení 6062 nemá takovou prioritu , aby se síť připojila.
Potom je potřeba dát AUX1 relé -1202 parametr na manual off, po dobu potřeby nabití baterie.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek